W ftff Druk en Uitgave van G. ten Gate Hzn., I. ter Horst JL Hzn.straat, Telef. 41, Ri ijssen. Dr. Paaien. Nummer 971 Zaterdag 3 Mei 1930 mm Dr. Van Utenhove Ik V'-t m%*k WA G V -ti Ingezonden Stukken enz. worden ingewacht tot uiterliik Donderdaksmiddags 12 ,uur, Advertentiën vat uiterlijk Vrijdagsmorgens 10 uur Advertentiën 15 regels 50 cent, elke regel 'meer 10 cent. Voor den handel speciaal tarief. Op ZATERDAG 26 APRIL 1930, 's middags om 3 uur werd door den^ WelEerw. Heer Ds. A. H. J. G. VAN VOORTHUIZEN de eerste steen gelegd van de TWEEDE HERVORMDE KERK TE^ RUSSEN, waarbij Z.Eerw. de navolgende rede uitsprak: Want ieder huis wordt van iemand gebouwd, maar die dit alles gebouwd heeft is God. Hebr. 3 4. Met dit woord wenschen wij het feit van de eerste steenlegging on zer tweede Herv. Kerk te sanction- neeren. Want ieder huis wordt van iemand gebouwd, maar die dit alles ge bouwd heeft is God. Dit woord is toch een woord van verklaring. Wij leven in een tijd waarin er vaak verklaringen worden afgelegd. De talloos vele conferenties, die gehouden worden eindigen allen met het afleggen van een verkla ring. Ook wordt menige bijeen komst of samenspreking voor over leg met een verklaring begonnen. Wij mogen thans aanschouwen, dat onze tweede Herv. Kerk in haar omtrekken zichtbaar is en beginselen boven den gror rezep en wil hebben ook reden om een ve'rjüarmg egf leggen.,. En de verklaring d.i w is uezeciie uit alles ge is God. Met onze verklaring doen wij op geenerlei wijze tekort aan het menschelijke overleg, dat aan de stichting van dit gebouw is voor afgegaan. Met deze verklaring doen wij op geenerlei wijze tekort aan de eendrachtige samenwerking, die de stichting van dit Godsgebouw heeft mogelijk gemaakt. Door deze verklaring doen wij ook allerminst te niet de lofwaar dige offervaardigheid van de ge meente, die in anderhalf jaar tijds meer dan f 15000 voor dit doel heeft afgestaan. Maar wie heeft dit alles bewerkt Wie heeft de beurzen der gemeente leden ontsloten? Wie heeft de sa menwerking tot stand gebracht? Wie heeft het menschelijk overleg met een gunstigen uitslag willen bekronen Wie heeft er altijd weer als met een onzichtbare hand tot dit weik aangegord? Dan moeten wij zeggen: dat is God geweest. De verklaring die wij dan ook thans mogen afleggen is geen ver zonnen, geen opgesmukte, geen naar de omstandigheden pasklaar ge maakte verklaring, maar zij is echt als goud, louter als zilver. Wij verklaren hierbij plechtig, die dit alles gebouwd heeft is God. Dat woord is ook een woord van verwachting. Wij staan pas aan het begin. De muren moeten nog worden opge trokken, de kap moet nog worden aangebracht, de afwerking moet nog plaatsgrijpen, de meubileering moet nog geïnstalleerd worden. Zoover is het nu nog niet. Als dit jaar zijn omgang mag hebben bereikt, dan zal naar wij hopen dit gebouw voltooid zijn ge worden. Dit gebouw zal dus in een jaar tijds tot stand zijn gebracht. Dat is dus veel voorspoediger dan de tempel van Salomo, want daas aan is ruim 7 jaar gebouwd gewon1 den. Dat is dus oneindig veel vooH spoediger dan de tweede tempel* Ongeveer 22 jaren is daaraan ge bouwd geworden met een tusschen tijdsche onderbreking van 15 jaren En mocht bij den tweeden tempel', de hoofdsteen en sluitsteen worden aangebracht met toeroeping: Ge. nade, genade, zij denzelve m.a.w mocht de tweede tempel zijn vol tooid met de blijde heilwensch van bouwd heeft, dan staat gij onder de verplichting om naar Zijn Woord te hooren. God heeft een boodschap aan u, een blijde boodschap. God heeft een Evangelie voor u, een vrij- gunstig Evangelie. En nu moet gij daar naar hooren, Nu moogt gij de onderlinge bijeenkomsten niet na laten, maar gij moet zeggen Ik zal hooren wat de Heere spreken zal. Hij zal Zijn volk en gunstgenoten van Vrede spreken, maar dat zij niet weer tot dwaasheid zich kee- ren. Als God dit huis voor u ge bouwd heeft, dan staat gij onder de verplichting van dit Woord te bewaren. Gij moet niet alleen met zachtmoedigheid ontvangen het Woord, dat in u geplant wordt, d is ver- j rond en I af te I Israel dat juichte Gods gunst zij dit huis beschoren, ook wij zullen wanneer dit gebouw bij den aan vang van den nienwen jaarkring voltooid mag zijn, met dankbaar heid gewagen: Genade, genade zij denzelve. Doch hebben wij gegronde ver wachting, dat op den in uitzicht gestelden tijd de voltooiing werke- lijkheid zal worden Ja en zeker. God zal dat doen. Wij zullen ons opmaken en bouwen en God zal het ons doen gelukken. Als de stichting van dit gebouw der Gods- vereering een werk Gods is en dat is het dan zal de Heere er voor zorgen, dat waar nu de grond steen is gelegd, ook de hoofdsteen en de sluitsteen zal worden aange bracht. God voltooit wat Hij begint. Wat uit God is kan daarom nooit verbroken worden. God is Beginner en Voleinder van al Zijne werken en daarom wordt Hij verheerlijkt in Zijn eigen werken. Dat woord is ook een woord van verplichting. God heeft dit alles gebouwd. God heeft dit alles gebouwd voor Zijn dienst. God heeft dit alles gebouwd, opdat het Woord Gods het Woord Gods alleen het Woord Gods geheel worde uitgedragen en de Sacramenten worden bediend naar de instelling van Christus. En voor wie heeft God dit dan gebouwd? God heeft dit alles ge bouwd voor de menschen, voor u en voor uwe kinderen tot in na volgende geslachten. En als God dit huis voor u ge- hetwelk uwe zielen kan zaligmaken, maar gij moet het ook bewaren. Dan valt het zaad des Woords in de goede aarde. Want dat is de goede aarde. Het zijn deze, die het Woord Gods gehoord hebben en het in een eerlijk en oprecht hart bewaren. Als God dit huis gebouwd heeft, dan staat gij ook onder de ver plichting dat Woord te betrachten. Zijt daders des Woords en niet al leen hoorders. Zoo gij toch deze dingen weet, zalig zijt gij zoo gij dezelve doet. Want die dit Woord hoort en hetzelve doet, die zal Ik vergelijken bij een voorzichtig man, die zijn huis op een steenrots ge bouwd heeft. Dat woord is ook een woord van erkenning. God heeft dit alles ge bouwd. Daarom moet God daarvoor erkend worden en moeten wij alles overdenkende besluiten met het bekende woord: Gode alleen zij de eere. God heeft dit alles gebouwd. Daarom zal in dit huis nooit anders gepredikt mogen worden, dan dat gene, wat in overeenstemming is met, en ter bevordering dient tot de eere en de verheerlijking Gods. De korte hoofdsom van de predi king, die in dit huis alleen gebracht zal mogen worden is ditDe mensch niets en God alles. De mensch zal op het diepst vernederd en God op het hoogst verheerlijkt moeten worden. God heeft dit alles gebouwd. God heeft dit alles gebouwd op is wegens ziekte afwezig, praktijk wordt waargenomen door aarde. Hij bouwt de zichtbare Kerk om daar Zijns Naams gedachtenis te stichten en Zijne beloften te ver vullen. Maar God bouwt ook op aarde eene onzichtbare Kerk. En dit geestelijke huis, die onzichtbare Kerk bouwt Hij op het eenige fun dament Jezus Christus den Gekrui sigde en door het cement des Geestes voegt Hij de levende stee- nen in, en doet alzoo dit geestelijk huis naar Zijn gemaakt bestek in eeuwigheid verrijzen. In dit geeste lijk huis wordt geen anderen klank vernomen en geen ander danklied aangeheven dan dit: Niet ons o Heere, maar Uwen Naam geef eere om Uwe goedertierenheid en om Uwe waarheid wil. Alle aardsche Godsgebouwen zijn slechts steiger werk. En steigerwerk hoe nuttig en onmisbaar ook wordt tenslotte weggenomen. Alle aard sche GodsgeDou wen zuilen'dan ook bij den brand der elementen ver smelten. Doch het geestelijke der onzichtbare Kerk, het gebouw van Gods gunstbewijzen zal bestaan tot in eeuwigheid. Eti als gij mij vraagt hoe die Kerk er uit zal zien, dan zeg ik u vraag dat aan den Ziener van Patmos. Want deze heeft het aanschouwd en hij zegt daarvan: Na dezen zag ik en zie een groote schare, die niemand tellen kan uit alle natiën, geslachten en volken en talen, staande voor den troon en voor het Lam, bekleed zijnde met lange witte kleederen en palm takken waren in hunne handen en zij riepen met groote stemDe za ligheid zij onzen God, die op den troon zit en het Lam. O, geve God, dat Hij door middel van deze nieuwe Kerk aan ons er aan onze kinderen tot in navolgende geslachten bouwe zijn geestelijk Huis, Zijn onbewege lijk Koninkrijk, Zijn uitverkoren Sion. Als straks dit gebouw klaar zal zijn, dan zal in een van de voor portalen een gedenksteen worden aangebracht. En op den gedenk steen zal bij den datum van heden gegraveerd worden het woord dat wij overdachten: Want ieder huis wordt van iemand gebouwd, maar die dit alles gebouwd heeft is God. Ik hoop, dat gij het moogt beleven en dat gij het moogt aanschouwen. Ik hoop, dat gij bij het binnentre den van dezen tempel menigmaal er op moogt letten. Ik hoop, dat wanneer gij dat moogt lezen, daar aan de bede moogt p?ren: Heere, bouw ook mij als een levenden steen in Uw geestelijk huis. Zoo wordt dit Godshuis tot een gebedshuis. En als dit Godshuis voor u tot een gebedshuis mag worden, dan zal dit gebouw voor u worden tot een broodhuis en dan zult gij het van ganscher harte beamen, wat wij thans hebben mo gen predikenEen ieder huis wordt van iemand gebouwdmaar die dit alles gebouwd heeft is God. Amen, 'V 'V*\r Ci iiCLI iü i.a.a sa.

Weekblad voor Rijssen | 1930 | | pagina 1