Holtens Nieuwsblad 15 Piratenvoorstellingen COV Holten opbrengst Lintjes voor Wereldwinkel Verruiming openingstijden afvalbrengpunt op zaterdag Inzameling Sponsorloop voor kinderen uit Tsjernobyl Theaterman Dolf Moed en *n de marge de Schenker van Damascus Beatrix Fonds HOLTEN- Het college van B en W wil de ope ningstijden van het afval brengpunt in Holten op zaterdags verruimen van 10.30 tot 14.30 uur. Dinsdag 13 oktober 2009 Nieuwe tijden na enquête Nu is dit op die dag alleen open van 9.00 tot 12.00 uur. De ope ningstijden op doordeweekse dagen blijft gelijk. De WD heeft per brief al op 17 december 2008 vragen gesteld over de openingstijden. Holte naren kunnen in het weekend alleen zaterdagsochtends te recht bij het punt. 's Middags moeten ze daarvoor naar het punt in Rijssen rijden. Veel Holtenaren klussen echter juist op zaterdags en willen dan 's middags hun afval weg kun nen brengen en daarvoor niet naar Rijssen hoeven af te rei zen. Naar aanleiding van de WD- brief werd een enquête onder de gebruikers van het afval punt gehouden. Hieruit bleek dat ongeveer de helft een voorkeur heeft voor een openstelling tussen 9.00 en 13.00 uur. De andere helft ziet het punt echter liever zaterdagsmiddags open. Om beide partijen van dienst te kunnen zijn, wil het college het punt nu op zaterdag zowel 's ochtends als 's middags open hebben. De tijden zijn destijds gekozen op basis van het verwachte aantal bezoekers. Enkele ondervraagde bezoe kers gaven aan de openingstijd gelijk te willen stellen aan Rijs sen. Maar gezien het aantal be zoekers, is dit niet nodig. Dan zou er wel personeel aan wezig moeten zijn, terwijl er geen klanten langskomen. Verdere verruiming is dan vol gens de gemeente geen verrui ming van stortmogelijkheid, maar van het beperken van rij afstand. De extra personeelskosten we gen dan niet op tegen de be perkte extra rijafstand van en kele bezoekers. De verruiming op zaterdag gaat per 1 januari 2010 in en gaat zo'n 6.000 euro per jaar kosten. Met kringloop 'n Roondgaank uit Rijssen is een contract afgesloten voor de be mensing van de afvalbreng- punten. HOLTEN - De kinderen uit Tsjernobyl zijn inmiddels in Holten om bij te sterken. Om geld in te zamelen voor het verblijf van de kin deren, wordt er woensdagmiddag 28 oktober om 14.00 uur op Meermanskamp een sponsorloop gehouden. De loop is bestemd voor alle Holtense kinderen die op de basisschool zitten. Zij gaan hardlopen voor hun leeftijdsgenoten in de regio Tsjernobyl. De opzet is dat de kinderen op zoek gaan naar sponsors. Voor de sponsors is het mogelijk per gelopen rondje te sponsoren, maar ook is een vast bedrag mogelijk. De organisatie hoopt op net zo'n geweldige deelname als bij de vorige editie in 2006. Toen deden zo'n 350 kinderen ESPELO - Na zijn succesvolle optreden tijdens de tiende ver jaardag in april, is theatermaker Dolf Moed zaterdag 24 oktober opnieuw te gast bij Kinderboer derij Dondertman. Ditmaal niet in een grote tent, maar met straattheater. Tussen 13.30 en 16.00 uur speelt de suc cesvolle theatermaker op diver se locaties op het terrein een voorstelling met als titel 'De Schenker van Damascus'. De voorstelling zelf is gratis, wel geldt de normale entreeprijs van de kinderboerderij. HOLTEN - Toneelgroep COV Holten houdt woensdag 14 ok tober om 13.30 en 15.30 uur twee voorstellingen in de Kan delaar. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Toegang is 3 euro per persoon. Kaarten zijn te reserveren via www.to- neelgroepcov.nl of via telefoon 0548-363503 (Jongsma). Wat moet je doen als je een prinses bent en gevangen zit op een piratenschip? Dat vraagt prinses Vera zich ook af. Zeerover Rasmus en zijn man nen hebben prinses Vera ge vangen genomen en zijn van plan om haar te verkopen aan Koning Oetsie Boetsie. De on gemanierde piraten kijken op noch om naar de prinses die in een kist gevangen wordt ge houden. Dan verdwijnen er plotseling Piraten in Holten? COV brengt ze naar de Kandelaar. allerlei spullen van het schip. Al gauw verdenkt rover Ras mus prinses Vera als de dader. Maar dan verschijnt uit het niets een redder in nood voor prinses Vera. Zou ze met een beetje hulp we ten te ontsnappen uit de han den van de piraten? Ook dit jaar brengt toneel groep COV uit Holten traditie getrouw een familievoorstel ling voor het voetlicht. Het spannende avontuur van 'Prinses Vera en de vieze zee rovers' is woensdag 14 oktober tweemaal te zien in De Kande laar. Lianne longsma tekent wederom voor tekst en regie. En dat betekent weer een mid dag vol spanning, avontuur, humor en een goede afloop. Om helemaal in de sfeer van piraten en prinsessen te ko men, nodigt COV de kinderen uit om verkleed als piraat of prinses te naar de voorstelling te komen. Wie ook nog eens Vera, Sebastiaan, Rasmus, Al- phonso, Brutus of Bertus als voornaam heeft, net als één van de karakters uit het toneel stuk, dan mag je zelfs helemaal gratis naar binnen. HOLTEN - De collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft dit jaar in Holten 3503,85 euro op gebracht. Het prinses Beatrix Fonds zet zich al jaren in voor mensen met een spierziekte of bewe- gingsstoomis. Het Prinses Beatrix Fonds is vol- I ledig afhankelijk van giften uit I de samenleving. HOLTEN - Vrijwilligers van We reldwinkel Holten ontvangen vrijdag 16 oktober uit handen van hun voorzitter een fairtr- adelintje ter ere van het 40-jarig bestaan van de Wereldwinkels in Nederland. Dat gebeurt bij de caravan, op de markt vrijdag vanaf 14.00 uur. Bert Koenders, Minister voor Ontwikkelingssamenwerking, overhandigde het eerste lintje 19 september symbolisch aan Mirjam van 't Veld, voorzitter van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels. Dat gebeur de tijdens het jubileumfeest van de Wereldwinkels. Hiermee ontketende Minister Koenders een ware lintjesregen over Ne derland. Uiteindelijk ontvangen alle 12.500 vrijwilligers van de Wereldwinkels een fairtrade lin tje. De eerste Wereldwinkel ter we reld ging 40 jaar geleden open in Breukelen. Nu telt Nederland bijna 400 Wereldwinkels. Sinds 1990 kent ook Holten een We reldwinkel. Zo'n 25 vrijwilligers van Wereldwinkel Holten zet ten zich al bijna 20 jaar in voor eerlijke handel. Sommigen van hen zijn al vanaf het allereerste begin bij de Wereldwinkel be trokken. De Wereldwinkels zijn inmid dels niet meer weg te denken uit het Nederlandse straatbeeld. Acht weken lang zijn er zevenentwintig Tsjemobylkinderen in Holten dank zij de Stichting Hulp aan Tsjemobyl-Kinderen Holten. Acht weken waarin hun zwakke gezondheid en geringe weerstand een flinke boost moeten krij gen door de gezonde omgevingslucht in het onaangetaste Holten. Bijna vijfentwintig jaar na dato zijn de gevolgen van de ramp midden jaren tachtig in de voormalige Sovjet-Unie (tegenwoordig Oekraine) nog steeds merkbaar. Vier dagen voordat Nederland zich opmaakte voor Koninginne dag waarbij koningin Beatrix Deume en Meijel zou gaan bezoeken, vindt in de nacht van 26 april 1986 de grootste kernramp in de geschiedenis plaats. Vaag in mijn herinnering hoor ik Marga van Praag in het jeugdjournaal din gen zeggen over straling, atmosfeer en Hiroshima. Wat ging er nu eigenlijk mis die fatale nacht? In kernreactor nummer 4 wordt een kemproef uitge voerd. Een proef die was uitgesteld door de dagploeg en hierdoor moet de avondploeg zonder enige voorbereiding een test uitvoeren. Die test moet uitwijzen of de generator bij het uitschakelen van de reactor nog genoeg vermogen geeft om de koelinstallatie zo lang te laten werken zodat de nood dieselmotoren kunnen opstarten. Echter de reactor wordt te vroeg uitge schakeld en hierna nemen de mensen in de controlekamer allerlei besliss ingen die voor een optelsom zorgen met als uitkomst een kernexplosie die honderd keer zo sterk is als Hiroshima ruim veertig jaar eerder. Het is uit eindelijk een stoomontploffing die het dak van de kernreactor wegblaast, waardoor een radioactieve rookwolk de atmosfeer in wordt gedreven door de ook nog eens ontstane brand. Op het moment van de explosie, 01.23 uur, liggen de meeste van de 15.000 inwoners van Tsjernobyl op één oor. Bij de brand en de explosie vallen 31 slachtoffers, maar dat is nog maar het begin van een ramp in het kwadraat. De World Health Organization (WHO) van de Verenigde Naties heeft onderzocht dat ruim 600.000 mensen een stra lingsdosis hebben opgelopen en dat ruim 4000 van hen zullen overlijden als gevolg hiervan. Weer 4000 kinderen hebben schildklierkanker opgelopen als gevolg van de ramp. Er zijn ook andere rapporten waarin wordt gespro ken over 30.000 tot 60.000 bijkomende doden door kanker die ontstaan is door de vrijgekomen straling. Een dag na de ramp komt de evacuatie van het stadje pas op gang en op 15 december 2000, bijna 15 jaar later(!), wordt de energiecentrale door toedoen van president Clinton dan uiteindelijk toch gesloten. De reactor waarin de ramp plaats had werd al snel na de ramp ingepakt door een betonnen sarcofaag. Dit gebeurde al snel nadat de liquidatoren, de puinruimers, direct na de ramp de plek des onheils moes ten opruimen. Deze dienstplichtigen van het leger kregen iedere vier minu ten meer straling voor hun kiezen dan een normaal mens in een heel men senleven. Slechts getooid met een mondkapje gingen zij het epicentrum van de explosie in. Het zal u niet verbazen dat de meesten van hen het mil lennium niet heeft meegemaakt. Tsjernobyl vandaag de dag is een echte spookstad geworden. Films en foto's op internet laten een verlaten kermis zien, hoge grauwe lege flats en lege sporthallen en scholen. Je ziet temg dat de stad binnen no time is verlaten, speelgoed ligt nog in de huizen en auto's staan nog op de parkeerplaatsen. De omgeving rond Tsjernobyl is afgeslo ten in verband met de hoge radioactiviteit. Hierdoor heeft de natuur vrij spel en is het gebied verworden tot een natuurreservaat waarin allerlei bij zondere flora en fauna te vinden is. De foto's en films op internet laten ook slachtoffers zien. Kinderen die eruit zien als Mars-mannetjes, lang voor hoofd, witte huid en bijna zwarte ingevallen ogen. Verschil in geslacht is haast niet te zien. Waterhoofden, Siamese tweelingen en vele vergroeiingen laten je rillen achter je computer. Een uurtje Tsjemobyl-research leert je wel even relativeren. Gezeur over lelijke woningen, sluitingstijden, gekapte bo men en rondwegen is dan echt gewauwel in de wind. Soms is het goed om rampspoed even dichtbij te zien komen, het leert je weer waarderen. Waar dering is er diep voor de mensen van Stichting Hulp aan Tsjemobyl-Kinde ren Holten en de gastgezinnen. Ik hoop dat de kinderen hier genieten van de heerlijke Keunelucht en dat onze welvaart ze goed mag smaken. Laurens Jan Stam, schtammie@hotmailcom

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 15