Flipper rooit aardappels Met treintie BelI° van aan het Beukenlaantje Holtens Nieuwsblad 9 -pi r. Holten naar Rijssen Rustpunten rond Holten Gaat Sallands fenomeen in toekomst aan eigen succes ten onder? Wandeling vroege vogels Aanvragen en vergunningen Rustpunt Opbrengst komt ten goede aan project Rambura w, Kijkje achter de schermen van agrarische bedrijven Dinsdag 21 juli 2009 Rustpunt Byishimo novatie van een graansilo. Nog Het Rustpunt van Kettelarij is dit jaar staat de start van een elke dag van negen uur 's mor derde project op het program- gens tot zes uur 's avonds geo- ma: een soort praktijkschool, pend. "Maar bij mooi weer zijn Kettelarij: "We gaan een soort we ook wel langer open. In prin- praktijkschool oprichten die cipe is het zelfbediening, maar doet denken aan de vroegere als we er zijn, helpen we de ambachtschool en de vroegere mensen graag. We hebben als huishoudschool. In het begin extraatje een winkeltje ingericht gaat het om dingen als leren met allerlei spulletjes uit Ruan- ümmeren en leren koken, maar da; met vaasjes, siervoorwer- later willen we het uitbreiden pen, kettinkjes, thee en koffie, met bijvoorbeeld naailessen, Ook verkopen we eigenge- zuigelingenzorg en loodgieters- maakte jams en compotes en werkzaamheden.verse scharreleieren. HOLTEN - Het buitengebied van Salland is inmiddels inge richt met 68 zogenaamde Rust punten. Ook in de omgeving van Rijssen-Holten zijn een aantal Rustpunten te ontdek ken. Een Rustpunt biedt de re creant de mogelijkheid tot een korte stop bij bewoners in het buitengebied, waar elke keer weer een venassende kijk op hun erf wacht. De locaties lig gen vaak aan mooie wandel- of fietsroutes of op markante plek ken langs het vorig jaar geopen de fietsroutenetwerk. Bij het Rustpunt kunnen niet alleen kleine reparaties aan de fiets worden verricht, ook zijn er voorzieningen voor koffie, thee en limonade. Vaak worden ei gen agrarische producten te koop aangeboden of kan het pand bezichtigd worden. HOLTEN - Vroege volgens ko men aan hun trekken tijdens een vroege wandeling op de Holterberg. Deze wordt woens dag 29 juli en woensdag 5 au gustus gehouden door Natuur- diorama Holterberg. Natuur- gidsen nemen deelnemers in al le vroegte mee naar bijzondere plaatsen op de Holterberg. De wandeltocht duurt ongeveer anderhalf uur. Kinderen (vanaf 5 jaar) kunnen ook mee en zul len dit als een bijzondere erva ring beleven. Na de wandeling staat een uitgebreid ontbijt buffet klaar bij het restaurant te genover het natuurmuseum. Tot slot wordt een bezoek ge bracht aan Natuurdiorama Hol terberg. De wandelingen ver trekken om 6.30 uur bij Natuur diorama Holterberg. De kosten voor het complete programma zijn 14,75 euro. Kinderen mo gen mee voor 7,50 euro. Reser veren voor dit speciale 'vroege vogel arrangement' kan door te bellen naar: 0548-361979 of een e-mail te sturen naar muse- um@holterberg.nl. Meer info: www.museumholterberg.nl HOLTEN - Even terug in de tijd aan het Beukenlaantje. Toen het graan nog met de hand werd geoogst en met echte paardenkracht het land werd omgeploegd. Dat kan zaterdag 25 juli van 13.30 tot 17.00 uur. Want dan wordt de Holtense graanmaaiersdag gehouden. Geheel in klederdracht, zullen vrijwilligers laten zien, hoe in vroegere tijden het graan van het land werd gehaald. Maar ook zullen er aardappels wor den gerooid met een ouderwet se machine uit de jaren twintig. Liefkozend Flipper genoemd. Voor het eerst dit jaar zullen er knollen worden gezaaid. Niet met de hand maar in combina tie met een paardenploeg. Dit is een van de eerste zichtbare vooruitgangen geweest in de mechanisatie van de landbouw. Het blijft niet alleen bij demon straties. Bezoekers kunnen ook langs kraampjes lopen met HOLTEN - Rustpunt Byishimo aan de Beusebergerweg 39 is dit jaar al voor de derde keer een officieel Rustpunt. Wat Byishi mo tot een bijzonder Rustpunt maakt, is dat de opbrengst ten goede komt aan het Rambura Project in Ruanda. Anja Kettelarij voert de regie over het Rustpunt. Ze prijst de formule van het Rustpunt zeker, maar heeft toch ook haar be denkingen. Het fenomeen Rust punt kon wel eens ten onder gaan aan het eigen succes, streekgebonden producten. En voor de techniekliefhebbers zijn er authentieke trekkers te bekij ken. Het terrein is makkelijk lopend te bereiken, maar wie dat toch vreest de Holtense. "Ik ben bang dat het allemaal een beet je teveel van het goede wordt. Er komen gewoon veel te veel Rustpunten. Alleen in Salland heb je er nu al 67 en rond Hol ten zitten er al zo'n tien. Twee kilometer verderop bij ons zit ook al een Rustpunt. In de Beuseberg heb je er drie. Wij waren drie jaar geleden het eer ste Rustpunt in Holten. Het is nog steeds leuk genoeg om in stand te houden, maar ik had wel graag wat meer bezoekers te ver vindt, kan gratis gebruik maken van de paard en wagen die pendelt tussen het terrein aan het Beukenlaantje en het dorp. De entree is gratis. willen hebben. De fiets- en wandelroutes lopen nét niet bij ons voor de deur langs", zegt Kettelarij die de naam 'Byishi mo' niet zomaar heeft gekozen. "Ik heb die naam in Ruanda ge kregen en het betekent letterlijk iets van 'joyfull', 'blijdschap' dus of'vreugdevol'. In april ben ik nog in Ruanda geweest en ik moet zeggen dat de eerste twee projecten prima lopen." Het eerste project waar de Holtense mee begon was een ict-cen- trum, het tweede betrof de re- RIJSSEN - Treintje Bello rijdt in de maanden juli en augustus op alle maandagen tussen Holten en Rijssen. De rit is een leuke manier van vervoer om te genieten van de prachtige landelijke omgeving tussen Rijssen en Holten. Het is een 'treintocht' voor jong en oud. De tochten duren onge veer twee uur. Men moet wel re- HOLTEN - De agrarische PR- club Rijssen-Holten heeft een aantal interessante agrarische bedrijven bereid gevonden om de staldeuren open te zetten. Zo kan men woensdag 29 juli eens een kijkje achter de schermen nemen. Het gaat om verschil lende bedrijven zoals: een melkveebedrijf, museumboer derij, pluimveebedrijf, Piemon- tese fokbedrijf en een zorgboer- serveren, want vol is vol. Dit kan bij: WV Holten telefoon: 0548- 361533. Andere opstappunten zijn Bungalowpark Landal Twenhaarsveld en Bungalow park De Lindenberg. De kosten zijn: volwassenen 7,50 euro. Kinderen 4 tot en met 12 jaar 3,50 euro. Kinderen 1 tot en met 3 jaar 2 euro en kinderen tot 1 jaar mogen gratis mee. derij. Onderweg kan men genie ten van heerlijke pannenkoe ken. De route van ongeveer 25 kilometer kan zowel met de fiets als met de auto worden afge legd. De start is bij het VW-kan- toor aan de Dorpsstraat 27 in Holten. Daar kan men vanaf 10.00 uur terecht. Bij de WV is een informatieboekje met rou tebeschrijving verkrijgbaar. De kosten hiervan bedragen 3 euro. Bouwaanvragen Citroenvlinder 2 t/m 24, 06-07- 09, gedeeltelijk vergroten wonin gen Erve Wiegmannink 18, 07-07-09, plaatsen erker Heideweg 1, 07-07-09, vernieu wen drie schuren tot een schuur Holterstraatweg 186, 07-07-09, plaatsen reclameborden Oude Deventerweg (bij nummer 37), 07-07-09, oprichten schuil- gelegenheid Postweg 59, 06-07-09, vergroten woning Rutgersweg 4, 07-07-09, bouwen berging Vicarie 2, 07-07-09, vergroten woning Sloopaanvragen/ meldingen Heideweg 1, 07-07-09, slopen drie schuren Postweg 8, 02-07-09, slopen va kantiewoning Bouwvergunningen Canadastraat 25, 07-07-09, ver nieuwen garage/ berging Helhuizerweg 40, 03-07-09, ver groten woning Vianenweg 246, 03-07-09, ver groten recreatiewoning en bou wen overkapping Oude Stationsweg 2, 08-07-09, tijdelijk plaatsen woonunit Larenseweg 78, 07-07-09, bou wen bedrijfswoning Sloopvergunning/ melding Helhuizerweg 40, 02-07-09, ge deeltelijk slopen woning APV 06-07-09, houden tentenkamp, Handbalvereniging Holten, 15- 08-2009 en 16-08-2009, Holten 07-07-09, houden beachsoccer- toernooi, W. Pinkert, 22 augustus 2009 in Holten Geluidsschermen en raildem pers De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer maakt bekend dat zij bij besluit van 3 juli 2009, kenmerk BSV 2009037501, met toepas sing van artikel 4.23, tweede lid, en artikel 4.16 van het Besluit ge luidhinder, de ten hoogste toe laatbare waarde van de geluids belasting heeft vastgesteld die de gevels van woningen gelegen aan de wegen Denneboomstraat, Deventerweg, Dorpsstraat, Gaar- denstraat, Keizersweg, Kollings- erf, Molenbelterweg, Oude Deventerweg en Reilinksweg in Holten, gemeente Rijssen-Holten, vanwege de spoorweg 'Traject 140' mogen ondervinden. Wet milieubeheer Besluit Hogere grenswaarde Wet geluidhinder voor de nieuwbouw van een woning op het perceel Larenseweg 78 in Holten Het college heeft een hogere waarde vastgesteld voor de ten hoogste toelaatbare geluidsbelas ting in het kader van een WRO- procedure en bouwvergunning procedure voor de locatie Laren seweg 78 in Holten. HOLTEN - Rustpunt Byishimo aan de Beusbergerweg 39 in Holten geeft fietsers en wandelaars de mogelijkheid om even te rusten en een drankje te drinken. Ook zijn er eieren en eigengemaakte jam te koop. De opbrengst is voor project Rambura in Ruanda. FOTO: JOHAN BOLINK Op ouderwetse manier wordt het graan geoogst op zaterdag 25 juli. FOTO: JOHAN BOLINK

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 9