Diabetes: wat is dat eigenlijk? fannova Carinova Informatiebon Cursussen november - december 2008 Themabijeenkomsten november-december 2008 Hoeveel mensen hebben diabetes? Hoe kunt u diabetes voorkomen? Lezing voor uw groep of vereniging? Carinova en diabetes Hulpmiddelencentrum Hardenberg verhuist! Vier tips van huisarts Biaauw Carinova is onderdeel van de Carinova Leiboomgroep Borstvoeding, de beste start Deventer, startdatum: 27 november Ommen, startdatum: 27 november Opvoeden zó Dedemsvaart, startdatum: 4 december Regels en Grenzen Deventer, datum: 18 december Peuters lief, soms lastig Bathmen, datum: 27 november Taalontwikkeling Dalfsen, datum: 10 december Valpreventie Ommen, datum: 20 november Deventer, datum: 21 november Nieuwleusen, datum: 4 december Steeds meer mensen in Nederland hebben diabetes. Een andere naam voor diabetes is suikerziekte. Er zijn ongeveer 850.000 mensen met diabetes. Van die 850.000 weten 250.000 mensen nog niet dat ze deze ziekte hebben. Maar liefst 1 op de 3 Nederlanders loopt risico om binnen een paar jaar diabetes te krijgen. Ook jonge mensen. Mensen die ouder zijn dan 45 jaar hebben een groter risico. Dat geldt ook voor mensen met overgewicht en voor bepaalde allochtone bevolkingsgroepen. U kunt veel doen om diabetes te voorkómen. Bijvoorbeeld door gezond te leven en af te vallen als u te zwaar bent. Een paar kilo afvallen kan al veel helpen. Regelmatig bewegen is ook heel belangrijk. U kunt op www.kijkopdiabetes.nl een online-risicotest doen. Ook vindt u meer informatie op www.werelddiabetesdag.nl 14 november is het Werelddiabetesdag. Deze dag wordt gehouden op de geboortedag van Frederick Banting (1891, Nobelprijswinnaar), een van de ontdekkers van insuline. De letterlijke vertaling van diabetes mellitus is "honingzoete doorstroming". Toch is deze aandoening niet zo zoet als de naam doet vermoeden. De meest voorkomende vormen zijn diabetes type I en diabetes type II. Bij type I maakt het lichaam geen insuline meer aan omdat de insuline-producerende cellen in de alvleesklier worden vernietigd door het eigen afweersysteem Bij type II maakt het lichaam nog wel insuline aan, maar niet genoeg en/of lichaams cellen zijn minder gevoelig geworden voor insuline In beide gevallen wordt er te weinig glucose uit het bloed gehaald met als gevolg dat de bloedglucose-waarde stijgt. Dat brengt klachten met zich mee. Naast overmatig plassen kunt u deze twee vormen van diabetes herkennen aan klachten als jeuk, moeheid, hevige dorst, huidinfecties of gewichtsverlies. Carinova verzorgt regelmatig lezingen voor groepen, bijvoorbeeld over hartfalen, coeliakie (glutenintolerantie) of osteoporose (botontkalking). Heeft uw groep of vereniging daar ook belangstelling voor; bel dan met Carinova (0900) 8662 voor meer informatie. Carinova heeft een eigen Diabetesteam. Dit team van Carinova organiseert samen met Diabetesvereniging Nederland allerlei bijeenkomsten over praktische zaken rondom diabetes mellitus. Deelname is kosteloos. U kunt zich telefonisch opgeven via (0900) 8662 of per email bij diabetesTZWO@carinova.nl. Deventer, Zwolseweg 180 Vrijdag Dinsdag Maandag Dinsdag Maandag Dinsdag 23 jan. 2009 24 mrt. 2009 27 april 2009 16 juni 2009 7 Sept. 2009 10 nov. 2009 Raalte, De Blekstraat 34 Woensdag 18 febr. 2009 Woensdag 20 mei 2009 Woensdag 14 okt. 2009 19-21 uur Tabletten Insuline: wat, wanneer, waarom? 19-21 uur Diabetes en je werk 19-21 uur Diabetes: vakanties en activiteiten 19-21 uur Je rol als "patiënt" jn het consult 19-21 uur Alles over ontregelingen bij diabetes 19-21 uur Zelfcontrole van bloedsuikers: het helpt! 19-21 uur je rol als "patiënt" in het consult 19-21 uur Diabetes: vakanties en activiteiten 19-21 uur Zelfcontrole van bloedsuikers: het helpt! 5s*- Op de Consultatiebureaus voor ouderen van Carinova kunt u gratis de 60+ check laten doen. Tijdens deze check wordt ook uw bloedsuikerspiegel gemeten. Er zijn al consultatiebureau voor Ouderen in Deventer, Hardenberg, Holten, Olst-Wijhe en Raalte en per 18 november ook in Ommen. Diverse wijkverpleegkundigen ondersteunen diabetescliënten. Niet alleen ouderen, maar ook kinderen met diabetes. Die worden bijvoorbeeld dagelijks op school bezocht om de ouders te ontlasten en kinderen zo normaal mogelijk te laten functioneren. Er is ook veel samenwerking "in de zorgketen". Regelmatig vindt afstemming plaats met huisartsen, specialisten en andere zorgverleners en wordt geprobeerd de diabetes- zorg verder te verbeteren. In Hardenberg is bijvoorbeeld de diabetesverpleegkundige een dag per week in het ziekenhuis te vinden. Carinova Ouder en Kindzorg biedt veel preventieve programma's om overgewicht bij kinderen op te sporen. Er zijn in diverse plaatsen speciale programma's voor dikke kinderen in samenwerking met fysiotherapeuten. Carinova organiseert ook groeps cursussen voor een breed publiek. Zie www.carinova.nl voor het aanbod. Carinova heeft speciale diabetesverpleegkundigen en wondverpleegkundigen in dienst met speciale kennis over diabetes en de gevolgen. Bent u benieuwd naar onze diensten? Kijkt u dan op www.carinova.nl of bel met (0900) 8662 (lokaal tarief). Knip uit, vul in en stuur in een ongefrankeerde envelop aan: Carinova, Antwoordnummer 1158, 8100 WB RAALTE. Ik wil meer weten over: O Personenalarmering O Particuliere zorg 0 Servicepakket O Ik wil lid worden O Mantelzorg 0 Overig Ik wil mij aanmelden als: O Alphahelpende O Vrijwilliger (regio Deventer, Raalte en Olst-Wijhe) Neem contact met mij op. Naam: Voorletters: Adres: de heer/mevrouw Postcode: Plaats-, Vanaf 1 december a.s. is het Hulpmiddelen centrum van Carinova in Hardenberg gevestigd op een nieuwe locatie aan de Stationsstraat 2D, 7772 CJ. Openingstijden: 13.00 - 15.00 uur. Dat betekent dat het hulpmiddelencentrum op het sportpark de Boshoek vrijdag 28 november de gehele dag gesloten is. Heeft u op die dag hulpmiddelen nodig, dan kunt u terecht in: Dedemsvaart, Schuttevaer 39 (16.30- 18.00 uur), Slagharen, Dr. Willemslaan 150 (16.30-17.30 uur) Ommen, van Reeuwijkstraat 50 (13.00- 16.30 uur). "Regelmatig bewegen, een gezond gewicht, verstandig eten en nooit roken". Dat zijn volgens de Bathmense huisarts Joop Biaauw de beste manieren om diabetes te voorkomen. "Het is de inspanning meer dan waard om op die vier zaken goed te letten", zegt Joop Biaauw. "Want helaas blijft het bij veel patiënten niet bij diabetes alleen. Diabetes kent een soort domino-effect, waarbij allerlei andere problemen kunnen gaan optreden. Aandoeningen aan de bloedvaten, met de nieren of het hart, in de benen, met de ogen en nog veel meer". Telefoon: Ketenzorg voor diabetici Dokter Biaauw is zelf een van de initiatief nemers van goede ketenzorg voor diabetici in Deventer. Een positieve ontwikkeling waarbij mensen met diabetes verzekerd zijn van goede, op elkaar afgestemde zorg. "Met dit ketenconcept werken allerlei disciplines, zoals bijvoorbeeld huisarts, fysiotherapeut, diëtist, laboratorium en thuiszorg nauw en optimaal samen. Dat leidt tot kwalitatieve zorg die zo min mogelijk belastend is voor de patiënt. Bovendien proberen alle partners in de keten mogelijke complicaties te signaleren, te voorkomen of uit te stellen. Daar hebben diabetici veel baat bij. Maar... voorkomen is natuurlijk altijd beter!", aldus Joop Biaauw.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 14