Griepprik in gym/aal uitgedeeld Aan het laatste touw getrokken Holtens Nieuwsblad 11 Politie controleert op landbouwvoertuigen concert van pamiliefilm in Boschkamp C Recept kan afgehaald worden bij groepspraktijk huisartsen Geopend Stilstaan bij nieuwe volkstuinen mannenkoor In de marge Dinsdag 29 september 2009 TWENTE - De politie Twente is weer begonnen met extra con troles op landbouwvoertuigen. Vooral maiskneuzers, hakse- laars en silagewagens worden extra gecontroleerd. Naast de technische staat, waaronder goed werkende verlichting, die nen de landbouwvoertuigen ook schoon en zichtbaar te zijn. Tevens moet de lading tijdens transport zo verpakt zijn dat de ze er niet af kan vallen. Ook moet de bestuurder er voor zor gen dat het wegdek wordt schoongemaakt na vervuiling. HOLTEN - De mensen die in aanmerking komen voor een gratis griepprik hebben reeds automatisch een uitnodiging thuisgestuurd gekregen. Hierop staat ook de tijd vermeld wan neer deze mensen in de gym zaal worden verwacht. Er wordt gevaccineerd op woensdag 7 oktober tussen 15.00 en 18.30 uur in de gymzaal aan de Vrij heidslaan, achter de groep spraktijk van de huisartsen in Holten. Mensen die niet in aanmerking komen voor een gratis griepprik kunnen, indien zij toch een griepprik willen ontvangen, een recept afhalen bij de groep spraktijk. Met dit recept kunnen deze mensen ook terecht op de vaccinatiemiddag op 7 woens dag oktober. Naderhand ont vangen deze mensen een nota. Dit jaar wordt de jaarlijkse griepvaccinatie uitgebreid met twee vaccinaties voor de Mexi caanse griep. Deze zal gaan plaatsvinden op twee maan dagavonden in november en is bedoeld voor alle mensen die voor de griepprik op 7 oktober een uitnodiging hebben gehad. De exacte data zijn nog niet be kend aangezien het vaccin nog niet voorradig is. Drie maal vaccineren van de grote groep mensen, die in aan merking komt voor deze griep vaccinaties, is een grote inspan ning. Om de werkdruk van de griepvaccinatie in de dagelijkse praktijk zoveel mogelijk te ver minderen wordt de mensen die een uitnodiging hebben gekre gen dringend gevraagd op de vaccinatiedagen naar de sport hal te komen. Griep is voor jongere, gezonde mensen een vervelende maar onschuldige ziekte. Voor andere mensen kan griep wel ernstige gevolgen hebben. Elke winter worden in Nederland gemid deld 20.000 mensen in het ziek- huis opgenomen en 2.000 men sen overlijden als gevolg van griep. Dit zijn meestal 60-plus- sers of mensen met een vermin derde afweer, diabetes of een hart- long- of nierziekte. Voor hen is een jaarlijkse griepprik dus extra belangrijk. De griep prik wordt alleen voor deze mensen aanbevolen en gratis gegeven. HOLTEN - Het jaarlijkse con cert van het Holtens Mannen koor staat vrijdag 30 oktober op het programma. Plaats van han deling is De Kandelaar en het concert begint om 20.00 uur. Bijzondere gasten zijn de leden van het Enschedees Byzantijns Mannenkoor. De entreeprijs is 12,50 euro per persoon en dat is inclusief één consumptie. Do nateurs betalen 10,00 euro. HOLTEN - De Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk van Holten begint het kinderwerk dit seizoen met een leuke film. Op woensdag 30 september draait om 14.00 de familiefilm Oliver Co in dorpshuis de Boschkamp. De ontmoetingsruimte in het dorpshuis wordt omgetoverd tot een heuse bioscoopzaal met een groot scherm en geluid uit alle hoeken. Kinderen krijgen een glas ranja en kunnen wat te snoepen kopen. De entree is 1,50 euro per per soon. De film is Nederlands ge sproken en is voor alle leeftij den. Oliver co gaat over Oliver, een speelse jonge kat, die New York leert kennen. Samen met zijn vriendjes, Dodger en Tito, be leeft hij avonturen en leert dat de sterken overleven door hun dromen nooit uit het oog te ver liezen. Er is ook liefde in het spel, zal het wat worden? Kaarten voor de film zijn te re serveren bij het dorpshuis De Boschkamp, Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk, Tuin straat 2 in Holten, telefoon 0548-3627 55. HOLTEN - Wethouder Ter Schure en de heer Hofhuis, secretaris van de volkstuinvereniging hebben woensdag de nieuwe volkstuin tjes aan de Oude Deventerweg, ten oosten van de begraafplaats geopend. De volkstuintjes zijn verplaatst vanaf 't Vletgoor om plaats te maken voor de nieuwe sportaccommodatie. In augustus zijn de tuintjes opgeleverd en in gebruikgenomen. foto: sander scheu rman Mooie woorden Een aantal jaren geleden werd het woord 'desalniettemin' uitge roepen tot het mooiste woord van de Nederlandse taal. Helemaal terecht, maar waarom eigenlijk? De betekenis is niet heel bijzonder. 'Evenwel' betekent precies hetzelfde, net als 'toch'. Als je het woord intikt in een Word-bestand krijg je er zelfs een groene lijn onder, wat inhoudt dat je beter een ander woord kan kiezen. Als alterna tief geeft het tekstverwerkingsprogramma het lelijke woord 'toch'. Een woord dat niet in de schaduw mag staat van desalniettemin. Desalniettemin is de Maradona onder de woorden, toch is meer een nuttige rechtsback. Een Berry van Aerle zeg maar. Heel nuttig, maar je gaat er niet voor naar het stadion. Desalniettemin is ook niet een woord dat op menig puntje van de tong ligt. Het is zelfs een beetje ouderwets. Een woord dat hoort bij het polygoonjournaal met dat rare stemmetje eronder: "Enkele schavuiten hebben jongstleden dinsdag bij het krieken van de dag eenen grote ravage aangericht op den ouden marktplaats. Onder invloede van alcoholische versnaperingen zijn enkele steen- en uit het trottoir getrokken en is er eenen hek omgegooid. Desal niettemin kon de markt heden middag gewoon doorgang vinden. Je ziet de beelden er al zo bij, lekker kneuterig en oubollig. Het is ook de klank van het woord, je tong danst in de mond om al le klanken van desalniettemin te vormen. De medeklinkers 1 en t maak je door met het puntje van je tong het harde gehemelte en de tanden even aan te tikken: de subtielste manier van jezelf aanraken. Datzelfde geldt voor de d, de n en de s. Daarmee hebben we dan bijna alle medeklinkers van desalniettemin gehad. Als we daar nog bij optellen dat de klinkers ie en i óók worden gemaakt door het puntje van de tong iets omhoog te tillen, wordt het uitspreken van het favoriete woord bijna een heimelijk genoegen. Alleen de m- klank in de laatste lettergreep maak je anders, namelijk door je lip pen even tegen elkaar aan te leggen en de lucht door je neus te la ten stromen. Andere pareltjes van onze taal zijn: lankmoedig, metterdaad, gal- genmaal en waterlanders. Echte Nederlandse woorden die niet zijn afgeleid uit een andere taal. Woorden die geen evenknie hebben in andere landen. Zo is miraculeus ook prachtig, maar het Franse miracle en Engelse miraculous maken dit woord niet tot een uni cum. Weet u welk woord ook geen evenknie heeft in een andere taal? Gezelligheid. Schitterend toch. In geen enkele taal is er een synoniem voor het woord gezelligheid. Puur Hollands. Leg het maar eens uit aan een buitenlander wat het is. Vaak kom je niet verder dan "Ja, gewoon gezellig, leuk met elkaar, beetje lachen en zo." Ik heb het ooit een Amerikaan proberen uit te leggen, maar dat werd Babylonische vertoning. Overigens wel een erg gezellige. Eén keer proberen dan: "Ondanks dat hij lankmoedig uitkeek naar het galgenmaal en de waterlanders metterdaad in zijn ooghoeken verschenen was het desalniettemin een gezellige boel." Dan is het weer niks met die woorden, zo in een zin. Het zijn woor den die je eigenlijk niet moet omringen met andere woorden. Het zijn solisten. Ieder woord ervoor of erna is er een teveel. Genoeg woorden nu. Nog één keer zeggen dan.: "Des-al-niet-te- min", heerlijk woord. De tong gaat alle kanten op. Het lijkt wel een beetje op zoenen. Ook lekker. Laurens Jan Stam schtammie@hotmail.com HOLTEN - Hij heeft er 29 sei zoenen als touwtrekker opzit ten, maar seizoen numero der tig komt er niet. Met het EK in Assen heeft Marti Jansen zijn laatste wedstrijd touwtrekken gehad. Er staat een vette punt achter de carrière van het OKIA- boegbeeld. Het waarom? "Het kost me langzamerhand teveel tijd en energie. Ik merk dat ik niet meer zo gemotiveerd ben. Ik heb het wel een beetje gehad met dat vele trainen. Er gaat veel tijd in zitten. Je traint al gauw twee, drie keer in de week en bent ook veel zondagen weg. Ik wil nu wat meer tijd hebben voor an dere dingen", aldus Jansen die eigenlijk vorig jaar al wilde stop pen, maar toen werd overge haald om er nog een jaar aan vast te knopen. "Het kost me langzamerhand teveel tijd en energie", geeft Marti Jansen als reden voor zijn afscheid, archieffoto Dat er op het EK in Assen net geen medaille in zat, doet Jan sen uiteraard een beetje zeer. "Niet echt een afscheid in stijl. Maar ik heb natuurlijk wel een mooie carrière gehad. De hoog tepunten? In de eerste plaats de World Games in Duisburg in 2005 waar we met de nationale 680-ploeg de titel pakten. Een ander hoogtepunt was het Eu ropees kampioenschap met OKLA in Zwitserland in de 640." Jansen werd in totaal drie keer wereldkampioen en drie keer Europees kampioen, terwijl hij met OKLA ook nog eens vier keer Nederlands kampioen werd. Bang voor het zogenaam de 'zwarte gat' is Jansen niet. "Ik heb al jaren een mountainbike, maar ik maak er maar twee of drie keer per jaar gebruik van. Ik ga nu dus vaker mountainbiken en ook hardlopen. Voordeel is dat je je eigen tijd kunt indelen." En het touwtrekken? "Natuur lijk blijf ik lid van OKLA. Ik blijf ook voorzitter van het gewest en ga me inzetten voor de begelei ding en bestuurlijke activitei ten."

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 11