HEEREN-DAS n.u. midilensiands-credieibank ooh voor Heeri- coiiecfie V. D. W, u» F. WIERINGA Gebr* Kamphuis 1 Voor een chique naar RUSSEN THANS NAAR steeds de grootste keuze in de nieuwste modellen PREDIKBEURTEN op Zondag 4 Maart 1934. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Geen opgave ontvangen. Westerkerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Vm. half 10 en Nam. 21/s uur de Eerw. Heer J. van der Sluis Can- didaat te Amsterdam. Zelfst. Geref. Gem. o.h. Kruis. Zuiderkerk. Vm. 972 uur ds. van Wier. Nm. 2Y2 uur ds. van Wier s avonds 6 uur ds. van Wier. Woensdag 7 Maart nam. half 8 Ds. van Wier. Geref. Gemeente. Walkerk. Vm. half 10, Nm. half3 en 's Av. 6 uur de Eerw. Heer L. Wijting. Woensdag 7 Maart nam. 77° uur de Eerw. Heer L. Wijting. Noorderkerk. Geen dienst. Dordtsch Geref. Gem. Vm. halt 10, Nm. 2 en 573 uur Preeklezen. Donderdag 8 Maart nam. 2 uur en 's avonds 77uur ds. Fraanje van Barneveld. —o Beroepen bij de Geref. Kerk al hier ds. G. Smeenk van Blokzijl. o DE FILM „PRINS WILLEM VAN ORANJE". Voor zeer matig bezette zalen heeft Zaterdag j.l. de „Prins Willem van Oranjefilm" gedraaid, 't Is te betreuren dat zoo weinig ingeze tenen van dit werkelijk levende stukje historie hebben genoten. De slechte financieele toestand en de nogal vrij hooge entreeprijzen zul len ongetwijfeld hieraan geen goed gedaan hebben. Vrijdagavond heeft voor de aan vang der voorstelling burgemees ter Knottenbelt een inleidend woord gesproken. Spr. wilde geen les in de Vad. Gesch. geven, maar enkele momenten aanstippen, die ons doen zien de liefde van Oranje tot Ne derland. Immers Willem van Oranje leed liever smaad met het volk van Nederland dan te schitteren aan het hof van Filips II. Oranje gaf geld en goed, familieleden ja zepfs zijn eigen leven. Gelukkig aldus spr. is met de daad van Willem I, nog niet het Oranjehuis onderge gaan. Onder Maurits en Frederik Hendrik is de zon weer opgegaan over ons land en dit was meestal zoo, als er een Oranjevorst was. Tenslotte trekt spr. een parallel tusschen de tijd van Oranje en onzen tijd. Toen een vrijheidsoorlog nu een economische oorlog, maar ook nu nog een Oranjetelg, een vorstin die medeleeft met haar volk. Wij hebben gelukkig nog een Oranje- vorstin en zoolang God, Nederland en Oranje nog toestaat, zal Neder land aldus spr. niet ondergaan. Na deze van vaderlandsliefde getui gende speech werd staande het Wilhelmus gezongen. Vervolgens werden enkele na tionale voorfilmen vertoond, waarna de hoofdfilm vertoond werd. De verfilming van dit stuk Vaderland- sche historie is o.i. alleszins geslaagd Misschien kleven er nog wel fouten aan bezien uit filmisch oogpunt, maar voor degene, die interesse heeft voor geschiedenis, was het een mooie avond. Het kantoor der is geopend op MAANDAG, WOENS DAG en VRIJDAG van 's morgens 11—t uur en op DINSDAG en DON DERDAG des avonds van 79 uur. Gevonden Een wagentouw, een paar bruine leeren handschoenen, een geldstuk, een collectie stalen, een paar zwarte sokken, een parapluie, een belas plaatje, een heerenrijwiel (Veeno), een portemonnaie met t 0,54. Verloren: Een timmermans-duimstok, een portemonnaie met f 7,80, een bruine portemonnaie met f 0,04, een por temonnaie met f 0,55, een hiep, een leeren muil. Inlichtingen op het politie bureau. Aangevoerd 1161 stuks vee: Marktbericht van Maandag 465 Koeien 24 Stieren 215 Pinken en Kalveren Nuchtere Kalveren Schapen Lammeren 13 Varkens 444 Biggen Vette koeien f 0,32—f 0,55 per Kg. Neurende f 120f 235 p. stuk. Guste f 75—f 170 Stieren f 35—f 110 Ossen f f Pinken f 50—f 135 Kalveren f 25—f 65 Nucht. kalveren f f Schapen f f Lammeren f f Varkens f 35—f 55 Biggen f 1,20—f 1,60 per week De handel tamelijk. De Rijssensche Bestuurdersbond hield Woensdagavond een openbare vergadering in het Café Hegeman, die heel druk bezocht was. DE TOREN- I. Omfloersd met de sluiers van de luchte dauw, staat roerloos de toren voor 't wijkende grauw. Dan komt de zonne en ritst ze uiteen, in sliertige flarden waren ze heen. Uit dauwige windsels duikt toren nu op, vermild is zijn grauwe en blinkend zijn top. Hij spitst onbewogen naar blauwige lucht, waar zonne-doorademd de morgendamp vlucht. Hoog, uit het donker waar stilte zoo even nog zat, tink'len de klanken en druppelen neer in 't rumoeren der stad. Ze zingen hoog in de zonnige lnchten, Ze zingen hoog hun vèr kling'lend lied, Ze zingen stem aan vreugd en aan smarte, Maar de menschen gaan voort en luisteren niet. Gij zingt in het donker, gij zingt in het licht, van den plicht, die in licht en donker steeds voor ons ligt. Lijkt alles zoo doelloos geheel zonder zin, uw lied zingt er wijding en schoonheid in; uw klank speelt bevrijding en doortocht uw zang, uit het grijze der dagen: hun cirk'lenden gang. In licht en in donker laat stééds gij ons hooren „Elk uur, dat gij mist, Is een deel van het leven verloren."*) En de klaarste vertolking der tnik'lende klanken „Er is véél stof tot bidden maar méér nog tot danken Grafschrift van Leibnitz. Precies 8 uur opende de heer Stuvé, Hoofdbestuurslid van de Textielarb.bond „De Eendracht", de bijeenkomst. Hij zei o.m. meer, dat van alle jammer en ellende, door de crisis veroorzaakt, Rijssen nu ook zijn deel schijnt te krijgen. De bezittende klasse geeft de vakorganisatie de schuld van al die ellende, door haar strijd voor hooge loonen en nu nog, om de bestaande zooveel mogelijk te handhaven. Dit argument wordt hier toch wel in een eigenaardig licht ge plaatst, daar hier de vakorganisatie niet den minsten invloed heeft en zich dus niet met loonacties kon bemoeien. De organisatie der ar beiders heeft wel wat anders te doen, dan crisissen veroorzaken, zij wil de positie der arbeiders zoo sterk mogelijk maken, dit komt iedereen ten goede. Dan krijgt de heer Berger, Hoofd bestuurder van het N.V.V., het woord. Hij citeert uit het hier verschij nend kerkelijk blaadje een woord van een d er redacteuren, dat vraagt naar sociale gerechtigheid. Ook wij streven daarnaar, want, waar zoo veel armoede voorkomt naast vernietiging van wat er te veel is, ontbreekt die gerechtigheid. Waar geproduceerd wordt, om winst te maken, moet ook noodzakelijk werkloosheid voorkomen. Alleen het noodige moet worden voort gebracht. Doch waar nu wel werkloosheid heerscht, moet voor een goede steunregeling gezorgd. Ongevallen-, ziekte- en invalidi teitswet zijn mede door de arbeiders organisaties tot stand gekomen. Bij werkloosheid ontbrak veplichte uitkeering. Het N.V.V. wou niet, dat de werkloozen verwezen worden naar armbestuur, en vormde werk- loozenkassen. Daarvoor voelde de regeering aanvankelijk niets. In 1908 zei nog Minister Heemskerk, leider der A. R. partij, dat de regeering niet het recht op uitkee ring voor werkloozen erkende. En nu voelt de regeering er nog weinig voor. Een sterker arbeiders beweging kan ze dien kant uit drijven. In gemeenten, waar de arbeiders partij in den raad het best verte genwoordigd was, kwamen de steunregelingen het eerst tot stand. Later, toen die gemeenten, door crisisomstandigheden, onmachtig waren te helpen, kwam in 1931 de crississteunregeling. Op het onrechtvaardige daarin wordt ge wezen, doch ook, waar organisatie is, is ze nog 't best. In dit verband wordt gewezen op 't verschil tusschen Goor en Rijssen. Ook in Rijssen moet organisatie komen. De vakbeweging stelt zich op 't standpunt: beter werk dan steun. Haar afgevaardigden hebben de regeering gewezen op het vele werk, dat nog te doen is: wegen aanleg, het in sneller tempo droog maken der Zuiderzee, bruggenbouw enz'. Ook de middelen, om aan geld te komen, hebben ze aange wezen. Een heffing van 1% op de vermogens is niet ongemotiveerd. Veel arbeiders hebben hun plicht verzuimd, door niet in de organisatie te gaan, al is de contributie be spaard. Nu is er nog iets te her stellen en de harde les, nu ook in Rijssen opgedaan, kan hun een leering zijn. Ook de fabrieksarbeiders moeten zich organiseeren, om nu te kunnen bouwen aan de sociale gerech tigheid. Door de heer Pluimers werden eenige vragen gesteld die door de heer Berger werden beantwoord. De heer Stuvé sprak daarna een slotwoord. o—- Weekmarkt. Oude Kippen f 0,70—f 1,10 longe Kippen f 0,85f 1,20 Oude Hanen f 0,60f 0,80 Jonge Hanen f 0,70f 0,90 Tamme Konijnen f 0,30—f 1,60 Tamme Eenden f0,00—f0,00 Kippeneieren f 2,20f 2,60 per 100. o— SPORT. R.V. 1 moest Zondagmiddag te Almelo voor La Première de vlag strijken. Met 3—1 bleven de Lappers in de meerderheid en deze over winning hebben de Almeloers door beter doortastend spel en beter schieten in de voorhoede ook zeker verdiend. Bij R.V. liet zich de verdediging in de eerste oogen- blikken van den wedstrijd tot twee keer in de luren leggen, en hoewel hiertoe kansen te over waren, wist de aanval den achterstand in het

Weekblad voor Rijssen | 1934 | | pagina 2