WAAR ZIT JIJ VANAVOND? I Gesprekken over integratienota JE VINDT HET OP RIJSSEN - In deze tijd van het jaar is iedereen bezig met het winterklaar maken van de tuin. Weinig men sen weten dat dit ook het ideale moment is om de tuin beter te beveiligen te gen inbraak. De tuin biedt een inbreker de eerste toegang naar het huis en is een beschutte plek om rustig, maar toch snel te werk te gaan. Dinsdag 25 november 2008 3g Maak tuin winterklaar en voorkom inbraak HMMT -m DE MEEST COMPLETE CULTUURAGENDA ivert Jansen, ex-inbreker: "On- mgs bezocht ik een familie in /lijmen voor een beveiliging- icheck. De familie dacht dat laast groene struiken als tuinaf- icheiding een hek met een slot ddoende was om inbrekers te veren. De familie schrok dan ook oen ik tussen de struiken door linnen één seconde hun tuin in- iprong. Het hek met het slot itond er echt helemaal voor ïiets." Veel tuinen hebben geen ichutting, maar een afscheiding net de straat door coniferen of loge groene planten en struiken, iedurende de wintermaanden ijkt het zicht en dus de sociale ontrole door buren in de tuin leter, maar zomers is de tuin veer begroeid. Dan is een inbre- :er minder goed zichtbaar. Daar- im is het verstandig om tijdens iet winterklaar maken van de Ex-inbreker Evert Jansen benadrukt waar mensen op moeten letten om inbrekers te weren. tuin een (gaas)hek tussen het groen te plaatsen zodat inbrekers ook in andere jaargetijden wor den geweerd. Naast goede tuin- afscheiding is er meer om bij stil te staan om inbraken tegen te gaan. Evert Jansen: "Kliko's staan vaak los en ladders hangen niet vast met een slot. Voor een inbre ker zijn dat zeer handige hulp middelen om naar een open raampje of op een dak richting de buren te klimmen." Daarbij biedt goede buitenver lichting een extra stuk veiligheid. Inbrekers hebben ook langere werkdagen gedurende deze don kere maanden. Een inbreker laat een goed verlichte tuin sneller links liggen. Buitenverlichting maakt de kans om gesnapt te worden een stuk groter. Een in braak kun je nooit helemaal voorkomen. Maar je kunt het in brekers wel een stuk lastiger ma ken. Ook door de toegang tot de tuin te bemoeilijken en hulpmid delen in de tuin vast te zetten. Daarnaast is het belangrijk om altijd ramen en deuren goed te sluiten, waardevolle spullen uit het zicht te halen en het alarm systeem aan te zetten. Een alarmsysteem van bijvoorbeeld Homesafety is makkelijk bedien- baar en heeft niet alleen een pre ventieve werking, maar geeft bij een inbraak ook direct een sig naal naar de meldkamer. Zo geeft u de inbreker weinig kans om toch uw huis binnen te drin gen. Evert Jansen: www.veiligheid- preventie.nl Wist u dat? -Een inbreker voorkeur geeft aan woningen met een begroeide achtertuin? -Groen als tuinafscheiding zeer makkelijk toegang biedt tot de tuin? -Buitenverlichting inbrekers af schrikt? -Door kliko's en ladders vast te zetten de toegang tot de woning wordt bemoeilijkt? -Buitenstopcontacten voor een inbreker gebruikt worden om een boormachine op te laden waarmee een slot geopend wordt? -Een inbraak gemiddeld minder dan vijf minuten duurt? -Een alarmsysteem betaalbaar is, namelijk al vanaf €20 per maand? -Een inbraak vaak langdurige emotionele schade veroorzaakt? RUSSEN - In het gemeentehuis Rijssen vond maandag 17 no vember meerdere rondetafelge sprekken plaats over het thema integratie voor het komen tot een integratienota. In deze nota (voorlopig vastgelegd in een koersdocument) wordt het doel als volgt omschreven: zelfstandi ge en volwaardige deelname van allochtonen aan de maatschap pij via werk, opleiding of in het sociaal-culturele leven en respect voor de diversiteit in de samenle vingvan de burger. Doelstelling van de avond was te komen tot bouwstenen voor in tegratiebeleid. Met medewer king van Variya waren diverse or ganisaties, college- en raadsle den uitgenodigd om deel te ne men aan-deze gesprekken. Va riya staat voor actieve betrokken heid en participatie van burgers, instellingen en overheid bij de samenleving en is een steun functie voor maatschappelijke integratie in Overijssel. Ook werd door dr. S. Ketner een toelichting gegeven op de trends en ontwikkelingen op het gebied van integratiebeleid. Diverse or ganisaties (vertegenwoordigers van onder meer zelforganisaties, onderwijsinstellingen, zorg- en welzijnsinstellingen, politie) na men deel aan de brede maat schappelijke discussie. Er was een hoge opkomst, per gesprek namen ongeveer twintig mensen deel. De stellingen werden in vier categorieën gegeven: zorg; wo nen en leefbaarheid: basisonder wijs, opvoeden en taal; beroeps opleiding en werk. Van alle gesprekken wordt een verslag gemaakt. Dit verslag is binnenkort in te zien op de ge meentelijke website www.rijs- sen-holten.nl.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 39