Bekendmaking keur, legger primaire waterkeringen en keurkaarten BEKENDMAKING Waterschap Rijn en IJssel 1 2009 WATERBEHEER: VEILIG EN OP MAAT UITLEG OVER DE NIEUWE KEL)R? ZIE WWW.WRIJ.NL OF KOM 1\SEPTEMBER VAN 13.30 TOT 16 UUR NAAR HEI WATERSCHAP. In het gebied van Waterschap Rijn en IJssel zijn op dit moment de keur voor de watergangen waterhuishouding en de keur op de waterkeringen van kracht. De keur is een verordening van het waterschap die het beheer en onderhoud van waterstaatswerken (dijken, watergangen) regelt en deze werken beschermt door middel van ver bodsbepalingen. Als gevolg van de inwerkingtreding van de Waterwet is aanpassing van deze keuren nodig. Het waterschap heeft in verband daarmee een nieuwe keur ontworpen, die in de plaats komt van hiervoor genoemde keuren. Bepalingen nieuwe keur In de nieuwe keur zijn de volgende bepalingen opgeno men: - gebodsbepalingen voor afrasteringen en waterkerende afsluitmiddelen; - bepalingen voor het onderhoud van waterkeringen en watergangen; - verbodsbepalingen om zonder vergunning handelingen te verrichten in en nabij waterstaatswerken (dijken, watergangen, bergingsgebieden); - verbodsbepalingen om zonder vergunning water te lo zen in- of te onttrekken aan oppervlaktewaterlichamen (watergangen); - verbodsbepalingen om zonder vergunning grondwater te onttrekken en water te infiltreren in de bodem; - meldplichten voor lozen op watergangen en onttrekken van grondwater; - het verbod om zonder vergunning drainage aan te leg gen; - regels voor het toezicht door het waterschap (inclusief strafbepaling); - overgangsbepalingen voor onder andere bestaande ver gunningen, keurkaarten en onderhoud aan waterstaat- werken. Wijzigingen in nieuwe keur en algemene regels De bepalingen over het onttrekken van grondwater en het infiltreren van water in de bodem zijn nieuw en zijn een gevolg van de verschuiving van een deel van het grondwaterbeheer van de provincie naar het waterschap. Ook de mogelijkheid tot het stellen van algemene regels en nadere regels door het college van dijkgraaf en heem raden is nieuw. Op grond hiervan gelden onder andere vrijstellingen van vergunningplichten. Het college stelt algemene regels vast voor: - de wijze van plaatsing van afrasteringen langs water gangen en waterkeringen; - vrijstellingen van vergunningplicht onder meer voor een aantal handelingen in bergingsgebieden; voor het leg gen van kabels en leidingen door middel van gestuurde boring onder watergangen door; voor agrarische werk zaamheden nabij watergangen en waterkeringen; - vrijstellingen (onder nader voorschriften) van vergun ningplicht voor onttrekking van grondwater voor bron bemaling, proeven, grondwatersanering, beregening, bevloeiing en veedrenking, industriële toepassing en voor noodvoorziening. Nieuwe legger en keurkaarten Als onderdeel van de nieuwe keur worden de leggers volgens artikel 5.1 van de Waterwet en artikel 78, tweede lid van de Waterschapswet vastgesteld. De Waterwet vereist dat waterschappen leggers hebben waarin de waterstaatswerken (watergangen, waterkeringen en ber gingsgebieden) en daaraan grenzende beschermingszones zijn aangegeven. De legger volgens artikel 78 van de Waterschapswet bevat een register van onderhouds plichtigen en een aanduiding voor de onderhoudsver plichtingen. Het overgangsrecht bij de keur voorziet in de mogelijkheid -zolang niet tot vaststelling van de legger volgens de Waterwet kan worden overgegaan- bij wijze van overgangsmaatregel keurkaarten vast te stel len, waarin de beschermingszones worden aangegeven. Artikel 5.3 van de nieuwe keur bevat overgangsrecht voor onderhoudsplichtigen zolang de legger volgens artikel 78 van de Waterschapswet niet is vastgesteld. Vastgesteld worden: - de legger (volgens de Waterwet) van de primaire waterkeringen met uitzondering van een klein gedeelte van de primaire waterkering in de Kleefse Waard en de kade langs het kanaal van Hackfort. In de legger zijn de beschermingszones bepaald en vastgelegd. Tevens is in de legger (volgens artikel 78 Waterschapswet) vastgelegd wie verantwoordelijk is het onderhoud van de kunstwerken, waterkerende constructies en harde taludbescherming; - keurkaarten voor regionale waterkeringen, zomerkaden en gedeelten van primaire waterkeringen waarvoor nog geen legger is vastgesteld. Op deze kaarten zijn de beschermingszones aangegeven; - keurkaarten voor watergangen met bijbehorende kaart met dwarsprofielen, op basis waarvan voor elke watergang de kern- en beschermingszone kan worden afgeleid. Beschermingszones De beschermingszones worden onderscheiden in: - de kernzone (bij waterkeringen globaal genomen de waterkering zelf en bij watergangen de zone die wordt ingenomen door de watergang en de strook waar vanaf het onderhoud plaatsvindt met eventuele kades); hier gelden de meeste en meer strikte verbodsbepalingen; - de beschermingszone (sluit aan op de kernzone); hier gelden minder verboden. Bij watergangen is er met name een beschermingszone langs kades. Bij water keringen is er altijd sprake van een beschermingszone, qua breedte afhankelijk van de locatie maar minimaal 5 meter, aansluitend aan de kernzone. Daarbuiten loopt de beschermingszone schuin weg in de ondergrond. - de buitenbeschermingszone (alleen bij waterkeringen, aansluitend aan de beschermingszone); dit is een zone van 100 meter bij primaire waterkeringen en 50 meter bij de overige waterkeringen; hier gelden enkele verbodsbepalingen, onder andere omtrent explosiege- vaarlijke zaken en werken met overdruk; - het profiel van de vrije ruimte (alleen bij waterkeringen). Dit is de ruimte langs waterkeringen die nodig is voor toekomstige verbetering. Uitgegaan is hierbij van een dijkverzwaring die nodig is bij een verhoging van de dijk met één meter. Keur inzien? U kunt de nieuwe keur, de algemene regels, de legger van primaire waterkeringen en de keurkaarten voor de regionale waterkeringen vanaf 17 augustus tot en met 27 september op de volgende plaatsen inzien: het kantoor van Waterschap Rijn en IJssel, Liemersweg 2 in Doetinchem op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Wilt u de stukken buiten kantooruren inzien? Maakt u dan telefonisch een afspraak; alle gemeentehuizen of andere daartoe door de gemeentebesturen aangewezen locaties van de gemeenten die in het werkgebied van Waterschap Rijn en IJssel liggen. Dit zijn Aalten, Arnhem, Berkel- land, Bronckhorst, Deventer, Doesburg, Doetinchem, Duiven, Haaksbergen, Hof van Twente, Lochem, Montferland, Oost Gelre, Oude IJsselstreek, Rheden, Rijnwaarden, Rijssen Holten, Rozendaal, Westervoort, Winterswijk, Zevenaar, Zutphen. op de website van Waterschap Rijn en IJssel kunt u de keur en de algemene regels vinden: www.wrij.nl Uw zienswijze inbrengen? Uw zienswijze over het ontwerp van de keur, van de legger van primaire waterkeringen en van de keurkaarten kunt u tot en met 27 september sturen naar het college van dijkgraaf en heemraden van Waterschap Rijn en IJssel, Postbus 148, 7000 ACDoetinchem. U kunt ook uw zienswijze persoonlijk toelichten of mon deling naar voren brengen. U kunt hiervoor telefonisch een afspraak maken met Jan Meesters op telefoonnum mer (0314) 369 369. Meer informatie? Op woensdag 23 september van 13.30 tot 16.00 uur vindt er een inloopmiddag plaats in het kantoor van Waterschap Rijn en IJssel, Liemersweg 2 in Doetinchem. Tijdens deze bijeenkomst bestaat de gelegenheid vragen te stellen en in te spreken. Heeft u nu al vragen? Dan kunt u contact opnemen met Jan Meesters op telefoonnummer (0314) 369 369. 104} t«2|

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 16