Ter Brake: Tk hoop op een podiumplek' Holtens Nieuwsblad 17 Adres gezocht bij Volkswagen Caddy Fiets mee in kraam gemeente Noordelijke Rondweg? Bericht uit Afghanistan Bror van Zon leest Holtens Nieuwsblad in Kandahar HOLTEN - Martijn Paal man gaat zaterdag in Holten bij de kwart triat lon opnieuw voor de eer ste plek. Dinsdag 30 juni 2009 Vakantie in eigen (Sal) land DOOR HENK SEPERS OKKENBROEK - Mijn ouders hebben mij altijd voorgehouden dat ik niet mag liegen. Mijn le venservaring heeft mij geleerd dat ik niet alles hoef te venellen maar dat wat ik vertel waar is. Ik zou liegen als ik zeg dat ik met Jennie in Nederland op vakantie ben gegaan dankzij de oproep van Van Heemskerk (Economi sche Zaken) om met het oog op de crisis dit jaar vakantie toch vooral in eigen land te houden. Dat niet, maar Jennie en ik zijn wel in ons eigenste Salland 'op' (fiets)vakantie gegaan. Als vast anker- en rustpunt kozen wij camping 'De ikkinkshof in Okkenbroek voor onze dagelijkse fietstochten. We stippelen een aantal routes uit met behulp van de prachtige vondst die fietsrou tenetwerk heet. Via een soort kla vertje vijf, met de rust van 'De Ik kinkshof als vertrek- en eind punt, trappen we zo'n 500 kilo meter onder onze banden weg. Al fietsend over verharde paden maar ook over plekjes waarvan de wegverharders het bestaan niet weten, ontvouwde zich de diversiteit van het Sallandse landschap aan onze ogen. De Sallandse Heuvelrug, de rivier de IJssel die we via pondjes en fiets- veren oversteken, het majestu euze uitzicht vanaf de Lutten- bergse berg dat een vergelijk met menig buitenland glansrijk kan doorstaan. Het is smullen van de uiterwaarden, de vergezichten en de Sallandse gastvrijheid waar de boeren met hun trekkers het land bewerken. Fantastische boerderijen, kraampjes langs de weg met diverse streekproduc ten het is een week lang Salland in optima forma Na een fietsdag is er telkens het zachte bed in de yurt - tent uit Mongolië - op onze huiscam ping, een aanrader voor iedere fietser, in Okkenbroek. Vakantie in eigen huis had nog een verrassend voordeel. Geze ten in café Het Bonte Paard in Dijkerhoek ervaren Jennie en ik een wezenlijk pluspunt. In Grie kenland waren wij herhaaldelijk getuige van een evenement waarbij het gehele dorp uitliep. Toen iedereen vertrok, hadden we soms nog geen benul waar het om ging. Zo niet in Dijkerhoek waar de ge hele dorpsgemeenschap van schoolkring Dijkerhoek zich ver zamelde in café Het Bonte Paard. Iedereen ging langs een tafel waar men zich liet inschrijven als deelnemer aan het traditionele vogelschieten. Wij bekeken het van achter een kopje koffie. Net als in Griekenland zag je de mensen denken: dat zijn toeris ten, die twee. Uiteindelijk was ie dereen ingeschreven. Het gezel schap toog als in een processie naar buiten naar een hoog in de lucht hangende houten vogel met daarachter een kogelvanger. Beurtelings probeerden jong en oud, man en vrouw, jongen en meisje de vogel te raken. Eerst de kop, toen de vleugels, vervolgens de staart en tot slot de romp. Na een halfuur hadden wij het in de gaten. Nog voor de romp geval len was en ver voor de laatste mensen het café weer indoken snapten we de bedoeling. Met dank aan Van Heemskerk. Va kantie in eigen land is zo gek nog niet. «"W" zijn woedend HOLTEN - Politie Twente wil graag in contact komen met mensen die weten waar de wit te Volkswagen Caddy van twee Polen altijd geparkeerd heeft gestaan. Dit zou ergens in de omgeving van Rijssen-Holten zijn. De politie heeft namelijk twee Poolse mannen aangehouden wegens fietsendiefstal. De twee zitten momenteel nog steeds vast en het vermoeden bestaat dat ze bij meerdere inbraken betrokken zijn geweest. Zij wa ren in het bezit van een witte Volkswagen Caddy. Wanneer de politie weet waar deze wagen altijd heeft gestaan, is het mogelijk om te achterha len wat het woon- of verblijf adres van de twee is geweest. Tips kunnen worden doorge beld naar Politie Twente, afde ling Rijssen-Holten, via het al gemene nummer 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. De twee 27-jarige mannen uit Polen werden woensdagavond 17 juni aangehouden, omdat de twee even daarvoor een fiets hadden gestolen in Holten. DOOR: PVDA In de gemeenteraad van Rijssen-Hol ten zal het donderdag 2 juli gaan over de - eventueel aan te leggen - rond en randwegen. Voor veel Holtenaren is de noordelij ke rondweg het spreekwoordelijke ei van Columbus. Aanleggen, en wel zo snel mogelijk is de tendens. Maar hoe reëel is die wens? Wat je er ook zelf van vindt als ge meenteraad: voor de aanleg van de noordelijke rondweg heb je de steun(geld) en toestemming (plano logische en ruimtelijke aspecten) van de provincie nodig. Voor de provincie is een tweetal za ken van belang: kun je objectief, met harde cijfers, de noodzaak van de rondweg aantonen? En hoe zit het met het aandeel doorgaand verkeer in het centrum? In de eerste plaats: de wegcapaciteit, zelfs in de spits, bereikt nimmer haar maximum. Dit maximum dient wel bereikt of overschreden te worden wil je met harde cijfers kunnen aan tonen dat aanleg van de rondweg noodzakelijk is. In de tweede plaats: het aandeel doorgaand verkeer in het centrum, verkeer van Rijssen en Markelo naar Deventer en vice versa, ligt al jaren stabiel op 30 tot 35 procent. Het moet minstens 50 procent zijn om de noodzakelijkheid te kunnen aanto nen. De conclusie kan dus geen andere zijn dan dat de noodzakelijkheid van de noordelijke rondweg absoluut niet is aan te tonen. Te begrijpen valt dat de provincie geen geld en geen planologische toestemming zal wil len verlenen voor de aanleg, en voor al die planologische toestemming is cruciaal. Bovendien wijzen alle tekenen erop dat minister Eurlings begin 2010 zal besluiten tot verbreding van de Al, bij ons naar tweemaal drie rijbanen. Dit als resultaat van een jarenlange lobby van bedrijfsleven en politiek zo on geveer alle partijen waren in deze lobby vertegenwoordigd). De kans dat de maximale wegcapaciteit hier door wel bereikt zal gaan worden, of dat de hoeveelheid doorgaand ver keer zal gaan stijgen tot 50 procent, nemen hierdoor natuurlijk flink af. De PvdA is van mening dat het zeer onverstandig zou zijn om zo'n groot infrastructureel project als de noor delijke rondweg, dwars over de tenen van de Holterberg heen, aan te leg gen. De Holterberg is immers voor de gemeente de spreekwoordelijke kip met de gouden eieren, samen met een verkeersluw en toeristisch aan trekkelijk centrum, dat daarmee na tuurlijk ook een stuk aantrekkelijker wordt voor de Holtenaren zelf. Kan de gemeente het dan niet zelf be talen? Zestien miljoen euro.voor een weg waarvan de noodzakelijkheid op geen enkele wijze valt aan te tonen, is natuurlijk volstrekt onverantwoorde lijk Een weg waar het verkeer dat je erop wilt laten rijden, tamelijk be perkt zal zijn, en een weg die ver- keersaantrekkend werkt op verkeer dat je er absoluut niet op wilt hebben (Al -verkeer)Maar zoals gezegd: zon der planologische toestemming van de provincie helpt ook zelf betalen niets. Om te voorkomen dat het verkeer, voornamelijk Holtenaren, meer door de Kerkhofsweg, Tuinstraat, School straat en Pastoriestraat gaat rijden (alhoewel je dit niet geheel zult kun nen vermijden en met een noorde lijke rondweg al helemaal niet), ten gevolge van het verkeersluw maken van het centrum, is de meest ver standige keuze dus de aanleg van het Zilverzandtracé met, als ontlas ting van de Stationsstraat, de ver lengde Waagweg (kosten aanleg 4 miljoen euro). Hiervoor is geen pro vinciaal geld nodig en ook geen ex pliciete provinciale toestemming. Voor het station dient dan wel een oplossing te komen voor het verkeer richting het station, maar dat is technisch absoluut te doen en dan nog blijven we ruim beneden de 16 miljoen euro van de verdiepte noor delijke rondweg. Dat lijkt ons in deze financieel moeilijke tijden ook niet te versma den. De Holtenaar werd de laatste twee jaar telkens eerste op de kwart triatlon en ziet zichzelf ook bij de jubileumeditie als een voorname kanshebber op de zege. "Ik heb de vorige twee keer gewonnen, dus ik hoor denk ik wel bij de favorieten. Het geeft misschien iets extra druk, maar je moet gewoon hetzelfde doen als anders. De vorm is goed, ik heb geen bles sures en ik heb goed getraind en dat is toch het belangrijk ste", zegt Paalman die plaats genoot Pim ten Brinke als één van de grootste concurrenten ziet. "We zijn eigenlijk al lan ger concurrenten van elkaar. In de beginjaren was Pim snel ler dan ik, maar nu is dat toch anders." Paalman deed eerder dit jaar mee aan de UT Triatlon in En schede - "dat ging goed" - en de halve triatlon in Bocholt. Bij het NK in Stein reikte hij op de Olympische afstand tot de 21e plaats. "Daar was ik wel tevre den mee", aldus Paalman. "Maar het komt natuurlijk op de dag zelf aan. Op de wed strijddag zelf kan nog veel fout gaan. Lekrijden bijvoorbeeld. Dat heb je niet zelf in de hand." De kwart triatlon be staat uit 1 kilometer zwem men, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. Remco ter Brake doet in Hol ten de achtste triatlon. Voor de 19-jarige Holtenaar wordt het al de zesde keer dat hij mee doet. De verwachtingen zijn hoog gespannen. "Ik hoop op een podiumplaats en ik denk ook dat dat er in zit. Toen ik veertien jaar deed ik voor het eerst mee. Vorig jaar werd ik tweede in het Holtens kam pioenschap achter Andre Aan stoot. Het scheelt dat Aanstoot nu de kwart triatlon doet, maar er zijn nog genoeg andere kanshebbers. Jurgen Koop man is sterk en ook die jongen uit Dijkerhoek is een goeie. Het is moeilijk in te schatten", al dus Ter Brake die niet klaagt over zijn vorm. "Het is te ver gelijken met andere jaren. Ik train zo'n vier, vijf keer in de week. Zwemmen is mijn slechtste onderdeel, al kan ik redelijk meekomen. Als ik niet meer dan een minuut verlies op het zwemmen, dan is het goed. Mijn beste onderdeel is het lopen. Ik ben eigenlijk ook een hardloper. Wat mijn pr op de 5 kilometer is? 17.21" De achtste triatlon bestaat uit 500 meter zwemmen, 20 ldlometer fietsen en 5 kilometer hardlo pen. Holten is Ter Brakes eer ste triatlon van dit jaar. HOLTEN - Tijdens het EK Triat lon Holten presenteren de Re gio Twente en de gemeente Rijssen-Holten zich in een geza menlijke stand aan de Tuin straat in Holten. In de stand staat het thema 'ac tief en dynamisch' centraal. Op het wielerparcours (bekend van het tv-programma Holland Sport, gepresenteerd door Wilf- ried de Jong) krijgen bezoekers de gelegenheid hun sportiviteit te meten. Wie is het snelst? Wie durft de competitie aan te gaan? De fietstijden worden geregis treerd en na afloop van het sportieve triathlonweekend reikt de gemeente een prijs uit aan de snelste deelnemers. Het wielerparcours vindt men in de promotiestand van de Re gio Twente en de gemeente. Het parcours is open op vrijdag 3 juli en zaterdag 4 juli van 14.00 tot 18.00 uur en op zondag 5 ju li van 13.00 tot 17.00 uur. HOLTEN/ KANDAHAR - Bror van Zon (24) is dinsdag 2 juni vertrokken naar Kandahar in Afghanistan, werkt bij de Luchtmacht en verblijft daar tot ongeveer 9 oktober. Elke week stuurt zijn familie een pakketje op, waaronder het Holtens Nieuwsblad, zodat hij toch een beetje Holten bij zich heeft. Post ontvangen is ontzettend belangrijk. Dus vrienden en bekenden, als jullie ook een kaartje willen sturen: breng het bij zijn ouders, Hans en Cora, Van Holtenserf 47 in Holten. Die zorgen ervoor dat het naar hem toe komt. Bror kan dit zeker waarderen.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 17