P. J. HOLTKAMP U.NMBBMS-fltCSfeak HEEREN-SOK Alleenvertegenwoordiger Gebr. Kamphuis In woord en daad het beate wat bestaat RUSSEN Ook voor een betere naar KOUSENen SOKKEN v. d. Willige AUTOMATISCHE AAN VOER VAN BRANDSTOF Laatst bedoeld sein wordt gege ven door het luiden der kerkklokken of door seinen met signaalhoorns. Een volgende maal verder. Steunt de luchtbeschermings dienst in uw gemeente. Geett U op als lid bij het gemeentebestuur of bij het hoofd van den dienst den heer A. H. C. SNEL, Wierden- schestraat 64. Het kantoor der is geopend op MAANDAG, WOENS DAG en VRIJDAG van 's morgens 11—1 uur en op DINSDAG en DON DERDAG des avonds van 79 uur. DE NATUUR IN HUIS. III De planten mooi aan den groei? Dan is 't waterpaleisje gereed om de bewoners te ontvangen. Hier in R. is tot heden nog geen winkel waar men warmwatervisschen koopen kan, wel in Hengelo en andere grootere plaatsen. Op be stelling worden ze in zomermaanden echter wel verzonden. Maar 't is mogelijk, dat een der weinige liefhebbers alhier ons alvast aan enkele vischjes helpen kan. Het beste is, eerst te beginnen met de meer gemakkelijk te houden soorten. Enkele zullen we eens noemen en er iets over vertellen. Want het mooiste is, dat men met warm- watervischjes ook zelf kweeken kan Allereerst danhet paradijs- vischje. De naam alleen duidt reeds aan, dat het beestje mooi van kleur is. De grondkleur is bruinrood. Hier jver loopen donkerblauwe dwpsbanden, terwijl de sierlijke -Taart en lange buik- en rugvin met donkere stippen zijn versierd. Vooral in den paartijd is het mannetje echt in zijn trouwpak! Dan zijn de kleuren heel mooi. Spoedig begint het dan aan den nestbouw. Onder een drijvend blad maakt het een schuimnest, door telkens aan de oppervlakte lucht belletjes te happen en die onder het blad los te laten. Langzamer hand onstaat dan een heele dot schuim ter grootte van een rijks daalder, die soms opzij van het blad uitpuilt. Is „meneer" hiermee klaar, dan komt het wijfje ook eens kijken, en worden in het schuimnest de eitjes gelegd en bevrucht. Dit nestje wordt als het eierleggen is afgeloopen, door 't mannetje streng bewaakt. Wee het argelooze vischje, dat er dan te dicht bij komtMet uitgespreide vinnen vliegt het mannetje er op af, en geeft nijdige porren aan elken'aquarium-bewoner, die er te dicht bij komt! Ook het wijfje wordt niet meer in de nabijheid geduld. RU1TERSTABAKI van I. SPANJER vanaf 30 cent per half pond Alom verkrijgbaar. Na enkele dagen zien we bewe ging in 't schuim, kleine zwarte stipjes met een dun glasachtig staartje. Papa heeft nu om zoo te zeggen „de handen vol" en is steeds bezig? afdwalendejkindertjes weer in 't schuim te spuwen! Honderden kindertjes zitten er in 't nestWe voederen ze eerst met tot stof gewreven droge sla, die we op 't water strooien, óf zetten wat hooi in flesch in de zon, en geven van dat bruine aftreksel per dag b.v. een lepel vol. Natuur lijk hebben we dit nest door een glasruit gescheiden van de andere visschen, want anders blijft er niets van over! Na een paar dagen kan het mannetje verwijderd wordenal heel spoedig happen de jongen naar kleine watervlooien, en groeien ze bij den dag, 't Is een alleraardigst gezicht zoo'n bakje vol met dat kleine goed. Zeer mooie vischjes zijn ook de algemeen bekende Zwaardvischje^. Het mannetje is heel mooi goud groen van kleur. Over de heele lengte loopt een roode streep, rerwijl het onderste deel van den staart is uitgegroeid tot een prachtig zwart omzoomde lange punt, het z.g. zwaard. Het wijfje is matter van kleur. Deze vischjes brengen levende jongen ter wereld! Tegen den tijd dat de jonge vischjes ter wereld zullen komen, zwemt het wijfje onrustig langs het glas op en neer, en op een gegeven oogenblik ziet men een klein vischje geboren worden, dat eerst naar den bodem zinkt, doch een oogenblik later snel wegzwemt! Van één vischje krijgt men op één keer soms 30—100 jongen Ook fevendbarend zijir „Millioenenvischjes" of Guppy's. De mannetjes zijn klein, doch prachtig mooi, met alle mogelijke kleuren en stippen. Van de 100 mannetjes zijn er geen twee gelijk van kleur! Dan zijn er nog de zoogenaamde „Plaatjes", zeer gemakkelijk te houden vischjes, in roode, zwarte, blanke en blauwe variëteiten. Eveneens levendbarend. Natuurlijk zijn er nog veel meer mooie soorten, doch die leeren we, als we eenmaal er mee beginnen, langzamerhand wel kennen. De, bijzonder mooie Maan visschen wil ik toch nog even noemen. Dat is een zeer apart model visch; het lichaam is meer hoog dan lang, de kleur is glanzend goudachtig geel, met fluweel-zwarte dwars- banden en een prachtig vinnenstel. Statig zeilen ze als 't ware door "t water tusschen de planten door, of staan rustig, stil tusschen de smalle groene bladeren van het lintgras, waar men ze dan nauwe lijks vinden kan, zoo zijn ze een met de omgeving. Toen ze pas in den handel waren kostte een flink paar f 30,—Thans kan men al een paartje jonge vischjes koopen voor ongeveer 75 ct. Hierbij laten we 't nu. Misschien de volgende week nog een klein slotstukje. Nieuwenhuis. VOOR NAAR Tabaksgaarden en LAMMES-OAND op de Höfte enkelen keer op stoot en werden tenslotte met 13-0 ingemaakt. Heden, Zaterdagmiddag, speelt R.V. 3 op eigen terrein eenjtweede nederlaagwedstrijd, thans tegen Nijverdal 2. Bij een nederlaagwed strijd wordt verwacht dat de ont vangende vereeniging ook inder daad geslagen zal worden en als regel is dit ook het geval. De spelers dienen dus een goed begrip van deze wedstrijden" te hebben en ook bij een grooteren achter stand zich te blijven inspannen om de nederlaag niet grooter te doen worden dan strikt noodzake lijk is. ZWEMMEN. Heden, Zaterdagmiddag, het jaar- lijksche zwemfeest in en van den Mors. Onze plaatselijke zwemclub heeft tegen vereenigingen uit om liggende gemeenten den wissel beker, thans in bezit van Rijssen, te verdedigen. De weg naar succes zal niet zoo heel gemakkelijk jzijn, doch dit weten de leden van „De Mors" evengoed als wij Dat men hiervan doordrongen is moge blijken uit de serieuse training van den laatsten tijd. WANDELSPORT. De wandelsportvereenigingen ver rijzen als paddestoelen uit den grond. Na Holten, waar binnenkort atstandmarschen worden gehouden, ontvingen wij thans van de ver eeniging „De Tubanters" te Ensche de een keurig verzorgd programma over binnenkort te houden wandel tochten. Ook in onze plaats bestaat voor deze sport wel belangstelling, hetgeen daadwerkelijk is bewezen. Doch tot heden ontbreekt in onze plaats nog het onderlinge verband. o— Weekmarkt. Oude Kippen f 0,50f 0,80 longe Kippen f 0,85 f 1,20 Oude Hanen f 0,50—f 0,75 jonge Hanen f 0,10f 0,40 Tamme Konijnen f 0,25—f 1,50 Tamme Eenden f0,25—f 0,40 Kippeneieren f 2,10—f 2,30 per 100. VOETBAL. Het tweede elftal van R.V. speelde Zondagmiddag te Almelo een nederlaagwedstrijd tegen het tweede van La Première, waarvan met 6 4 werd gewonnen. R.V. 3 trok voor de tweede maal naar de seriewedstrijden van Diepenheim, waar in een wedstrijd tegen Bathmen met 1—0 werd verloren. Onze plaatsgenooten wonnen zoodoende in deze series den vierden prijs, waarmede, het spijt ons het te moeten zeggen, zij veel meer kregen dan zij verdienden. Op het R.V. terrein werd Woens dagavond verder een wedstrijd gespeeld tusschen de biljartclub „Viós" en R.V. 3. De Vios"-leden, die het in het biljartspel al een heel eind gebracht hebben, bleken van het voetbalspel geen kaas te hebben gegeten. Zij kwamen geen Gevonden: Een jongensjas, een bril in étui, een portemonnaie met f 1,92, een Engelsch zakmes, drie belasting- plaatjes, een postduif ster 3-3-1-56927 Verloren Een zilveren gulden, een grijsach tige overjas, een paar witte duiven, een bril met holle glazen, drie belastingplaatjes. Inlichtingen op het politie bureau.

Weekblad voor Rijssen | 1934 | | pagina 2