Veilig op weg, ook bij gladheid Minder milieuoverlast in Overijssel i Evenementen kalender I 27 november Whisky Proeverij The Shamrock, Almelo 28 november Adventure IQ race De Wilgenweard, Nijverdal 28 november Alles Kan Kapot Concordia Theater, Enschede 28 november De Luvro-Veldtoertocht Sportcomplex De Bosrand, Vroomshoop 28 november Lipgloss Broerenkerk, Zwolle 28 en 29 november Euregio Vogelshow Rest. Wubbenhof, Denêkamp 28 en 29 november Sieradenbeurs IJsselhallen, Zwolle 4 december Midwinterhoornblazen HCR Tante Sien, Vasse 5 december IJhorstermarkt Burg. v. Wijngaardenstraat, IJhorst 10 december Kerstbraderie Centrum, Nijverdal 11 december Paardenmarkt Schoolfeestweide, Goor 12 december Kersfair Centrum, Holten 12 december IJsschulpturen Centrum, Ootmarsum 12 december Deltion Cabaretfestival Nieuwe Buitensociëtiet, Zwolle 13 december Folkloredag Schaapskooi, Ambt Delden Meer informatie op www, overijssaltoerlsme, nl of www,Overijssel,nl Zie Overij Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook provincie.overijssel.nl De meeste bladeren zijn al van de bomen gevallen, de winter komt eraan. Het is de tijd van het jaar dat het 's morgens langer donker blijft en 's middags eerder donker wordt. Met vaak slecht zicht, regen, mist en kans op nacht vorst, Dus ook kans op gladde wegen. De wegbeheerders in Overijssel (gemeenten, pro vincie en Rijkswaterstaat) zijn verantwoordelijk voor het wegennet. Zij zorgen ervoor dat wegen en fietspaden onder winterse omstandigheden zo goed mogelijk begaanbaar zijn. Er is door de jaren heen veel veranderd in de gladheidbestrijding. Het verkeer is druk ker geworden en meld- en registratiesystemen hebben hun intrede gedaan. Er wordt gebruik gemaakt van moderne strooimachines. De klein schalige steunpunten en zoutopslagplaatsen zijn veelal verdwenen en vervangen door grotere, centraal liggende steunpunten. Meerdere wegbeheerders maken gebruik van zo'n groot steunpunt. Gladheidbestrijding (of beter: het voorkomen van gladheid) is een verkeersmanage- menttaak geworden, waarbij veiligheid en door stroming van het verkeer van groot belang zijn. Samenwerking is daarbij noodzakelijk. Wat do#n de wegbeheerders? Voorafgaand aan het winterseizoen testen de wegbeheerders in Overijssel alle strooiauto's en sneeuwschuivers, zodat er bij de eerste strooi- acties geen problemen ontstaan. De wegbeheerders hebben afspraken gemaakt om strooiacties en strooiroutes zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Zo komen weggebrui kers niet van gestrooide op ongestrooide wegen. Rijkswaterstaat en de provincie, maar ook de meeste gemeenten, strooien preventief. Er wordt vooraf gestrooid met zout, dat bevochtigd wordt voordat het op de weg komt. De voordelen van dit natzout strooien zijn: natzout plakt beter aan de weg, kan dus minder wegwaaien; er is minder zout nodig; er is een snellere dooiwerking; het is minder milieubelastend. Bij strooiacties na sneeuwval worden extra strooi ers en sneeuwploegen ingezet om de wegen berijdbaar te houden. Verschillende wegbeheerders hebben meet punten in de wegen waar temperaturen van de weg en lucht, geleidbaarheid en relatieve luchtvochtigheid worden gemeten. Ook is er vaak ondersteuning van een meteorolo gisch bedrijf, dat met weersvoorspellingen tijdig aangeeft, wanneer er gladheid kan optreden. Uiteindelijk beslist de dienstdoende coördinator op welk moment de strooiactie moet worden ingezet. Meestal is dit in de vooravond of in de tweede helft van de nacht, voordat het verkeer op gang komt. Wat kunt u zelf doen? Als u bij glad weer de weg op gaat, zorg dan dat uw voertuig in goede conditie is. Banden moeten de juiste spanning en een goed profiel hebben. Gebruik bij voorkeur winterhanden. De ruiten wissers moeten in goede staat zijn en er moet voldoende vloeistof aanwezig zijn. Maak eerst de ramen goed schoon en ga dan pas op weg. Houd rekening met langere rijtijden bij winterse omstandigheden en pas uw snelheid aan. Kijk voor verdere informatie op www, bereik baar, Overijssel, nl De inwoners van Overijssel melden steeds minder milieuoverlast. Betekent dit dat er in de provincie Overijssel minder milieuoverlast is of wordt de overlast niet gemeld? Van 2003 tot en met 2009 nam het aantal klachten af van 2.000 naar ca. 500 klachten. Hoe kan dit? Er is onderzocht of het aan de bereikbaarheid of de bekendheid ligt van het Meldpunt Overijssel, dit is niet het geval. Zijn de mensen klaagmoe? Is het de recessie die zorgt voor andere zorgen, of is de milieuover last in Overijssel echt minder? Geen milieuklachten betekent geen overlast. Dit klinkt raar maar zo werkt het. Als de pro vincie geen milieuklacht ontvangt dan gaat de provincie er vanuit dat er geen overlast is. Voor de provincie zijn deze milieuklachten daarom heel belangrijk. Klachten kunnen gaan over bijvoorbeeld: illegale stort, stankoverlast of geluidsoverlast van de grote bedrijven of ver vuild zwemwater. Naast een controle bij de bedrijven naar aan leiding van een klacht, controleert de provincie Overijssel de bedrijven regulier een- a twee maal per jaar. Hoe dit precies werkt kunt u nalezen op onze site. Meldpunt Overijssel Het Meldpunt Overijssel is het loket van de provincie Overijssel voor klachten, vragen en meldingen over milieu en verkeersveiligheid. Als u zelf overlast ervaart of u ziet een illegale situatie in ons mooie Overijssel, bel ons! Het Meldpunt Overijssel is 24 uur per dag, 7 dagen in de week bereikbaar: Telefoon 038 425 24 23 E-mail meldpunt@overijssel.nl Internet milieu.overijssel.nl

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 18