Meert ie dit Bouwterrein en Huizen I1 ilioilfl 1 IS li ISÜ. Commlssiekoopers Ledenvergadering Burgerwacht Rijs! of „Krallen" of „Deventer Gelen" of andere, met ernst willen toeleg gen 't is een mooi werk en moge lijk schrijf ik er nog wel eens over, maar ze kunnen overigens gerust zijn de zaak heeft de belangstel ling van te dezer zake alleszins bevoegden. Daarom raad ik aan betrek uw Doters van elders. Evenwel, ook daarbij dient ge met omzichtigheid te werk te gaan. Mij zijn in de naas te omgeving gevallen bekend van groote teleurstelling. Het komt voor, dat men niet krijgt, wat men meent te zullen krijgen. (Ik neem nu nog aan, dat men wel krijgt, wat men bestelde, maar dat is ook nog niet altijd waar er zijn zandaardappelen als kleiaardappelen verkocht, nadat men ze met klei had behandeld). En als iemand kleiaardappelen koopt en kleiaardappelen ontvangt, dan heeft men niets te reclameeren, ai is 't gewas ook een staalkaart van alle mogelijke ziekten. Over 't algemeen mogen we aan nemen, dat kleipoters beter zijn, dan onze nagebouwde. Op ons proef veld is dat ook zeer duidelijk ge bleken. Maar in Friesland, om daar nn maar eens te blijven, kent men de ziekten, die ik samenvat ouder de naam degeneratieziekten, even goed en op vele perceelen even erg als hier. Krijgt men poters van een dergelijk perceel, dan komt ervan 't gewas niets terecht. En die kans bestaat. U begrijpt, dat de Friesche aardappelverbouwers ot opkoopers, evenmin als andere aardappelver bouwers en opkoopers, zonder uit zondering eerlijk zijn. U begrbpt, dat men in Friesland heel goed weet, dat de vraag naar Friesche poters, de laatste jaren geweldig toeneemt. Zonder dus iets ten na- deele van de Friesche boeren te zeggen, moeten we aannemen, dat we bedrogen kunnen worden. Stel u ook de winst eens voor van iemand, die met slechte aardappe len zittend, in di jaar van buiten gewoon lage'prijzen, kans ziet zijn aardappelen als, (misschien nog wel gecontroleerde, want deze kwestie -~:s pitAr door de wet'geregeld) 'klei poters te verkoopen. Er zijn wer kelijk wel voor minder bezweken. (1000 mud opgekochte minderwaar dige Friesche aardappelen leveren een winst van t 5000.) In Friesland zelf heelt men dat ingezien en de Friesche Maatschap pij van Landbouw heeft de koe bij de horens gevat. Door haar is een keuring van aardappelgewassen te velde in het leven geroepen, die tot heden zeer mooie resultaten ople verde. Zij controleert meerdere ma len de aardappelen en keurt de ak kers af, waarin't aantal zieke plan ten een zeker (laag gehouden maar niet alle jaren gelijk) percent over schrijdt. Aanvankelijk vroeg de re geling een aardige stuiver uit de verschillende daartoe bijdragende kassen, maar thans werpt die re geling voordeelen at, want gedekt door de naam der Friesche Maat schappij van Landbouw, kunnen de aardappelen van de goedgekeurde akker, der aangesloten leden, als te velde gecontroleerde aardappe len verkocht worden, echter niet dan nadat ze voor de verzending- bovendien, als poters zijn goed be vonden. De aardappelen worden m de handel gebracht door middel van de Z P C. (Zaaizaad-, Pootgoed-, Commissie) der meergenoemde maatschappij, 't Spreekt van zeil, dat die aardappelen duurder zijn, dan alle andere poters, maar met- tegenstaande 't prijsverschil, moet men zeer vroeg (iemand, die nog' bestellen wil, moet zich haasten) zijn bestelling opgeven. De Z. P. C. levert niet direkt per mud of min der aan particulieren, maar bij voor keur aan organisaties. Blijkens een advertentie in een voorgaand num mer, neemt de Coöperatieve Aan koop vereeniging Notter-Zuna-Rijs- sen, bestellingen in ontvangst, even als het bestuur van de Bond van Oud-Leerlingen te Rijssen. RUSSEN. Marktbericht van Maandag. Aangevoerd 1117 stuks vee: 253 Koeien 40 Stieren Ossen 160 Kalveren 15 Schapen 8 Lammeren 5 Varkens 636 Biggen Vette koeien 11,05 fl ,25 per Kg. Neurende f215—f410 p. stuk. Guste t 1251 310- Stieren f 251 315 Ossen 1 f )i Pinken I li"f29o Kalveren 1 30—f 90 Schapen 15—1 30 Lammeren i 7f 12 Varkens 1 110f 2/5 Biggen l3,5014,00 Handeltamelijk. Op de weekmarkt waren aan gevoerd 7000 kippeneieren. 'Prij zen van 1 12,tot t 14,perM00 stuks. eendeneieren, prijzen van 1 5,50 tot 1 6,25 per 100 stuks. 200 slachtkippen van 1 0,89 tot f 1,40,180 jonge kippen van 1 1,50 tot f 3,00 per stuk, 40 oude hanen van f 0,75 tot f 1,35 per stuk, 350 jonge hanen van 1 0,25 tot 1: 0,/P per stuk, 9 tamme konijnen van f 0,60 tot f 1,80 per stuk. Op de Woensdag gehouden Paar denmarkt waren aangevoerd 225 stuks te weten: 13 Luxe paarden van f 300—1 3j0, 46 vijf- en zesjarigen f 300—f 375,4i oude werkpaarden f 150—f 225, 25 drie-jarigen f 200f 250, 17 twee, jari- qen f 150—f 200, 14 veulens f 50— f 120, 47 Ponny's f 120—f 180, 21 slachtpaarden f 120—f 175. Handel in veulens, ponny's en slacht paarden vlug. Overigens trage handel. Als gevonden voorwerpen bij de Po litie aangegeven: 1 beursje met eenig geld en 1 doos met ongeveer 25 fpaar kinderhandschoenen. Inlichtingei^ver strekt chef-veldwachter H. 'T barts. De alhier gestationneerde rijksveld wachter brig.-tit. K. v. d. Velde is be noemd tot Brigadier te Enschede. goed. De Gc-br. werden niet vaak gepasseerd en Bernard pok niet ais hij zijn plaats goed innam, doch de vleugelspeler van Twenthc werd wel eens te veel vrijgelaten. Ove rigens neemt Bernard steeds moer de plaats van den helaas te vroeg gedeserteerden Arnhold in. De 'backs, ofschoon het samer.-reien niet gewoon, begrepen elkaar uit stekend, zoodat Guus het op de slotjes af kon. Wanneer het elftal de nog ge spelen wedstrijden speelt met een wil om te overwinnen als Zondag, ja hoor, dan geven wij R.V. een beste kans. Het tweede elftal stelt teleur. De verdediging is hier vrij goed, doch in de voorlinie hapert het. Allo Hen to, jij in de eerste plaats kunt veel beter. Een flinke boy als jij moest je man beter staan. Zondag speelt het eerste elftal te Nijverdal. Aanpakken Het tweede heeft rust. Niet ver diend. Het derde speelt om 2 uur op eigen terrein den eersten thuis wedstrijd. Winnen ol gelijk spelen, zoo zijn wij van dit elftal gewoon. Observer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag V.m. hall 10 en n.m. duur ds. Klomp van Westbroek. Gerei'. Kerk. Zondag Vm. half 10 leesdienst en nm. half 3 ds. W. L. Milo van Al melo. ZeUkt. Gerei. Gem, o. h. Kruis. Zondag Vm. half tien en nm. half 3 ds. Wijting. Dordtsch Ger, Gem. Zondag Vm. half tien en nm. half 3 ds. Hofman, ADVERT Hfi TIEN. Voor de Pluimveetentoonstelling zijn 350 inzendingen opgegeven. De dieren moeten vóór Woensdagavond 8 uur ingezonden worden. Den eersten tentoonstellingsdag zal het juist één jaar geleden zijn dat de Pluimveevereeniging is opgericht en telt thans 150 leden. De Directrice van de Nederlandsche Modevakschool te Enschedé, welke hier een cursus in het costuumvak heeft ge geven, opent heden nogmgals een nieuwe cursus. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. „Het is voor u om in iederen wedstrijd twee keer 45 min. haid te werken" waren steeds dewooi- den, die de trainer Mr. Magner tot elke elftalspeler richtte. Als strijk en zet liet hij er dan op volgen „en het is niet fair van een speler, wanneer zijn 10 kameraden hard werken, 'dat hij niet zijn best doet Nu, wij mogen zeggen, dat er Zon dag door het geheele team tegen Twenthe gewerkt is voor de over winning, en juist dit aanhouden heeft onze plaatsgenooten tenslotte de overwinning bezorgd. Den _ge- heelen wedstrijd zat de spanning er in want ook het bezoekende elf tal gaf geen kamp. R.V. tenslotte speelde tactisch beter: de invaller uit het tweede elftal voldeed, voor al in de tweede speeihellt uitstekend, ofschoon hij, ook al omdat hij in het elftal vreemd was, den vasten spe ler natuurlijk niet geheel kon ver vangen. De midvoor verdient een pluimpje voor zijn uithoudingsver mogen aan den linksbuiten ons compliment voor zijn juiste plaats- innemen en zijn vele goede voor zetten. De verwisseling van plaats door Willem en Bakkers lijkt ons notaris te Rijssen zal Dinsdag 7 Nov. 1922 bij inzet en 14 dagen later bij toeslag, telkens s avonds 7 uur, in het logement KQENDERINK te Rijssen, publiek verkoopen gelegen te Rijssen. Van de PROVISORÏE: GROND aan den nieuwen Markel. weg, achter den Nieuwen Molen, groot 41 are en 19,10 are, in perceelen. Van de STAD RIjSSEN BOUWLAND in de Leiding, groot 1,21,50'heet., ia 2 perc. HUIS, BOUW- en GRASLAND, ge naamd „Windbarts", aan den Nijverd, weg, groot 50 are. Van G. PLUIMERS HUIS waarin 2 woningen, met grond, aan de Sikkenstraat, 2,55 are. Worden gevraagd: voor VARKENS voor Rijssen en Omstreken. Brieven onder No. 279 bureau van dit blad. X Vrijdag, 3 November, hopen g X onze geliefde Ouders O o MARINUS BöKKERINK 8 en X 8 DINA VOSSEBELT x X hunne vijf- en twintigjarige echt- X X vereeniging te herdenken. o H Dat zij nog lang gespaard mo- g O gen blijven is de wensch van O O hunne dankbare Kinderen. Rijssen, 26 October 1923. X Aan belanghebbenden wordt kend gemaakt, dat de rnet ingang van 4 afgeloopen. Lezers(essen) wo; verzocht de boek theek op Vrijdag te leveren. Met het oog op, herziening zal d<? boeken tot nader Comm. Leeszaa notaris te Rijssen, zal Dinsdag 31 Octo ber 1922 bij inzet, en 14 dagen later bij toeslag, telkens s avonds 7 uur in het. Koffiehuis van Derksen te Notter, voor H. J. HOFMAN en Kinderen publiek verkoopen: te Notter onder Wierden, nabij de Christ. School, bestaande in huis met bouw- en grasland, groot 61 are, in 2 perc., benevens HEIDEGRONDEN in het Notterveid: 2,03,80 heet. bij van der Spek, in 2 perc., 48,70 are achter G. Nijland, 8,20 are bij weide Schoelenberg, 22,10 are vlak over 't spoor. Bij den inzet worden geveild 9 perc. eiken en peppels, onder voorbehoud van naasting tegen 5 pCt. Bij voldoende deelname zal Zaterdag a.s. en zoo noodig de daaropvolgende Zaterdag, nam. om 2 uur, een schiet wedstrijd worden gehouden voor leden van Burgerwacht en Vrijwillige Land storm te Rijssen, op de Burgerwachtbaan. HET BESTUUR. Afd. Rijssen en O. van Volks onderwijs op Donderdag 2 Nov. a.s. 8 uur 's avonds Hotel „Schutje Bestuursverkiezing. HET BESTUUR. De Directrice van de Nederlandsche Modevakschool te Enschede deelt mede, dat zij dezen winter in café Gijsbers, Enterstraat te Rijssen, nogmaals een CURSUS OPENT IN MAAT-, KNIP- en TEEKENWEKK alsmede LINGERIE met en zonder diploma. Gedurende de cursus mag ieder leerling zijn eigen kleedingstukken vervaardi gen, zoodat men zijn eigen lesgeld ge durende de cursus terug kan verdienen. Aangename en" prettige leermethode. Grondig onderricht verzekerd. Dankbetuigingen ter inzage. Plaatsing van oudleerlingen als cou- peuse-costumière. Inlichtingen aanstaande Dinsdag 31 October van 5 tot 8 uur. De Directrice G. W. ALTHUISIUS—Boringa. lairtwf

Weekblad voor Rijssen | 1922 | | pagina 2