mnneeri li dp mi klad. land- ot tüinbouuicursus tuiee nette kostgangers. Itilddenstands-CredieM Dinsdags en woensdagsavond HALT! PUBLICATIE. Waarschuwing. Monne van Spanjar. NOTARISKANTOOR GEOPEND van 9 tot 1,30 uur, van 7 tot 8 uur (niet voor betalingen), op andere uren na afspraak. SCHöNFELD WICHERS. OPROEPING. JACHTHOND van 7-9 uur. we de natuur in veel tegemoetkomen. Daarmee zullen de dieren een goede gezondheid en een grooter weerstands vermogen verkrijgen. Gaan we dan ook naar erkende fokkers, steeds zullen we zien, dat bij hun fokkerij weidegang behoort. De groote voordeelen ervan vallen dan ook gemakkelijk in het oog. Zien wij in de eerste plaats maar eens naar de fokzeugen. Met hoeveel bezwaar gaat niet dikwijls het werpen der biggen bij opgesloten varkens gepaard. Bij losloopende zeugen heeft deze gebeur tenis echter bijna steeds een geheel na tuurlijk verloop en is zeer spoedig ge ëindigd. Dit is ook licht te begrijpen; immers door de beweging in de buiten lucht worden alle organen krachtig en goed ontwikkeld. Ervaren fokkers be weren bovendien, dat door de weide- gang de vruchtbaarheid der dieren toe neemt. Verder heeft men opgemerkt, dat de melkrijkheid der zeugen bij meer natuurlijke voeding in de buitenlucht grooter wordt. Dit laatste is zeker een belangrijk voordeel. Is toch de voeding der biggen in de eerste weken goed, dan zijn ze gemakkelijk groot te krijgen. Ook voor jonge dieren werkt de weidegang uitmuntend. Door de opname van groote hoeveelheden groenvoeder worden de verteringsorganen uitgezet en gesterkt. Daardoor wordt de geschikt heid voor de vetmesting, die meestal eenige maanden later volgt, zeer ver beterd. Er is evenwel nog een ander groot voordeel. De pooten. ja het geheele beenderenstelsel, worden door weide gang veel vaster en steviger van bouw. Dit juist is een zaak van groot belang. Hoe dikwijls toch blijken reeds in 't be gin der mestperiode de pooten te zwak, waardoor tot vervroegde slachtingen moet worden overgegaan. De spieren, en we willen immers juist vleeschvarkens, want het vleesch is het meest waardevolle van het geslachte dier, worden door weidegang ronder en voller, in één woord de geheele consti tutie wordt er krachtiger en vaster door. Verder mag niet worden vergeten, dat bij vrijen uitloop op een grazige weide de varkenshouderij heel wat goed- kooper wordt, 't Spreekt vanzelf, dat de gesteldheid en de grootte der weide van grooten invloed is op de hoeveel heid en den aard van het voedsel, dat bijgevoederd moet worden. Dit toch zal in den regel moeten plaats hebben. De varkensweide moet daarom dicht bij de boerderij gelegen zijn, liefst er vlak aan; dit spaart heel wat tijd uit. Ook is het noodig, dat steeds toezicht op de dieren gehouden kan worden. Er moet voor een goede afrastering gezorgd worden, opdat de dieren van den aanvang af weten, dat ze onmoge lijk weg kunnen. Noodzakelijk is verder, dat een beek, een breede sloot of vijver in de weide is, waaruit de varkens kunnen drinken en waarin ze zich kunnen baden. Is de weide niet bij de hokken gelegen, dan dient er een open schuurtje aanwezig te zijn, waarin de dieren bij ruw weer en bij groote hitte kunnen schuilen. De weidegang der varkens kan plaats hebben van April of Mei tot October. In de weide kunnen evengoed andere dieren worden gedrevenzeer spoedig wennen ze aan elkaar. Ter voorkoming van de vernieling der weide-nerf moe ten de varkens gekramd worden. Men meene niet, dat dan een groot voordeel van den weidegang verloren gaat, door dat de dieren minder aardachtige be- standdeelen kunnen opnemen. Aan het gras en andere weideplanten kleven ge noeg van deze stoffen. Een zaak van groot belang is echter de bemesting der varkensweide. Door vooral phosphor- zuur, kali en kalk te geven en natuur lijk de stikstof niet te vergeten krijgt men gehalterijk gras, dat alle stoffen van i 0,25 tot f 0,60 per stuk2 tamme konijnen van f2,tot f2,50 per stuk; tamme ganzen van f 0,tot f 0,per stuk; 30 tamme eenden van f 0,45 tot f 0,55 per stuk 15 duiven van f 0,10 tot f 0,15 per stuk; kloeken met kuikens van 18,— tot f 0, o 23 Juli. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente werd gister avond tot kerkelijk ontvanger be noemd de heer G. de Goeijen. Onze plaatsgenoote mej. B. Hesse- link, slaagde dezer dagen te Deven ter voor het examen m.u.lo. B. —o Onze voetbalvereeniging „Rijs- sen" (R.V.) vierde Zaterdag feest en wel om twee redenenin de eerste plaats, omdat zij het kam pioenschap had verworven in den Twentschen Voetbalbond en opge nomen was in den Nederlandschen Voetbalbond, en in de tweede plaats, wijl de vereeniging 15 jaar had bestaan. Des middags vereenigden bestuur en leden zich aan een diner in het hotel Koenderink en daarna werd per auto's naar het Parkgebouw bevat, waaraan het dierlijk lichaam be hoefte heeft. RUSSEN. HERDENKING MOBILISATIE 1924. Aangezien van de zijde der Geeste lijkheid geen voldoende medewer king kon worden verkregen voor de herdenking der Mobilisatie 1914, en het geenszins de bedoeling is, die herdenking te doen ontaarden in een feestviering, heeft de Burge meester gemeend, van de samen stelling jvan een comité verder te moeten afzien. ~y v Intusschen zal toch deze tijd niet gereden. Hier werd een soirée j_,e- geheel onopgemerkt voorbijgaan. - Onder meer, zullen op 30 Juli eenige manifesten worden aange plakt, terwijl op 31 Juli des avonds om 5 uur de klok gedurende een kwartier zal worden geluid. Verder zal getracht worden, door aanbieding eener lijst gelden bijeen te brengen voor hen, die destijds door de mobilisatie wegens lang durig verblijf onder de wapenen in bizondere mate zijn getroffen en** daaronder nog lijden. o 'n MISVERSTAND. De Burgemeester verzoekt ons, r naar aanleiding van een bezoek dat hij ontving van den Voorzitter van het Israëlitisch Kerkbestuur, te willen vermelden, dat door een misverstand zijnerzijds verzu was geworden, een vertegenwoor diger der Israëlitische gemeente aan te wijzen als lid van het comité voor de herdenking der mobilisatie 1914, welk verzuim door hem wordt betreurd. o De muziekvereen. „Wilhelmina" keerde Zaterdagavond van het con cours te Hattem terug met 2 prijzen n.l. een le prijs voor den Marsch- wedstrijd en 2e prijs voor den con certwedstrijd. Het zijn dus dezelfde prijzen, die „Wilhelmina" onlangs ook op het concours te Epe be haalde. We hopen, dat onze muzikanten zich dit jaar nog eens flink zullen inspannen, zoodat zij een volgend jaar ook van den Concertwedstrijd een le prijs medebrengen. o— Na vergelijkend examen slaagde voor de 2e klasse der Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwij zeressen te Arnhem mej. J. M. J. E. Bosch, leerlinge van de M.U.L.O. school alhier. o Gevonden: 1 postduif (blauwband), 1 portemonnaie met inhoud. Verloren: een schoolétui, inhou dende o.a. een vulpen, een potlood, een passer enz.een gouden slot. Inlichtingen op hetpolitie-bureau. o Paardenmarkt van Dinsdag. f 450f 550 f 300—f 500 f 150—f 200 f 300—f 500 3 luxe paarden 20 werkpaarden 5 slachtpaarden 25 2 en 3-jarigen 30 1 en 2-jarigen 35 hitten 100- 150- 4 300 -f 350 geven voor leden, donateurs en ge- noodigden, waar de voorzitter der vereen., de heer Gijs Muller, de openingsrede uitsprak. Namens de vereen, werd daarop de voorzitter, die al die jaren deze functie op voortreffelijke wijze heeft vervuld, door den heer H. Vosman gehul digd, die hem een bloemenmand 'aanbood. Vervolgens werden door afge vaardigden van verschillende ver- eenigingen, zoowel van hier als elders, toespraken gehouden en ge schenken aangeboden n.l. door: de voetbalvereeniging „Almelo" Almelo een bloemenmand. •rn „Twenthe" te Almelo idem. idem „Nijverdal" teNijverdal een lauwerkrans. idem „Sportclub" Goor een me daille. idem „Heracles" te Almelo idem. de Renvereeniging R.T.V.R. te Rijssen idem. de Oranjevereeniging te Rijssen een bloemenmand. Het Strijkje uit Borne zorgde op uitstekende wijze voor muziek, ter wijl een komiek uit Almelo de lach spieren der aanwezigen in beweging bracht. Er volgde een gezellig bal, terwijl met het oog op den Zondag om half 12 het feest werd geëindigd. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag vm. half 10 de heer Meken- kamp van Harderwijk en nm. 6 uur ds. Boer van Vriezenveen. Geref. Kerk. Zondag vm. half 10 en nm. 3 uur ds. Horjus. Zelfst. Gerei. Gem. o. h. Kruis. Zondag vm. half 10 en nm. half3 ds. Wijting, 's avonds 6 uur Preek- lezen. Dordtsch Ger. Gem. Zondag vm. half 10 en nm. half 3 Preeklezen. AD VERTENTIEN De Burgemeester van Rijssen brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage zijn gelegd een achttiental uitspraken nopens vrijstelling, (tijdelijk-, voorloopig- of voorgoed) verleend aan dienstplichtigen der lichting 1924. Binnen 10 dagen na datum dezer courant kan tegen deze uitspraken in beroep worden gegaan bij de Kroon. Rijssen, 24 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, J. KNOTTENBELT. INZENDING LOONLIJSTEN ONGEVALLENWET 1921. De loonlijsten van de bij de Rijksver zekeringsbank aangesloten werkgevers behooren UITERLIJK 31 JULI a.s. te zijn ingeleverd en de premie betaald. De Raad van Arbeid te Deventer ge voelt zich genoopt, ter wille van de noodzakelijke bezuiniging, tegen de werkgevers, die niet tijdig aan hunne verplichtingen voldoen, PROCES VER BAAL, pro justitia, op te doen maken. Laat een ieder medewerken om kösten en moeite te sparen. RAAD VAN ARBEID DEVENTER. -o- Op de weekmarkt wared aan gevoerd 38000 kippeneieren. Prij zen van 1 6,00 tot f 7,00 per 100 stuks 200 eendeneieren van f 6,00 tot f 0,00 per 100 stuks ;_100 slacht- kippen van f 0,80 tot f 1,25 per stuk 40 jonge kippen van f 1,50 tot f2,25 per stuk 20 oude hanen van f 0,80 tot f 1,30 per stuk 800 jonge hanen Hiermede betuigen wij onzen dank voor de vele bewijzen van belangstel ling ontvangen, tijdens de langdurige ziekte en het overlijden van onzen Zwa ger en Oom, den Heer H. KWIKKELO. Namens de familie: H. TEESSELINK Ezn. Hellendoorn, 22 Juli 1924. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den heer H. KWIKKELO (overleden te Rijssen 26 Juni 1924) worden verzocht daar van opgave of betaling te doen ten kantore van den notaris WIJNKES te Hellendoorn vóór of op den 15 Augus tus 1924. 15-jarigen, die willen deelne men aan een met October te openen kunnen zich opgeven bij meester IWEMA, Kerkstraat. gevraagd tegen billijken prijs, liefst klein soort. Aanbieding aan den Uitgever van dit blad. Kunnen geplaatst worden Waar zegt de Uitgever. R IJ S^E N. Belanghebbenden maken wij er op attent, dat in het vervolg, tot nader order het kantoor der Bank ge opend is op De DIRECTEUR. Brengt uw kippen en hanen bij de Monne, want dan zijt gij uerf zekerd geld naar waar te krijgen. Tevens weer verkrijgbaar ge slachte kippen en hanen. Aanbevelend, ten huize van Ruubn

Weekblad voor Rijssen | 1924 | | pagina 2