Grootste vaccinatieonderzoek in Nederland gepland in najaar 2008 CAPITA, EEN VACCINATIE- ONDERZOEK BIJ SENIOREN Prof. Dr. Mare Bonten geeft antwoord op de meest gestelde vragen Wat is uw reden om mee te doen? CAP TA Dr. Alfred Sachs, huisarts in Groningen: "Oudere mensen herstellen traag van een longontsteking. Het maakt ook veel los bij mensen. Vaak krijgen ze een depressie." Alfred Sachs is huisarts in Groningen en sinds 10 jaar verbonden aan het UMC Utrecht, waar hij onder meer studenten begeleidt bij hun onderzoek. Ook doceert hij het vak'huisartsgeneeskunde'. Dr. Sachs: "Ik ben begonnen met dit vak uit verwondering. Ik verwonder me bijvoorbeeld waarom de ene mens wel longontsteking krijgt en de andere niet. Luchtweginfecties zijn bij oudere mensen vaak moeilijk te herkennen. De klachten zijn veel vager dan bij jonge mensen. Soms voelen mensen zich niet helemaal goed, hebben een hoestje of verslikken zich wat vaker. Ze zijn moe, maar hebben geen koorts. Zie kwakkelen en ineens wordt het erger. Dan kun je als huisarts alleen maar antibiotica geven. Hiervan krijgen oudere mensen vaak maag/darm klachten en diarree. Het herstel bij oudere mensen kan maanden duren. Ze veranderen ook van stemming, voelen zich somber en depressief. Kortom: een longontsteking kan erg nare gevolgen hebben voor de vitaliteit. Als het vaccin dat nu wordt onderzocht zou werken, dan zou dat een enorme gezondheidswinst zijn. Ik hoop dan ook dat veel huisartsen aan dit onderzoek gaan meedoen. Zelfwas ik zo'n drie uur bezig om adressen te selec teren. Die kunnen digitaal of op print worden aangeleverd. Vervolgens ga ik twee jaar lang melden wat er met patiën ten gebeurt die longontsteking hebben gekregen. Mijn reden om mee te doen is dat als blijkt dat het vaccin werkt, ik vele patiënten in mijn praktijk kan helpen." Dit najaar staat een groot vaccinatieonderzoek op stapel. Het onderzoek wordt geleid door het Julius Centrum, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Bent u ouder dan 65 jaar en gezond? Dan heeft u kans dat uw huisarts u vraagt of u interesse heeft om mee te doen aan dit onderzoek. Samen met ruim 85.000 senioren! In dit zogenaamde CAPITA onderzoek wordt een nieuw vaccin onderzocht dat mogelijk bescherming kan bieden tegen de pneumokok- kenbacterie. Dit is een bacterie die met name bij oudere mensen longontsteking kan veroorzaken. Zo'n 48.000 senioren krijgen elk jaar longontsteking. Hierdoor overlijden waarschijnlijk meer dan duizend 65-plussers. Anderen raken invalide, waardoor de kwaliteit van leven sterk achteruit gaat. Preventie via vaccinatie kan dus belangrijk zijn. Prof. Dr. Mare Bonten is hoogleraar infectieziekten en leider van dit groot schalige wetenschappelijke onderzoek. Hij ontving deze week e-mails via mjm.bonten-capita@umcutrecht.nl. Een overzicht van de meest gestelde vragen en de antwoorden. Waar kan ik me aanmelden om mee te doen aan het onderzoek? "Het is helaas niet mogelijk om u zelf aan te melden voor dit onderzoek. De selectie gebeurt namelijk via de huisartsen die aan dit onderzoek meedoen. Het is belangrijk dat zij kijken of u aan dit onderzoek mee kunt doen. Dit heeft onder meer te maken met uw ge zondheid en het gebruik van eventuele medicijnen. Mensen die zijn geselecteerd door hun huisarts, krijgen vanzelf een briefin de bus met de vraag of ze willen meedoen." Een familielid is overleden door een longontsteking veroorzaakt door de pneumokokkenbacterie. Is deze bacterie tijdig op te sporen? "De pneumokokkenbacterie komt bij veel mensen voor achterin de keel, met name bij kinderen. Als de weerstand goed is, hoe ven mensen geen last van deze bacterie te ondervinden. Bij een slechtere weerstand kan de bacterie zich vermenigvuldigen en onder meer longontsteking veroorzaken. Als we de bacterie in de keel zien, zegt dat nog niets over de kans op het krijgen van longontsteking. Bij ernstige infecties kunnen we de bacterie soms in het bloed aantreffen. Echter, dat gebeurt dan pas op het moment dat iemand al erg ziek is. Vooraf vaststellen dat iemand een pneumokokkeninfectie gaat krijgen, is helaas nog niet mogelijk." In welke gebieden wordt het vaccinatieonderzoek gehouden? "De vaccinatie gebeurt tegelijk met de griep prik op vaccinatiecentra in een groot aantal regio's. Dit zijn onder meer Utrecht, Woerden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Groningen, Maastricht, Heerlen, Sittard, Breda, Tilburg en Zwolle." Hoeveel huisartsen doen aan dit onderzoek mee? "Er doen zo'n 750 huisartsen aan dit onderzoek mee. Ook alle 20 ziekenhuizen in de regio's waar het onderzoek wordt gehouden, zijn op de hoogte en betrokken bij het onderzoek." CAPITA TV PROGRAMMA Op de regionale omroepen wordt een tv programma uitgezonden over het CAPITA onderzoek. Dit wordt gepresenteerd door Aad van den Heuvel en Vivian Boelen. Zij zijn in gesprek met deskundigen en senioren. Uitzendtijden worden gecom municeerd via de regionale radiozenders. MEER informatie; Wilt u meer weten over het CAPITA onderzoek? Bel dan met het CAPITA team, 030 656 99 99. Kijk ook op www.vaccinatieonderzoek.nl of stel uw vragen aan Prof. Dr. Mare Bonten, hoogleraar infectieziekten en leider van dit wetenschappelijk onderzoek, mjmbonten-capita@umcutrecht.nl. SOLLICITEREN Voor onze vaccinatieteams zoeken we (basis)artsenverpleegkundigen doktersassistenten en administratieve medewerkers in de regio's Utrecht, Woerden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Groningen, Maastricht, Heerlen, Sittard, Breda, Tilburg en Zwolle. Ook gepensio neerde artsen en verpleegkundigen zijn van harte welkom. Wilt u solliciteren? U kunt het sollicitatieformulier invullen op www.vaccinatieonderzoek.nl en verzenden. Natuurlijk kunt u ook e-mailen naar capitaonderzoek@umcutrecht.nl of bellen met 06 13 88 40 89. KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.VACCINATIEONDERZOEK.NL Universitair Medisch Centrum Utrecht

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 7