Tevreden terug naar eigen huis I Amfibieën veilig naar overkant So What houd traditie in ere Holtens Nieuwsblad 7 Renovatie betaalt met spaarpot van stichting Seniorenwoningen aangepast naar moderne zorgwoningen Gereed Bewoners hielpen zelf handje mee bij verbouwing Titelstrijd schoolvoetbal Jong eendje Terra Vita en Sallandse Heuvelrug Puzzeltocht Staatsbosbeheer Dinsdag 21 april 2009 HOLTEN - "Kom binnen en kijk maar gerust rond. Alles is ver nieuwd", vertelt een trotse Her man Kettelarij van de gereno veerde seniorenwoning aan de Vrijheidslaan. Hij wijst op een prachtig nieuwe keuken, waar van hij en echtgenote Toos de keus hadden om op gas te kun nen koken, elektrisch of induc tie. Alle deuren zijn schuifdeu ren geworden, groot genoeg voor rolstoelgebruikers. De plinten zijn weggelaten. De ver grote douche is met de nodige aanpassingen als armleuning en verhoogd toilet dusdanig in gericht dat de bewoners zichzelf hier zo lang mogelijk kunnen redden. De trap naar de eerste verdieping is verplaatst naar de berging. De bergruimte is door de interne verbouwing wat klei ner geworden. De familie Kette larij woont nu vijf jaar in de woning van de stichting ten be hoeve van huisvesting voor be jaarden en zou niet meer naar de Sangeldijk in Dijkerhoek te rugwillen. "We wonen hier met veel plezier", aldus de huurder die zijn huis ter gelegenheid van de feestelijkheden rond de af sluiting van de renovatie open stelde. In de recreatiezaal van de Dies- senplas vond vrijdagmiddag de officiële feestelijke ingebruikna me van twintig gerenoveerde seniorenwoningen plaats. Vier huurders gaven om verschillen de reden geen toestemming voor renovatie. Jan de Ham, oud-voorzitter van de Stichting ten behoeve van huisvesting voor bejaarden, blikte in zijn toespraak terug op de eerste oplevering van senio renwoningen. Dat was in 1972. De stichting is eigenaar van 24 woningen. Begin 2000 werden de huizen bekeken voor de no dige aanpassingen. Intem was veel verouderd en er zou danig verbouwd moeten worden om er een eigentijdse zorgwoning van te maken." De grote vraag was: hoe houden we de huur op een redelijke prijs. "Dat kon door de organisatie in eigen hand te houden", aldus De Ham. In de persoon van Henk Boode, tevens bestuurslid, vond de stichting een deskun dige bouwcoördinator. Verder kon men de kosten drukken door het aanbod van hand- en spandiensten. Huurders konden in 2005 de eerste modelwoning aan de Vrijheidslaan 12 bekijken. Dankzij de medewerking van de gemeente Rijs- sen-Holten en niet op de laatste plaats van de bewoners zelf is de renovatie eind 2008 gereedgekomen. De bewoners moesten tij dens de verbouwing hun huis verlaten en zijn in acht weken twee maal verhuisd, foto: sander scheperman De renovatie en energievoor zieningen van 20 seniorenwo ningen hebben rond de 60.000 euro per woning gekost. Het ge zonde financiële spaarpotje van de stichting ten behoeve van huisvesting voor bejaarden maakte het mogelijk dat de re novatie grotendeels uit eigen middelen is bekostigd", aldus bestuurslid Henk Boode. De huurprijs is nauwelijks gestegen en op ongeveer 400 euro per maand gesteld, terwijl de huur van de overige vier woningen plusminus 380 euro bedraagt. HOLTEN - Net als voorgaande jaren is ook nu de paddenover- zetgroep in Holten actief bezig geweest om padden, salaman ders en kikkers op de Broekweg veilig over te zetten. De resulta ten van 27 februari tot en met 9 april zijn: 1266 gewone padden, 1047 kleine watersalamanders en 27 kikkers. Momenteel is hierin een sa menwerkingsverband tussen 1VN Markelo, IVN Rijssen-Hol- ten, SBNL Holten en omgeving en de gemeente Rijssen-Holten. "Omdat de voorjaarstrek naar de voortplantingswateren een hachelijke onderneming is voor de padden omdat zij één of meerdere wegen moeten over steken, is de kans dat zij worden doodgereden erg hoog. De pad is wettelijk beschermd en daar om worden op bepaalde plek- HOLTEN - Het Holtense schoolvoetbaltoemooi is gister avond begonnen. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren nog geen uitsla gen bekend. Ook overmorgen (donderdag 23 april) wordt door de verschil lende scholen gestreden om de titel schoolvoetbalkampioen van Holten. Ook basisscholieren hielpen mee de amfibieën op gevaarlijke plekken over te zetten. foto: edwin oudenampsen ken maatregelen getroffen om te voorkomen dat er veel pad den worden doodgereden", al dus Jetty Dorrestijn van de over- zetgroep. In Holten worden ver schillende amfibieën overgezet. Door het plaatsen van scher men met ingegraven emmers worden de dieren tegengehou den en gaan vervolgens links- of rechtsaf langs het scherm. Ze komen dan bij de ingegraven emmers en vallen daarin. Deze emmers worden door een groep vrijwilligers 's avonds en 's ochtends gecontroleerd waarbij de inhoud wordt beke ken en geteld. Dan worden de dieren aan de andere kant van de weg of bij het voortplantings- water neergezet zodat ze hun reis kunnen vervolgen. Na afloop van de trek, in de loop van deze maand, wordt de wand weer afgebroken. Jaarlijks worden de cijfers met elkaar vergeleken en in een grafiek ge zet. HOLTEN - Het blijft traditie, want ook dit seizoen verzorgt het Sociaal Cultureel Werk een fietstocht voor het hele gezin tij dens Hemelvaart. De organisa tie is in handen van de werk groep van tienersoos So What? Vanuit het dorpshuis wordt een route van ongeveer 45 kilome ter uitgezet. Onderweg staan twee posten, waar de deelne mers even kunnen bijkomen met een kopje koffie en een broodje. Bij de posten zijn ook spelletjes voor de kinderen. "Natuurlijk hopen we op een heerlijk zonnige dag, maar de fietstocht gaat altijd door", al dus de organisatie. Op Hemelvaartsdag 21 mei kan tussen 7.30 en 9.00 uur worden gestart vanaf dorpshuis de Boschkamp aan de Tuinstraat 2 in Holten. De kosten bedragen 4,00 euro voor de volwassenen en 2,00 euro voor kinderen tot 16 jaar, inclusief een hapje en drankje. In verband met de voorberei dingen en de inkoop wil de or ganisatie graag van te voren we ten hoeveel mensen ze kunnen verwachten. Vandaar dat aan melding wenselijk is. Dat kan bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten, te lefoon 0548-36 27 55. Dit kan ui terlijk tot dinsdag 19 mei. HOLTEN - De familie Meijerink zag onlangs, wandelend over de Vletgaarsmaten, een jong eendje vastzitten in het groen. Mathieu de dierenvriend van het gezin bedacht zich geen moment en trok zijn broek uit om het water in te lopen. Daar bleek dat het beestje z'n pootje uit de kom had. Het jonge eendje is opgehaald door de dierenambulance. SAMENWERKING HOLTEN - Directeur Harmut Escher van het Duitse Naturpark Ter ra Vita in Osnabrücker land, ziet een samenwerking met het over legorgaan Nationaal Park De Sallandse Heuvelrug wel zitten. Met steun van de Euregio is er een gezamenlijk initiatief geweest met als resultaat een geologische route in het Naturpark Terra Vita en het Nationaal Park De Sallandse Heuvelrug. De geologische waarden van beide parken uit de ijstijd boden aanknopingspunten. Terra Vita en het Tecklenburger land is een bekend gebied waar veel Twentenaren voor een dagje heen gaan. Hier wordt in 2012 een grootse natuurparkshow gehouden. Volgens Escher zou dit een mooie gelegenheid zijn om de Sallandse Heuvelrug te promo ten en weekend- of dagarrangementen aan te bieden. Met een samenwerking tussen beide parken is het mogelijk geza menlijke projecten op te zetten, waarvoor subsidie beschikbaar is. Ook is het dan mogelijk om Nederlanders te interesseren voor Ter ra Vita en Duitsers voor de Sallandse Heuvelrug. Het overlegorgaan gaat met de directeur om de tafel om hierover te praten. LENTEKRIEBELS HOLTEN - Al puzzelend de lente vieren en ontdekken wat er in bui ten te ruiken, te zien en te voelen is. Terwijl de ene boom zijn bla deren nog verborgen houdt, laat de andere boom zijn nieuwe bla derdak trots schitteren in het lentezonnetje. Jong en oud kan dit jaarlijks wonder weer beleven, ook op de Sallandse Heuvelrug. Het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer is vanaf zaterdag 25 april weer het startpunt van de jaarlijkse lentepuzzeltocht. Puzzelaars, individueel of in groepsverband, kunnen voor slechts 1,00 euro deelnemen aan deze beschreven seizoenstocht langs het speelbos- pad. Als de vragen van de puzzeltocht goed beantwoord worden, is er kans op een prijs.

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 7