Grootste vaccinatieonderzoek in Nederland start najaar 2008 L UA CAPITA, EEN VACCINATIE- ONDERZOEK BIJ SENIOREN Vitale senioren aan het woord m Prof. Dr. Mare Bonten geeft antwoord op de meest gestelde vragen Wat is uw reden om mee te doen? CAP Dit najaar staat een groot vaccinatieonderzoek op stapel. Het onderzoek wordt geleid door het Julius Centrum, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Bent u ouder dan 65 jaar en gezond? Dan heeft u kans dat uw huisarts u uitnodigt om mee te doen aan dit onderzoek. Samen met ruim 85.000 senioren! In dit zogenaamde CAPITA onderzoek wordt een nieuw vaccin onderzocht dat mogelijk bescherming kan bieden tegen de pneumokokkenbacterie. Dit is een bacterie die met name bij oudere mensen longontsteking kan veroorzaken. Zo'n 48.000 senioren krijgen elk jaar longontsteking. Hierdoor overlijden waarschijn lijk meer dan duizend 65-plussers. Anderen raken invalide, waardoor de kwaliteit van leven sterk achteruit gaat. Preventie via vaccinatie kan dus belangrijk zijn. "Ik heb al twee keer longontsteking gehad en zit niet te wachten op een derde keer." Pieter Kuhne (69) is een actieve zestiger, ondanks het feit dat hij suikerziekte heeft: "Ik heb twee keer longontsteking gehad en toen kon ik niets meer. Wat een pijn heb je dan in je hele lichaam als je moet hoesten. Verschrikkelijk. Ik ben weken uit de'running' geweest. Mijn buurvrouw heeft het ook gehad en ook die was erg ziek. Ik zit niet te wachten om nog een keer longontsteking te krijgen." MEER INFORMATIE? Wilt u meer weten over het CAPITA onderzoek? Bel dan met het CAPITA team, 030 656 99 99. Kijk ook op www.vaccinatieonderzoek.nl of stel uw vragen aan Prof. Dr. Mare Bonten, hoogleraar infectieziekten en leider van dit wetenschappelijk onderzoek, mjmbonten-capita@umcutrecht.nl. "Ik zou meedoen aan het onderzoek, maar wel eerst advies vragen aan mijn huisarts" Henny van Rossum (79) heeft altijd last van haar bronchiën:"lkzou eerst overleggen met mijn huisarts of het goed voor me is om mee te doen. Nu heb ik begrepen dat huisartsen de mensen aanwijzen die kunnen meedoen. Dat geeft een veilig gevoel. Elk jaar krijg ik de griepprik en dan zou ik zeker ook een prik halen tegen die pneumokok. Ik ben alleen en heb een hondje. Die keer dat ik longontsteking had, moesten de buren me helpen met mijn hond, want ik heb weken in bed gelegen." Prof. Dr. Mare Bonten is hoogleraar infectie ziekten en leider van dit grootschalige wetenschappelijke onderzoek. Hij ontving deze week weer e-mails via het mailadres mjm.bonten-capita@umcutrecht.nl. Een overzicht van de meest gestelde vragen en de antwoorden. Kan een familielid, 89 jaar, met een zwakke gezondheid ook in aanmerking komen voor vaccinatie? Afgelopen winter is hij opgenomen met longontsteking in een zieken huis. "In principe kunnen alleen gezonde mensen die ouder zijn dan 65 jaar aan het onderzoek deelnemen, maar hartklachten, suikerziekte of longziekte vormen geen bezwaar. De leeftijd van uw familielid is dus ook geen bezwaar. Mensen met andere ziektes of die bepaalde geneesmiddelen gebruiken, kunnen niet meedoen. Of iemand kan deel nemen wordt bepaald door zijn of haar huis arts. Ik wil u er bovendien op wijzen dat het hier gaat om een onderzoek. Dat betekent dat één groep mensen het te onderzoeken vaccin krijgt. De andere groep krijgt een placebo (een nepprik). Het is dus niet mogelijk voor mensen om aan dit onderzoek mee te doen en zelf aan te geven dat ze het onderzoeksvaccin willen krijgen. Het onder zoek duurt twee jaar. Daarna hopen we te weten we of het vaccin werkt of niet." SOLLICITEREN Voor onze vaccinatieteams zoeken we (basis)artsen en locatiemanagers in de regio's Utrecht, Woerden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Groningen, Maastricht, Heerlen, Sittard, Breda, Tilburg en Zwolle. Wilt u solliciteren? U kunt het sollicitatieformulier op www.vaccinatieonderzoek.nl invullen en verzenden. Natuurlijk kunt u ooke-mailen naar capitaonderzoek@umcutrecht.nl of bellen met 06 13 88 40 89. Prof. Dr. Mare Bonten. lp een artikel vertelt u 'dat er aan elk onderzoek risico's zijn verbonden'. Welke zijn dit bij dit onderzoek? "Dit vaccin is verwant aan het vaccin dat kinderen krijgen als onderdeel van het Rijksvaccinatieprogramma. Met dit vaccin is al veel ervaring. Dit soort vaccins bestaat uit een deeltje van de pneumokokkenbacterie, een suiker, dat is gekoppeld aan een eiwit. Er wordt dus geen bacterie ingespoten. Je kunt daarom niet een pneumokokken- infectie krijgen van het vaccin. Het is wel mogelijk om wat verhoging te krijgen of een pijnlijk gevoel op de plaats waar de prik wordt gegeven. Datzelfde geldt overigens voor de griepprik." Als mijn huisarts meedoet. Geeft hij mij dan het vaccin? "De rol van de huisarts is het selecteren van 65-plussers die mee kunnen doen aan het onderzoek. Daarna houdt hij ons op de hoogte van mensen die hebben'meegedaan aan het onderzoek en longontsteking hebben gekregen. Dat doet hij gedurende de twee jaar dat het onderzoek loopt. Als u de uitnodiging voor deelname aan het onderzoek aanneemt, dan krijgt u een brief met alle noodzakelijke gegevens. Het onder zoeksvaccin of de placebo krijgt u in een vaccinatiecentrum bij u in de buurt. Dus niet bij uw huisarts. Op dit vaccinatiecentrum is een arts aanwezig." KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.VACCINATIEONDERZOEK.NL Universitair Medisch Centrum Utrecht

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 23