Technisch hoogstandje 'Maandag, wasdag' nieuwe expositie in oudheidkamer Holtens Nieuwsblad 3 Maxima maakt piepschuim op De Waerdenborch Maxima kan wel lachen om briefje Column SAMENWERKING MET DURA VERMEER feest bij scholengemeen schap De Waerdenborch in Holten vorige week dinsdag. Het was prach tig lenteweer en het bij zondere was dat prinses Maxima ook nog eens een bezoekje bracht aan de school. Dit in verband met het thema 'meisjes en techniek'. HOLTEN - In de exposi tieruimte van de oud heidkamer Hoolt'n, in het voormalige gemeente huis aan de Dorpsstraat is vrijdag een nieuwe the matentoonstelling geo pend met als onderwerp 'maandag wasdag.' Agenda Dinsdag 21 april 2009 Bij het bezoek van Maxima aan De Waerdenborch leek het wel prinsjesdag, foto: sander scheperman HOLTEN - Wat een HOLTEN - De organisatie van een werkbezoek van prinses Maxima aan de scholengemeenschap De Waerdenborch in Holten is dinsdag in grote verlegen heid gebracht toen de prin ses met een compromitte rende tekst werd geconfron teerd. Het incident gebeurde toen een medewerkster van Phi lips onverwacht het vooraf zo strak geregisseerde draai boek omzeilde en de prinses plots confronteerde met de tekst 'Go fuck yourself!' Dit tot grote schrik van het Plat form Bèta Techniek, dat het werkbezoek had georgani seerd. Ook de school toonde zich na afloop hoogst onge lukkig. Een van de onderdelen van het werkbezoek was het 'speeddaten', waarbij vrou welijke technische profes sionals verhalen uit de da gelijkse praktijk vertelden. Een personeelslid van Phi lips vertelde enthousiast dat techniek niet saai hoeft te zijn en gaf tekst en uitleg over zaken doen met China. En soms komen er dan klachten binnen met onbe grijpelijke leestekens, zo zei ze, waarbij ze een blaadje verticaal aan Maxima liet zien. Toen ze het vervolgens een kwartslag kantelde, was plots de gewraakte tekst leesbaar. De prinses kon er evenwel hartelijk om la chen. Zie kont oe better de veute wass'n as de oor'n Umdè'k de wiesheid neet in pach hebbe, hè'k de schoone mar is an e trökk'n, um te kiek'n of ze de weg könn'n vinn'n noar Riess'n. De ge meenteraad vergadem vanof half tweie oaver de ka- demota 2010-2013. Zie wad- d'n der amoal. Netuurlijk kwamm'n der een paar te laate, ma det hadd'n ze via het proatieze a duur e gèèm'n. Het wörd'n ne lang'n zit. Het einne hè'k an mie vuurbiej loat'n goan. Ik wol der de eerpel neet kóöld vuur loat'n word'n. Iedere kèèr a'k det gepraat van al die roadslèu anheure, bek- rup mie het geveul, van möt det zó lange duur'n. Het be gun met twei insprekkers, diet vunn'n det het neet re delijk was um as gemeente de toerist'nbelasting a wier te verhèug'n. Det klunk rede lijk Zó te mark'n was ieder- eene het doar wal oaver eens. De verheuging van de toerist'nbelasting geet op de lange baane. Allèène is het neet duudelijk wiet het gelag möt betaal'n. Het is good duur e drung'n det ter be- zuunigt möt word'n. De te ring noar de nering zett'n. Doar möt allèène nog eerlij ke word'n bekekk'n wiet 'n boksenreem an möt haal'n en wie ter het mèèste vuur Het leek wel een beetje op Ko ninginnedag want mensen wa ren massaal naar de school ge komen om een glimp van Maxima op te vangen. Onbe vangen zoals iedereen haar kent, paradeerde Maxima langs de menigte, vriendelijk la chend en zwaaiend. De leerlin gen hingen allemaal uit de ra men om zoveel mogelijk te kunnen zien. Eenmaal binnen stal ze de harten van de jeugd, zeker van degenen die een pre sentatie moesten houden en best wel een beetje zenuwach tig waren. De prinses voegde zich gezellig tussen hen in en lietzichgoed voorlichten wat er zoal rond het thema meisjes en techniek gaande is. In het be drijfsleven hoopt men dat ook meisjes zich meer gaan interes seren voor de bèta-kant, een technische opleiding kiezen en hiervoor ook het bewuste pro fiel (natuur-techniek, natuur- gezondheid). Maxima sprak met meisjes over hun studie keuze en vooroordelen over een technische richting. Ver volgens deed ze mee aan proef jes. Zo maakte de prinses zelf Momenteel is het wassen van kleding en textiel een fluitje van een cent, met moderne wasmachines en wasdrogers en niet afhankelijk van het weer. Tot ver in de vorige eeuw was dat echter een grote klus. De zorg voor de was begon al op de zaterdagavond als ieder een zich had verschoond. Zich had gewassen, niet onder de douche maar in een emmer of Na het bezoek van prinses Maxima werd een samenwer kingsovereenkomst getekend tussen De Waerdenborch en Dura Vermeer (Bouw) met ves tigingen in Hengelo en Enter. Jonge medewerkers van Dura Vermeer gaan zich inzetten om leerlingen van deze school enthousiast te maken voor bè- piepschuim. "Er zijn genoeg meisjes die het wel leuk lijkt de technische kant op te gaan maar ze weten er te weinig van of hebben te weinig zelfver trouwen. Het is belangrijk dat ouders en docenten hierin on dersteuning geven. Het is ook goed om vrouwelijke mede werkers naar scholen te sturen om met de meisjes te praten en te vertellen over hun vak. Er zijn diverse mooie banen binnen de techniek, maar veel meisjes kiezen toch voor de zorg, om dat dat toch een wat meer be kende weg is. De laatste jaren is er wel een verschuiving te zien, want er kiezen toch steeds een teiltje, en schoon onder goed had aangetrokken. De witte was ging dan al in de week. Maandagmorgen tegen een uur of zes werd de kokke- pot opgestookt, met hout of turf, en begon het echte was sen. Daarna werd de was ge boend met een wasborstel op een wasbord, dan goed uitge wrongen en op de bleek ge legd. Na gebleekt te zijn kwam de was buiten aan de waslijn te hangen. De vrijwilligers van de werk groep Expositie van de oud heidkamer hebben, met hulp van andere werkgroepen, zich weer veel tijd en inspanning getroost om er een leuke en in teressante thema-expositie van te maken. Zij zijn daar bij zonder goed in geslaagd. Vooral door het tentoonstellen ta (natuur-, schei-, wiskunde) en overige technische vakken. De jongerenclub zal samen met de school initiatieven ont plooien zoals het organiseren van bedrijfs- en projectbezoe- ken, gastlessen en workshops. Op deze manier moet het technisch onderwijs meer gaan leven. meer meisjes voor techniek", aldus Cocky Booy van VHTO. Een stuk voorlichting draagt hierin bij zoals een dag als deze en bijvoorbeeld Girlsday, geor ganiseerd door Jet-Net. Tijdens Girlsday gaan meisjes tussen 10 en 15 jaar op techniek- en ict- excursie bij bedrijven en orga nisaties om hen te laten erva ren dat werk hierin interessant, uitdagend en leuk is. Bij de on dervraagde meisjes van De Wa erdenborch liepen de menin gen nog wat uiteen. Het allerleukste was nu het be zoek van de 'echte' Maxima, die met drie dozen K'nex voor haar dochters het pand weer verliet. van materialen en het uitbeel den van werksituaties onder steund door een prachtige wandschildering gemaakt door Anton Stukker, wordt een beeld gegeven van hoe het tot ver in de vorige eeuw bij het wassen aan toe ging. Voor veel Holtenaren zal dit herinnerin gen oproepen, evenals voor de oudere toerist, want dit was landelijk een voorkomende vorm van wassen. Voor jonge ren geeft het de mogelijkheid om kennis te nemen van hoe hun oma's vroeger de was de den. De expositie is tot en met 31 oktober op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 12.30 uur te bezoeken. De toegang is gratis. Expositie werken van ZoZijn, Boschkamp, vrijdag 13 maart 2009 - donderdag 14 mei 2009 APRIL Oudpapiercontainer, Haar- school, Ab jansenstraat 30 Hol ten, maandag 20 april 2009 - vrij dag 24 april 2009 Bejaardensociëteit Holten: bijeenkomst, De Kandelaar, dins dag 21 april 2009, 14:30 Lezing over sport en religie door jan Maarten Heideman, Bosch kamp, woensdag 22 april, 20:00 Werkbezoek Janneke Snijder (kamerlid WD) over landbouwza ken, Het Bonte Paard, vrijdag 24 april 2009, 12:00 - 16:30 Workshop pubers door Moni que Ophof, Bibliotheek Holten, vrijdag 24 april 2009 18:30 Lezing Hans de Waard, Kande laar, vrijdag 24 april 2009, 20:00 Oudpapiercontainer, Bos- school Espelo, zaterdag 25 april Meifluitjes maken, Natuurdio- rama Holterberg, zondag 26 april 2009, 1 3:00 - 1 7:00 Hoe worden koeien gemol ken?, Boerderij De Elshof, Gesk- esdijk 34 Holten, dinsdag 28 april 2009, 18:00 Paintballtoernooi, 16 t/m 23 jaar Evertjesweg woensdag 29 april 2009 Huifkartocht, tel. 0548-361533 WV Holten woensdag 29 april 2009 15:30 Wildspeurtocht per huifkar, tel. 0548-361533 Boerderij De Elshof, Geskesdijk 34 woensdag 29 april 2009 19:00 Winkel supportersvereni ging HMV open Winkel Zwarte- pad en loods Reilinksweg donder dag 30 april 2009 Koninginnedag Holten donder dag 30 april 2009 Veteranenwegrace Beuseber- gerweg donderdag 30 april 2009 13:00 MEI Clinic Nordic Walking door Arjo Mantel Bibliotheek Holten vrijdag 1 mei 2009 13:30-16:00 Dodenherdenking maandag 4 mei 2009 20:00 Boottocht Rode Kruis, tel 0548-364622 woensdag 6 mei 2009 Bloemenactie Holtens Mannen koor woensdag 6 mei 2009, don derdag 7 mei 2009 NBvP Holten: Lochems smart lappenkoor Gebouw Irene maan dag 11 mei 2009 20:00 Oudpapiercontainer De Hoite- renk, Holterenkstraat 1 woens dag 13 mei 2009 vrijdag 15 mei 2009 Oudpapiercontainer Basis school Dijkerhoek, Dijkerhoekse- weg 30 Dijkerhoek vrijdag 15 mei 2009 maandag 18 mei 2009 Reünie De Waag Café 't Keun- tje zaterdag 16 mei 2009 Vogelschieten Beuseberg zater dag 16 mei 2009 Beach volleybaltoernooi Schoolkring Dijkerhoek zondag 1 7 mei 2009 Erwin Autocross Schupperts- weg zondag 17 mei 200913:00 Oudpapiercontainer De Re genboog, Schoolstraat 9 maan dag 18 mei 2009 woensdag 20 mei 2009 Rijssen-Holten Bokaal Rijssen Vooruit dinsdag 19 mei 2009 vrij dag 22 mei 2009 Concours De Bergruitertjes Winkelbergweg donderdag 21 mei 2009 Beusebergs Feest Beuseberg vrijdag 22 mei 2009 zaterdag 23 mei 2009 Allard van Bruggentoernooi Meermanskamp zaterdag 23 mei 2009 Oudpapiercontainer Haar- school, Ab jansenstraat 30 maan dag 25 mei vrijdag 29 mei 2009 Wijkavond buitengebied Hol ten dinsdag 26 mei 2009 JUNI Optreden Normaal Espelodijk Espelo vrijdag 5 juni 2009 Officiële herdenking 150-jarig bestaan brandweer Rijssen vrijdag möt blouw'n. Doar veuilt wat te kiez'n. In totaal wad- d'n der 17 moties en amen- dement'n. Toent ze um kwart vuur vieve, noa drei schorsing'n en vèèr komm'n koffie nog ma biej het vèèrde punt wadd'n hè'k 't op e gèèm'n. Ik zagge de bujje hang'n. Det kon wal is nach- wark word'n en doa ha'k ech gen zin in. Dus bin'k ter bie de leste schorsing mooi tus- s'nuut e sliepstat. De fracties stunn'n vuur het gemeente- huus te kuiem. Zie hadd'n het nog good an de tied. Zie vreug'n mie, ök ter wiezer van was e wörd'n.Toen'k zeer dè'k het mar een oever loos gezwam vunne, wèèz;'n ze miej der netjes op de'k de veters lös harre en da'k ze better dichte kon doon, um neet te vall'n oaver mien'n eeg'n höögmood. Doar wörd'n drek op reagèèrt met een lesje in nederigheid, det ööns amoal good zöl stoa. Jan Slagman hef miej de ve ters dichte knupt. Politiek stoa we veer uut mekaa, mar an èèn dinge hef e geliek, zie könt oe better de veute was s'n dan de oor'n. Riessner, ie möt ze good kenn'n, um te begriep'n hoe't ze dèènkt. Jan Slagman hef, neuis het book det 'm an't harte geet, ök de beuke van Mans van Sangel. Zöj'ze ooit leer'n kenn'n, wis en waarachtig toch? De Vèèrkaante Viefkop

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 3