Holtens Nieuwsblad 9 Aanvulling collectie Nagelhout Van rijm tot rap in blauwe tent Opening speelhuis Bosschool Deventer Ziekenhuis Catharina Koetsier in brons past voorplein aan Kunst Gemeente koopt schilderijen Jan Brugge Deventernaar aangehouden ESPELO - Liefkozend Catootje genoemd, kreeg Catharina Koet- sier-Olijslag afgelopen vrijdag haar eigen beeldje aan de Koewei- deweg in Espelo. Dinsdag 14 oktober 2008 R1JSSEN - De gemeente Rijs- sen-Holten heeft enkele kunst werken van kunstenaar Jan Brugge uit Deventer gekocht. De werken zijn in 1951 gemaakt tijdens zijn reis naar Zuid- Frankrijk, die hij aangeboden kreeg van de Holtense dokter Nagelhout. Jan Brugge was toen 33 jaar en kreeg de mogelijkheid om mee te doen aan een uitwis- selingsreis, die Nagelhout vaker organiseerde voor kunstenaars. Leden van de Stichting Collectie Nagelhout waren dan ook aan wezig bij de overhandiging van de collectie door zoon Piet Jan Brugge en zijn zus aan de ge meente. Roel Smit heeft onder zoek gedaan naar Brugge en Nagelhout. "Jan Brugge leerde Nagelhout kennen door Her man Berends, met wie hij in het bestuur van de beroepsvereni ging zat. Nagelhout had voor Brugge een plek gereserveerd bij een kennis van hem in Montmartel bij Saillans in het zuiden van Frankrijk. Je zou het pension kunnen beschrijven als een soort bed and breakfast avant la lettre." De werken laten voornamelijk landschappen zien, die Brugge ter plekke heeft gemaakt. Het gaat om penteke ningen, aquarel en krijt. "Welke waarde hebben deze werken nu voor de Collectie Nagelhout?", zegt Smit. "Die vraag is snel te beantwoorden. Werken, brie ven en documenten tonen voor het eerst een bijna volledige ge documenteerde Nagelhoutreis, zoals niet eerder getraceerd. De collectie van Nagelhout zelf, is na zijn dood gesloten. Zijn cul turele erfgoed echter, blijft le vend. Niet alleen doorzijn eigen collectie, maar mede door de vele kunstenaars die geprofi teerd hebben van zijn goedwil lendheid, reizen hebben ge maakt en in Holten werden ont vangen." Voorzitter Jan Willem Lubberhuizen van Stichting Collectie Nagelhout liet nog even fijntjes weten dat er in Hol ten snel een nieuwe expositie ruimte moet komen. "In het nieuwe Kulturhus in Holten is geen plaats meer voor de Nagel houtcollectie. Dat was wel even slikken. En het werd nog erger, want ook de Boschkamp krijgt een nieuwe bestemming zodat ook daar geen exposities meer kunnen worden gegeven. Zo gaan we van twee locaties naar helemaal geen locatie." Oud wethouder Wim Dalhuisen vindt het een duidelijke op dracht richting de gemeente om er 'even' voor te zorgen dat er een expositieruimte komt voor de Nagelhoutcollectie. Wethouder Hans ter Keurst kon de twee meteen geruststellen: "We zijn bezig met een muse umvisie en dus ook bezig met een ruimte voor de collectie." Oud-wethouderWim Dalhuisen, wethouder Hans ter Keurst namen met een schilderij van Jan Brugge symbolisch enkele werken van de schilder over. Deze werd overhandigd door de zoon en dochter van de inmiddels overleden kunstenaar. Het werk is een aan vulling op de Nagelhoutcollectie, omdat het om schilderijen gaat die zijn gemaakt tijdens een Nagelhoutreis in Zuid-Frankrijk. De schilderijen zijn te zien in het gemeentehuis van Rijssen. i oro: harry broeze DEVENTER - Het- Deventer Zie kenhuis gaat vanaf maandag 13 oktober het voorplein aanpas sen. Op het plein komen ver schillende verkeersstromen sa men: taxi's, de bus, voetgan gers, bezoekers. Voor de bus is een bepaalde verhoging in het plein aangebracht. Eenzelfde verhoging is er ook voor de af voer van water. De hoogteverschillen zoals die er nu zijn, zijn echter onvol doende zichtbaar voor de voet gangers, wat tot valpartijen leidt. HOLTEN - Met mooi zonnig weer, werd afgelopen zaterdag de Kulturhusdag op Smidsbelt gehouden. In het toekomstige Kulturhus konden bezoekers tekeningen zien hoe het voormalige ge meentehuis er over enkele jaren uit zal komen te zien. Zowel de Boschkamp als het gemeente huis krijgen een nieuwe functie. Maar het gemeentehuis krijgt een ander aanzien. Zo komt er een horeca-aangelegenheid aan de zijkant en aan de achter kant een multifunctionele zaal met ruimte voor 250 stoelen. Vooral de tekeningen van de voorkant vielen bij de bezoekers in goede aarde. Maar de mees ten konden de achterkant niet echt waarderen. "Het lijkt wel een walvis!", "Je zult maar aan die kant wonen, wat lelijk!" Het metaalkleurige uitstulpsel De scholen mochten tijdens de Kulturhusdag een act doen met als thema van Rijm tot rap. foto: iohan bounk lijkt dan ook aan het gebouw vastgeplakt te zijn. Aan de on derkant wat kleine raampjes, maar verder een muur van me taal. Verderop werden gedich ten voorgelezen en was er een klein hoekje ingericht waar kunstenaars hun werken kon den vertonen. Buiten zat een blaasorkest muziek in het feest te blazen, terwijl een snelteke naar portretten tekende. Maar het bleek niet zomaar een teke naar te zijn, maar eentje die niet alles op een rijtje had. Gespeeld natuurlijk. Dolf Moed verzorgde in een grote blauwe tent een show waar ook scholieren aan mee deden. "We hebben gekozen voor het thema Van rijm tot rap", vertelt hij. "De scholen hebben hier een act op ge maakt". Ook de Bosschool deed dit jaar mee. Kinderen hadden een gedicht op rijm gezet of de den met elkaar een rap. De Hol- terenkschool had gekozen voor een theaterstuk met zelfge maakte camera's. Drie zaten in de jury, terwijl anderen zongen. De jury kon geen keus maken, dus werd de prijs verscheurd. School Dijkerhoekhad gekozen voor het maken van enkele re clamespotjes. Zo hadden ze een spotje gemaakt voor ijsboerderij Oans en voor Rikie van de Bak ker. HOLTEN - Op de Dorpsstraat in Holten werd woensdag 8 okto ber omstreeks 14.30 uur een 23- jarige man uit Deventer aange houden. De man bleek meerdere boetes te hebben openstaan. Nadat een kennis van de man een geldbedrag van 498 euro had betaald, werd hij weer in vrijheid gesteld. ESPELO - Veel ouders hebben de afgelopen weken gewerkt aan het nieuwe speelhuis in de kleutergroep van juf Rennie. Een duur idee, waardoor de school dacht nooit een speel huis binnen onze muren te krij gen. Een handige ouder werd echter zo enthousiast, dat hij zei: "Dat maak ik voor jullie." Na een tijd van voorbereiding: foto graferen, tekeningen maken en materialen aanschaffen is er in de garage van een van de ou ders het huis ontstaan dat nu in de kleutergroep is opgebouwd. Daar is het ook voor een groot deel geschilderd door een en thousiaste groep ouders. In het weekend van 6 septem ber is een groep onder leiding van Rennie Molenaar bijna continu bezig geweest om het speelhuis op zijn plaats te krij gen en af te schilderen. Ze zijn daarin zo goed geslaagd, dat de kleutergroep er voor en na het weekend er totaal anders uit kwam te zien. Een huis met een verdieping en een aantal hoeken. Het speelhuis heeft natuurlijk ook nog wel wat geld gekost, maar dankzij de bijdrage van de Catharina Koetsier Stichting van ruim 1100 euro binnen het budget gebleven. "Sprekend! Zelfs de pukkel op het gezicht kun je goed zien", zegt iemand die haar goed heeft gekend. Kunstenares Lia Krol heeft dan ook goed haar best gedaan. Zelf was ze verhinderd, maar ze vond het een mooie opdracht om te doen. Normaal maakt ze bronzen beelden van bobo's, maar nu eens van een een voudig boerenvrouwtje. Want dat was Catharina, die van 3 oktober 1918 tot en met 23 oktober 2003 heeft geleefd. Mooi tussen haar geboorte- en overlijdensdatum kreeg ze vijfjaar na 1 iaar overlijden een beeldje. Bij het huis in Espelo waar ze vele jaren heeft door gebracht en verliefd is gewor den op de mooie omgeving. 'Dank je wel!' had er onder het beeldje kunnen staan", zei burgemeester Bort Koele- wijn. Zelf heeft hij haar niet gekend, maar door de verha len heeft hij een warm gevoel bij Catharina. "Ze is hier vrij jong komen wonen en later met haar man. Het waren he le eenvoudige mensen, die veel contact hadden met de buren." Zelf hebben ze nooit kinderen gekregen, maar dat werd makkelijk gecompen seerd. "Zo gingen ze naar de buren om een kijkje te nemen hoe de baby in bad ging. Later kwamen de kinderen bij de familie Koetsier om te teke nen, om daarna 's avonds •weer naar huis te gaan. De buurt stond weer bij, bij het ouder worden, om hulp te verlenen. Het voelt als een warme deken, waarbij no- aberhulp iets vanzelfspre kends was." "In november 1977 ging Catharina in Holten aan de Waardenborchstraat wonen", vertelt Eddy Vincent van de Stichting Catharina Koetsier. "Een hele verande ring, want daar was sttomen water, gas en licht!" Toch moest Koetsier vaak terug denken aan de tijd in Espelo en bleef ze de gemeenschap een warm hart toedragen. In april 1989 werd de Stich ting Catharina Koetsier opge richt, met haar als voorzitter. Met een legaat als inleg, en la ter ook schenkingen, is het doel van de stichting om acti viteiten in Espelo te onder steunen. Zoals bijvoorbeeld het in stand houden van het bos, het Trefpunt, het schooi en volksfeest en de Bos school. "Sinds 1 januari 2008 is de wet aangepast en hoeft er over schenkingen aan de stichting en uitkeringen door de stichting geen belasting nicer bofaatd te worden", ver telt Vincent vemcu8d net beeldje werd onthuld door burgemeester Bort Koelewijn en de huidige voorzitter van de stichting: G.H.B. Heupink. Een eenvoudig vrouwtje op een mooie kei, komt tevoor schijn. De bedrijven Pinkert en PAP kregen de opdracht om een geschikte steen te vinden. Maar dat bleek nog niet zo eenvoudig te zijn. Uit eindelijk moest deze uit de Ooypolder komen. "Eerst was het de bedoeling om een borstbeeld van Catootje neer te zetten, maar dat past niet zo bij haar", legt Jos Kamp huis uit, die in de buurt van de plek woont. Om haar niet helemaal alleen in het bos neer te zetten, werd er een poesje bijgezet. "De meesten weten wel dat ze eigenlijk een bril op had, maar dat is niet erg mooi bij een beeld. Daar om ligt deze op de grond en lijkt het poesje haar te waar schuwen. Ze is heel herken baar uitgebeeld. Inclusief pukkel het haar tasje."

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 9