Een nette kostganger een leuke DE TIJD isiis-iisiiïiinis JOBS. BEimiHK - Sliste bet!- en iaimseties Jol). Mam - ütstr. 51 H. J. Vlogtman. te. s. niJEBöER. iitiieio 1Ü 1. LiSïEiEl li) KUNSTMEST 10.1. ter Harmset üzs. Vraagt eens prijs iverM in ut C.EHRENHARD ROOMBOTER Eerdmans jzn, R. V. I-La Première H. J. VLÖGTMAN, van 6-8 uur. J. HARBERS, ELTA. Heerlijk van smaak Thomasslakkenmeel Kaïmet Patentkali Superphosfaat Kalkmergel Meimêst en gemengde Aardappelenmest. f 2,40 per K .G. H. J. VLOGTMAN. Zoo trekt die stoet, met zijn vaan dels omhoog-, dooi- de wereld, ver- kondigent liet geloof in de bood schap van den len Mei. En hoewel deze vergadering nu niet als een zoodanige is bedoeld, zijn toch gisteren over heel de we reld Meifeesten gehouden onder die nog geldende leuzen. Hierbij vra gen wij ons af, wat bezielt al die duizenden en nogmaals duizenden en kunnen wij ook dragers zijn van hunne idealen. Bij het stellen van die vraag kun nen we ons de wereld verdeeld denken in twee kampen het eene deel zegt, die plaat met hare be doelingen is dwaasheid, en het an dere oordeelt, die voorstellingen zijn goed en wij moeten ze steunen. Als wij nu eens aan die optrek kende arbeiders vroegenwaartegen en waarvoor gaat aw strijd, dan zouden zij antwoorden, wij voeren strijd tegen de oude maatschappij, die' wij noemen de kapitalistische samenleving. En wat bedoelt gij daarmee, want dat moeten wij we ten, zullen wij den strijd meevoe ren, Om dat te weten,'moeten wij met onze gedachten teruggaan tot plm. 1800. In dien tijd hadden er belangrijke gebeurtenissen plaats, groote ont dekkingen en veranderingen op het gebied der natuurwetenschap pen. Niet, dat men de geheimen der natuur doorgrondde, dat kan men nog niet en zal men nooit kunnen. Dit had tengevolge de op komst der groot-industrie met ha-ar steeds verbeterde techniek en ook van het modern groot-kapitalisme, het privaat bezit van 't kapitaal. Veel menschen geloofden toen, en nog, dat daaruit alle goecls voor alle menscben zou voortkomen. Dit zijn de aanhangers van de leer der Manchesterschool. In 'tkortgezegc houdt deze leer in ieder mensch kent zijn eigen belang 't best en ook ieder kan zijn eigen belang beste dienen. Als men dan dat stel sel, berustende op 't eigenbelang- zijn gang laat gaan, dan is alles in orde. De staat heeft zich dan ner gens mee te bemoeien en de vrije concurrentie inoet zich ontwikke len. Kan ieder zijn eigen belang dienen, dan is toch tenslotte 't be lang van allen gediend en men komt tot harmonie der gemeen schap. Geen wonder, dat die leus insloeg. Kijken we echter eens even ach terom en vragen we is die leus bewaarheid, dan zien we anders Men had geen vrije wedstrijd, 't was er een met handicap, met voor- gifte en terughouding, de kansen Monden voor iedereen lang niet ge lijk. Het bezit berustte bij het eene deel, het kleinste en het andere had niets dan zijn lichaam en zijn geest, waarvan de laatste meestal ongeschoold. En daardoor bleef de harmonie der gemeenschap uit en zoo kwamen er twee groepen te genover elkaar te staan. Het stel sel, waarvan alle goeds verwacht werd, bracht overheersching van de eene klasse over de andere. Dit moeten we goed voor oogen houden als we lezen de geschiedenis van het donkere arbeiderslevenover heel de wereld van dien tijd. Hier bij wordt ons geschetst het meer dan verschrikkelijk leven van de arbeiderskinderen in de Engelsche textiel- en ko-lendistricten. Afschu welijk wreede kinder-exploitatie had er plaats. Maar niet alleen in Engeland, ook in ons land gebeurde dat. Wie leest van de opkomst der Enschedeescbe industrie, zal daar soortgelijke bladzijden aantreffen. Wel is dit nu verandert, door een begin van sociale wetgeving es kinderbescherming maar hoe- velen zijn er nog niet, wier heele leven wordt overschaduwd door de zorg. Volgens een boek van den ouden Generaal Booth leeft een tiende deel der Engelsche bevol king onder de slechtst mogelijke omstandigheden en hoeveel zullen er zoo niet zijn over de heele we reld. Ver boven alles uit steekt misschien ook, een tiende deel en daar tussehen' die groote worste ling om het bestaan, met zorg en strijdDat zijn de gevolgen van de Manchesterschool, 't Is een strijd tussehen klassen, rassen en volken. Want ook die groote volkenstrijd is een geldkwestie geweest. Waarvoor strijden dan de arbei ders Wat wilden en willen zij met hun Mei betoogingen Daar waren er eerst de leuzen algemeen Kies recht en de achturige arbeidsdag. De arbeider wil niet de 8 urendag, omdat hij den arbeid opzichzelf beschouwt als een last en een vloek, maar hij vraagt tijd en gelegenheid om zich met hoogere en edeler te dingen te bemoeien. Hij ziet om zich de wijde wereld met al haar raadselen en denkt daarover na. Niet enkel zorg, van den vroegen morgen tot den laten avond, maar meeleven het groote leven, dat moet het doel zijn. De 8 urendag is een geestes-en beschavingseisch. Ook is 't niet goed, dat de een regeert en de ander slechts gehoor zaamt. Een mensch moet zijn een zelfstandig, persoonlijk wezen. Ieder moet naar eigen aanleg komen te staan, op de plaats waar hij be hoort. Vandaar de begeerte naar 't algemeen kiesrecht. 'Dat is geen politieke leuze in den kleinen zin, We zijn allen medeverantwoorde lijk voor de wereld der toekomst. Maar ook is 't alg, kiesrecht een machtswapen. Zonder dat, dan wordt over ons, bij ons, maar zon der ons beslist. Doch deze leuzen zijn nu geen leuzen meer, ze zijn werkelijkheid geworden en staan in de wet. Soms bekruipt ons de vraag, of de leuzen van nu ooit werkelijkheid zullen worden, doch als we er dan aan denken, dat voor 25 iaar niemand zal gedacht hebben aan de moge lijkheid van alg. kiesrecht of de 8 urendag, dan geelt ons dat de zekerheid dat de ideale van nu ook verwezenlijkt zullen worden. In de verschrikkelijke oorlogsja ren donkere schaduwen over onze harten gevaren, de bloedstroom wilde niet ophouden te vloeien er, jaren van bitterheid zijn het ge wees* voor onze socialistische en rnen scheliike harten. Ook brachten ze verdeeldheid in onze rijen, want met de vrede, die nieuwe geweld daden beteekende, kwam de scheu ring in de arbeidersbewegingen met haar de le, 2e en 3e internati onale. Doch behalve de scheuring kwam ook bij duizenden 't diepe bewust zijn en heilig verzet tegen deze oude wereld en 't geloof in ons eigen maatschappelijk ideaal werd versterkt: de oude samenleving is onhoudbaar en er moet een andere1 komen, rustende op nieuwe begin selen. Het moet worden een samen; leven en werken als broeders en zusters, één groote coöperatie van de arbeiders in alle landen moet gevestigd worden. En daarvoor zijn op ons socialistisch programma de nieuwe leuzen gebracht: socialisatie en ontwapening. Wij willen geen socialisatie gelijk de communisten, door de oude wereld plat te trap pen ;ons werk is werk van denken de menschen. Alle bedrijven moe ten voet voor voet en stuk voor stuk in handen van dé gemeenschap, om zoo te komen tot een socialistische maatschappij. Wat de 'ontwapening betreft meent.de S. D. A. P. dat nu de tijd gekomen is, om de leuze„geert man en geen cent voor oorlog en oorlogsvoorbereiding" te maken tot een deel der practische politiek: Daar zitten veel vraagstukken aan vast, maar wij in ons kleine land durven het aan, om in dezen vorm den strijd tegen 't militairisme te voeren. Spr. heeft hierbij het vaste geloof, dat iets, wat waar en goed is, steeds zal zegevieren in de wereld. Het kan langer ot korter duren, maar niets is er, dat op den duur de komst van 't goede kan beletten. Onze beweging staat in Rijs.sen nog zwak en soms vraagt men zich at, zal hier ooit verandering komen. Maar evenzoo als het water in de rivieren en stroompjes moet rijzen en dalen met 't water in de zee, zoo kan ook Rijssen niet aan 't groote wereldgebeuren ontkomen niemand kan dat op den duur te genhouden. Had spreker het genoegen dezen avond, met iemand der rechtzijde te kunnen debatteeren, dan zou'hij vragen, gaat liet gesprokene van dezen avond in tegen goede en groote dingen? Neep, het wordt gedragen doorgedachten van men- schenliefde en vrede. Ook door vooraanstaanden bij de rechterzijde wordt toegestemd," dat het onzen kant uit moet, niet langer socialis me en christendom tegen elkaar, maar kapitalisme en christendom. Op een synode in Engeland is kort geleden ook in dien geest gespro ken. Hoe meer die idee veld wint, des te grooter wordt de kans ter verwezenlijking van onze program- eischen. Wij zijn geen sociaal-democraten voor alléén stoffelijke belangen, hoewel die niet verkeerd zijn. Een strijd voor lotsverbetering is ook rechtvaardig en verdient onzen vollen steun. Maar meer dan dat strijden wij voor menschenrechten en moet het zedelijk ideaal spreken in onzen strijd. In onze banier moet staan bet groote Licht van Christus en dan zijn wij onover winlijk, wij kinderen ,'van den Nieuwen Tijd In zijn slotwoord wees de heer Pluimers er op, dat wij hier, door hun sport en spelen, vele jongeren missen. Zij behooren in 't vervolg op zulke belangrijke vergaderingen bij ons te zijn. gevraagd. Aanbiedingen aan liet bureau van dit blad. Gevraaerd voor direct by _E. i I. KLEIN HORSTMAN, El serierstraat. Gevraagd voor direct P.G. ofR.K. bij HERMAN TiJS VELD, Groote Straat. voor Tafel-zuren komt weer aan De beste merken voorradig. Het kantoor der Middenstands- Credietbank is voortaan voor Bank zaken geopend Soiled en concurreerend adres voor Vertegen woordiger Sub-Agent is het PAARDEVLEESCH voor 50 ct. het pond uit de Rijssensche Kaashandel Weet U wel dat een bij mij maar f 75,kost?? Betere soorten als K A S E R. „PP A FF" enz. ook tegen zeer BILLIJKE prijzen. REP A RAT IE aan alle soorten NAAIMACHINES. Aanbevelend, 2e Oosterhot'd wars weg, RÏ|SSE-N. ertegen woordiger der bekende Naai-, Wasch-, WringKarn- en Mangelmachines. zijn verkrijgbaar alle soorten Prima gegarandeerd zuivere Aanbevelend, Aanvang 2 uur. Entree gewoon, I Schijfjes-appelen 35 cent, per pond. I Schijfjes-appelen prachtig blank 60 H cent per pond. Groene zeep 13 cent per pond. jg Maïzena per pakje ló cent. j§ Blad-thee 15 cent per ons. jj Stijfsel per pond 22,5 cent. §j Lnx voor de wasch 40 ct. p. pakje. Busgroente in halve en heele liter- g blikken der firma Hoogenstraate if Go. Leiden. f§ Beleefd aanbevelend, van Koekjes, Wijnen en Likeuren en alle mogelijke soorten Koek. fï Er

Weekblad voor Rijssen | 1921 | | pagina 2