Espelo met gemak naar 12 meter Holtens Nieuwsblad 9 Herdenking Highlanders of Canada Bus naar lampionoptocht Paasvuur Sploder boakebouwers denken de grootste te maken Bijeenkomst ANBO Holten met beleidsmedewerkster Muziek boake Holterbroek Kinderen Tsjernobyl Ir Eerst vaccineren daarna vakantie ESPELO - Wekenlang is er vol enthousiasme en inzet in Espelo weer ge bouwd aan een groots paasvuur. Dinsdag 7 april 2009 ESPELO - Pasen staat voor de deur en de strijd om de grootste en mooiste paasboake van Hol ten is inmiddels in alle hevig heid ontbrand. Holterbroek, Beuseberg en Dijkerhoek doen verschrikkelijk hun best, maar als het aan Erwin Krikkink ligt, staat ook dit jaar de grootste bo- ake in Espelo. Espelo had de laatste twee jaar al de grootste boake. "We gaan weer voor de grootste. De mooiste is aan ons niet besteed. Hoe onbenulliger, hoe mooier vinden wijzegt Er- win Krikkink (23) die zo'n tien jaar geleden voor het eerst met de boakebouwers van Espelo op pad ging. Krikkink heeft er het volste vertrouwen in dat de bult van Espelo opnieuw de grootste wordt. "We hebben er in elk ge val genoeg hout liggen. Het wordt een groot bultje, dat is wel zeker. Ik denk dat ie groter wordt dan vorig jaar, want we hebben meer hout. Vorig jaar hadden we twaalf meter, nu is een paar meter hoger mogelijk. We zijn vorige week begonnen met stapelen en we zaten al heel snel op negen meter. Normaal gesproken gebeurt er in de eer ste week nooit zo heel veel, maar het gaat nu allemaal heel makkelijk. We hebben ook ge noeg volk dat helpt en dat scheelt een bult", aldus Krik kink. De bouwers van Espelo begonnen op de eerste zaterdag in december al met het inzame len van hout. Sindsdien ging er elke zaterdag een groep van tien tot vijftien man het bos in. Bij het stapelen is de groep nog een stukje groter, tot wel twintig man Dat met name Dijkerhoek van plan is een grote boake neer te zetten, verontrust Krikkink niet. "Het wordt ook tijd dat we een beetje concurrentie krijgen. De laatste twee jaar was het voor ons niet zo heel erg moeilijk om te winnen. We gaan nu voor de derde overwinning op rij, dan hebben we de wisselbeker de finitief in handen. Het zou jam mer zijn als we 'm niet zouden winnen." Aan een verbetering van het absolute record van 26 meter uit 1987 denkt Krikkink (nog) niet. "Wij hebben het re cord nog in handen, dus dat hoeft niet zo nodig." De boake van Espelo heeft dit j aar als loca tie de Okkenbroekseweg. De feesttent op het terrein gaat 's middags al open. Voorafgaand aan het paasvuur wordt er tradi tiegetrouw een lampionoptocht gehouden vanaf de Bosschool. Het verzamelen is tussen zeven en half acht. Auto's kunnen in de buurt van het paasvuur ge parkeerd worden, van daaruit rijdt een gratis bus richting de Bosschool. In de tent is live-mu- ziek te horen. ÉÉSÉlöatSi ESPELO - De boakebouwers uut Splo hebben behoorlijk wat hout kunnen verzamelen om er een grote boake neer te kunnen zetten. Zaterdag gaat de jury langs alle paasvuren om te meten wie de meeste kuubs heeft. De prijzen worden in het begin van de avond uit gereikt in Bierlokal am Bahnhof. foto: iohan bounk HOLTEN - ANBO Holten houdt donderdag 9 april om 14.30 uur in dorpshuis De Boschkamp de laatste ledenbijeenkomst van dit seizoen. Deze middag is beleidsmede werkstervan de ANBO R. Rama ker te gast. Zij geeft uitleg over het ontstaan en de werkzaamheden van de ANBO, waarbij het samengaan met de FNV de nodige aandacht krijgt. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. HOLTEN - De militairen van het regiment 48th Highlanders of Canada zullen Eerste Paasdag zondag 12 april op de Canadese Erebegraafplaats in Holten wor den herdacht. Onder de naam Canonshot waren de Canadese regimenten onderweg om de Veluwe te bevrijden van de Duitsers. Bij de oversteek van de IJssel sloeg het noodlot al toe voor het regiment 48th High landers of Canada. Het verloor bij de bevrijding van de Veluwe negentien militairen waaronder hun commandant Donald MacKenzie. In 1982 onthulde Prins Bernard een plaquette bij het kerkje in Wilp ter nagedach tenis aan het verlies van negen tien soldaten van dit Canadees regiment uit Toronto. In 1990 werd in Apeldoorn als levend monument opgericht de 48th Highlanders of Holland Pipes HOLTEN - De organisatie van het paasvuur Holterbroek heeft The Band of Brothers weten te strikken om live muziek te ver zorgen op Eerste Paasdag vanaf 21.00 uur in de feesttent aan de Dorperdijk. Iedereen is van harte welkom om hierbij aanwezig te zijn. Om te luisteren naar de muziek en te genieten van het vuur. De en tree is gratis. De 48th Highlanders of Holland Pipes and Drums houden zon dag een herdenking, foto: johan bounk and Drums - deze band bezoek jaarlijks de Canadese Erebe graafplaats in Holten om de mi litairen te herdenken. De her denking begint om 14.30 uur op de begraafplaats. Aan deze her denking werken mee de 48th Highlanders of Holland Pipes and Drums en de Somme Bat tlefield Pipe Band uit Frankrijk. Naast het muzikale gedeelte zal medewerking worden verleend door Jhr Drs PAC. Beelearts van Blokland, voorzitter van Thank You Canada Allied For ces en Mr. G.J. de Graaf, Burge meester van Apeldoorn. Uit Apeldoorns partnerstad Bur lington in Canada zijn vijftien leerlingen aanwezig bij deze herdenking, samen met leerlin gen van diverse Apeldoomse scholen zullen de leerlingen en kele gedichten voordragen. Als genodigden zullen onder meer aanwezig zijn de militaire at tachés van Canada en Frankrijk en de burgemeesters van Voorst en Holten-Rijssen en Apel doorn. Tijdens deze plechtig heid zullen er bloemstukken worden gelegd bij het Cross of Sacrifice. HOLTEN - Hoewel de zomer in Nederland soms nog ver weg lijkt, staat het vakantieseizoen weer voor de deur. Kamperen in Frank rijk, fietsen in Nederland, met de boot weg. Veel mensen hebben al plannen gemaakt. Sommigen wachten het weer af en besluiten misschien wel op het laatste moment in het vliegtuig te stappen op weg naar zonniger oorden. In een luxe hotel, bijvoorbeeld in Tur kije, met zwembad en dicht bij het strand. Heerlijk luieren, lekker eten, verzekerd van zon. Heerlijk natuurlijk, maar niet iedereen is zich ervan bewust dat ook aan sommige vakantiebestemmingen 'dichter bij huis' gezondheidsrisico's kleven. In Turkije, maar ook in Tunesië, Marokko, Kroatië, Slovenië, Servië/ Montenegro en de landen van de voormalige Sovjet-Unie kunt u in aanraking komen met ziekteverwekkers die in Nederland zelden of niet voorkomen. Voorzieningen die in Nederland heel gewoon zijn, zoals schoon drinkwater, riolering, het ophalen van huisvuil en controle op de bereiding van eten en drinken door keuringsdiensten, zijn in die landen niet vanzelfsprekend en kunnen leiden tot infectieziekten, zoals besmettelijke geelzucht (Hepatitis A) en zelfs polio. Vaccina ties die op kinderleeftijd of voor een eerdere reis zijn gegeven, kun nen zijn verlopen. Het lichaam heeft dan onvoldoende afweer te gen die ziekten. Door tijdig te laten (her-) vaccineren kan die afweer gelukkig weer opgebouwd worden. Voor landen verder weg, in Afri ka, Azië, Midden/ en Zuid Amerika en in het Midden Oosten wor den vaak ook nog andere vaccinaties aanbevolen. Sommige landen stellen zelfs bepaalde vaccinaties, zoals tegen Gele Koorts, ver plicht. Ook kan het preventief slikken van medicijnen tegen mala ria nodig zijn. Wat veel mensen niet weten, is dat men voor advies en voor de nodige vaccinaties ook terecht kan bij de huisartsen in Holten. Huisarts F. Zweers-Talsma en praktijkverpleegkundige El- ly Schopman zijn aangesloten bij het Landelijk Coördinatiecen trum Reizigersadvisering (LCR) en speciaal hiervoor opgeleid. Een groot voordeel is, dat zij het medische dossier van hun patiën ten bij de hand hebben. Het reisadvies kan zo precies worden toe gesneden op iemands persoonlijke gezondheidstoestand. Boven dien bestaat er nauwe samenwerking met de naastgelegen apo theek, zodat vaccins en medicijnen snel en makkelijk geleverd kun nen worden. De praktijk is door het LCR ook geregistreerd als Gele Koorts Vaccinatiecentrum, zodat alle benodigde vaccinaties nu in Holten kunnen worden gegeven. Bij de balie in de praktijk kan men een vragenlijst ophalen. Deze kan ook gedownload worden van de intemet-site van de huisartsenpraktijk; www.huisartsenholten.nl. Na het invullen van de vragenlijst wordt een afspraak gemaakt voor een reizigersadvies. Tijdens dit consult worden de aanbevolen vac cinaties met de reiziger doorgesproken en een afspraak gemaakt voor het toedienen van de vaccins. De vakantie kan dan met en ge rust hart beginnen. Ook dit jaar verwachten de bou wers een goede kans te maken om de hoofdprijs voor het grootste paasvuur van Holten in de wacht te slepen. Voordat op Eerste Paasdag het paasvuur wordt ontstoken zal er voor de jeugd wederom een lampionoptocht gehouden worden. Om 20.00 uur vertrekt de op tocht vanaf de Bosschool rich ting het paasvuur. Dweilorkest de Brandheultjes begeleiden de lampionoptocht en onderweg wordt er nog even gestopt voor een kop warme chocomelk. Voor kinderen die mee willen lopen met deze schitterende optocht is er een pendelbus tus sen het paasvuur en de Bos school. De bus rijdt tussen 19.00 en 19.30 uur. Bij de Bosschool zijn eventueel ook nog lampionen te verkrij gen, zodat iedereen mee kan doen aan deze bijzondere wan deling richting het paasvuur. Voor meer informatie, kan men ook kijken op de website: www.paasvuurespelo.nl VERVOLG VAN VOORPAGINA HOLTEN - De stichting ziet het liefst dat gastgezinnen met kinde ren zich aanmelden. "Dan gaat het contact wat meer spelender wijs." De stichting organiseert één keer in de twee jaar een Tsjer- nobylreis, vooral vanwege de kosten van de busreis. De reis is nog niet geheel definitief, omdat de Witrussische regering officieel nog toestemming moet verlenen. "Maar we hebben er goede hoop op dat het allemaal rond komt", aldus Heusinkveld. (bel voor inlich tingen met 0548-363388, zie ook de site www.tsjemobylholten.nl.)

Holtens Nieuwsblad | 2009 | | pagina 9