Verhuizing post huisartsen Holtens Nieuwsblad 9 Start onderzoek naar animo glasvezel Buitengebied 60 kilometerzone Toeristenbelasting gaat omhoog met 10 cent Naar nieuw ziekenhuis in Deventer, afdeling Spoedpost Ouderraad Fietspuzzeltocht Holterenkschool Oproep kunstenaars Oorlogsherinneringen Dinsdag 26 augustus 2008 DEVENTER - De Huisartsen post verhuist vanaf donderdag 28 augustus 17.00 uur naar de Spoedpost Deventer in de nieuwbouw van het Deventer Ziekenhuis aan de Nico Bolkes- teinlaan 75 in Deventer. In deze Spoedpost gaat de Huisartsen post samenwerken met de Spoedeisende Hulp van het Deventer Ziekenhuis. Hiermee is de Centrale Huisartsenpost Salland een van de eerste huis artsenposten die nadrukkelijk de samenwerking aangaat met een spoedeisende hulp. Voor deel voor de patiënt is dat deze buiten kantooruren niet meer hoeft te kiezen: ga ik naar de eerste hulp van het ziekenhuis of naar de huisartsenpost. In beide gevallen komen de pa tiënten op de Spoedpost Deventer. Patiënten die doorge stuurd worden door de huisarts van de huisartsenpost naar het ziekenhuis zijn ook direct op de juiste plaats. Overleg over een patiënt tussen huisarts en spe cialist kan ook eenvoudiger plaatsvinden omdat men alle maal in hetzelfde gebouw werkt. Zoals de naam 'Spoed post' al suggereert, is deze al leen bedoeld voor spoedeisen de medische vragen die niet kunnen wachten tot het eerst volgende spreekuur van de ei gen huisarts. Patiënten met niet-spoedeisende vragen wor den verwezen naar het spreek uur van hun eigen huisarts. Bij de eigen huisarts kunnen pa tiënten ook terecht wanneer ze overdag een spoedeisende vraag hebben. De huisartsen post is namelijk alleen geopend buiten kantooruren van 17.00 uur tot 8.00 uur en verder in het weekend en op feestdagen (24 uur). De werkwijze van de huis artsenpost verandert niet in de nieuwe Spoedpost: altijd eerst bellen, niet zonder afspraak naar de Spoedpost komen. Zo worden lange wachttijden voor komen. Patiënten die 's avonds, 's nachts of in het weekend dringend hulp nodig hebben, kunnen bellen met het ver trouwde nummer van de huis artsenpost: 0570-501777. Pa tiënten die een afspraak hebben op de Huisartsenpost kunnen zich melden bij de balie van de Spoedpost. De Spoedpost wordt met borden aangegeven op het ziekenhuisterrein. HOLTEN - De Holterenkschool hield zaterdag 23 augustus haar jaarlijkse fietspuzzeltocht uitgezet door een aantal ouderraadleden, ledereen kon tussen 13.15 uur en 13.45 uur starten voor een leuke fietstocht van ongeveer 20 kilometer waarbij een slagzin gevon den moest worden. Aan het begin werden ballonnen uitgedeeld aan de kinderen die ze aan hun fiets konden hangen zodat ze goed herkenbaar waren en uiteraard kreeg iedereen een routebeschrijving mee. Een drietal stops waren ingepland en de eerste stop was bij Bikerent van de familie Vukkink op de Holterberg. De tweede stop was bij kinderboerderij Dondertman. Vervolgens ging de rou te langs de familie Aaltink aan de Helhuizerweg waar iedereen mocht kijken in de stallen. Het eindpunt was de school. Iedereen le verde de formulieren in met de gevonden slagzin en hieruit werden vier winnaars getrokken. Zowel Bakker Nijkamp ais Bikerent had een bon beschikbaar gesteld en verder werd een 'boeketje' snoep uitgereikt en een mandje met kalebassen. Deel 13 HOLTEN - De gemeente denkt eraan om de toeristenbelasting volgend jaar met 0,10 euro te verhogen naar 0,89 euro per overnachting. Voordat de be groting wordt behandeld, zal nog overleg worden gevoerd met de betrokken sector. De gemeente gaat normaal uit van 420 duizend overnachtin gen per jaar. Volgens de groot ste bedrijven zou dat in 2009 kunnen oplopen naar 453 dui zend overnachtingen. Dit levert de gemeente dan 26 duizend euro extra op. VERVOLG VAN VOORPAGINA HOLTEN - Supersnel internet (gelijke up- en download-snel heid), beeldtelefonie, (digitale) radio en televisie. Maar de ont wikkelingen gaan nog verder. Eén voorbeeld is de mogelijk heid om van huis uit te overleg gen met de huisarts, gemeen teambtenaar, of leerkracht van uw kind, waarbij je elkaar niet alleen hoort maar ook ziet. Maar er zijn nog allerlei andere breedbanddiensten denkbaar. Dat kan alleen optimaal via de glasvezelkabel. Het glasvezelnetwerk van Glas- hart is een open netwerk. Dit betekent dat iedereen zijn dien sten over dit netwerk mag aan bieden. Consumenten zijn dus voor aanbieders van diensten een interessante klant, daar profiteren ze van. In Holten zul- HOLTEN - De organisatie van het Kulturhusdag is op zoek naar kunstenaars die op zater dag 11 oktober 2008 hun zelfge maakte kunstwerken willen ex poseren. Geïnteresseerde kun stenaars (en dat kunnen zowel beroeps- als vrijetijdskunste- naars zijn) kunnen zich tot 30 augustus aanmelden bij Hans Wissink, telefoon 0548-363028, e-mail hanswissink@hetnet.nl. Het gebied waar het glasvezelnetwerk zou moeten komen. len de uitgebreide diensten van Solcon en Concepts ICT aange boden worden op het Glashart- netwerk. Glashart wordt volle dig ondersteund en gestimu leerd door de gemeente Rijssen- Holten. Voor meer informatie kan men vanaf 1 september kijken op www.glashart.nl/hoiten. Men kan ook een e-mail naar hol- ten@glashart.nl sturen. Daar naast zal per 1 september de Glashart Servicewinkel aan de Smidsbelt 6 (gemeentehuis Holten) geopend zijn. Dit servicepunt is op maandag - van 9.00 -13.00 uur, dinsdag tot en met donderdag van 13.00 - 17.30 uur, op vrijdag van 13.00 - 20.00 uur en op zaterdag van 9.00 -13.00 uur geopend. Binnenkort wordt per huishou den een uitgebreid informatie pakket verspreid. Daarin wor den de serviceproviders nader toegelicht en staan de spelre gels. Ook worden de data en lo catie van de informatieavonden die in september worden ge houden bekendgemaakt. HOLTEN - De gemeente heeft het verkeersbesluit genomen om van de wegen buiten de be bouwde kom 60 kilometer per uur te maken. Het gaat daarbij niet om de zo genaamde stroomwegen. Deze doorgaande wegen blijven wel gewoon 80 kilometer per uur. Het daadwerkelijk uitvoeren van dit besluit, zal in fases ge beuren, maar het besluit wordt wel in een keer voor alle wegen gedaan. Volgens wethouder Willem ter Schure heeft dit te maken met de subsidie die hiervoor te krij gen is. Om die zeker te stellen, wordt nu het besluit genomen, om de ze later daadwerkelijk uit te voe ren. Het gaat om de volgende gebie den: Holterberg en Koeweide; Dijkermaten en Waterhoek; Lo kerenk, Fliermaten en Zuur- berg. Het verkeersbesluit ligt vanaf dinsdag 12 augustus gedurende 6 weken voor iedereen ter inza ge bij het loket Wonen en On dernemen in de publiekshal van het gemeentehuis in Rijs- sen. Belanghebbenden kunnen tij dens deze periode van terinza- gelegging hun zienswijzen ken baar maken aan de burgemees ter en wethouders. DOOR: KAREL VAN RIJN Ik kan mij herinneren dat het na verloop van tijd stil werd. Het deed vreemd aan Toen hoor den we opeens een tank recht op ons huis aanrollen. Ik had al eens in de bioscoop in Den Haag gezien dat een Duitse tank zomaar een huis binnenrolde, alsof er geen muur stond. Dat beeld flitste door mij heen en ik voelde paniek, maar de tank stopte, zo te horen, vlak voor ons huis en wat we toen hoor den—blijft voor mij altijd in mijn gedachten— Engels spre kende mannenstemmen! Even later werd de kelderdeur open gegooid. En daar bovenaan de trap stonden mijn helden. Twee Canadese soldaten, in battle dress, helmen op hun hoofd, die er niet zo agressief uitzagen als die van de Duitsers. Allebei met twee revolvers in onze rich- ting."Stick up your hands," riep één van hen. Ik zat nog steeds onder aan de trap. Ik zag ze het eerst en overmand door emo ties rende ik huilend de trap op en greep hen beiden bij hun arm. Ze lachten en zagen dat er alleen maar burgers in de kelder zaten, waarop ze hun revolvers meteen weer in hun holsters staken. We liepen allemaal op gewonden naar de woonkamer, die ik naar mijn gevoel in tijden niet meer had gezien. We waren bevrijd!! En ik kan mij niet her inneren dat we nog oorlogsge weld hoorden. Egbert, die de Canadezen mee naar binnen nam, ontkurkte meteen een fles jenever en de volwassenen klonken op de bevrijding. De Canadezen vertelden Egbert dat de Duitsers erg lang verzet had den geboden in Holten, waar door de gevechtslinie dreigde doorbroken te worden. Langs de spoorlijn hadden de Duitsers zich zo hardnekkig verdedigd dat de Canadezen de vlammen werpers hadden ingezet- en als het verzet in het dorp nog lan ger had geduurd, dan hadden ze daar hetzelfde moeten doen, zo werd het Egbert allemaal ver teld. Terwijl Egbert alle infor matie bij stukjes en beetjes ver taalde, keken wij, kinderen vol bewondering naar onze helden. Zodra ze de grens over zouden zijn, dan hoefden ze niet meer zo voorzichtig te zijn, werd er nog aan toegevoegd. Even gin gen mijn gedachten naar die aardige Duitser, die bij Dina Malo ingekwartierd was ge weest. De twee Canadezen na men afscheid en voegden zich weer bij hun makkers. Ik ging naar buiten en zag een aantal Duitse soldaten achter elkaar lopen, ontwapend, met hun handen omhoog, onder bewaking van een paar bewa pende Canadezen. Sommige mensen scholden de Duitsers uit. Ik stond er stil naar te kijken, en ze zagen er opeens zo on schuldig uit, dat ik mij niet kon voorstellen dat dit onze vijan den waren geweest. Er werd verteld dat zij zich doelbewust in de huizen hadden verscholen om zich aan de Canadezen over te geven. Ik geloof dat het diezelfde avond, feest was in Holten. We waren weer temg in Hendriks eigen huis, maar toen ik de be volking op straat feest hoorde vieren, ben ik erg droevig ge worden. Hoé zal het met mijn vader en moeder zijn. Zullen zij nog leven? Zijn ze ook bevrijd? Ik ben naar bed gegaan en ben huilend in slaap gevallen. Mis schien was het de volgende dag, dat ik opeens rumoer hoorde vanuit richting Gemeentehuis. Wat ik daar zag, vervulde mij met afschuw. Er stonden op het bordes van het gemeentehuis drie meisjes te kijk, rillend van angst voor een tierende menig te, terwijl zij door twee mannen van de Binnenlandse Strijd krachten met machinepistolen in hun mg werden geprikt die hen toeschreeuwden dat zij "Oranje Boven" moesten zin gen, waar zij met trillende stem gehoor aan gaven. Vanuit de menigte klonken massaal kre ten, zoals: "hang ze op!" "scheer die koppen kaal!"

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 9