Waterschap «1 Rijn en Ijssel heffing waterschap Aanslagen Veilig voor 135 per jaar VRAGEN SIUliN AAN I NSUS/ KIJK Dl» WWW.tOC'OCT NSUS.N1 Ol HU O'HIO- (H.7(. Dijkgraaf Henk van Brink Hoe is uw aanslag opgebouwd? Rekenvoorbeelden Vt»or waterbeheer en veiligheid i$ ipjgpn Rijn en IJsset dit jaar 7 „Belasting betalen is voor niemand leuk. Maar wel noodzakelijk, ook voor het werk van de waterschappen. In uw omgeving zorgt Waterschap Rijn en Ijssel niet alleen maar voor de zuivering van het rioolwater, we let ten ook op uw veiligheid. Dat u droge voeten heeft en houdt, is te danken aan onze zorg voor de dijken en een zorgvuldig afgestemd beheer van het waterpeil daarachter. Misschien helpt het als u de water schapsbelasting van deze maand beschouwt als een verzekering tegen overstromingen. Voor het onderhoud van alle dijken, inclusief de rivierdij ken langs de Ijssel en de Rijn, betaalt u dan een premie van gemiddeld 0,1 procent van de waarde van het be schermde onroerend goed, Uiteraard gaan we zo zuinig mogelijk om met de opbrengst, uw belastinggeld. Woningeigenaren merken dat ze dit jaar duurder uit zijn, als gevolg van wijzigingen in de Waterschapswet. Ons waterschap probeert de tarieven zo laag mogelijk te houden. Door financiële reserves in te zetten, kun nen we de tarieven zelfs lager dan de kostprijs houden." In de Waterschapswet heeft het rijk bepaald hoe water schappen hun kosten over de verschillende groepen be lastingbetalers verdelen. Alle categorieën betalen voortaan mee voor veilige dijken, ook als ze niet in een laaggelegen gebied wonen. Bovendien is er geschoven met de dekking voor uiteenlopende uitgaven. Vooral woningeigenaren zullen het verschil van de wijzigin gen merken: de meesten gaan meer betalen. Hoeveel meer hangt af van de WOZ-waarde van hun eigendom. Eigenaren van landbouwgrond en natuurterreinen zijn echter goedko per uit. De verschuiving van lasten is een afspiegeling van gewijzigde omstandigheden. Lange tijd was het waterbeheer vooral afgestemd op de landbouw. Agrariërs betaalden toen het me rendeel van de kosten. Intussen is het waterschap veel meer actief in het belang van inwoners van steden en dorpen. Dat profijt heeft het rijk laten meewegen bij de lastenverschuiving. Twee keer per jaar produceren de waterschappen een grote golf aan post: de belastingaanslagen. Eerder dit jaar viel de aanslag met heffingen voor de zuivering en ingezetenen op de mat. Deze keer is de heffing voor de ca tegorieën Gebouwd, Ongebouwd en Natuur aan de beurt. In verschillende gemeenten zijn de aanslagen al bezorgd. De rest volgt in de loop van deze maand. Sinds kort is er sprake van een zogeheten watersysteemhef fing. Dat is een nieuwe, overkoepelende term uit de recent aangepaste Waterschapswet. Ingezetenen en (in deze ronde) de eigenaren van grond (ongebouwd/natuur) en panden (gebouwd) betalen deze belasting. Met het geld dat de watersysteemheffing opbrengt, betaalt het waterschap alle uitgaven die te maken hebben met wa terbeheer, zoals dijkonderhoud en het handhaven van het juiste waterpeil in sloten, beken en rivieren. Waterschap Rijn en llssel laat net als vier andere waterschappen de belasting innen door Lococensus. Voor vragen over uw aanslag kunt u daarom het beste rechtstreeks bij dit belastingkantoor terecht. Op internet via www.lococensus.nl of telefonisch: 0900 - 0676 (op werkdagen van 8.30 uur tot 17 uur). Hoe en wanneer kan ik bezwaar maken Een bezwaar indienen kan binnen zes weken na dagtekening van de aanslag. Lees hiervoor de informatie achterop uw aanslagbiljet. Bezwaar maken kan ook digitaal, via www.lococensus.nl. Klik op de knop Belastingloket en vervolgens op Formulieren. SITUATIE 1 Meerdere personen in een huishouden met een eigen woning (WOZ-waarde 225.000). Voor het gebouwde eigendom (huis met tuin) maakt het niet uit of er sprake is van een of meerdere bewoners. Voor het gehele huishouden is het tarief 0,0249% van de WOZ-waarde van het huis met tuin. Heffing: 225.000 x 0,0249/100 56,03 De hoogte van de aanslag die u deze maand ontvangt, is afhankelijk van uw persoonlijke situatie. Het heffings bedrag is opgebouwd - indien van toepassing - uit de volgende onderdelen: van de WOZ-waarde per hectare per hectare Gebouwd eigendom 0,0249% Ongebouwd eigendom 30,90 Natuur 1,31 SITUATIE 2 Een huishouden met eigen woning (WOZ-waarde 300.000). Met daarnaast een bedrijf met tien hectare landbouwgrond. Gebouwd: 300.000 x 0,0249/100 74,70 Ongebouwd: 10 x 30,90 309,00 Heffing: 383,70 SITUATIE 3 De eigenaar van een woning met tuin (250 vierkante meter) en een WOZ-waarde van 200,000 beschikt op korte afstand - op een andere kavel - over een vrijliggende moestuin van 950 vierkante meter. Gebouwd: 200,000 x 0,0249/100 49,80 Ongebouwd: 950/10.000 x 30,90 2,94 Heffing: 52,74 In deze rekenvoorbeelden zijn de zuiverings- en de ingezetenenhetfingen, die eerder dit jaar zijn opgelegd, buiten beschouwing gebleven. Huurders - zonder eigen onroerend goed - betalen in deze belastingronde niets,

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 10