I I GEBOORTE KONINGSKIND. B y Den laatsten tijd hoorden We telkens vragen en opmerkingen over de vesti gingswet en Pachtwet. We chten het daarom van belang onze lezers hier over eenige inlichtingen te verstrekken. Op ons verzoek verklaarde de heer Mr. Hamming, advocaat en procureur alhier, zich bereid om in een paar ar tikelen genoemde wetten voor onze lezers te bespreken. We betuigen de heer Mr. Hamming hiervoor hartelijk dank. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF 193 7. Het was om tegemoet te komen aan de zorgen, waaronder de han deldrijvende en de industrieele middenstand gebukt gaat, dat maat regelen zijn genomen met het doel in die bedrijfstakken een duur zame verbetering te brengen en waarvan derhalve ook in minder ongunstige tijden nuttig effect mag worden verwacht. Naar mijn meening is het aan de slechte economische omstandig heden van de laatste jaren te wijten, dat velen, die zonder emplooi ge raakten, in den handel of in kleine nijverheid nog poogden een levens onderhoud te verdienen. Op zich zelf te waardeeren bleek deze poging in haar gevolgen funest voor de maatschappij. Immers een groot aantal personen met weinig of geen vak- of koopmansbekwaam heid trad als zelfstandig onderne mer op en een klein overgespaard kapitaaltje werd als inzet van den strijd beschikbaar gesteld. Door gebrek aan kennis en ervaring was het geld vanzelfsprekend spoedig opgeteerd en waren ze verder achterop geraakt dan ooit, in hun val bovendien diverse ondernemers van lang gevestigde zaken mee- sleepend en anderen door een on gezonde concurrentie benadelend. Algemeen werd in de kringen ~rm 'Hl"'Taniéeldnj veSSé' midden stand de wensch geuit, dat de Re geering maatregelen zou treffen om aan deze verkeerde toestanden paal en perk te stellen. De aan het hoofd van dit artikel genoemde Wet was het resulaat. In de Wet wordt het initiatief overgelaten aan de kleinhandelaren, ambachtslieden of hen die behooren tot de kleine nijverheid zelve. Het is immers op verzoek van hen dat vestigings- eischen zullen worden vastgesteld. Eerst dan verleent de Overheid haar medewerking wanneer uit de bedrijfsgenooten zelve de wensch is voortgekomen, dat beperkende regelen gesteld worden. Het komt hierop neer dat er zal zijn prin- cipieele handhaving der vrijheid van bedrijf voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijver heid, zóó, dat het zonder uitzon dering, aan ieder, die aan bepaalde minima van deskundigheid en credietwaardigheid voldoet, vrij staat om zich te vestigen. '6 '6 H Burgemeester en Wethouders stellen zich voor, op den dag volgende op dien van de geboorte van het Koningskind, derhalve op den nationalen feestdag, ten gemeentehuize autori teiten, besturen van vereenigingen en particulieren te ontvangen van 3 tot 5 uur nam. Valt deze dag op Zondag, dan zal de receptie worden gehouden op den daaropvolgenden Maandag. Bij deze receptie zal voor hen, die daarvan gebruik maken, gelegenheid worden gegeven tot het plaatsen der handteekening in een felicitatieregister, hetwelk pan het Prinselijk gezin zal worden toegezonden. S 5 RIJSSEN, 7 Januari 1938. j Burgemeester en Wethouders, Wi ZEEUW, Burgemeester R. BOSMA, Secretaris B In het algemeen geldt nu, dat Wanneer men zich wil vestigen als kleinhandelaar en in de be treffende bedrijfstak vestigings- eischen zijn vastgesteld, zich tot de Kamer van Koophandel en fabrieken heeft te wenden tot het verkrijgen van een vergunning. Er wordt dan onderzocht of door den toekomstigen ondernemer aan de vestigingseischen is voldaan of indien er meerdere ondernemers zijn, door hen gezamenlijk. Wordt de inrichting door een ander bijv. door een filiaalhouder beheerd, dan moet de ondernemer voldoen aan de eischen betreffende crediet waardigheid, terwijl de beheerder blijk moet geven van de noodige handelskennis en vakbekwaam heid. Het verzoek om een vergunning moet schriftelijk worden gedaan onder bijvoeging van zoodanige be scheiden alsnoodig zijn om de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in staat te stellen te beoordeelen of aan de bedoelde eischen word vol- daan.Zoowel van de weigering als van het verleenen der vergunning wordt den aanvrager schriftelijk door de Kamer van Kooph. enFabr. kennis gegeven. De weigering ge schiedt onder opgave van redenen. Van bovenstaande beslissingen^ kan men binnen den tijd van twee weken in beroep komen bij den Minister. Ook kan een vergunning weer verballen. Dit heeft ptaigf* indien de vestiging niet heeft plaats gehad binnen 3 maanden na de dagteekening van het bewijs dat vergunning is verleend. De Wet vereischt geen vergun ning indien men een gevestigd be drijf van de eene plaats naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelegen perceel verplaatst. Ook niet, indien bij overlijden van den ondernemer of van een der on dernemers diens eigendom op zijn weduwe en of op zijn wettige min derjarige kinderen overgaat. Tenslotte kent de de Wet nog een stelsel van voorloopige ver gunningen. die onder bepaalde om standigheden zullen kunnen wor den afgegeven. Ter bestrijding van de kosten, welke aan de uitvoering van deze Wet zijn verbonden, kan door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken terzake van elke bij haar in gediende aanvrage een vergoeding worden geheven ten bedrage van ten hoogste tien gulden. Rest mij thans nog te vermelden, dat bij overtreding van boven staande bepalingen hechtenis van ten hoogste twee weken of geld boete van ten hoogste f 500,- kan worden gevorderd, welke straffen bij herhaling kunnen worden ver dubbeld. Indien de behoefte zich daartoe doet gevoelen hoop ik later nog eens terug te komen op datgene wat onder de noodige handelsken nis, vakbekwaamheid en crediet waardigheid wordt verstaan. Mr. S. J. HAMMING. Rijssen, Januari 1398. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Geen opgave ontvangen. Wester kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Zondag Vm. 9,30 en Nam. 2,30 uur ds. J. Bos. Donderdagavoned 7,30 uur Rus landavond met lichtbeelden, te ge ven door den WelEd. Heer H. A. Stork van Soest. Vrije toegang. Zelfst. Geref. Gem. o.h. Kruis. Zuiderkerk. Zondag Vm. 9,30, Nam. 2,30 en 6 uur ds. J. van Wier. Woensdagavond half 8 ds. J. van Wier. Geref. Gemeente. Walkerk. Zondag Vm. 97„ nam. 21/, en 's av. 6 uur de heer Wijting. Dinsdag nam. 3 en 's av. 7 uur ds. Verhagen. Dordtsch Geref. Gem. Zondag Vm. 9,30, nam. 2,30 en 's avonds 6 uur preeklezen. Woensdagnam. half 8 Preeklezen. o BURGERLIJKE STAND GEMEENTE RIJSSEN van 29 December tot 5 Januari Geboren Hendrika dv J. Zwoferink en B. van Losser Gradus zv F. J. Temmink en J. Poortman Fran- cisca Catharina Maria dv J. M. Paauwe en A. F. C. Bökkerink Hendrikus zv G. J. Stegeman en J. H. Lankamp. Overleden J. Lammertink 68 j ongeh. L. Spanjaard 78 j mv M. Weijl. o— Gevonden Drie portemonnaies met inhoud, een kinderjasje, een paar heeren schoenen, een tabakspijp, een ketting met enkele sleutels, een klein zwart hondje, een grijze rechter-kinderhandschoen. V erloren Een grijs gebreide handschoen, een filter van een carburator van een auto, een gouden armband, een portemonnaie met kaartje. Inlichtingen op het politie-bureau, doch niet per telefoon. o— VEILIG VERKEER, Rem en lichtweek voor rijwielen. Dagelijks eischt nog steeds het ver keer zijn slachtoffers en niet het minste gedurende de wintertijd. Reeds vroeg valt de duisternis in en de lichten van auto's, rijwielen en an dere voertuigen worden ontstoken. Deze verlichting is, indien zij aan de daar voor gestelde eischen voldoet een veiligheidsmaatregel. Eén niet aan de eischen voldoende verlichting veroorzaakt of vergroot het gevaar. Hetzelfde is op de remmen van toe passing. Daarom wordt ook weer dit jaar door het Verbond van Vereenigingen „Veilig Verkeer" een remmen en licht week georganiseerd door geheel Ne derland en wel van 10 tot 15 Jan. a.s. Bij de laatste dergelijke actie zijn de automobilisten in de gelegenheid ge steld om hun auto's aan een onderzoek te laten onderwerpen. Bij de aanstaande actie wordt een vriendelijk, doch dringend beroep ge daan op de wielrijders om hun karretjes te laten onderzoeken, of lichten en rem men in orde zijn. Tevens zal het achterspatscherm, voor zooveel noodig, gratis smetteloos wit worden gemaakt. Gedurende deze controle zal voor namelijk gelet worden op de: a. de kleur en sterkte (of zwakte!) van het licht(vóórhelderwit of geel, achter: helderrood;) b. den juisten stand van de koplamp; (de bovenkant van de lichtbundel mag niet verder dan 20 meter vóór het rij wiel op den weg vallen,) c. de juiste plaats van de achter lamp; (ten hoogste 60 cM. boven het wegdek in het witte gedeelte van het spatscherm en zuiver horizontaal ach terwaarts schijnend;) d. de deugdelijke werking van hand- of terugtraprem. Een en ander zal zoo mogelijk, op eenige dier dagen plaats vinden des namiddags van ongeveer 5 uur af tot zoolang animo van de zijde der wiel rijders bestaat. Plaats en dag worden door aanplakking nader bekend ge maakt. De vereeniging Veilig verkeer hoopt en verwacht dat velen blijk zullen ge ven met haar streven om de verkeers veiligheid te bevorden, in te stemmen, en met hun rijwielen te komen. Ieder weet dat er nog veel hapert op verkeersgebied, maar we weten ook, dat het niet steeds onwil, maar zeer vaak 'onwetendheid is, waardoor het verkeersgevaar veroorzaakt wordt. Laat niet de wielrijder den automobilist de schuld geven of de automobilist den wielrijder en de voetganger enz. enz., maar laat ieder voor zich trachten zich op de hoogte te stellen van de ver- keers-eischen, en daarna handelen, en bij zich zelf beginnen, dan gaan we den goeden weg op. De gelegenheid wordt daartoe thans voor de wielrijders geopend, want gedurende deze actie behoeft de wielrijder slechts „Veilig Verkeer" de hand toe te steken om van haar de regels van den weg voor den wielrijder te ontvangen, die thuis bij den warmen haard kunnen worden gelezen, onthouden, en op den weg in toepassing gebracht, ten voorbeeld voor anderen, opdat het angstwekkend groote aantal dooden en gewonden, veroor zaakt door verkeersongevallen in de toekomst moge verminderen. Vereeniging „Veilig Verkeer". We verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de afd. Rijssen van de textiel- arbeidersbond „De Eendracht". Op de heden Zaterdag te houden t O O :i O i i f O O

Weekblad voor Rijssen | 1938 | | pagina 2