Ouderavond o.L School. Z 1 N G A mm: de ran, eië W PARKGEBOUW - RUSSEN ZATERDAG, 2B HI AII; iMfi I Off, DE PRIJS DER MISDAAD, m mm wam Zaterdag 26 Maart 1938 Uitgave van Drukkerij G* ten Gate Hzn.t Rijssen Teiei no, 41 Postrekening no. 13337 Abonnementsprijs per 3 maand 30 cent per week 3 cent Advertentiën 1—5 regels 55 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën op de le bladz. dubbel tarief. Voor de handel speciale prijzen. Inzending tot uiterlijk Vrijdagsmorgens 9 uur. Ingezonden Stukken enz. tot Donderdagsmiddags 2 uur. Woensdag 23 Maart werd de ouder avond der O.L. School gehouden, of beter gezegd, de eerste dier avonden, want de belangstelling was deze keer zoo groot, dat men de belangstellenden niet in één keer kon ontvangen. Woensdag a.s. zal daarom een tweede avond gegeven worden. De vergadering werd, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer ten Hove, geopend door den vice-voorzitter, den heer Jansen. Hij heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de vertegen woordiging van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente en gaf verder de leiding over aan den heer Iwema, hoofd der school. Ook deze sprak in zijn openingswoord de voldoening uit over de aanwezig heid van den heer Burgemeester en den heer Wethouder ter Horst. Hij sprak verder over de moeilijke omstandigheden, waarin de school dreigde te geraken en over de gelukkige oplossing, welke ten opzichte van die moeilijkheden was gevonden. Hij wekte evenwel de belanghebbenden, de ouders dus, op, stevig het streven van hen, die de driegende gevaren ernstig het hoofd bieden, te steunen. Op voorstel van de Oudercommissie werd daarna besloten tot de organi satie van een bazar tegen het a.s. na jaar. Ook hiervoor riep het hoofd der school aller medewerking in. Verder was het woord dezen avond bijna geheel aan de leerlingen der hoogste klasse. Hierom was ook 't aanvangsuur op halfacht gesteld, en hoopte men niet al te laat met de agenda gereed te komen. Eerst vertoonde een achttal jongens een serie vrije oefeningen, onder leiding van den heer Snater. De keurige wijze, waarop deze doeltreffende oefeningen werden vertoond, bewees, hoe zoowel de jongens als de leider hun best gedaan hadden. Toen chocolade met biscuit was genuttigd en de feestsigaar was opge stoken, volgde bezoek aan de klassen. Het schriftelijk werk van klas 1 tot 7 lag op de zitplaatsen der leerlingen, terwijl tal van keurige teekeningen aan de wanden was opgehangen. Zeer veel ouders maakten van de gelegenheid gebruik om met de onderwijzers en onderwijzeressen te spreken, wat in hooge mate mee zal werken de aan de school zoo op prijs gestelde goede verhouding te handhaven. Na de pauze kwam het hoofdpunt van het programma: de opvoering van een door een te goeder naam en faam bekend staand kinderschrijver geschreven kinderspel. Twee meisjes en zeven jongens werkten hieraan mede. De kinderen speelden zonder uitzondering in één woord keurig en de ouders heb ben van het spel hunner kleinen 'buiten gewoon genoten. Het stukje was ingestu deerd onder leiding van de drie dames, aan de school verbonden. Met welk een toewijding moet zoowel door de dames als door de kinderen, gewerkt een film, waarin de onovertroffen negerzanger PAUL ROBESON triomfen viert. Als tweede hoofdnummer: een Wild West met onversaagde cowboys, die schitterende staaltjes van rijkunst vertoonen. Geen toegang onder 14 jaar. Entree en reductie gewoon. zijn, om tot zoo'n mooi resultaat te geraken. Na noy enkele inieresaüte oespreiun- gen bij de rondvraag sloot het hoofd der school om ongeveer half elf met een hartelijk woord van dank aan allen, die tot het welslagen van deze prettige en nuttige ouderavond hadden medege werkt, de bijeenkomst. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een weekloon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt te vens over een internaat voor alleen staande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde beschei den loonen is veel geld noodig, waar toe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de inwoners van Rijssen met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Als leider der collecte treedt op de heer Zandink, Weversstraat 2, Rijssen of p/a Gem. Steunbureau. Wij vermoeden, dat gecollecteerd wordt van 49 April a.s. Mocht U inlichtingen wenschen, dan kunt U zich tot dezen heer wenden. B.V.L.-AVOND. De afdeeling Rijssen van den B. V.L. hield Zaterdag in het gebouw „Jeruël" een propaganda-avond, welke wel de best geslaagde mag heeten van alle avonden, die de afdeelijg tot dusver heeft georga- nis€"jW,7^er vel<en hadden gehoor gegtvYf. aan den oproep der plaat selijke Landstorm-Commissie. De voorzitter der plaatselijke Landstormcommissie, oud-burge meester J. Knottenbelt, heette de autoriteiten van het Twentsch Verband, Kol. Baron van Voorst tot Voorst te Twello en Burge meester Bannink van Weerselo, secretaris der Gewestelijke Land- stormcomroissie welkom. Nadat een film van den laatsten Landdag te Almelo was vertoond, sprak Kol. Baron van Voorst. Deze wees er op, dat de B. V.L. optreedt voor de handhaving der inwendige orde, als die verstoord mocht worden. Een eerste vereischte voor de vervulling dier taak is paraat heid, waarom aanvulling en ver jonging van den B.V.L. noodzake lijk blijft. Nu volgde een film over het Koningshuis, waarna de heer Bannink het woord voerde. Tenslotte sprak ook Burgemeester W. Zeeuw nog een bezielend woord. Nadat de voorzitter de sprekers en de aanwezigen bedankt had, sloot hij dezen zeer geslaagden propaganda-avond, waarin de afdeeling reeds dadelijk ledenwinst te boeken kreeg. o— Feestelijke propaganda-avond van de aid. Rijssen van de „Eendracht''. Deze feestelijke propaganda- avond is, laten we het maar dade lijk zeggen, uitstekend geslaagd de zaal van Hegeman was onge kend vol. Ruim 7 uur opende de afd. voorz. de heer G. Hofstede, de bijeenkomst en heette de vele aanwezigen welkom, inzonderheid de enkele veteranen. De nog ongeorganiseerden bond hij op het hart, zich deze avond als lid te laten inschrijven. Daarna gaf hij het „woord" aan het Goorse strijkje en al dadelijk was toen de stemming er in. Nadat enkele muzieknummers gegeven waren men kon meezingen ook trad het duo Ten Hoopen voor het voet licht, dat er uitstekend in slaagde, het publiek van het begin tot het eind te boeien met hun goed gekozen voordrachten. Deze kun stenaars, in Rijssen tot heden onbekend, hebben wel school gemaakt. Toch heeft het duo ten Hoopen zijn werk, hoe amusant ook, niet als nummer één beschouwd in deze feestelijke bijeenkomst, want het door een vraagteken aangeduide programpunt, en door den heer Ten Hoopen het belang rijkste genoemd, bleek te zijn de feestrede van den bondssecretaris, den heer Stuvé. Bij zijn optreden werd hij met applaus begroet. Oorspronkelijk, aldus de heer Stuvé, was het niet de bedoeling, dat hij in deze vergadering zou spreken. Toch verheugde het hem, hier aanwezig te zijn. Heel wat moeite en strijd had het de Textiel- aibeidersbond gekost, hier voeten aan de grond te krijgen. De voor vele Twentse plaatsen zo kenmer kende uitspraak, „het is altijd zo geweest en het zal ook wel zo blijven", gold ook heel lange tijd voor Rijssen. Nu is dat veranderd. Maar laten we dit vaststellen, de organisatie brengt niet alles in eens, ze bezit geen toverkracht en is evenmin een automaat; waarin men zijn contributie werpt en er dadelijk een dikkere boterham uithaalt. Gaat men evenwel na, wat de organisatie reeds tot stand heett gebracht, dan is dat geen kleinigheid. Spreker noemt dan vele voordelen bij name. Een 40 h 50 jaar geleden bestond de schromelijkste uitbuiting, onbe perkte arbeidsdagen, geen enkele wettelijke bescherming van den arbeider. De tot stand gekomen verbeteringen hebben het levens peil der arbeiders verhoogd. Ook Rijssen wordt in dit verband genoemd. Toen in 1903 hier een staking uitbrak, werd daardoor de aandacht op de hier heersende toestanden gevestigd en al is het verloop der staking niet geweest, zoals de arbeiders dat gewild hadden, ze heeft zeker ten goede gewerkt. Bij de strijd, welke thans nog alom gestreden wordt, moet men bedenken, dat er niet voor de gemeenschap als zodanig wordt gefrabiceerd, doch voor het parti culier bezit. In onze strijd voor ordening, zegt dat bezit nog: handen afhouden. Toch staat vast, dat het, trots geweldige uitvindin gen en techniek, er nog niet in geslaagd is, alle arbeiders een VOO SEN K o—

Weekblad voor Rijssen | 1938 | | pagina 1