Waterschap ïl Rijn en IJssel Waterschap legt belangrijkste regels vast in nieuwe keur Regels voor veilige dijken in keur NIEUWSPAGINA AUGUSTUS 20 0 9 grondwater UITLEG OVER DE NIEUWE KEUR? ZIE WWW.WRIj.NI Oi KOM 23 SEPTEMBER VAN 13,30 EOÏ 16 UUR NAAR HEI WAlIRSt HAP. Nieuw in de keur: 22 december: nieuwe regeling van kracht Wintérswij Doelinehem Een nieuwe taak voor de waterschap' pen is het reguleren van de hoeveel heid grondwater die mag worden opgepompt, Waterschap Rijn en IJssel heeft in de nieuwe keur hiervoor de huidige regelgeving van de provincie overgenomen. Op basis van de nieuwe keur geldt een vergunningplicht vanaf een pompcapaciteit van tien kubieke meter per uur, In veel gevallen kan er echter ook sprake zijn van een veel lichtere meldplicht, Bij grootschalig industrieel gebruik (bij het oppompen van meer dan 150,000 kubieke meter grondwater per jaar) blijft de provincie de aangewezen ver gunningverlener, Dat is ook het geval als er warmte uit grondwater wordt benut, Verder blijft opgepompt drink water geheel buiten het takenpakket van het waterschap. Meer informatie over watervergunnin gen in nieuwe situaties is verkrijgbaar bij Waterschap Rijn en IJssel (telefoon 0314 - 369 369), Eigenlijk is het een slootje van niets. „Ik spring er zo over", zegt Ronald Harkink. Toch is de kleine wa tergang een hindernis van formaat: om zijn 3,5 hectare extra gepacht grasland aan de overkant te bereiken, moet de Haarlose landbouwer met zijn machines twee kilome ter omrijden. En dat tientallen keren per jaar. Bij een ritje met zijn cirkelhooier moet de druk bezette landbouwer ook nog eens op kwartier extra aan vertra ging rekenen. Zo lang duurt het om de machine voor het transport over de weg eerst in en later weer uit te klappen. Terwijl de bewerking van het perceel misschien maar een half uurtje kost. Lange tijd nam Harkink de tijdrovende ritjes voor lief. Tot een onderhoudsmedewerker van Waterschap Rijn en IJssel hem aanraadde eens met het hoofdkantoor in Doetinchem te bellen. Ook strenge regels kennen uitzonderingen, bleek in een gesprek met Jan Willemink, de beheerder van het stroomgebied rond de Berkel, De keur, de verordening waarmee Waterschap Rijn en IJssel de kwaliteit rond wa tergangen en dijken beschermt, verbiedt nieuwe bouwsels, hekwerken, de aanplant van bomen en struiken. Net als alle zaken die de doorstroming van het water belemmeren, dus ook een dam met duiker. Landbouwer Ronald Harkink (links) wil een duiker met dam in de sloot die zijn graslanden doorsnijdt. jan Willemink neemt poolshoogte. De breedte van de beschermingszones is afgestemd op de omstandigheden. Een breedte van vijf meter - inclusief onderhoudspad - komt vaak voor. Willemink: „Die ruimte is nodig voor het onderhoud en helemaal voor het geval we bij calamiteiten met grote machines moeten werken," Het Haarlose verzoek om een uitzondering op de keur- regels te maken lijkt te slagen. Al aan de telefoon kreeg Willemink door dat Harkinks vraag niet afwijkt van vele andere. „Tsja, dan komt onze gebiedskennis mooi van pas voor het ambtelijk advies. Als we de situatie niet persoon lijk kennen, komt er eerst een collega poolshoogte nemen. In dit geval letten we er op dat de aanleg van een dam met duiker in tijden van hoog water niet voor te veel opstuwing zorgt. Als er al veel duikers liggen, gaan we na of we in ruil voor de nieuwe oversteek er een paar weg kunnen halen," Harkink ging na zijn telefoontje door met de aanvraag van een watervergunning. „Ik heb een pdf van de website ge haald, het formulier ingevuld en er een kaartje bijgedaan." Hij toont zich tevreden. „De korte lijntjes met het water schap zijn goed, zo hoort zoiets te gaan." jarenlang is er achter de schermen naar toegewerkt. Op 22 december 2009 is het zo ver: rijk, provincies en waterschappen laten tegelijk hun samenhangende, nieuwe regelingen voor water en dijken van kracht wor den. Voor het rijk is dat de Waterwet. Op deze wet heeft provincie haar Waterverordening gebaseerd en het waterschap zijn keur. Het resultaat van de operatie - een nieuwe keur met legger en veel kaartmateriaal - is onge veer een meter aan mappen dik. Vanaf 17 augustus legt Rijn en IJssel het gehele pakket voor burgers op 22 gemeentehulzen en het waterschapskantoor ter inzage, Ondanks de forse omvang valt de rij nog best te doorgronden. De kern beslaat slechts negen pagina's op A4- formaat: hierop staan de bepalingen van de keur. De bijbehorende uitleg beslaat twaalf pagina's, de uitwerking nog eens twintig, De rest van de rij mappen bestaat uit toelichtingen en - kaarten tot op detailniveau voor het hele werkgebied van Rijn en IJssel. De 'K' geeft aan waar kabels of leidingen het wateren de dijk kruisen- Extra maatregelen beschermen hier de dijk. „Wat als het rivierwater tot aan de kruin staat en de druk oploopt, Kunnen we ook dan de veiligheid garanderen?" 's Zomers lijken de crisistijden ver weg. Toch is dat het beeld dat waterschappers die de dijken inspecteren dezer dagen voor ogen hebben. Zelfs grassprietjes zijn belangrijk. Martin Nieuwenhuis, coördinator ealamiteitenzorg bij Waterschap Rijn en IJssel, ziet het liefst een volle grasmat; „Het groen helpt omdat de wortels het talud tegen golfslag en afspoeling beschermen," In de nieuwe keur van Waterschap Rijn en IJssel speelt vei ligheid als vanouds een hoofdrol. Jaarlijkse inspecties en de verplichting de dijken goed te onderhouden zijn in de veror dening opgenomen, net als de regels voor gebruikers en om wonenden. Nieuwenhuis: „Wat is er mooier dan wonen op een dijk? Maar dat zit er meestal niet In. Voor een fundering moet je graven. Het zou de stevigheid van de dijk aantasten en dat willen we altijd voorkomen," Om dezelfde reden is elk graafwerk, het planten van bomen en nieuwbouw op of vlakbij de dijk verboden. Dat is ook het geval bij de aanleg van vijvers, het leggen van (nuts)leidingen, het laten grazen van koeien en elke andere activiteit die een beschadiging van het talud kan veroorzaken, Zolang er sprake is van een kern- of beschermingszone, gelden de regels uit de keur die het waterschap dit jaar opnieuw vaststelt. De bijbehorende zones zijn opnieuw op kaarten ingetekend, 'Vreemde elementen' bij de dijk kunnen leiden tot een in greep van de handhavers van het waterschap, Toch zijn er wel mogelijkheden voor initiatieven voor sport, recreatie of met een bijzonder maatschappelijk nut, De deelnemers aan een wandelvierdaagse zijn na overleg dus welkom. Nieuwenhuis adviseert: „We maken graag activiteiten mo gelijk, op de voorwaarde dat we de dijk niet aantasten, Als waterschap willen we met initiatiefnemers kunnen meeden ken. Bel en overleg daarom ruim vantevoren," Waterschap Rijn en Ijssel legt de eigen regels opnieuw vast in de zogeheten keur. Dat is de traditionele benaming voor de verordening waarmee de veiligheid van dijken, watergangen en kades wordt geregeld. Maar ook het al dan niet toestaan van activiteiten of bouwwerken nabij het water en de dijken, lozingen op het opper vlaktewater en het oppompen van grond- en oppervlaktewater zijn er in geregeld. De belangrijkste taken van het water schap zijn zorg voor schoon water, droge voeten (het regionale waterpeil) en veiligheid (rivierdijken). Veel daar van is in de keur terug te vinden. De keur met de bijbehorende leggers en kaarten hebben een indrukwek kende omvang gekregen. Toch zijn er maar weinig veranderingen waar de burger iets van gaat merken, Be staande rechten van omwonenden en gebruikers blijven intact. De meeste wijzigingen zijn juridisch van aard en het gevolg van het combineren van verschillende oude wetten in een nieuwe Waterwet. De watervergunning is het meest op- vallende nieuwe element in de keur van 2009. Het is een gecombineerde vergunning waarin per werk alle wateronder- werpen ineens worden vastgelegd, zelfs als de bevoegdheid deels bij de provincie ligt. Aparte vergunningen voor bijvoorbeeld het lozen op het oppervlaktewater en het oppompen van grondwater zijn niet meer nodig. Daarmee worden de procedures een voudiger en overzichtelijker. Zo is de nieuwe watervergunning een eerste stap op weg naar een verlich ting van de regeldruk voor burgers en bedrijven. Een ander voorbeeld van die vereenvoudiging: wie zich aan een aantal voorwaarden houdt, hoeft soms geen vergunning meer aan te vragen maar kan volstaan met een eenvoudigere melding. Voor het eerst zijn ook de - al be kende - berglngsgebieden in de keur opgenomen. Het doel daarvan is te voorkomen dat de waterbergende capaciteit van deze gebieden in de toekomst door menselijk ingrijpen af neemt. Wat dat betreft lijkt de keur op een gemeentelijk bestemmingsplan. Nieuw is verder dat de regulering van grondwateronttrekkingen een taak van het waterschap is geworden,

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 17