Maribelle op Meedeinfestijn 6203: Rap in je moerstaal Keunefeesten Holten Dinsdag 8 september 2009 'We willen laten zien wat we kunnen' Drie jaar geleden vertrok de gitarist van Platinum. Niek Bosman nam zijn plaats in en de band werd X-Static gedoopt. "Dat geeft goed weer wat wij doen; de beleving, het eu forische gevoel." Donder dag staan ze in de tent, voor min-of-meer eigen publiek. De andere bandleden - Peter Vos (bas), Ingmar Fokke (zang), Boude- wijn Kroes (drums) en Ron Gerritsen (toetsen) - komen uit Goor. De man nen kennen elkaar van school: scho lengemeenschap De Waerdenborch. Ze maakten leuk muziek samen, maar afgelopen jaar gebeurde er iets. Bosman: "Er klikte iets, ons ba sisniveau ligt nu gewoon hoog en we gaan met stappen verder." Beleving, enthousiasme een feest op het podium, dat was altijd al X-Sta- tics sterke punt. Maar nu de kwaliteit van de muziek ook op hoog niveau is, gaat het hard. "Volgend jaar gaan we het hele land door: Ameland, Friesland, het westen, echt gaaf", zegt Bosman. Afgelopen jaar speelden ze al veel in de regio. Vooral kleinere feesten, maar ook grotere dingen, zoals een tentfeest bij Utrecht. En vanaf mei was de band gewoon stinkend druk. "Lucky, de Sneekweek, het Kaats- festijn in Franeker", somt hij op. X-Static Staat 6203 nog ergens voor? Wel de gelijk. Van Velzen: "Dat was de oude roepnaam voor de politieauto in Hol ten. Zo'n code voor als ze op pa trouille zijn. Nu is dat 1601 of 1602 of zo. Dat nummer is van een jaar of acht geleden". Waarom dan toch voor die naam gekozen. "Toen waren we 16 en zaten we wel eens in zo'n politieauto. Niets ernstigs, maar je haalt wel eens wat kattenkwaad uit en dan doe je wel eens iets dat ei genlijk niet mag", lacht Heek. Van Velzen en Heek maakten met ie mand anders muziek, stopten ermee, freestylden wat voor de lol. "Vorig jaar november hadden we een optre den in de Stadskelder. Dat was vol en gezellig, dus wij dachten, dat kan nog wel een keer", vertelt Heek. Te gen die tijd is Zandjans er ook bijge komen. Maar hoe kom je dan op de Keune feesten terecht? Zandjans lachend: "Nou, we zijn gevraagd en we heb ben ja gezegd". Simpeler kan het niet. Ze vinden het leuk, dat ze er staan, maar maken zich er niet extra zenuwachtig voor. Van Velzen: "De meesten mensen kennen ons toch al. En we doen het meer voor de lol. Als we een optreden hebben, komt er al tijd een grote vriendengroep mee en dan gaat het gewoon los. Het feest komt vanzelf wel. En och we hebben een passe-partout, dus we zijn er toch". Ze rappen en dat betekent dus eigen nummers, want in rap is kopiëren jatten en echt not done. "En het is ook veel leuker, je eigen ding en je eigen stempel", vinden de mannen. Geld verwachten ze er niet mee te verdienen, "daar is Nederland ge woon te klein voor". Maar er lol aan hebben, daar is niks mis mee. Heek: "Het is eens een keer wat anders dan de film of Bill's Bar". HOLTEN - De Volendamse zangeres Maribelle is zaterdagmiddag 12 september de bekendste artiest bij het Meedeinfestijn, één van de pij lers van de Keunefeesten. Maribelle is vooral bekend van haar Songfestivalsucces 'Ik hou van jou'. Met uitzondering van Maribelle en het Goorse Schlagerkoor is de inbreng vooral plaatselijk. "We hebben gekozen voor een grote Hol- tense inbreng en merendeels is dat gelukt", zegt Gerrit Lubbersen van het Meedeinfestijn. De zaal gaat om half twee 's middags open. Op het grote podium zal het Goorse Schlagerkoor dat uit dertig zangers en een eigen begeleidingsband bestaat, een willekeur aan bekende Duitse sch lagers brengen. Naast deze prominente gastoptredens bestaat de programmering voor al uit Holtense artiesten. Om te beginnen brengt het duo Just Us een aantal aansprekende Abba-medleys ten gehore. "Altijd goed voor her kenning en stemming", aldus Lubbersen. Op het kleine podium zijn er specials van een nieuwe combinatie van zangtalent uit Dijkerhoek, 'The New Five' en een Korhanen Selectie die een speciaal repertoire heeft ingestudeerd. Verder is Lubbersen in zijn sas met het eerste grootscha lige optreden van de Hoolter Deems. Joke Vruggink treedt met Marlies Eijkelkamp op als duo Just Us en brengt een ABBA-medley tijdens het Meedein festijn. X-Static is een beleving, een feest op het podium. is een coverband en alle bandleden zijn zich ervan bewust dat er daar veel van zijn. "Maar blijkbaar ge beurt er toch iets met ons. We heb ben ons repertoire verbreed, mis schien dat dat er ook mee te maken heeft. We zijn zelf helemaal gek van de rock uit de jaren '80, maar we spelen inmiddels echt alles", vertelt de gitarist. Met de Keunefeesten is hij zelf al twee jaar bezig. "De triatlon en de Keunefeesten, dat zijn toch dingen in Holten waar je bij wilt zijn. Twee jaar geleden hebben we het daar al over gehad, toen waren we daar nog niet aan toe. Nu dus wel. Ik heb ook bij het boekingsbureau aangegeven dat ik dit graag zelf wilde regelen. Het is echt heel gaaf om in je eigen dorp te spelen". Eigenlijk ging X-Static voor 2010 en dan voor de zaterdagavond. Het werd de donderdag. "Dan is het na tuurlijk minder druk, maar dan sta ik wél in Holten. We gaan gewoon la ten zien wat we kunnen en dan ho pen we in 2010 terug te mogen ko men". En och, de mannen kunnen er het voordeel wel van inzien, dat ze iterdag niet aan de bak hoe ven. Bosman: "Kunnen we dan mooi zelf een feestje bouwen." Rick van Velzen (nee, niet die kleine zanger), Jurriën Heek en Rutger Zandjans oftewel Dj Rauwz, met andere woorden 6203. Rap op de Keunefeesten. Niet in het dialect, maar wel in het Nederlands. "Want het is toch je moerstaal en dat verstaat iedereen."

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 23