Napoleon opent eerste Borggrefe kruipt in huid lus Wereldtijdpad van dementerende vrouw Z Lekker i Of in je jputeiï be wegen t het wei* 4 weken fitness Trisport Rijssen Vennekesgaarden 63 RIJSSEN beweéen Schrijf je nu in HOLTEN - De acteur en geestelijk verzorger Thomas Borggrefe ver zorgt 22 oktober een theatervoorstelling in gebouw Irene over de mentie. minuten bewegen voor slechts Dinsdag 14 oktober 2008 ——m—m—mm in het fitnesscentrum Angela Groothuizen CAMERA TOP HOLTEN - Napoleon kwam af gelopen zaterdag even uit het verleden om op het Rode Plein in Holten de eerste lus van het Wereldtijdpad te openen. Soldaten van Napoleon spuw den vuur, terwijl Napoleon zelf, burgemeester Bort Koelewijn, - gedeputeerde Dick Buursink en bedenker Floor Looy een kist wegtrokken waaruit twee palen tevoorschijn kwamen. Eentje met feiten uit 2007 en eentje uit 2008. "De geschiedenis van vandaag moet je met potlood schrijven, want je weet nooit of er nog iets belangrijkere in het jaar gaat ge beuren", zei gedeputeerde Dick Buursink. En daarom staan er op de kubus van 2008 inder daad nog vraagtekens. Terwijl er op die van 2007 feiten uit dat jaar staan op regionaal, Neder lands, Europees en mondiaal gebied. "Het Wereldtijdpad is een ge schiedenisles die je live kunt meemaken", zei Napoleon tij dens de opening. "Zeker als er op een blokje 'Napoleon' staat. Ik zeg niet dat dit het belangrijk ste blokje is, maar het moet wel het eerste zijn waar je naar moet zoeken!" De opening van het eerste deel van het pad vond plaats in de Nationale week van de geschie denis. Met als thema verhalen van Nederland. Precies waar het Wereldtijdpad ook over gaat. "De eerste lus is 7,5 kilometer en gaat over de Holterberg", geeft Floor Looy aan. Er staan 275 De twee jaarpalen 2007 en 2008 worden onthuld. Op 2008 nog alleen vraagtekens, want het jaar is nog niet om. FOTO: JOHAN BOUNK jaarpalen en gaat op dit mo ment terug tot het jaar 1732". De bedoeling is uiteindelijk om via meerdere wandellussen van in totaal zo'n 50 kilometer leng te en tweeduizend jaarpalen, uit te komen op het Schild in Rijs- sen. Dit zou over een jaar voor elkaar moeten zijn. "Elk jaar komt er een nieuwe paal bij", geeft Floor aan. "Dat zou tijdens een feest in een mid- wintemacht moeten gebeuren. Waarbij ik voorstel om een groot Bourgondisch feest te houden op Smidsbelt. Het pad is het enige in zijn soort en daar moet je van genieten." Tijdens belangrijke momenten rond het pad, zoals de opening afgelopen zaterdag, moet het nieuws van die dag worden be waard. "In een soort zwarte ku bus, de black box, worden kran tenstukken bewaard. Deze wordt ergens ingegraven. Daar bij wordt bepaald dat de box pas na vijftig jaar mag worden geopend." "Je kunt zo zappen door de tijd", zegt Floor. Bij elke paal valt een verhaal te vertellen.. Van een Holtenaar had hij een mailtje gekregen. Want hij snapte niet dat het pad uit zo veel paaltjes moet bestaan. "Wie gaat er nou om de 25 me ter bij een paaltje stilstaan om deze te bekijken?" Floor is dat met hem eens en geeft aan dat dit ook niet de be doeling is. "Er wordt gewerkt aan themawandelingen met be hulp van gps. Waarbij wande laars een bepaald thema volgen en alleen naar die jaarpalen worden geleid die daarover gaan". Een campagne van ONISBÏÏÏVSÏ Ondersteund door menzfs Onder de titel 'Tafel voor twee' laat Borggrefe niet alleen de binnenwereld van een de menterende zien, maar ook de veranderde relatie met de echtgenoot. "Beiden vechten met de ziekte", zegt Borggrefe die in Duitsland werd geboren en daar een opleiding theolo gie afrondde. In Utrecht volg de hij de toneelopleiding. Naast zijn actiyiteiten als ac teur is Borggrefe al twintig jaar werkzaam als geestelijk ver zorger in een verpleeghuis in Nieuwegein. "Deze theater voorstelling is een goede vorm om zo'n zwaar onderwerp aan de mensen door te geven", zegt Borggrefe. "Theater is een mooi direct middel. Ik kruip in de rol van de dementerende. Soms zie ik dan iemand die ik heel goed ken, maar dan weet ik haar naam niet meer. Heel vaak wordt door de familie niet gezien dat de demente rende wel dingen weet en kent, maar dat het er niet uit komt. Verbale abstractie is bij na niet meer mogelijk in een bepaalde fase, maar de gevoe lens zijn er vaak wel. Dan is het Acteur en geestelijk verzorger Thomas Borggrefe laat in een theatervoorstelling zien wat er in een dementerende omgaat. heel erg nuttig om bij iemand te zijn. Om zijn hand vast te houden. Dan zorg je voor be geleiding in hun dementie." 'Tafel voor twee' is de derde productie van Borggrefe en zijn regisseur Helmert Wou denberg. Veertig voorstellin gen heeft Borggrefe al achter de rug met zijn stuk over de mentie waarin ook veel mu ziek voorkomt. Op de vraag of zijn voorstelling een bood schap bevat is het antwoord negatief.'Dan lijkt het net of ik een dominee ben. Ik wil de mensen laten zien hoe je met de wereld van de dementie contact kunt maken. Ik laat ook de andere kant zien: de partner, het ongeduld, het on begrip. Vierentwintig uur pei dag zorgen voor een demente rende is loodzwaar. Het gaa me om herkenning van he probleem en om troost. Vee mensen zeggen dat het geer zin meer heeft en haken af Maar er zijn wel degelijk mo gelijkheden om contact te blij ven houden." De voorstelling van Borggrefe is mede mogelijk gemaakt door het Rode Kruis afdeling Holten en door de commissie Vorming Toerusting be staande uit leden van de drie Holtense kérEèiï. 'Tafel voor twee' begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 5 euro in clusief koffie/thee. Angela's uitdaging is om zich lekker en fit te voelen. Dat lukt haar door regelmatig te bewegen. Wat vaker de fiets of lopen, voor je het weet ben je zo aan de 30minuten. Ga je ook twee of drie keer in de week naar het fitness centrum, dan ben je bewust en goed bezig! Start nu met lekker bewegen. Voor€ 25,- krijg je vier weken fitness, een intake en evaluatie en de StartFitKit. Dat is nog eens een vliegende start! Ga voor meer informatie naar of ga naar onderstaand fitnesscentrum.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 14