Ruimte voor heide en jeneverbesstruiken Help IVN mee met verwijderen bomen Wat krijg je tegenwoordig nog gratis? Holten... Sint en Piet weten het wel: een aansluiting op glasvezel. Dat is helemaal voor niks en handig voor later.* Haal een antwoordkaart in de Giashart Servicewinkel. Vul deze in en uw aansluiting op het glasvezelnetwerk wordt geregeld! Dinsdag 2 december 2008 18 RIJSSEN/ HOLTEN - Staatsbosbeheer wil de Borkeld bij Markelo aan trekkelijk houden als re creatiegebied en als leef gebied voor plant en dier. Daarom gaat zij de aankomende maanden enkele percelen naald bos uitdunnen. Hierdoor wordt de heide uitge breid, krijgt de jenever bes weer meer ruimte en ook inlandse soorten zul len hiervan profiteren. Flora en fauna ontwikkelt zich beter in een omgeving waar licht is. Openheid biedt een goed onderkomen aan vogels en aan tal van andere bosbe- woners zoals paddenstoelen, vlinders en zoogdieren. Ook is een gevarieerd bos minder vat baar voor ziektes en aantrekke lijker voor wandelaars en an dere bezoekers. De jeneverbesstruik komt in de verdrukken door de grove den. Het zestig jaar geleden aange plante naaldbos is er de oor zaak van dat de van oorsprong aanwezige heide en plaatselijk ook jeneverbesstruiken steeds meer in de verdrukking zijn gekomen. Grove den en lariks maakten lange tijd het bos te dicht voor deze soorten. Juist de aanwezigheid van zoveel jeneverbesstruiken op de Bor keld is heel bijzonder. De alom bekende jeneverbesvelden, welke nu nog wat geïsoleerd ten opzichte van elkaar liggen, gaan zo weer een geheel vor men. In de dunningspercelen zullen de inlandse soorten weer meer ruimte krijgen. De kap vindt plaats op perce len in het centrale deel van het heidegebied en de dunningen met name in de randen. De bo men die worden omgezaagd zijn zorgvuldig gekozen en in middels gemarkeerd met een rode stip. Het zagen gebeurt machinaal met een zogenoem de Harvester, een grote machi ne die in één handeling de boom omzaagt en de takken verwijdert. Doelbewust is de komende maanden gekozen voor de uitvoering van de werkzaamheden. In de voorbe reiding is zorgvuldig gekeken naar de aanwezige fauna, zoals uilen en roofvogels. Holle bo men en nestbomen zullen dan ook blijven staan. De natuur is in rust en dan worden flora en fauna zo min mogelijk ver stoord. Kwetsbare planten en dieren en nesten van roofvo gels worden ontzien, doordat ze zijn afgezet met rood/ wit lint en staan aangegeven op een kaart voor de machinist. Het geluid van de machine kan als overlast worden ervaren. Wij vragen begrip voor het machineverkeer in en om het L bos. Ook kan er tijdelijk een rommelig beeld op wegen en paden ontstaan. Wie meer wil weten over de Borkeld, de werkzaamheden en het bosbeheer, neem dan contact op met Staatsbosbe heer. Het telefoonnummer van de boswachter is: 0548 -I 520982. RIJSSEN/ HOLTEN - In het hei degebied van het natuurgebied de Borkeld van Staatsbosbeheer (SBB) in Markelo, wordt zater dag, als het weer het toestaat, opnieuw grove dennen- en ber kenopslag verwijderd. Boom pjes worden getrokken, gesto ken of afgezaagd. Door de opkomst van de vele dennetjes en berken dreigen delen van dit gebied volledig dicht te groeien. Dit gaat ten koste van het unieke (half) open heidelandschap, waar nu nog bijzondere mossen, korstmos sen, insecten, vlinders en vogels voorkomen, zoals de boom leeuwerik, boompieper en nachtzwaluw. IVN-Markelo en IVN-Rijssen- Enter en SBB doen een oproep aan iedereen die eens lekker in de buitenlucht wil werken om op zaterdag 6 december te ko men. Zij verzekeren de deelne mers van een welbestede en nuttige dag buiten in een schit terend gebied. Samen met an dere mensen een paar uur fy siek bezig zijn, genieten van de frisse buitenlucht en moe maar voldaan weer naar huis. Neem je familie of vrienden mee en kom ook! De werkdag begint om 9.00 uur en eindigt om 12.00 uur. Tijdens de pauze wordt gezorgd voor koffie/ chocolademelk en een versnapering. Gestart wordt vanaf de vijf sprong dicht bij de Friezenberg om 9.00 uur. Trek stevige schoe nen en goede werkkleding aan. j Voor gereedschap wordt ge- zorgd. Aanmelden (In verband met ge-1 reedschap) bij: Frans Lentelink I telefoon 0547-381867of Johanl Beid telefoon 0547-272215 ofl boswachter Albert Hakkers te-1 lefoon 06-21266672. Giashart Servicewinkel Smidsbelt 6, 7451 BL Holten, (0548) 71 24 62, holten@glashart.nl, www.glashart.nl/holten Openingstijden: Maandag t/m woensdag en vrijdag van 13.00 - 17.30 uur, donderdag van 13.00 - 20.00 uur, zaterdag van 09.00 - 13.00 uur. llllllHlllft Vraag naar de voorwaarden 'lashart

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 18