Baan bij AV Holten onveilig m Schop erin voor kunstgras hockey Kerstfair en sponsoractie Holtens Nieuwsblad 13 Huidig beleid permanent ln de marge wonen blijft gehandhaafd Gemeente betaalt 10.000 euro voor noodzakelijk onderhoud Holterberg Project Duurzaam Vervoer geslaagd Zorgloket extra open 5* a m -w Dirtsdag 17 november 2009 HOLTEN - Om nog veilig te kunnen sporten op de atletiek baan bij AV Holten op Meer manskamp, is snel onderhoud nodig. De gemeente neemt de kosten hiervoor, 10.000 euro, mee in de najaarsnota 2009. De bedoeling is dat AV Holten in de toekomst gaat verhuizen naar het nog te realiseren sport complex 't Vletgoor. Op Meer manskamp komen dan wonin gen, waarvan de verkoopop brengst wordt gebruikt voor de financiering van het Netwerk plan Sport. Dit plan loopt echter vertraging op, waardoor het niet eerder dan 2012 kan worden gereali seerd. Misschien duurt het zelfs nog langer. Om toch veilig te kunnen spor ten bij de atletiekvereniging, is het dringend noodzakelijk om onderhoud uit te voeren. De ac commodatie wordt door AV Holten gehuurd van de ge meente, zodat de gemeente hiervoor verantwoordelijk is. De atletiekvereniging heeft zelf de Atletiek Unie gevraagd om een rapport te maken over de huidige staat van de baan. Deze blijkt op veel punten niet meer te voldoen aan de eisen die de bond stelt. Zowel voor training als wedstrijd. Omdat de vereniging binnen kort gaat verhuizen, heeft de ge meente bureau Arcadis om ad vies gevraagd over de meest dringende noodzakelijke repa raties. Om zo de veiligheid van de sportbeoefening te waarbor gen. Vooral de stroefheid van de baanonderdelen kunststof en gras, zijn een punt van zorg. Veilig gebruik is niet meer mo gelijk. Een algehele renovatie van de baan vergt een grote investe ring, die niet in verhouding staat tot de beperkte levensduur van de accommodatie. Voor een bedrag van 10.000 eu ro kunnen de meest noodzake lijke aanpassingen worden ge daan om de baan redelijk veilig te maken. De meeste voorzie ningen kunnen dat 2 tot 3 jaar weer mee. Wat elk jaar moet ge beuren is het reinigen van de kunststof toplaag van de hoog- en verspringbak. Ook moet de atletiekbaan jaarlijks onderhou den worden om de stroefheid te waarborgen. HOLTEN - Het project Duurzaam Vervoer op de Holterberg is geslaagd. Veel bezoekers aan het Holterbergplein maakten hier ge bruik van en gaven hun ervaringen over de verschillende vervoermiddelen. Zoals de elektrische bakfiets. Welk vervoermiddel straks zal worden aangeboden, wordt nog onderzocht FOTO: FREDDIE PAALMAN HOLTEN - De gemeente blijft bij het huidige beleid wat betreft permanente bewoning van re creatiehuisjes. Er wordt hierbij onderscheid gemaakt in drie categorieën. Wie inmiddels al jarenlang per manent woont in een recreatie woning, mag dit blijven doen. Ook kan het zijn dat de gemeen te specifieke personen gedoogd. Voor anderen is het niet moge lijk om permanent een vakan tiehuisje te bewonen. Hierop zal streng worden gecontro leerd. HOLTEN - Door de schop in de grond te steken, hebben wet houder Willem ter Schure, een van de jongste leden Sarah de Boer en erelid Maurice Aan stoot een start gemaakt voor aan het aanleggen van een kunstgrasveld voor Hockeyclub Holten. Dit komt op het toekomstige sportcomplex 't Vletgoor aan de Aaltinksweg, ter hoogte van de kruising Wilhelminastraat. "Holten werkt aan de toekomst. Als het meezit wordt in 2028 de Olympische Spelen in Neder land gehouden en dan hoop ik dat er Holtense hockeyers mee doen in het Nederlandse team", zegt Ter Schure. Maar er was ook een triest punt je tijdens de starthandeling. De wethouder: "Met weemoed kijk ik terug op het opheffen van het laatste natuurhockeyveld in Ne- HOLTEN - Zorgloket Holten in de Rabobank is open op don derdag van 13.30 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur Maandag 8.30 - 12.30 uur Vra gen over de wijzigingen en het keuzeformulier kunnen gesteld worden in het Zorgloket. Vanaf maandag 30 november gelden weer de normale openingstij den. Het telefoonnummer van het Zorgloket is (0548) 854 836. Wethouder Willem ter Schure, Sarah de Boer en Maurice Aan stoot gaven het startsein voor kunstgras. foto. harry broeze derland. Maar.nu is er geluk kig kunstgras!" De hockeybond eist namelijk van alle in competitie spelende hockeyclubs dat ze op kunst gras spelen. Holten was de laat ste in de rij die het nog steeds met natuurgras moest doen. En wat voor gras: hobbelig en on gelijk. Ter Schure: "Jullie hebben de politiek goed bespeeld. Nu ligt het veld er nog kaal bij, maar hopelijk ziet dat er straks mooi aangeldeed bij." Penningmeester Patrick Klun- der is erg blij dat het nu eindelijk gaat gebeuren. "Al in week zes van volgend jaar, ligt hier een mooie accommo datie. Normaal ben ik een voor stander van een strenge winter, maar nu even niet." Een kunstgrasveld was ook hard nodig, want de hockeyclub is groeiend. Van 115 naar 150 leden en dat blijft volgens de penningmees ter alleen maar toenemen. Bij zo'n nieuw veld hoort na tuurlijk ook een nieuw clubhuis. Daar wordt woensdag over ge praat. HOLTEN - Wereldwinkel Hol ten houdt haar bijzondere kerstfair van donderdag 19 tot en met zaterdag 21 november in het HMV-gebouw aan de Dorpsstraat 24D. De laatste kerstfair in deze vorm. Vanaf september 2010 zal de Wereld winkel namelijk met een echte winkel in het Kulturhus Holten gevestigd zijn. De opbrengst van deze fair is dan ook be stemd voor de inrichting van de nieuwe winkel. Speciaal voor deze gelegenheid is de sponsor actie: 'Word vriend van de We reldwinkel' opgezet. Omdat er nog een flink budget nodig is om de kosten van de inrichting en het assortiment te kunnen betalen, zoekt de Wereldwinkel vrienden die dat willen spon soren. Bij een gift van 50 euro krijgt men een bijzonder kook boek van Ramon Beuk cadeau. Voordat de winkel opengaat, moet er nog veel gebeuren. Daarvoor stropen alle vrijwilli gers de mouwen op, maar daar mee zijn ze er nog niet. Er is geld nodig voor de inrichting, auto matisering, inventaris en een grote voorraad artikelen voor de verkoop. Openingstijden van de kerstfair: donderdag 19 novem ber van 18.30 tot 21.30 uur, vrij dag 20 november van 10.00 tot 20.00 uur en zaterdag 21 no vember van 10.00 tot 16.00 uur. Twalaaf, twalaaf, twalaaf! Het carnavalsseizoen is weer geopend. Afgelopen woensdag was het de Elfde van de Elfde en dat betekent dat carnaval vierend Nederland de kieltjes weer uit de mottenballen haalt en de steken van de leden van de Raad van Elf aanstaande zaterdag weer overdwars op ander mans hoofden door het Bonte Paard waggelen. Dan heb ik het nog niet eens over die lekkere roze pruikjes met de glitters eronder. Waarom toch eigenlijk dat getal elf? Dit getal wordt wel als het dwa zen- of gekkengetal gezien. Waarschijnlijk omdat het 1 minder is dan 12. Twaalf is namelijk het getal van de perfectie. Dat verklaart een hoop. Schoot Marco van Basten ons tijdens Euro 88 niet naar een prachtig zomercarnaval met nummer twaalf op zijn rug? Dacht het wel. Mijn jarenlange rol als twaalfde man bij W Holten zie ik ook in eens veel rooskleuriger in. Perfect. Het achterlijke ge-alaaf na weer een cliché of onzinuitspraak van de Prins is hoogstwaarschijnlijk ook een verbastering van het getal elf. Ik roep de prins (lees: Geert Soer van de Walboer, al drie maanden bekend in Holten en omstreken. Dus ook op deze zaterdagmiddag vóór de Elfde van de Elfde...) dan ook op om dit seizoen 'twalaaf' te roepen als hij een perfect carnaval wil. De oorsprong. Waar vaak beweert wordt dat carnaval een feest is dat afkomstig is van de katholieken is het van oorsprong toch echt een hei dens feest. Waar de kerk het liefst heidense feesten wilde uitbannen heeft de toenmalige Paus het toch verstandiger geleken om het pop ulaire feest om te zetten in een katholiek feest. Iets wat eerder ook al met het christelijke feest Kerstmis gebeurd is. Dit was van oorsprong een heidens midwinterfeest. Vandaar het ontbreken van de kerstboom in vele Rijssense huiskamers. Die past niet in de tv-kast. Over de oorsprong van het woord carnaval zijn ook uiteenlopende theorieën. De katholieken verbinden het feest aan de Vastenavond en in het Latijn betekent carne vale 'vaarwel vlees'. Erg paradoxaal met het carnaval dat hier in de buurt gevierd wordt. Wanneer je tijdens car naval in Oldenzaal de zaal binnenstapt en om je heen kijkt is nou niet echt de eerste gedachte 'vaarwel vlees', integendeel. Vlees in over vloed, vaak met roze pruikje en glitters. Een andere theorie is dat het woord komt van de Grieken, zij vierden eind februari een feest ter ere van de Griekse God Dionysus of zijn Ro meinse equivalent Bacchus. Deze God van de Wijn, werd geëerd met een wagen met daarop zijn afbeelding, die door de straten van Hellas, de formele naam voor de Griekenland, werd gereden. Zouden die jon gens van de Bacchus-bar onder Gervedink Nijenhuis dat allemaal al geweten hebben toen zo voor die naam kozen? Ik hoop het. God van de wijn in Holten is voor mij slijter jan van de Biester. Een wagen voor die man. Volgens de huidige katholieke versie van carnaval begint op woensdag na carnaval, de vasten. Aswoensdag. Dit om te herdenken dat Jezus, die andere verlosser, veertig dagen vastte in de woestijn en tot bezin ning op de christelijke kernwaarden. Dit houdt in dat er tot Pasen geen vlees gegeten mag worden en er sober geleefd moet worden, behal ve op zondag. Dus dan lekker vol laten lopen bij de voetbal en 's avonds kruipend van Toontje naar huis. Mooi werk, dat vasten. In Nederland worden twee soorten carnaval gevierd: Het Rijnlands Carnaval en het Bourgondisch carnaval. Bij de Bourgondische uitvoe ring veranderen ook de plaatsnamen, zoals Holten in Keunedarp ver andert. Dus Holten viert het Bourgondisch carnaval? Neen. Holten viert het antropologisch carnaval. Antropologisch, dit betekent volgens de gedragwetenschap, gezien is het carnaval een omkerings ritueel, waarin maatschappelijke rollen worden omgedraaid en nor men over gewenst gedrag worden opgeschort. Dat is Holtens carna val ten voeten uit. Waar 98 procent van de Holtense bevolking 361 da gen per jaar degelijk gekleed in het gareel loopt zijn er vier dagen dat half Holten zich vermomt en verandert in de steden Sodom en Go- morra. Werktitel: Keunedarp. Normen en waarden vervagen tot ze vol ledig verdwijnen, huwelijkse beloftes voor het leven worden geschon den, drankgelagen zijn de standaard en samen zullen we alles delen. Zo lang het maar niet uit komt. Carnaval in Holten is een eruptie van opgekropte verlangens die jaarlijks op elkaar en het glas botgevierd worden. Daarom hierbij de enige goede lijspreuk voor onze nieuwe prins Geert: "Alle dagen carnaval! Twalaaf, twalaaf, twalaaf!!!" Laurens Jan Stam, schtammie@hotmail.com

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 13