Kom kijken bij molen Hegeman Holtens Nieuwsblad 7 Genieten van harmonicamuziek Fokveedag en clubkeuring in buurtschap Espelo Nog nooit eerder zoveel structurele contacten Hagenpreek Onder de boom met Anne van der Meiden Spreekuren wijkagenten Koeien melken bij De Elshof Wildspeurtochten met huifkar Dinsdag 21 juli 2009 Jumelage nu al succesvol HOLTEN - De Stichting Jumela ge Rijssen-Holten kijkt volgens voorzitter Jan Koelemaij met voldoening terug op het eerste halfjaar van 2009. In deze periode waren er tal van contacten tussen verenigingen in Rijssen en Holten met Duitse partners, met name in Steinfurt. Zij maakten gebruik van bemid deling door de stichting. Onveranderd waren de reacties positief en een eerste aanzet tot het voortzetten van de contac ten. Zo brachten de leden van de Heimatverein uit Borghorst een tegenbezoek aan de Oudheid kamer in Holten en gingen de Vrouwen van Nu op reis naar hun collega's in Steinfurt. In beide gevallen was men en thousiast over de hartelijke ont vangst en de interessante pro gramma's. Tegenbezoeken zijn alweer gepland. De stichting voor Kunst en Cul tuur uit Holten bracht in april een bezoek aan een concert in de concertzaal II Bagno in Stein furt. Het uitstekende program ma, het hoge niveau van de uit voerenden en de schitterende ambiance zorgden voor een fantastische avond. Nu het Parkgebouw in staat is gelijkwaardige uitvoeringen te realiseren heeft de Stichting Ju melage het jaarprogramma in de belangstelling van onze ste- denpartners aanbevolen. De plaatselijke VW en de afdeling Kultur van de Stadt Steinfurt zullen belangstellenden hierop attenderen. De stichting kijkt tevreden terug op de bereikte resultaten waar van enkele honderden deelne mers hebben geprofiteerd. Niet eerder was er in de afgelopen decennia sprake van een derge lijke intensiteit van contacten die een structureel accent krij gen. Daarmee is in grote mate voldaan aan het raadsbesluit van 2006 dat deze doelstelling beoogde. Meer mogelijkheden kunnen vaak nog niet worden benut. Redenen hiervoor zijn onder andere de grote behoefte aan actieve vrijwilligers om planmatig te kunnen werken bij de benadering van diverse groe pen en verenigingen. Wie be langstelling heeft is daarom van harte welkom. Telefoon: J.Koe- lemaij 0548-362957. Mail: j_koelemay@hotmail.com HOLTEN - Groaien in 'e loch. Dat is het thema van de hagenpreek van Anne van der Meiden, die zondag 26 juli van 14.00 tot 15.00 uur wordt gehouden. Iedereen is dan welkom om onder de kastanjeboom bij boerderij Zorgvliet aan de Larenseweg 106 in Holten plaats te nemen. In een gemoedelijke sfeer wordt een dienst in de openlucht gehouden. foto: johan bounk ESPELO - Evenals vorig jaar zal er een fokveedag worden ge houden in Espelo. Net als bij de vorige edities zul len er zowel roodbonte- als zwartbonte melkkoeien worden gekeurd. Daarnaast is er een Kalver Op fok Club-keuring. Het gebied van waaruit de in zenders met hun dieren rich ting Espelo komen behelst het zuidwestelijke deel van Salland, tussen Deventer, Raalte en Mar- kelo. De datum van de keuring is 22 augustus 2009. DIJKERHOEK - Bij korenmolen De Hegeman in Dijkerhoek staan tot eind september de deuren van dinsdag tot en met zaterdag wagenwijd open voor alle belangstellenden. Tussen 10.00 en 16.00 uur is iedereen van harte welkom. Op de meeste dagen is er naast een molenaar ook een vrijwilli ger aanwezig. Dit maakt het mogelijk om te draaien en het koren te malen, indien de weer- somstandigheid het toelaat. Voor de windstille momenten is er een oude Deutz-dieselmotor aanwezig. Bij voldoende be langstelling kan eventueel dit monument op zich worden ge demonstreerd. De molenaar en de vrijwilligers zijn graag bereid om bezoekers een rondleiding door de molen te geven. Niet al leen met een technisch verhaal, maar vol met anekdotes en be- HOLTEN - De spreekuren van de wijkagenten in Holten ver vallen in de periode van maan dag 6 juli tot en met vrijdag 21 augustus. Vanaf maandag 24 augustus kan men weer ge bruikmaken van deze spreek uren in de diverse wijken. Wie in de genoemde periode con tact wil hebben met de politie, kan bellen met telefoon 0900- 8844. Molen De Hegeman is van dinsdag tot en met zaterdag openge steld voor publiek. foto: johan bolink levenissen. Voor de prijs hoeft men het niet te laten: volwasse nen betalen twee euro, kinde ren van 7 tot en met 12 jaar één euro. Jongere kinderen worden gratis toegelaten (onder bege leiding). Voor groepen is het ook mogelijk om buiten de ope ningstijden de molen te bezich tigen. Neem dan wel even con tact op met een molenaar, tele foon 0548-362014 of via e-mail op dehegeman@dijkerhoek.nl Wie wat van dat ambachtelijke wil proeven: er zijn vele melk producten verkrijgbaar als ook muesli en lijnolie. Verder blijft de molen een perfecte plaats om een fiets- of wandeltocht te beginnen. Fietsroutes zijn ver krijgbaar in de molen. Of om even uit te msten en te genieten van de omgeving. Een kopje koffie, thee of wat fris is op voor raad en op temperatuur. Even als het heerlijke ambachtelijke boerenroomijs van IJsboerderij Oans. Naast de molen zijn er toiletten aanwezig die door de buren van de molen ook buiten de openingstijden van de mo len worden opengesteld en schoongehouden. LOO-BATHMEN - Op het erf van De Pothaar aan de Pot- haarsweg 8 in Loo-Bathmen klinken zondag 26 juli van 11.00 tot 17.00 uur harmonicaklan ken. De muziek alleen is al reden ge noeg om te komen kijken. Maar ook het bekijken van het ver nieuwde boerderijmuseum is meer dan de moeite waard. Harmonicaspelers spelen de hele dag, op verschillende plek ken op het erf van De Pothaar. Drankjes en hapjes zijn te koop. En is het weer zonnig, dan kun nen bezoekers ook beschut kij ken en luisteren naar de mu ziek. Wie graag mee wil spelen moet zich even opgeven bij Jan Elmerink, telefoon 0573-22 12 88. De toegang voor bezoekers is 2 euro, inclusief museumbe- zoek. Tijdens de Harmonicadag is ook het boerderijmuseum open. Dat is sinds dit voorjaar vernieuwd. In diverse 'kamers' zijn verschillende huiselijke ta ferelen te bekijken, compleet met bijbehorende attributen uit diverse tijdsperiodes. Ook is een aparte, kleine expositieruimte toegevoegd waar deze zomer een minikermis is te bekijken. Het echtpaar Bertus en Mientje Bolderink maakten een kermis anno 1930 na en schonken hun creatie aan het museum. HOLTEN - Het is een regelmatig terugkerende anekdote. Stadse jongetjes en meisjes die voor het eerst een koe gemolken zien wor den en zich vervolgens verwonderd tot hun moeder wenden met de opmerking: "Melk komt toch uit de fabriek? "Speciaal voor die jongens en meisjes wordt er op de Holtense boerderij De Elshof gemolken voor publiek. Elke dinsdag om 18.00 uur kunnen mensen komen kijken naar het melken van de koeien op deze boerderij. Er worden tien koeien te gelijk gemolken. Eerst wordt er van alles uitgelegd over het melken en kunnen de mensen vragen stellen. Wanneer er kleine kalfjes zijn, mogen de kinderen de kalfjes voe ren. Ook kan de verse melk van de zojuist gemolken koe geproefd wor den. Kleine kinderen kunnen vervolgens een ritje maken op een kleine shetlandpony. Na het melken wordt er een videofilm vertoond over de 16 duizend kippen die De Elshof telt. Ook kan men op video de geboorte van een kalfje meemaken. Niet alleen voor kinderen is een bezoekje aan De Elshof een bele venis, ook volwassenen komen niet zelden opgetogen weer thuis. Een bezoek aan de boerderij is een leuke belevenis, die afgesloten wordt onder het genot van een kopje koffie met krentenwegge, een glaasje fris of chocomelk voor de kinderen. Ook krijgen de kinderen nog een kleurplaat mee temg naar huis of naar de camping. Men dient wel van te voren te reserveren bij VW Holten, telefoon: 0548-361533. Het koeien melken is alleen te bezoeken bij voldoen de deelname. HOLTEN - Op zoek naar wild op de Holterberg. Dit kan woensdags van 19.00 tot 22.00 uur met een huifkar. Het natuurgebied rond Holten staat bekend om haar fraaie natuur en rijke flora en fauna. Als men wild in de natuurlijke omgeving wil zien, moet men het wel weten te vinden. Daarvoor is het van belang om het gebied goed te kennen en te we ten, waar men wat kan verwachten. Bij voldoende deelname wordt er elke woensdagavond een wild- speurtocht gehouden. Om 19.00 uur kan men bij boerderij De Elshof aan de Geskesdijk in de huifkar stappen voor een rit door het natuurgebied rond Holten. Het eerste gebied waar men door komt, is de Borkeld. Na een uur rijden komt men aan bij de Friezenberg. Hier kan men even de benen strekken met een korte wandeling en genieten van het prachtige uitzicht over de omgeving. Teruggekomen bij de huifkar wordt er koffie, thee of fris gedronken met daarbij de traditionele plak krentenwegge. Vervolgens vertrekt men naar het volgende doel, namelijk de Schaapskooi, waar men zich opnieuw per benenwagen door de na tuur verplaatst. Men wordt door de voerman gewezen op het aanwezige wild, zoals reeën, hazen en konijnen en natuurlijk een keur aan vogels. Zo rond de klok van 22.00 uur is men weer terug bij het vertrekpunt boerderij De Elshof. Men dient wel van tevoren (uiterlijk voor 14.30 uur) te reserveren bij WV Holten, telefoon 0548-361533.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 7