boerderijen? Schaatsers naar toernooi in Rusland Wim schaatst voor goed doel Wie weet meer over Holtens Nieuwsblad 13 Poging tot inbraak aan Mr. G. Vixseboxsestraat Oudheidkamer Hoolt'n zoekt info over boerderijen centrum In de marge Insluiping Greenparks Oud-Holten Boerderijtjes aan de idyllische Sikkestraat HOLTEN - Oudheidka mer Hoolt'n is op zoek naar foto's en verhalen over oude boerderijen in het centrum van Holten. Het gaat om boerderijen van voor 1930. Dinsdag 1 december 2009 Volgens Gerrit te Winkel en Al- bertha Dikkers is er bij de oud heidkamer op dit moment te weinig hierover bekend. Daar om roepen zij iedereen op die er wat van af weet, te reageren. "We hebben in maart de Be gunstigersavond en hier wor den jaarlijks oude boerderijen uit een buurtschap onder de loep genomen", zegt Albertha. "Ondertussen hebben we alle buurtschappen behandeld en zijn we terechtgekomen bij het centrum van Holten." Volgens Gerrit hebben er veel boerderijen gestaan. "Denk maar aan de Sikkestraat", geeft hij aan. "We weten wel hoeveel het er zijn geweest en waar ze stonden, maar we hebben er niet genoeg foto's van en verha len over. Die willen we gaan ge bruiken voor de presentatie tij dens de Begunstigersavond van volgend jaar." Wie fotomateri aal heeft of bijvoorbeeld andere afbeeldingen uit die tijd, zoals documenten van een huwe lijksjubileum, wordt gevraagd voor het eind van dit jaar con tact op te nemen met Gerrit of Albertha. Gerrit: "Het is niet de bedoeling dat we de foto's gaan overnemen. Deze worden in- gescand, waarna de eigenaar ze weer mee kan nemen." Ook fo to's die in een boek staan, zijn welkom. Want ook deze kun nen worden ingescand voor de presentatie. Wie daarnaast verhalen of anekdotes kent uit deze tijd of iemand weet die hierover meer informatie heeft, is ook welkom. "Voor ons is het op dit moment zoeken naar een speld in de hooiberg. Voor de vrijwilligers zou het een tijdrovende bezig heid zijn om alles zelf uit te zoe ken waar materiaal te vinden is." Daarom hopen de twee op de hulp van Holtenaren, die meer gegevens hebben. Meer informatie: Albertha Dik kers, telefoon 0548-362059 of Gerrit te Winkel, gerrittewin- kel@hotmail.com of telefoon 0548-363102. HOLTEN - Oudheidkamer Hoolt'n is op zoek naar foto's en andere informatie over oude boerderijen in het centrum van Holten. Zo als de boerderijen die aan de Sikkestraat hebben gestaan. HOLTEN - Aan de Mr. G. Vixse- boxestraat in Holten bleek zon dag 29 november een poging tot inbraak plaats te hebben gevon den bij een woning. Met een steekvoorwerp had men in de nacht van zaterdag op zondag een raam geforceerd van de in pandige garage. Tijdens het openen viel een voorwerp naar beneden en kletterde op de grond. De bewoonster werd hier wakker van en deed de bui tenverlichting aan. Mogelijk zijn de daders door het geluid en het licht gestoord. HOLTEN - Lisa van Eek uit Hol ten is een van de vier jeugdige schaatstalenten van Schaats- en Trainingsgroep Lochem die naar Kolomna (Rusland) gaan om deel te nemen aan een in ternationaal schaatstoernooi, genaamd 'Silver Skates Tourna ment'. Op het toernooi worden ruim honderd rijders verwacht die op een sportieve wijze strijd met el kaar gaan leveren en die onder ling contact kunnen leggen. De groep vertrekt 4 december naar het vliegveld in Moskou. Daar worden ze opgehaald door het Russische organisatiecomité, dat hen vervolgens naar het ho tel en de ijsbaan in Kolomna brengt. Op het programma staat naast de 100 meter, de 500 meter en de 1000 meter ook nog een ploegenachtervolging op het programma. Op maandag 7 Vier jeugdige schaatsers gaan naar het Russische Kolomna om mee te doen aan het Silver Skates Tournament. december vliegt het gezelschap weer temg naar Nederland. Het team bestaat uit trainer Poul Veen uit Zutphen, Lisa van Eek (14) uit Holten, lessica Ou- denampsen (15) uit Laren, lom Kuitert (14) en Tom Olthof (14), beide uit Vorden. De schaatsers zijn uitgenodigd door oud olympisch kampioen op de 1000 meter, Nikolay Gul- jaev (Rusland), namens het Russische Ministerie van Sport. Ook teams uit de landen Rus land, Oekraïne, Wit-Rusland, Kazachstan, en Noorwegen zul len aan het toernooi deelne men. Het toernooi vindt plaats in de supermoderne schaatshal van Kolomna, genaamd Kome- ta. Citaten van bekende schaatsters: Sven Kramer: "Ik ben best wel jaloers op deze baan" en Bob de Jong: "Dit is de mooiste baan ter wereld". De schaatsers vinden het prach tig dit mee te mogen maken en hopen dan ook om mooie per soonlijke records te rijden. De ijsbaan van Kolomna heet Kometa. Het is na Krylatskoje in Moskou de tweede overdekte kunstijsbaan in Rusland. HOLTEN - In een recreatiewo ning van Landal Greenparks in Holten vond afgelopen zater dagavond een insluiping plaats. Op onbekende wijze is men binnengekomen. Uit de woning werd onder meer een mobiele telefoon, compu terspel, cd's en dvd-schermen weggenomen. HOLTEN - Wim Beldman gaat 26 en 29 januari naar de Weis- sensee in Oostenrijk om 200 ki lometer te kunnen schaatsen. Het doel van deze marathon schaatstocht is om geld bijeen te schaatsen voor het drinlova- terproject De Gevulde Water kruik van de stichting Vrienden Holten-Bedanda. Deze organi satie bouwt drinkwatertanks in Bedanda (Guinee-Bissau) en omliggende dorpen. De tanks bewaren regenwater om in de droge tijd de mensen van schoon drinkwater te kunnen voorzien. Als er goed drinkwater aanwezig is, verbetert de econo mie in die streek, kinderen heb ben meer kans op gezondheid door betere hygiëne en er zijn mogelijkheden voor scholing. Dat heeft tot gevolg dat de jon geren niet wegtrekken uit deze gebieden naar de stad. Het geld dat Wim bijeen- schaatst, wordt verdubbeld door de organisatie Impulsis waar onder meer Kerk in Actie en Icco deel van uitmaken. Kijk ook op: www.degevulde- waterkruik.nl. Door sponsoring kan men een bijdrage leveren aan schoon drinkwater en bete re een toekomst in dit deel van Afrika. Men kan de bijdrage storten op bankrekening 3285.51.406 t.n.v. J.W. Beldman o.v.v. drinkwater Bedanda. Terrastax Het SGP-raadslid Jan Slagman kwam afgelopen week met een be lastingvoorstel op terrassen. Dit houdt in dat bedrijfsmatig geëxp loiteerde terrassen van cafés en restaurants een belasting per vier kante meter terras moeten gaan betalen. Slagman geeft aan dat de meeste terrassen op gemeentegrond staan en vindt het daarom van alle redelijkheid dat horecaonder nemers betalen voor het gebruik van deze gemeentegrond. Andere reden voor de heffing zijn de extra opbrengsten die een dergelijke belasting zou opbrengen. Slagman is goed in de mathematiek en heeft berekend dat er in totaal maar liefst 8000 euro opgehaald kan worden bij de uitbaters als er een heffing komt van 20 euro per vier kante meter terras. Achtduizend euro. Ik heb geen zicht op de kosten van administra tie op ons dure gemeentehuis, maar de bureaucratie kennende zul len er toch ook de nodige kosten gemaakt moeten worden om de ze heffingen ten uitvoer te laten brengen. Oftewel, wat blijft er aan de strijkstok hangen van die 8000 euro? Daarbij wat is nu in he melsnaam 8.000 euro vandaag de dag? Dat is waarschijnlijk de gra tis koffie bij alle raadsvergaderingen per jaar. Nou vooruit, doen we de koekjes er ook bij. Dan is er net een heel plan opgezet door de gemeente om Holten toeristisch weer op de kaart te zetten. Het nu al fameuze en be ruchte 'Heerlijk Holten'. In deze visie is Holten in 2025 beschreven. Ik zal niet de hele passage citeren, dit gaat weer ten koste van de let tergrootte en dat gaat juist de goede kant op, maar verwijs u naar www.holtensnieuws.nl. Strekking van de passage is dat in 2025 het dorpsplein, te weten Smidsbelt, vol zit met mensen die zich te goed doen aan allerlei lek kere dranken en versnaperingen op de vele terrassen op het plein. 'Goedgeklede obers' zullen af en aan lopen om de hordes toeristen op hun wenken te bedienen met tapas en rosé. Goedgekleed, tapas en rosé. Ja, dat stond er echt. Nou dan is er dus écht nog heel veel werk aan de winkel. Holten krijgt straks twee schillen. Schillen? Ja, schillen. In de bin nenste schil (centrum Holten) houden restaurants, lunchrooms, cafés en bijbehorende terrassen domicilie en in de buitenste schil worden snackbars, clubs, horeca met dagattracties en een party- en zalencentrum gehuisvest. Tranen sprongen in mijn ogen. Mijn gebeden eindelijk verhoort. Alsof je te horen krijgt dat Hennie Huisman met een miljoen langs komt, helaas pas in 2025. Maar toch. Het uitkijken naar is toch vaak leuker dan het beleven van. Denk maar eens aan uw eerste kus of andere voor het eerst beleefde intimiteiten. Wat een nobele plannen allemaal. Het is wel te hopen dat de jeugd van nu allemaal een horecaopleiding gaat doen, want anders ko men we nog personeel tekort. Wat ik me dan wel afvraag is of al die terrassen op gemeentegrond komen te staan. Want dan bedacht ik me nog wel twee keer als star tende horecaondernemer. Holten is over vijftien jaar één groot ter ras, maar dat betekent wel dat je heel wat roseetjes en tappas aan de man en vrouw moet brengen om die belachelijke terrasbelasting te moeten betalen. Is er eindelijk een plan waarin het paradijs een beetje op aarde komt, en dan nog wel op ons eigen Smidsbelt, komt er weer ie mand met een voorstel dat volledig indruist tegen de toekomst plannen van Heerlijk Holten. Terwijl als ze ergens moeten weten hoe fijn het is om uit te kijken naar een stukje paradijs, is het wel bij de SGP. Laurens Jan Stam, schtammie@hotmail.com 1-

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 13