mm Miers Winkelgoederen uan 1 mud land aardappelen. iiHïlliilli Abonneert II op i bind. zal verpachten Kosthuis aangeboden Rijssensche Pluimvee-vereeniging. PLUIMVEETEELT Ned. Herv. Kerk. Rijssensche Drukkerij 1 G. ten Cate Hzn. - van hun bestaan vochtigheid noo- dig, anders gaan ze bij massa's ten gronde. Er bestaat dus gevaar en het is daarom zeer gewenscht op de die ren te letten. Wil men een weide scheuren en is er geen enkel be zwaar om dit omstreeks midden Augustus te doen, dan moet het worden aangeraden, want de mug gen leggen zeer ongaarne eieren in geploegd land. Onkruidrijke plekken in tuinen moet men om de zelfde reden spitten. Ziet men muggen, dan lette men speciaal op de aan het spits-toe- loopende achterlijf kenbare wijfjes, die zich, zwaar beladen met eieren als ze zijn, nauwelijks van den grond verheffen. Juist deze dieren leveren 't groot ste gevaar op, en als ze talrijk zijn, moet worden aangeraden het land te rollen ot te sleepen. Men moet daar 's morgens vroeg mede beginnende dieren zitten dan onbewegelijk in het gras en worden gedood. Tegen 9 uur, als het warmer ge worden is, beginnen ze op te vlie gen (de mannnetjes echter eerder dan de gevaarlijke wijfjes)het is dan nutteloos verder te sleepen. Óp koele, mistige dagen kan men wel tot den middag met 't sleepen doorgaan, want de dieren vliegen dan niet op. Ook zou men proefsgewijs de jaarlijksche kunstmestbemesting kunnen geven op een terrein, waar veel muggen de dieren zuigen op den grond en aan de planten en het is niet uitgesloten, dat ze ten gronde zullen gaan. Ook al kan ot wenscht men geen van deze maatregelen toe te passen, dan is het toch goed op de muggen te letten men weet dan waar emel- ten te verwachten zijn en kan in November of in Maart op de be dreigde plekken nazoeken om hun aanwezigheid inderdaad vast te stellen. In het voorjaar kan dan tij dig de hpc<TÜdi™g door middel van ch groen ter hand 1 vogels <§n yer- 'bg'elstanu door kastjes moet als egen de mug als regen de emelt worden aanbevolen. In Nederland Nederlandsch. Buitenlandsche indringing. Onze vroegere plaatsgenoot Gerben Colmjon, thans te Voorburg, schrijft onder dit opschrift in het „Handelsblad", dateerende 16 Augustus: Ik ben volstrekt geen „nationalist" in de ongunstige beteekenis van het woord, maar voel me toch verplicht eenige opmerkingen te maken over ver dringing van het Nederlandsch, die me den laatsten tijd op een vacantie-uit- stapje is gebleken. Dat de Hollanders zelf graag met vreemde woorden werken, is bekend dat hindert echter weinig, dat maakt op z'n hoogst een beetje een belache- lijken indruk, maar doet niet pijnlijk aan, omdat we dat toch nog altijd min of meer voor „Spielerei", onechtheid, voor ten slotteniet-ernstig-gemeend houden. Anders wordt het echter al, wanneer men, als schrijver dezes, een heelen troep Limburgsche militairen, in Neder landsch uniform, bijeenziet, die maar niets dan Duitsche liederen zingen wanneer men in Maastricht nagenoeg alleen Fransche geschriften op de win kels ziet en maar bij uitzondering Hol- landsche; wanneer een boertje op den St. Pietersberg inlichtingen over den weg geeft in het Duitsch, in een heelen uitleg waar geen woord Hollandsch of Limburgsch bij is als een vrouw in een café bij Heerlen haar man wil roepen, omdat ze het Hollandsch niet verstaat als de eigenares van een hotel aldaar haar gasten uitsluitend in het Duitsch toespreektals in een lunchroom in dezelfde plaats op de tafeltjes ligt het „Limburger Tageblatt", terwijl de echte lieden-eigenaars met Frieschen naam hun kind toespreken beurtelings in het Nederlandsch en Duitsch dan krijgt de Hollandsche bezoeker toch wel een, laten we zeggen, eigenaardig gevoel. Doch dicht bij de grenzen moet £j>o- iets aanvaard worden. J Ernstiger is, wat ik hier in Overijsel, te Rijssen, op 50 km van de grens, heb waargenomen. Zooals men weet, i°j de spoorlijn Almelo—Salzbergen onlangs, toen de Ned. regeering op het gjant stond deze lijn ver beneden de wddj-de te onteigenen, aan de Duitsche spoor wegen verkocht. Nu zag ik den (Sein van 7,51 nam. van Rijssen naar Herffjelo vertrekken (welke trein 1,30 uur tevqren uit Oldenzaal was aangekomen) gejeel uit Duitsch materieel bestaande, me j op de borden geschilderd „N ach Hen gelo", en, omgekeerd onder-de-striep, „N a c h Rijssen" met dubbele Duitscfj? s); Op een trein, die zoowel heen als tt'rug uitsluitend langs Nederlandslhe plaatsen rijdt, die niet in Duitschland komtDeze borden moeten nieuwjge- schilderd zijn, aangezien tot voor köyten tijd, toen de H.S.M. de lijn nog beheer de, borden met de opschriften „Rijslen" en „Hengelo" werden gebruikt, di-( de Duitsche spoorwegen zelfs wellicht leb ben overgenomen Dit is weer een',(een „psychologische fout" van onze Ooister- buren om uiterlijk machtsvertoog te stellen boven stille beïnvloeding, wzlke laatste minder gauw verzet zou uifjiok- ken. Want fijngevoeld tegenover de Ned. bevolking kan men deze handel wijze niet noemen. Mogen deze regelen een verbetering in dit opzicht te weeg brengenJ 7; RIJSSEN. Het 10-jarige dochtertje van den fabrieksarbeider G. alhier viel gisteren middag in een diepe, gedeeltelijk met water gevulde put in de Oranjestraat. Twee buren wisten het meisje, daj een diepe wonde aan het hoofd had beko men, met veel moeite te redden. —o— p De heer R. W. Zuur alhier is<'"ge slaagd voor candidaat-surnumeraii" bij de directe belastingen. -o- I Als gevonden voorwerpen zijn aan gebracht een bril in etuieen zyarte kip een zweep een foksterrier. f Inlichtingen dienaangaande o-, het politiebureau. Onze plaatsgenoot, de heer C. Struik, hulp-gevangenbewaarder te Almelo, slaagde dezer dagen voor het examen kommies der rijksbelastingen er. is 1 Sept. a.s. Losser als standplaats aan gewezen. o Degenen welke tot heden nog in ge breke zijn gebleven een belastingmerk aan de flets te hebben, mogen beden ken, dat, alhoewel dit vanaf 1 Augustus reeds verplichtend was, deze maand niet meer mag plaats hebben, wijl anders bekeuring zal worden ingesteld. KONINGINNEFEESTEN. 1924. Het bestuur der Oranjevereeni- ging maakt bekend, dat het voor nemen bestaat dit jaar ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin eenige feestelijkheden te organiseeren op het terrein van R.V. aan den Wierdenschen weg en wel op a.s. Zaterdag 30 Augustus. Des morgens zal een kinderfeest gehouden worden, terwijl des mid dags een volksfeest zal plaats heb ben. o Naar we vernemen hoopt de Floralia-vereeniging op Zaterdag 6 September bloemententoonstelling te houden in het Parkgebouw van de indertijd uitgereikte stekken. Op de weekmarkt waren aan gevoerd 35500 kippeneieren. Prij zen van t 7,tot f 8,40 per 100 stuks; 250eendeneieren van 16,50 tot 1 0,00 p er 100 stuks 200 slacht- kippen van 10,80 tot f 1,75 per stuk 50 jonge kippen van f2,tot f3, per stuk 3'0 oude hanen van f 1, tot f 1,50 per stuk 800 jonge hanen van 1 0,30 tot f 0,70 per stuk8 tamme konijnen van f 1,tot f 2,50 per stuk0 tamme ganzen van f 2,25 tot f 0,per stuk; 20 tamme eenden van 1 0,50 tot f 0,60 per stuk 50 duiven van f 0,10 tot f 0,15 per stuk kloeken met kuikens van 18,tot f0, PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag vm. half 10 en nm. 3 uur ds. Enkelaar. Geref. Kerk. Zondag vm. half 10 en nm. 3 uur ds. Horjus. Zelfst. Gerei. Gem. o. h. Kruis. Zondag vm. half 10 en nm. half3 ds. Wijting, 's avonds óuurPreek- lezen. Dordtsch Ger. Gem. Zondag vm. half 10 en nm. half 3 Preeklezen. Dinsdag 26 Aug. 's avonds hall 8 ds. Fraanje van Barneveld. AD V ERTENTIEN. notaris te Rijssen, zal Zaterdag 30 Aug., 's nam. 1 uur, te Rijssen aan de Groote straat, voor H. J. TEN WOLTHUIS, wegens opheffing der zaak, publiek verkoopen alle voorradige nieuwe en andere als: kabinetten, kasten, tafels, stoelen, secretaires, chiffonnières, latafels, wasch- tafels, nachtkastjes, bloemtafels, spiegels, schilderijen, huiszegens, regulateurs, lam pen, mande- glas- en aardewerk, for nuizen, fornuispotten, waschtafels, em mers, pannen, enz., benevens aard appelen en 10 voer turf. Tot f 3,contant. Te bezichtigen daags te voren van 10 tot 8 uur. te Hellendoorn zal op Zaterdag 23 Augustus 1924, des namiddags 3 uur ten huize van wijlen den heer H. KWIKKELO TE RIJSSEN, Kerk straat No. 2 publiek verkoopen DEN HUISHOUDELIJKEN bestaande in kasten, stoelen (w.o. mahoniehouten) talels, spiegels, ka chels, fornuis, gaslampen, naai machine, brandkast, mangel en wat meer te koop wordt aangeboden. Te bezichtigen daags vóór den verkoop van 11 tot 1 uur. Posten tot en met f3,contant. Prijsopgaaf gevraagd voor het rooien Inlichtingen aan het bureau v.d. blad. voor twee nette personen. Waar zegt de Uitgever. Bij voldoende deelname zal er dezen winter een cursus in gehouden worden. Personen boven 21 jaar of zij, die in het bezit zijn van een diploma van een 2-jarigen land- of tuinbouwcursus, kunnen zich hiervoor vóór of op 30 Augustus opgeven bij SMALBRUGGE, Noachstr. bij wie nadere inlichtingen te krijgen zijn. HET BESTUUR. Het bestuur der Oranje-vereeniging te Rijssen de navolgende staanplaatsen op het afgesloten feestterrein aan den Wier- denschenweg, bij gelegenheid van de aldaar te houden feesten op 30 Augustus a.s. lo. Eén consumptietent. 2o. Eén paling- en vischkraam. 3o. Eén fruitkraam. 4o. Eén chocolade en suikerwerk- kraam. 5o. Een IJscowagen of kraam. 6o. Een poffertjeskraam. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór Dinsdagavond 7 uur (26 Aug. a.s.) bij den penningmeester der Oranje- vereeniging G. J. POORTMAN, Stationsdwarsweg, waar tevens inlich tingen verkrijgbaar zijn. De Commissie voor het Kinderfeest vraagt prijsopgave van 1. 60 L. Ranja C. P. of Valencia. 2. 1200 stuks Kwatta of Sickesz of 1200 busjes (rolletjes) Bensdorp Croquettes. 3. 1000 onsen pinda's. 4. 24 blik (120 pond) biscuits (Desie Glacé of Café noir). 5. 1200 Lolly's. Inschrijvingsbiljetten, met monsters, in te leveren tot Dinsdag a.s. 's avonds 7 uur bij B. J. M I C H O N, p.a. S. Heijman. Zij, die wenschen deel te nemen aan de onderlinge tentoonstelling van Pluim vee, georganiseerd door den \VelEd.Geb. Heer M. G. VAN HEEL, met dieren afkomstig van het hoenderpark Park gebouw, broed 1923 en 1924, kunnen zich opgeven vóór of op 15 Sept. bij den Parkwachter G. DRENTH. Het kantoor van den Kerkelijken Ontvanger van de Ned. Herv. Kerk is overgebracht van Kerkstraat 2 naar Haar no. 133, naast den bak ker de Goeijen, en is geopend 's MAANDAGS en 's WOENS DAGS van 9 tot 1 uur. De Kerkelijke Ontvanger. miiiiiiiiuuiiiiiHiiammuiHBniiiiiiiliiulllllllllllllllllllllllHiilliullUllHIUIHIinUillM 1 worden door ons in den kortst mogelijken tijd geleverd. Meubelen inboedel GS l§ uut HU MUM I HHM BM

Weekblad voor Rijssen | 1924 | | pagina 2