Donderdag, 10 Februari ai, 's avonds 0 our DES DUIVELS PRENTENBOEK DM11 DIMM nor Mn MD. n It ma nor tel ra. bum nm Lezing Dr.ui.G.uan der Sleen Dlgem MoMs Rilsssn PARKGEBOUW - RUSSEN fs Maandagsavonds Regie: Bets Ranucci-Beckman Decor: Karei Brückman Voor alle Fondszaken 8-9t Kerkstraat 16 Wilhelmina concerteerde opnieuw op t Schild. Besloten werd met 2 couplet ten van het Wilhelmus, dat door de vele aanwezigen spontaan werd mee gezongen. Rijssen heeft weer getoond Oranje feest te kunnen en willen vieren. Dinsdagmiddag tijdens de drukte op het Schild liep de heer v. d. M., die hardhoorend is, met een kind aan de hand dwars over de groote straat op een moment, dat een auto naderde. V. d. M. werd op de straat- steenen geworpen, doch door krach tig remmen kon de autobestuurder nog juist tijdig stoppen, zoodat v.d. M., die reeds voor 't voorwiel lag, niet werd overreden. Een der kop lampen was door den schok ontzet, doch v. d. M. bekwam geen letsel. Het meisje kwam door de aanrij ding juist naast de auto terecht. o— Ondanks den nationalen feestdag was er toch nog veel belangstelling voor de installatie van den heer Zeelen als hoofd der Chr. U.L.O. Schooi. Deze installatie vond plaats in het gebouw „Jeruël". Behalve de bestuursleden en het personeel der school met hun dames en alle leer lingen der school, waren aanwezig Ds. van Willigen en de heeren de Jong, van Houdt, Spanjer en Kat- tenberg en van den Berg, allen hoofd eener lagere school alhier. Nadat de voorzitter, Ds. J. Spelt, het woord gevoerd had, sprak de heer C, J. de Haan namens per soneel en leerlingen. Namens de aanwezige hooiden van scholen voorde de heer W. de Jong het woord. De heer Zeelen sprak een dank woord, waarna de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen bleven, onder het genot van een verversching. _o— De muziekvereen. Wilhelmina, dirigent de heer L. H. G. W. Som- mer, gaf Zaterdagavond een uit voering in de schouwburgzaal van het Parkgebouw. De verschillende nummers van het programma wer den met zorg uitgevoerd en het gulle applaus, dat telkens opklonk, was wel het beste bewijs, dat het publiek het gebodene wist te waar- deeren. Het publiek dwong dirigent en leden na het laatste nummer nog een toegift af. Na de pauze werd oor de Alme- losche tooneelvereer ging „Ons Ge noegen" een blijsp;_t opgevoerd in één bedrijf, getiteld „Het Slipper tje". Dit stuk werd goed gespeeld. Dir. Cor v. d. Lugt Melsert. Prijzen der plaatsen: f 1,25, 75 en 50 cents Uit de pers: „Dit was nog eens een succes! Een buitengewoon en amusant blijspel", (Elout in het Handelsblad.) „Een alleraardigst oorspronkelijk blijspel, met een kijk op het tooneel, een dialoog, een speelsche fantasie en een rijkdom van vondsen, die aan pakkende stukken van Sacha Guitry en van Molnar herinneren." (Mr. Bolhuis in de N. R. Courant.) „Dit stuk behoort tot het allerbeste blijspel, dat er in den laatsten tijd op het internationale repertoire verschenen is. Het publiek juichte en applaudisseerde aan het slot enthousiast." (de R.K. Residentiebode.) Op „de Haar" woei Zaterdag morgen een zak van de platte wa gen van den molenaar Arends. En ongelukkiger wijze kwam die te recht op de kop van het paard. Door de schrik ging het beest er vandoor. Een aanwezige persoon wilde het grijpen, doch hierdoor raakte het dier nog meer van streek, sprong opzij en kwam te vallen, met het gevolg, dat het een achterpoot brak. Het paard is dade lijk afgemaakt. Hoewel de molenaar zijn paard wel verzekerd had, was het toch een slechte dag voor hem. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Geen opgave ontvangen. Westerkerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Zondag Vm. 9,30 en Nam. 2,30 uur ds. J. Bos. Zelfst. Geref. Gem. o.h. Kruis. Zuiderkerk. Zondag Vm. 9,30, Nam. 2,30 en 6 uur ds. J. van Wier. Woensdagavond half 8 ds. J. van Wier. Geref. Gemeente. Walkerk. Zondag Vm. 97„, nam. 2V2 en 'sav. 6 uur de heer Wijting. Woensdagnam. half 8 de heer Wijting. Dordtsch Geref. Gem. Zondag Vm. 9,30, nam. 2,30 en 'sav. 6 uur Preeklezen. Donderdagnam. 3 en 71/, uur ds. Heijkoop van Utrecht. —o— Tot predikant bij de Geref. Ge meente (Walkerk) is beroepen ds. W. C. Laman te Rotterdam. Donderdagavond sprak Dr. W. G. van der Sleen in het Parkgebouw over zijn tocht door Canada. De heer M. G. van Heel, voorzitter der Park- Commissie, leidde den spreker in en sprak er zijn grote voldoening over uit, dat de zaal zo goed bezet was. Een gehoor van bijna 150 personen op een lezing is voor Rijssen een on- gekend aantal. Dit geeft de Park- Commissie moed, meer lezingen op het programma te plaatsen dan tot dusver geschiedde. De heer van Heel verzocht aan het slot van de avond het publiek lijstjes in te dienen met namen van sprekers welke men gaarne zou willen horen. Dr. van der Sleen begon zijn cau serie met in grote trekken iets over het karakter van het land te vertellen en te laten zien door middel van een uit nemende serie lantaarnplaatjes. Bijna een week heeft men nodig om het land per trein van oost naar west door te trekken, terwijl het onge veer evenveel inwoners telt als Nederl. Het oosten is bedekt met geweldige wouden, ongeveer van het hout, benodigd voor de papierproductie, komt hier vandaan. Een klein gedeelte van deze bossen is gerooid in het oosten liggen enige millioenensteden, Om deze steden wonen veel Neder landse immigranten, welke als tuinders hun brood verdienen; 150.000 Cana dezen zijn van Nederlandse afkomst. Het midden is het prairie-gebied, hier rijpt op een gebied van 100 K.M. aan weerszijde van de spoorweg een geweldige hoeveelheid tarwe, 3 maan den slechts duurt de groeitijd, de zomer is kort. Ten noorden van dit tarwe- gebied wordt het gemengde bedrijf uitgeoefend, ook hier vinden velen van Nederlandse afkomst een bestaan. Het westen is berglandhet Rotsge bergte is het mooiste, dat Dr. van der Sleen op zijn vele reizen gezien heeft. Naast het lantaarnplaatje gebruikte hij ook de smalfilm, om zijn indrukken weer te geven. Men kan Canada duur be reizen het hotelwezen is zeer modern -en dit doen de rijke Amerikanen, doch ook zeer goedkoop. Overal zijn uitstekend ingerichte Gouvernements- kampeerplaatsen. De smalfilm liet het reizen per trein, per auto, per kano zien. Zij gaf een beeld van de buiten gewone schoonheid van het land, van het leven van de overgebleven India nenstammen. Een 100,000-tal leeft als kleine boer, een 20,000 tal leeft nog het oude, zwervende primitieve leven. Zeer mooi was de filmopname van de bisons, tot voor kort bijna uitgeroeid, thans weer in aantal toenemende door de zorg der Regering, nationale parken zijn gesticht. Ook eland, beer en z'oveel andere dieren werden door Dr. van der Sleen gefilmd. Zeer veel aardige bijzon derheden wist hij te vertellen en te la ten zien van het leven der bevers, welke ook bijna uitgeroeid waren. Door de zorg en volharding van een Indiaan heeft de regering zich ook het lot der bevers aangetrokken, thans leeft een kolonie onder de hoede van dezen In diaan aan de boorden van een meer in het Prins Albert Park. Met een gul applaus dankte het ge hoor den spreker voor zijn aangenaam verhaal, zijn mooie plaatjes en film, VEILIG VERKEER. De Vereniging „Veilig Verkeer" Almelo en Omstreken zond ons het Verkeersboekje 1938 toe, dat aan al haar leden gratis uitgereikt zal worden bij de inning van de contributie, waar mee dezer dagen begonnen wordt. In het voorwoord wijst het bestuur van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer erop, dat tussen het kennen en het toepassen van veiligheidsmaatregelen en -voor schriften nog een grote kloof gaapt, welke alleen te dempen is door er al maar door aan te herinneren. In deze zin wil het Verkeersboekje een „her innering" zijn. Een schat van gegevens is in het 120 bladzijden tellende werkje opgeno men. Wij noemen wetenswaardigheden als een verkeersongevallenstatistiek, het -aantal motorrijtuigen, letterplaten voor motorrijtuigen, wettelijke bepalingen voor het „zware verkeer op de weg", algemene verkeersvoorschriften en die voor bestuurders van motorrijtuigen en fietsers, verkeersborden, -seinen, -te kens. Het boekje maant vóór alles aan het doel te denken, dat de vereniging „Veilig Verkeer" beoogt. Het richt zich tot de automobilist, tot de fietser, het geeft wenken aan de ouders. Ten slotte zijn enige hoofdstukken gewijd aan verenigingszaken; uit de jaarver slagen krijgen wij een goede indruk van de uitstekende werkzaamheden door „Veilig Verkeer" verricht. Wij kunnen het boekje ten zeerste aanbevelen, dat velen zich er van in het bezit zullen stellen door lid te worden van „Veilig Verkeer". De contributie bedraagt, zo als bekend is, f 0,75; aanmelding kan geschieden bij de heren H. van Rees of K. de Jong. BURGELIJKEN STAND DER GEMEENTE RIJSSEN van 26 Januari tot 2 Februari 1938. Geboren Jan zv j. Kreikes en J. Agteresch Aaltje dv H. Beldman en G. Plas Jan zv H. Dangremond en J. Voortman Gerrigje dv J. H. Heuten en B. Groothuis Willem zv J. Ligtenberg en F. ter Harmsel. Gehuwd J. Bakker 23 j en J. Harbers 19 j. rdt lid van het O r

Weekblad voor Rijssen | 1938 | | pagina 2