Druk en Uitgave van G. ten Gate Hzn., ter Horst J, Hzrustraat, Telet 41, Rijssen* Nummer 87J Zaterdag 21 November 1931, f»1 Ingezonden Stukken enz. worden ingewacht tot uiterliik Donderdagsmiddags 12 uur, Advertentiën tot uiterlijk Vrijdagsmorgens 10 uur. Advertentiën 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Vuor den handel speciaal tarief. i 1 w a Maandag 16 November mocht de Eerwaarde Heer G. Bruggink, Gods dienstonderwijzer in de Nederl. Herv. Kerk alhier zijn 40-jarig jubileum als Godsdienstonderwijzer vieren. Deze dag is door 's Heeren goedheid een onvergetelijken dag voor den heer Bruggink geworden, 's Morgens om ongeveer 11 uur kwamen Kerkeraad, Kerkbestuur en vertegenwoordigers uit heel de gemeente samen in de zaal der Chr. Bewaarschool. Ds. A. van Willi gen vergezeld van de heeren De Vaal en Oosthoek haalden den jubilaris van zijne woning af en brachten hem in de door vele bloemstukken feestelijk ver sierde zaal. Op verzoek van ds. van Willigen zongen de aanwezigen Ps. 103 1, waarna Z.Ew. voorlas Jes. 40 2931 en Ps. 92 13—16 en voorging in gebed. Hierop wenschte ds. van Willigen den heer Bruggink hartelijk geluk namens Kerkeraad en de Hervormde Gemeente met zijn Jubileum. Hij memoreerde, dat de Jubilaris ge- dure nde 40 jaren, tijdens een menschen leeftijd in Rijssen had mogen arbeiden; Hij herinnerde er aan, dat de arbeid met ijver, toewijding, opgewektheid, menig maal met zelfverloochening was ver richt; dat de roeping als Godsdienst onderwijzer in bescheidenheid was ver vuld, met de hulpe Gods naar de ge schonken krachten zoodat de sympathie der Gemeente mocht worden genoten, wat in deze dagen duidelijk was ge bleken. Spreker wees op zijn overvloe- digen arbeid door prediking, cateche tisch onderricht, het leiden van begra fenissen het bezoeken der kranken'en het jeugdwerk, waardoor hij een plaats heeft verkregen in veler harten. De lichamelijke toestand wordt minder, de avondschaduwen vallen op zijn levens pad, doch mocht de Heere zoo moge lijk de kracht vernieuwen en bovenal, mocht worden ervarenEr blijft een rust over voor het volk van God. De Heere schenke door genade een rustigen, gezegenden levensavond en Hij vervulle Zijn woordGij zult mij leiden door Uwen raad en daarna zult Gij mij op nemen in heerlijkheid. Vervolgens sprak de oudste ouder ling H. Mensink uit Notter een woord van hart tot hart, dat niet alleen op den jubilaris, doch op al de aanwezigen diepen indruk maakte. Hierna sprak oud-ouderling Eshuis die samen met Meester Bruggink zoovele begrafenis sen bezocht, woorden van groote waar deering. De heer R. E. de Vaal, voorzitter der kerkvoogdij, zeide, dat hij aan het keurig verslag in het Twentsch Zon dagsblad van Zaterdag, waarbij in zulke juiste bewoordingen de levensloop van meester Bruggink als godsdienstonder wijzer enz. geschetst is, niets heeft toe te voegen en hij sluit zich namens de kerkvoogdij geheel aan bij de goede wenschen en bede door de vorige spre kers reeds uitgesproken. Op het terrein der kerkvoogdij heeft hij dezer dagen de notulen vanaf 1891 eens nagezien. In de vergadering van 1 Juli 1891 wordt voorgesteld, om met het oog op den slechten toestand der kerkekas, het traktement van den te be noemen godsdienstonderwijzer te bepa len op f 400, maar na veel gedelibe- reer wordt het salaris bepaald op f 300 met eene toelage van f 125. In een volgende vergadering werd het definitief vastgesteld op f 425 en dan leest men in jaren niet van eenige verhooging wel nu en dan van een gratificatie, maar eerst na de oorlogsjaren werd het tractement eenigszins op peil gebracht. En tegen zoo'n karige bezoldiging hebt g:j, meester Bruggink, bij dag en nacht weer en wind, koude en hitte trotsee rt ad, veertig jaar lang uw plicht ge daan, ja, meer dan dat, u geheel aan de Gemeente geven. Het was dan ook zeker min of meer een bewijs van schuld gevoel en om vroegere tekortkomingen te herstellen, dat de kerkvoogdij in de vergadering van 5 Maart 1926, gepre sideerd door ds. Enkelaar, met alge- meene stemmen besloot om u, zoodra gij uw ambt zoudt neerleggen, een pen sioen aan te bieden geheel volgens rijksregeling en gebaseerd op een 3alaris van f 2000. Voor een onbezorgden ouden dag is dus in dit opzicht gezorgd, meester, en met den dank van geheel de Gemeente voor alles wat gij voor haar gedaan hebt, hopen en bidden wij, dat gij nog vele jaren van een welver diende rust zult mogen genieten. En nu is mij nog de aangename taak opgedragen om u namens kerkeraad en kerkvoogdij onzer gemeente een bewijs van hulde op dezen dag aan te bieden. U ziet hier een teekening of schets van een tegeltableau, waarop voorkomt de kansel, waarvan gij zoo ontelbare ma len Gods Woord hebt verkondigd, de pastorie, de beide kerken, de bewaar school, de school in Eisen van binnen en buiten en bij dat alles het opschrift voor onze Groote Kerk: „Laat ons osit onderlinge bijeenkomsten niet na laten", enz. Het zijn de plaatsen, die het meest spreken van uw arbeid hier. Zoodra het tegeltableau klaar is, hopen wij het in den boekwinkel van de fa. Nieuwenhuis voor de Gemeente ter be zichtiging te stellen. En wij blijven vrienden, niet waar, meester Bruggink, zooals we dat al veertig jaar geweest zijn, want immers onder alles wat er geschied is, waart gij en uw gezin steeds bij ons welkom. Namens alle Gemeenteleden spreekt de heer A. W. Smit: Hooggeachte Jubilaris, Hebben onze domine en onze presi dent kerkvoogd II toegesproken uit naam van Kerkeraad en Kerkvoogdij, het zij mij vergund thans een paar woorden tot U te spreken uit naam van alle leden onzer Hervormde Ge meente. Wij hebben gemeend U met Uwe '40-jarige ambtsbediening in onze Gemeente te moeten herdenken, In de eerste plaats willen wij U dan van harte gelukwenschen met dit heu gelijke feit. Het past ons op een dag als deze den Heere te danken voor alles wat Hij ons in U heeft willen schenken. Als gemeenteleden willen wij een echo geven op de woorden van de sprekers die ons voorafgingen, als zij Uwe groote verdiensten zoo helder in het licht stelden. Gelijk de kaars op den kandelaar zoo hebt gij al die 40 jaar Uw licht dat God U gaf over ons laten schijnen. Gelijk dat licht op den kandelaar onbaatzuchtig is en zich zelf verteert zoo hebt gij onder ons gearbeid, met groote toewijding en zelf opoffering. Nooit was U de arbeid voor ons te veel, nooit werd Uw hulp tevergeefs gevraagd. Toen er in deze dagen in onze gemeente lijsten circu leerden voor een huldeblijk ging bij de massa de onderteekening vergezeld van de korte betuiging „de Maeister heft wal verdeend". Het doet ons bijzonder genoegen te kunnen verklaren hoe uit de algemeene deelname in deze huldi ging bleek hoe zeer Uw arbeid ge waardeerd wordt. Thans bij dezen mijl paal op Uw levensweg willen wij het verklaren hoe zeer wij U liefhebben om Uws persoons maar ook en thans wel het allermeest om Uws werks wille. Veel werk, waarvan wij den omvang bij lange na niet kunnen schatten hebt gij onder onder ons verricht. Veel hebt gij met ons doorleefd. Meer dan één geslacht hebt gij zien komen en zien gaan. Gij hebt onze gemeente zien groeien in ledental en toenemen in bloei en het stemde U tot vreugde ook hebt gij ongetwijfeld leed gedragen, dat de innerlijke levenskracht met deze uit- wendigen bloei vaak geen gelijken tred hield. Gij waart godsdienstonderwijzer in den meest volstrekten zin van het woord. Het vereenigingsleven vond in U een krachtigen steun. Gij wist het hart van de jeugd te winnen, want gij gaaft U geheel. In prediking en huis bezoek, in ziekenbezoek en het leiden der begrafenissen in geheel Uwen arbeid was Uw hart. Wat hebt gij tallooze malen mogen verkondigen den rijkdom van het Evangelie; Zalig die 'tgelooven, troost hun nooit t' ontrooven. Deze 40 jaar is een tijdvak geweest van groote verantwoordelijkheid die op Uw schouders rustte, want zoovele zielen zijn aan Uwe zorgen toevertrouwd ge weest. O, wij weten, dat gij de ver antwoordelijkheid hiervan beseftet, van daar, dat gij ons onverdroten op de noodzakelijkheid der bekeering hebt gewezen. Ook was het voor U een aangename wegwijzer naar den hemel te mogen zijn. Zoo hebt gij ons naar de gaven U geschonken steeds voor gesteld den zegen en den vloek. Van daag moogt gij gelijk Mozes na zijn 40-jarigen arbeid een Nebo beklimmen en zeker gaat Uw geestesoog de af gelegde weg voorbij. Wat een gedenk- steenen zullen er langs dien weg staan. Gedenksteenen met diep ingebijtelde letters, U herinnerend aan geleden ver liezen in gezin, vriendenkring en in gemeente. Maar ook staan er op dien weg teekens met letters in goud, U indachtig makende aan zoovele onver diende zegeningen welke Uw deel wer den. Wat een voorrecht Meester als gij al die gedenksteenen overziende het woord van den apostel tot het Uwe moogt maken. Want wij weten, dat degenen, die God liefhebben alle din gen moeten medewerken ten goeden. O, dan schrijft gij vandaag op het ondervonden leed en op de genoten weldaden „ten beste". God heeft als hemelsche kunstenaar ook in Uw leven Zijn beeld willen boetseeren, en zoo moesten alle dingen medewerken ten goede. Zoowel het leed als de vreugde de strijd als de vredehet kruis als de kroon. God bleef voor U dezelfde en Uw erkentenis zal ook vandaag zijn Uw trouw is groot. Meester we zijn blijde, dat na een 40-jarige arbeidstijd getuigd mag worden, dat heel de Ge- WEEKBLAD VOOR RUSSEN Veertigjarig Jubileum MEESTER BRUGGINK. - - -''-Xt jttjfë tf.

Weekblad voor Rijssen | 1931 | | pagina 1