Molendag met rommelmarkt en pannenkoeken bakken Aspergedag met smakelijk menu Holtens Nieuwsblad Holtens Nieuwsblad 5 Bezwaren Toeristenweg ongegrond Ziek Injectie helpt boom er weer bovenop Bloemenactie Mannenkoor Collecte Astma Fonds Nieuwe methode zorgt voor een herboren karakteristieke kastanjeboom Museum Pothaar weer open LOO - Museumboerde rij De Pothaar in Loo- Bathmen is sinds vrijdag 1 mei weer dagelijks open. Dinsdag 5 mei 2009 Oude kastanjeboom gered HOLTEN - De karakteristieke oude kastanjeboom op het ter- rein van Gerrit Jansen aan de Evertjesweg in Holten is van een i wisse dood gered. Door de komst van bomendokter Hans Bok lijkt de kastanje weer hele maal op te bloeien. Gerrit: "Al enkele jaren vond ik dat de boom achteruit ging. Hij begon minder uitbundig te j bloeien en er zaten steeds meer dode takken in". Via een artikel in de krant en In- i temet, kwam Gerrit bij Hans te recht. "Hij is een biochemicus, een 'vakidioot' zonder gladde praatjes", geeft hij aan. Hans kwam een kijkje nemen en zag meteen dat het karakte ristieke monument leed aan de gevreesde bloedingziekte. Hij klopte hiervoor met een hamer tegen de bast van de boom, om zo te ontdekken of er bast los zat. Dit bleek zo te zijn. Door de aantasting van een bacterie komt dit los te zitten en wordt de kastanje aangetast. Gerrit: "Maar liefst 40 procent van de kastanjebomen schijnt hieraan te lijden". De boom bleek nog niet ernstig ziek en kon dus worden gered. "Hij boorde her en der gaten in de stam om er ventielen en slangen in te stoppen." Met een compressor werd er maar liefst 7 liter vloeistof ingespoten. "Het heeft daarna nog dagenlang naar knoflook gestonken!", lacht de eigenaar. Dit blijkt een ingrediënt van de substantie te zijn. Maar de behandeling bleek waar voor haar geld, want een week later begon de boom er steeds fleuriger bij te gaan staan. "De bladeren hingen eerst treurig naar beneden, maar gaan nu weer vrolijk naar boven. En ook lijkt er meer bloemen in te zitten dan voor gaande jaren." Wel zitten er her en der in de toppen van de kruin dode tak ken. Volgens Gerrit een ver schijnsel dat ontstaat omdat de bacterie naar de uiteinden van de boom wordt verdreven. "Maar die kun je er zo uithalen. Theo Kuipers van Soweco heeft HOLTEN - Hans Bok spuit onder het toeziend oog van Gerrit Jansen een speciale vloeistof in een zieke kastanjeboom. Hiermee werd een karakteristieke boom gered en kan er nog jarenlang van worden genoten. foto: sander scheperman HOLTEN - Evenals voorgaande jaren komen de leden van het Holtens Mannenkoor dit jaar langs de deur om bloemen te verkopen. De leden komen zo wel in het dorp als in het buiten gebied. Op woensdag 6 en don derdag 7 mei, zowel 's middags als 's avonds gaan de leden van het mannenkoor op pad. De opbrengst van de actie komt ten goede aan de clubkas. HOLTEN - Het Astma Fonds houdt van 4 tot en met 9 mei de jaarlijkse collecte. Door weten- I schappelijk onderzoek is men i meer te weet gekomen over het j ontstaan van Astma en COPD. Inmiddels bestaat het Astma Fonds 50 jaar en zijn er betere behandelingen en medicijnen. Het Astma Fonds strijdt daarom ook de komende jaren tegen ongeneeslijke longziekten. DIJKERHOEK - Traditioneel be gint de tweede zaterdag van mei het nieuwe molenseizoen. Dan wordt de landelijke Molen- en Gemalendag gehouden. In heel het land vinden extra activitei ten plaats Ook in Dijkerhoek worden dan de baanderdeuren van de mo len opengezet. Dit gaat gepaard met de nodige feestelijkheden. Zaterdag 9 mei vanaf 10.00 uur kan de molen worden bezich tigd met deskundige uitleg van de molenaar of een vrijwilliger. De entree is deze dag gratis. De molen is opgenomen in het netwerk van Rustpunten in Sal- land. Ideaal om tijdens een fietstocht even af te stappen in Dijkerhoek. Tot eind september zal de mo len van dinsdag tot en met za terdag geopend zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Voor groepen, zelfs buiten deze uren, op af spraak. Tussen 11.00 en 14.00 uur is er Molen De Hegemanjs zaterdag 9 mei gratis te bezichtigen. een rommelmarkt voor Dijker- hoekse schooljeugd. Ook laten de vrijwilligers van de molen enkele traditionele ambachten zien, zoals touwdraaien en 'ries- sebessems' maken. Voor de inwendige mens wordt ook gezorgd. Van 11.00 tot 16.00 uur worden er heerlijke pan nenkoeken gebakken. Voor wie dat nog niet genoeg is, biedt het winkeltje een keur aan meel- producten om thuis het smul- feest voort te zetten. aangeboden me hiermee te hel pen." Gerrit zelf is erg enthousiast over de methode en kan het ie dereen aanraden die ook een kastanjeboom heeft met dezelf de ziekte. "Vooral als het gaat om een karakteristieke boom die je beslist niet kwijt wilt." Hij vertelde het verhaal ook aan Herman Nijland uit Espelo. Herman laat nu ook enkele kas tanjebomen behandelen. Wie meer wil weten en zelf ook een zieke kastanjeboom wil la ten behandelen, kan hiervoor contact opnemen met Gerrit Jansen, telefoon 0548-363685. HOLTEN - Na ampel overleg zijn de bezwaarschriften tegen een vervroegde sluiting van de Toeristenweg ongegrond ver klaard. Ondernemers aan de Toeristenweg zijn tegen een vroegere sluiting in de winter. In de gemeente Hellendoom is de ze maatregel echter in maart al ingegaan. Er wordt nu gewacht op de beslissing van de rechter. Mocht deze de ondernemers gelijk geven, dan kan de situatie ontstaan dat het eerste deel van de Toeristenweg wel tot 21.00 uur open is en het deel binnen de gemeente Hellendoom al om 17.00 uur dichtgaat. HOLTEN - Woonzorgcentrum Diessenplas houdt dinsdag 19 mei om 10.00 uur een Asperge dag. Met een diaserie en het commentaar van een deskundi ge van een aspergekwekerij, wordt getoond hoe het kweken van asperges in zijn werk gaat. Daarna kunnen de asperges vo lop worden geproefd met een verrassend vijf gangen asperge menu. Zo wordt er geserveerd: een rundercarpaccio met as perges en verse dille, een over heerlijke lamsrugfilet met pe- sto-roomsaus én uiteraard as perges begeleid door groene lintpasta. Als afsluiter genieten de bezoekers van asperge-ijs met witte chocolademousse en verse munt. Bewoners van aan- leunflats, seniorenwoningen en overige senioren uit Holten en omgeving zijn van harte uitge nodigd deel te nemen aan deze Aspergedag. Opgeven kan vóór maandag 11 mei bij de receptie van Diessenplas via telefoon 0548-362505. De kosten bedra gen 18,50 euro per persoon. Om het nieuwe seizoen fris te beginnen, is een deel van het museum over het vroegere Sal- landse boerenleven opnieuw ingericht. In diverse kamers zijn verschillende huiselijke tafere len te bekijken, compleet met bijbehorende attributen uit di verse tijdperiodes. Nieuw in het museum is ook een aparte, kleine expositie ruimte waar een minikermls is te bekijken. De Bathmense ker mis is gemaakt en geschonken door het echtpaar Bertus en Mientje Bolderink. Zij maakten de kermis anno 1930 in minia tuur na, compleet met draaien de zweefmolen en andere at tracties. De museumboerderij aan de Pothaarsweg 8 is van 1 mei tot 1 oktober dagelijks geopend. De rest van het jaar gaan de muse umdeuren ook open, maar dan op afspraak en desgewenst met rondleiding. Wie een kijkje komt nemen in het museum, kan op de vroegere deel terecht voor een kop koffie met iets lek kers. Buiten op het terras is het ook prima toeven, met uitzicht op het Sallandse coulisseland schap. De Pothaar is ook rustpunt voor fietsers en wandelaars die met een versnapering even willen uitblazen. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad. Stichtingsbestuur W.H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4,7451 XC Holten. Klachten bezorging: Tel. 0900- 424 5726 of verspreidklachten@whm.wegener.nl Abonnementen: tel. 053-4842 383 of e-mail: abonnementen@whm.wegener.nl Abonnementen worden na 15 december automatisch met een jaar verlengd. Eindredacteur: Peter Bulthuis Tel: 0548-597 370 Fax: 0548-597 369 Mail: p.bulthuis@whm.wegener.nl Adres Holtens Nieuwsblad: Haarstraat 14, 7462 AT Rijssen. Persberichten: holtens.nieuwsblad@whm.wegener.nl Inleveradres: Blokker Van de Maat, Smidsbelt 7, 7451 BL Holten (tot donderdags.) Advertentie-adviseur: Brenda Zieleman Tel: 0548-597350 Mobiel: 06-51198351 Fax: 0548-597359 Mail: b.zieleman@whm.wegener.nl Commercieel regiodirecteur: G.J.M. ter Hedde Directie: ).V. Munsterman Algemeen hoofdredacteur: M.G.J. Jochemsen Druk: Wegener Nieuwsdruk Twente Algemene voorwaarden www.wegenerhuisaanhuismedia.nl

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 5