- uitgescholden - bedreigd -met LTO Noord maakt zich ernstig zorgen Vorig jaar zijn deze drie hulpverleners met Oud en Nieuw: Vindt u dit normaal?! HANDEN AF VAN ONZE HELPERS! RUSSEN/ HOLTEN - December is een maand vol feestelijke gebeurtenissen. Tij dens de feestdagen worden vele wonin gen voorzien van kerstbomen, kerst stukjes, kaarsen en ndere gezellige ver- ieringen. socia politiekf onderw zorg socia veiligheid www.veiligepublieketaak.nl Brandveiligheid feestdagen Dok worden huizen aan de juitenkant voorzien van /erlichting en kersttakken. Vlaar zelfs tijdens de feest- iagen zit een ongeluk in ;en klein hoekje. Het is die dagen dan ook oppassen ieblazen. Onvoorzichtig heid met kerstbomen, kaarsen, fondue, frituren en vuurwerk kan een ge zellig avondje danig ver storen. Helaas vinden er och ieder jaar kleine en ;rote ongevallen plaats in leze periode. Dm u te helpen deze da- >en niet alleen feestelijk, naar ook veilig te vieren, setten wij de belangrijkste :aken op een rijtje. Met onderstaande zaken wil Brandweer Twente de bur- ;ers goed voorbereiden op sen veilige kersttijd. erstboom hop een boom die niet te groot is voor uw kamer. Zet hem niet te dicht bij de gordijnen of andere mak kelijk brandbare spullen. Zorg ervoor dat de boom goed stevig staat, zodat hij piet omgelopen kan wor den. Plaats de boom bij voorkeur in een speciaal met water gevulde stan daard. Hierdoor droogt de boom minder snel uit, aardoor er minder RUSSEN/ HOLTEN - ITO Noord maakt zich rstig zorgen over de artgang van de recon- actie in Overijssel. De aanpak waar vier jaar geleden gezamenlijk voor I gekozen, loopt vast. LTO Tloord onderschrijft nog leeds de milieudoelen van let reconstructieplan Sal- ind Twente. Maar vindt at de intensieve veehou derij buiten de kwetsbare 'gebieden op dit moment onvoldoende ontwikke lingsruimte krijgt. LTO Woord roept met name de provincie en gemeenten op. 'daarin hun verantwoorde lijkheid te nemen. De provincie stelt komend jaar de nieuwe omgevings- visie voor Overijssel vast. LTO Noord vindt dat daar in een duurzame toekomst voor de intensieve veehou derij in de regio moet zijn geborgd. /ier jaar geleden hebben provinciale staten het re- jonstructieplan Salland fwente vastgesteld. Samen pet het rijk, de gemeenten, ie waterschappen en belan- Knorganisaties van natuur, nilieu en landbouw zijn in om te komen tot een duur zame ontwikkeling van de intensieve veehouderij in Overijssel. Het gaat daarbij om een twee sporen aanpak. Ener zijds het vemtinderen van de milieudruk op kwetsba re natuurgebieden door uit plaatsing of omvorming/ beëindiging van intensieve veehouderij bedrijven ter plekke. En anderzijds door het bie den van inplaatsings- en ontwikkelingsruimte aan de agrarische sector in de zogenoemde landbouwont- wikkelingsgebieden. Helaas moet LTO Noord op dit moment constateren dat deze aanpak vast loopt. Wel is inmiddels de inten sieve veehouderij rondom kwetsbare natuurgebieden op slot gezet. Tegelijkertijd komen ech ter de mogelijkheden voor bedrijfsontwikkeling elders onvoldoende van de grond. In strijd met het reconstruc tieplan leggen veel ge meenten aan de landbouw- ontwikkelingsgebieden ex tra beperkingen op. Zo is het aantal nieuwvesti- gingslocaties sterk terug- Tips voor brandveilige feestdagen. brandgevaar is. Gebruik geen echte kaarsjes in de boom. Eén moment van onoplettendheid kan uw boom in een fakkel doen veranderen. Controleer de bedrading van de elektri sche kerstboomverlichting op beschadigingen en pro beer de installatie eerst uit door de lampjes vóór het ophangen korte tijd te la ten branden. Gebruik een gaaf en goed passend verlengsnoer en leg dat zo neer dat nie mand er over struikelt. Doe de verlichting uit als u gaat slapen of het huis ver laat. Uitdoen betekent de stekker uit het stopcontact halen en niet een lampje losdraaien. Kaarsen Zet kaarsen altijd in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Ge bruik geen kaarsenhou ders van plastic of andere gemakkelijk brandbare materialen. Plaats kaarsen ten minste vijftig centime ter uit de buurt van brand bare materialen. Steek kaarsen in brandbare kerststukjes niet aan. Vuurwerk Koop veilig vuurwerk bij legale verkooppunten. Koop bij voorkeur vuur werk met een Nederlands talige gebruiksaanwijzing. Lees vóór het afsteken de gebruiksaanwijzing! Ge bruik nooit lucifers of een aansteker, maar gebruik een brandende sigaret, si gaar of aansteeklont. Houd binnenvuurwerk zo als spuiters en sterretjes minimaal vijftig centime ter uit de buurt van brand bare materialen. Zet vuur pijlen in met zand gevulde flessen. Steek een 'weige raar', nat vuurwerk of vuurwerk met afgebroken lont nooit opnieuw aan. Laat afgestoken vuurwerk vallen en loop weg. Steek vuurwerk af op een veilige plaats, dus niet vlak bij hui zen, auto's, containers enz. Doe in de oudejaarsnacht ramen, bovenlichten, deu ren en brievenbussen dicht. Gooi nooit met brandend vuurwerk! Open haarden Let bij gebruik van open haarden op het volgende. Verwijder alle brandbare goederen binnen vijftig centimeter van het vuur. Plaats een vonkenscherm. (Advertorial) MIMRMiPi "Met Oud en Kfieuw staart wij als politie, brandweer en ambulancedienst paraat orn ervoor te zorgen dat u veilig en feestelijk het nieuwe jaar ingaat. We staan de hele nacht extra op scherp, omdat er veel mensen op straat staan met vuurwerk en champagne. Vorig jaar kwamen we in de problemen toen mensen ons er niet doorlieten met de ambulance. We werden bedreigd toen we een brand wilden blussen en werden geslagen toen we bemiddelden bi j 'j een ruzie. Vindt u dit normaal?" We zadelen verkeersregelaars, verpleegkundigen, ambulancepersoneel, politiemensen, leraren, mede werkers van gemeenten en (sociale) zorginstellingen regelmatig op met onze frustraties. Daar moet hoognodig een eind aan komen! Overheid en werkgevers spreken daarom met elkaar én met u af: - Agressief of gewelddadig gedrag wordt nooit getolereerd - Geef de professional de ruimte om zijn werk te doen - Volg de aanwijzigen van de professional op - Verstoor de (bedrijfs)orde niet '1 /V Maandag 29 december 2008 pagina 17

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 17