RAAD RUSSEN. Jftllf Uitgaven, en De heer De Vaal brengt een woord van lof aan het secretarie-personeel voor het secure-werk. De H. O. is f 145000; daar is Spr. van geschrok ken. Hij had met het oog op de be zuiniging 20 a f 25000 minder verwacht. De V o o r z. antwoordt, dat het hem ook spijt, dat de H. O. zoo hoog is. Dit is voor een groot deel te wijten aan de uitgaven voor onderwijs en andere verplichtingen, die van rijkswege opgelegd worden. Het gemeentebestuur heeft daaraan geen schuld. De heer Ligtenberg wil bezuini gen op de wethouderssalarissen en pre sentiegelden. De heer 011 e n wil van bovenaf be ginnen en alles herzien. De V o o r z. bestrijdt ditde wedden van de wethouders zijn niet voldoende (f 400); hetzelfde geldt voor de pre sentiegelden. Laten wij daaraan niet tornen. De heer Ligtenberg wil hierover de meening van den Raad weten, en ook over de jaarwedde van Burge meester en secretaris. De Voorz. zegt: „De wedde van den burgemeester bepalen Ged. Staten. De heer Ligtenberg heeft gelezen van burgemeesters, die zonder salaris werken. De heer Ter Horst vindt het best de presentiegelden te verminderen, maar dat helpt niet veel. De heer De Vaal wil hierop niet bezuinigen. De heer Ligtenberg wenscht bij zich zelf beginnen. Hij wil daarom op de presentiegelden bezuinigen om daarna met te meer recht andere posten onder handen te nemen. De Voorz. ziet, dat het voorbeeld van Leiden succes heefthet schijnt een schoon gebaar, maar is slechts een comedievertooning. Toen de Burge meester van Leiden 1,5 jaar ziek was en niets uitrichtte, had hij zijn heele salaris in de kas kunnen storten (f 12000). Dat was beter geweest voor iemand, die het kan doen, dan pee jaar f 2000 j te offeren, waarmede slechts werd be- j "Öbgo nST'ciruKkt.u vaii aue salarissen. De heer Pluimers vindt, dat er wel op iets anders is te bezuinigen clan op het presentiegeld. Dit is waarlijk niet te hoog. Weth. Baan steunt den heer Ligten berg (presentiegeld f 1 weth.-salaris f 200 inplaats van f 400.) Spr. bere kent, dat hij nu ongeveer f 0,10 per uur verdient. Ds heer d 6 "V aal vindt, dat net intellect beter betaald moet worden. De heer Pluimers wil als raadslid desnoods wel gratis werken. De heer v. d. Willige: „Een vol gend jaar kan er een andere wethouder zitten, een arbeider. Voor hem zoude schadevergoeding veel te klein zijn dat geldt ook voor de raadsleden. Besloten wordt de post te handhaven. Tegen de heeren Ligtenberg, Baan en Eshuis. Drukkosten enz. f 2000. De heer Ligtenberg veil notulen voorstellen voortaan weer ^op de oude manier behandelen. Een som van van f 1000 is te veel daarvoor.' De heer Pluimers acht het dtukken der stukken noodzakelijk. Als dattergens noodig is, dan zeker in Rijssen. De Voorz. zegt, dat het tiechts f 1000 kost. Dat is dus zeer goedkoop en de leden kunnen dan alles inf huis nazien en zich voor de vergaderingen voorbereiden. h De heer Ligtenberg is efvoor de post te schrappen. 7 De Voorz. herhaalt, dat dif zeer hieruit ouder- De heer de Vaal wil bezuinigen op de secretarie. De heer Wijnberg is tij delijk aangesteld en nu de zaken in orde zijn, kan die wel gemist worden. De Voorz. antwoordt, dat de heer Wijnberg voor vast is benoemd. De heer de Vaal kan zich daar niets van herinneren. Hij wil den arbeidsdag verlengen voor de secretariedat gebeurt overal. Spr.'s doel is tot vermindering van het aantal ambtenaren te komen. De heer Wijnberg kan op wachtgeld gesteld worden. De heer Kortebos: „Laat men hierover praten bij een vacature. Men kan toch niet zonder meer iemand aan den dijk zetten. De heer de Vaal legt zich na am pele discussie daarbij neer. De heer Pluimers zegt, dat het hem spijt, dat de heer de Vaal riet meer waardeert, dat het personeel den boel op de secretarie goed in orde heeft gebracht, toen hij in het honder- lag. De heer de Vaal geeft hen nu een zweepslag en maakt de menschen onte vreden en met ontevreden personeel is het slecht werken. De heer Ligtenberg meent ook, dat er wel een ontslagen kan worden. Besloten wordt de post te handhaven. in t nadeel der leden zou zijn. Me ge- heele post is f2000. Hierbij is Hl 00 voor bindweric, f 1000 voor het drtikken van notulen en stukken en f 90CCvoor ander drukwerk van de gemeen* n.l. staten en tabellen. y De heer Kortebos wenscht den post voor het drukken der stukflun te handhaven, want dat is van gro<ït be lang voor den Raad. De heer Baan ondersteunt het |oor- stel-Ligtenberg. De heer O 11 e n wil niet ontkehnen, dat er aan het drukken der staken voordeden verbonden zijn maar in den Raad zijnde meeningen gewoonlijk zóó verdeeld, dat het toch niets geeft. De Voorz. noemt het toch^ een groot voordeel, dat de raadsleden op de hoogte zijn. Het voorstel-Ligtenberg wordt m stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 5 st. en 1 blanco (de heer De Vaal). Vóór stemden de heeren Bfean, Schuitert, Otten, Eshuis en Ligtenberg. Verlichting en verwarming. De heer de Vaal vindt de som,.van f 1120 voor verlichting en verwarming van het gemeentehuis zeer hoog. 'Als die gasverwarming zooveel kost, 4dan moet ze maar weer aan den kant.. De Voorz. zegt, dat de verlichting er ook in begrepen is- De heer de Vaal antwoordt, dat het dan zooveel niet zal schelen en heeft hij vrede met dezen post. Reiskosten De heer Otten vindt eW s 250 ve t voor zijn die eijjcniijk auodig f De Voorz. antwoordt, .dat betaald worde3 dé reiskosten var wiizers bij proeflessen. De heer Otten denkt, dat het reizen zoo roijaal mogelijk geschiedt. Hij wijst o.a. op de gemaakte kosten bij het keuren van een brandspuit. Die waren zeer hoog en zijn hem erg tegengeva.ien. De heer de Vaal geeft hierover de noodige opheldering en zegt, dat er ver scheiden reizen noodig zijn geweest. Som voor thee en koffie. De heer Otten acht het niet noodig dat er een som wordt uitgetrokken voor koffie en thee voor den Raad en voor de secretarie. De heer Ligtenberg wil die post ook intrekken. De heer v. d. Willige merkt op, dat het betrekkelijk maar een kleine post is en wil die behouden. De heer Ligtenberg antwoordt, dat vele kleintjes één groote msken. Weth. Baan is er niet voor de post te schrappen. Spr. ziet zoo vaalc oe menschen op de secretarie ijverig aan het werk, dat hij ze er wel een kop thee of koffie bij gunt. Besloten wordt de post te handhaven. Kadaster f 25. De heer Otten zegt, dat het kadaster hier of te Deventer niet goed is. Spr. weet het bij ondervinding. De Voorz. antwoordt, dat de kaar ten hier vanuit Deventer gezonden woe den. Voor eventueele fouten is de ge meente dus niet aansprakelijk. Straatverlichting (ruim f 12000). De Voorz. zegt, dat de gemeente den kostenden prijs betaalt. De heer de Vaal merkt op, dat dit onqetwijfeld is in het belang der gas fabriek, maar Spr. wil er op wijzen, dat de lantaarns soms branden bij lichte maan; dat is niet noodig. De Voorz. antwoordt den heer de Vaal, waardoor deze zich voldaan ver klaart. Gemeente-architect en gemeente-op zichter. De heer de Vaal meent, dat er in de gemeente voor deze twee geen werk is. Dat er een architect voor de ge meentegebouwen is, goed, daar gaat Spr, mee accoord, maar die kan er het werk van den gemeente-opzichter wel bij doen. Bovendien is beider taak niet precies aangewezen. Soms treft Spr. beiden bij hetzelfde werk aan. Hij vraagt, of hier niet gereorganiseerd kan worden. De-Vóorz. zegt, dat er niet één man te vinden is, die beide betrekkingep kan vervullen. De architect heeft geen verstand van landbouw en kan dus niet met het opzicht en het beheer der lan derijen en bosschen worden belast. Dat architect en opzichter soms bij hetzelfde werk worden aangetroffen, is niet on mogelijk, want de architect is b.v. be last met het leggen der rioolbuizen, ter wijl de opzichter voor de bestrating zorgt. Spr. wil over dit punt gaarne het woord geven aan den heer Baan, wet houder der bedrijven. De heer Baan zegt, dat er wei ie mand té vinden is, die én van bouw- kunde èn van landbouw verstand heeft. De heer Ter Horst merkt op, dat het niet aangaat thans maar zoo één van deze beide ambtenaren aan den dijk te zetten, vooral niet nu er wegens de malaise zoo moeilijk een andere betrek king te krijgen is. Was het een gun stiger tijd -ja, dan wist opr. wel een oplossing. Dan kon b.v. het opzicht over de landerijen aan Krijt, den be drijfsleider van het Tuinbouwbedrijf worden opgedragen. Spr. gelooft wel, dat hier op den duur bezuinigd moet worden b.v. als er eens een vacature komt. Weth. Eshuis vindt, dat men Lig tenberg geen opzichter had moeten ma ken hij moest voorwerker gebleven zijn. De heer Otten kan er zich niets van herinneren, dat L. ooit als opzich ter is benoemd. Wanneer is dat ge beurd Spr. ziet verder een der best betaalde stadsarbeiders telkens onder werktijd fietsen. Dat is vreemd. Die doet dan bepaald werk van den opzichter. De menschen, waarover gesproken wordt, zitten thans misschien op de secretarie of in het wachtlokaal te lachen, maar het kan Spr. niet schelen hij wil zeg gen, zooals hij er over denk' a l vraafit^ f de e ar- n- K t de Va? HHeci Eppiijgh ook voor particulieren werrki er; of dat mag. De V" o o r z, antwoordt, dat genoem de etwhtehaar extra-goed zijn best dóet en als hij er iiets bij doet, dan gebeurt dat steeds met goedkeuring van B. enW. En bovendien, of de architect in zijn vrijen tijd eens hier of daar gaat kijken, daar is niets aan te doen. Men moet een ambtenaar ook niet te veel aan banden leggen. De heer de Vaal vraagt: „Waar is de grens Welke werkuren heeft hij De Voorz. antwoordt, dat hij geen bepaalde werkuren heeft. Hij kan zijn eigen werk regelen en doet dat zeer goed, tot volle tevredenheid van B. en W. De heer de Vaal vraagt„Als E. er werk bij kan nemen, wat deden we dan- met een extra-opzichter bij den Woningbouw De Voorz. antwoordt, dat er ge rekend was op 72 woningen en dat daar zeker wel een dagelijksch opzichter voor noodig was. De heer cl e "V aal hoopt, dat bij een latere gelegenheid geen opzichter weer van buiten de gemeente genomen zal worden. Hier zijn wel geschikte menschen daarvoor te vinden, evengoed als die vreemde mijnheer, waarvan hij den naam niet kent en dien hij „Willem de Zwijger" noemde. De Voorz. meent, dat „zwijgen" ook zijn goede zijde kan hebben. Onderhoud straten. De heer de Vaal vindt, dat deze post wel een paar duizend gulden min der kan. De heer Pluimers acht het wen- schelijk steeds straten van deugdelijk materiaal aan te legqendan worden de kosten van al dat lapwerk bespaard. Wandelplaatsen en plantsoenen (f1700). De heer Otten vindt deze post veel te hoog. De heer Ligtenberg meende, dat het plantsoen bij de nieuwe fabriek door de Marktcommissie was bekos tigd, maar thans is hem gebleken, dat de gemeente het heeft betaald. Dat plantsoen kan daar nooit groeien, want er zitten gasbuizen onder; het is ge woon geld verkwisten. Ook de dennen, die de gemeente bij de steenbakkerijen heeft laten poten, zijn dood gegaan. Deze kunnen den rook der steenovens niet verdragen. De heer de Vaal vraagt ook om bij de fabriek geen dennen meer te planten. Ze zijn al tweemaal dood gegaan. Dat kan daar nooit wat worden en dat heele plantsoentje moet maar opge ruimd worden. De Voorz. zegt rekening te zullen houden met de meening van den Raad. Onderhoud hallen, markten enz. De heer Otten wenscht de vischhal opgeruimd te zien. De Voort, antwoordt, dac die nog goed te pas komt. Gisteren is er b.v. nog het vleesch van een uit nood ge slecht varken verkocht. Over dit onderwerp ontstaat een min der aangename discussie tusscnen den Voorz. en eenige leden. De laatsten meenen, dat het vleesch niet verkocht had mogen worden, maar aan de con sumptie moest worden onttrokken, ter wijl de Voorz. beweert, dat het vleesch door twee veeartsen is goedgekeurd (te Rijssen en te Wierden) en dat het on verantwoordelijk zou zijn dergelijk goed voedsel in den grond te stoppen. Onderhoud begraafplaatsen (f 1100). De heer de Vaal zegt, dat er voor een man niet geregeld werk is. Spr, wil den doodgraver ook opdragen het toezicht op den weg naar de oude be graafplaats. De Voorz. heeft daartegen geen bezwaar en de weth. van publieke wer ken zal er nota van nemen. Ophalen van asch en vuil (f 200). De heer de Vaal merkt op, dat de straatreiniging tegenwoordig in zijn buurt weer slecht is. Een tijd lang, nadat de Burgemeester zich daar eens vertoond had, was het goed gegaan. Spr. hoopt, dat de Voorz. weer eens gaat kijken. De Voorz. belooft dat, maar het is eigenlijk werk van den opzichter. De heer Pluimers meent, dat het aanschaffen van een vuilniswagen veel kosten zal uitsparen. De Voorz. antwoordt, dat daar in dertijd naar is geïnformeerd, maar de kósten' be.dioegfcflvt 1700, De heer Ligtenberg zegt, dat de geL<tzdtereiniging onlangs s nachts bij een particulier een beerput geleegd heelt. De Voorz. merkt op, dat die mest zeer welkom is voor de Mors. Dat maakt de onkosten wel goed. (De heer Ter Horst verlaat de ver gadering.) Begrooting gasfabriek. De heer de Vaal zegt, dat hij deze niet gezien heeft en dus kan hij ze niet goedkeuren. De heer Ligtenberg gelooft, dat er te veel personeel op de gasfabriek is. Wat b.v. betreft het ophalen van geld, kan wel door 2 personen ge schieden, waar er nu 3 voor zijn. De heer Pluimers gelooft niet, dat er tijd verknoeid wordt. Daarvoor zit de directeur er veel te goed achter. De Voorz. herinnert er aan, dat de gascommissie de begrooting nog niet heeft goedgekeurd. Kan de Raad er zich mee vereenigen, indien de gas commissie alsnog er mede accoord gaat? De begrooting wordt goedgekeurd. Begrooting Tuinbouwbedrijf. De heer de Vaal vraagt of er een batig saldo is. De Voorz. zegt van niet. Hij ge looft, dat inkomsten en uitgaven gedu rende het thans loopende jaar elkaar nagenoeg dekken, zoodat er geen geld opgenomen behoefde te worden. De heer de Vaal zou de Verdee ling wel willen verkoopen. De heer Otten merkt op, dat dit een goed jaar voor de Verdeeling is geweest. De bedrijfsleider Krijt heeft er uitgehaald, wat er uit te halen was. Maar het gevolg is geweest, dat de ingeweide koeien honger hebben gele den. Er is gras verkocht, dat deze die ren toekwam. De heer Tusveld zegt, dat de Ver deeling dit jaar ook niet veel gras op geleverd heeft. Het is goede grond, maar bij koud weer wil het gras daar niet wassen. Weth. Baan wil er ook nog eens op v/ijzen. dat Krijt er teveel uitgehaald heeft, maar hij zorgde wel, dat zijn eigen koeien geen gebrek leden. i-l. V - s».. iï g—-

Weekblad voor Rijssen | 1922 | | pagina 2