op de Holterberg Ijsberen Voetballen in een bak met zand Tweedaagse Marsruiters Holtens Nieuwsblad 5 Oudheidkamer houdt jaarlijkse open dag Wereld Natuur Fonds in actie voor een witte Noordpool Cadeau Zonnewijzer voor Annet Dikkers en Marco Rensen Blauw Wit speelt thuis HOLTEN - Het Wereld Natuur Fonds houdt zon dag 31 augustus samen met het Natuurdiorama Holterberg een dag vol ijs, ijsberen en 'ijspret'. Oorlogsherinneringen Deel 10 HOLTEN - Een grote bak zand, twee doelen en een voetbal, daar kun je een hoop plezier mee be leven. Zaterdag gaan de Holtense vriendenclubs en buurtschappen dat weer bewijzen tijdens het beachsoccertoernooi op Kalfstermansweide. Dinsdag 5 augustus 2008 I Rangers en niet-Rangers kun nen in actie komen voor een witte Noordpool en te helpen om het leefgebied van de ijsbeer te beschermen. Speciaal voor kinderen is er een wandeling met allerlei 'coole' spelletjes uitgezet waarbij de noordpoolrangers van alles le ren over de Noordpool. Met vereende krachten van alle WNF-rangers en andere deel nemers zal uiteindelijk een enorm noordpoolkunstwerk worden gemaakt. Dit kunstwerk wordt aan het eind van de middag aangebo den aan het natuurmuseum waar het nog een tijdje te zien zal zijn. De Noordpoolcampagne van het Wereld Natuur Fonds is er op gericht om de gevolgen van klimaatverandering zoveel mo gelijk te beperken. Een met ijs en sneeuw bedekte Noordpool is van doorslaggevend belang voor het klimaat op aarde: het witte oppervlak functioneert - door de zon terug te kaatsen - als 'koelelement' voor de pla neet. Om de kinderen te betrekken en het belang te laten zien om bij voorbeeld zuinig om te gaan met energie, heeft de WNF af deling Twente een Noordpool- dag georganiseerd op de Hol terberg. Inschrijven kan tussen 13.0öen 13.45 uur bij de informatie- kraam van het Wereld Natuur Fonds die in het Natuurmuse um staan of door een email te sturen naar museum@holter- berg.nl De kosten zijn 2,50 euro voor rangers en 3,00 euro voor niet- rangers. Naast de 'coole' bele- vingstocht krijgen de Noord poolrangers nog een ijsje en een tour door het museum. Ouders en begeleiders worden van harte uitgenodigd om mee te helpen! Meer info: www.wnf.nl/twente HOLTEN - Als afscheidscadeau kregen Annet Dikkers en Marco Rensen van het personeel van Cl000 in Holten, een zonnewijzer aangeboden. Deze werd nu onder toezicht van enkele (ex-) personeelsleden bij de twee thuisgeplaatst. Dit werd gecomplementeerd met een drankje. Ze zijn nu de trotse bezitter van een zonnewijzer in de tuin. foto: freddie paalman HOLTEN - De Oudheidkamer houdt zaterdag 6 september de jaarlijkse open dag. Naast de expositie in het oude gemeentehuis aan de Dorps straat is dan ook 'n Spieker aan de Kerkhofsweg te bezichtigen. Hier kan men tal van artikelen bekijken die iets te maken heb ben met Holten van vroeger. Zoals antiek keukengerei, kle ding en andere artikelen die door Holtenaren zijn aangebo den aan de Oudheidkamer Hoolt'n. Vanaf 9.00 uur 's morgens is het eerst de beurt aan de D en C jeugd. In tien teams bezetten zij tot 12.00 uur het veld. Vanaf dan is het strijdtoneel aan de senio ren. Doel is uiteraard de wissel beker die op de winnaar staat te wachten, maar de gezelligheid is ook belangrijk. Tien teams gaan uiteindelijk uitmaken wie de beker van Club Corruptus, HOLTEN - Alhoewel we nog middenin de zomer zitten en de voetbalcompetitie pas begin september start, wordt er toch alweer gevoetbald. Blauw Wit 1 speelt zaterdag 9 augustus om 14.30 uur thuis te gen SC Rijssen. Iedereen is van harte welkom °m het eerste elftal te komen aanmoedigen. Het beachsoccertoernooi van Heerengenootschap Suffendo wordt zaterdag 9 augustus gehouden op Kalfstermansweide. foto: johan bounk de winnaar van vorig jaar, mag overnemen. De finale begint zo rond half vijf. NIEUW-HEETEN/ ESPELO - De Marsruiters kunnen zater dag 9 en zondag 10 augustus een bomvol weekend tegemoet zien. Maar liefst 950 paarden- en po nycombinaties hebben zich in geschreven voor dit tweedaagse evenement. Zaterdagmorgen beginnen de ponyruiters met hun te rijden dressuurproeven om zich daar na te wagen aan een uitdagend spnngparcours. Dat de belangstelling van rui ters/ amazones om deel te ne men aan dit concours flink is gestegen, bewijst vooral het zondagprogramma dat met 650 starts, fors is te noemen. Het terrein, eigen aan de familie Krikkink, is gelegen aan de Raal- terweg 55 in Holten, vlakbij Nieuw-Heeten. In de fraaie entourage van het bosrijke Espelo zal deze wed strijd zeker goed uit de verf ko men. Er worden dan ook vele toeschouwers verwacht. De toegang is gratis en de aan vangstijden zijn op beide dagen om 9.00 uur. Voor de versterking van de in wendige mens zijn verschillen de stands aanwezig en op het 5 hectare grote terrein is voor jong en oud die van paarden sport houdt altijd wat span nends te zien. DOOR: KAREL VAN RIJN Op een avond, toen we net naar bed wilden gaan, kwam mijn vader opeens binnen. We waren natuurlijk heel blij el kaar weer te zien. Vader en moeder hadden nu dubbele bonkaarten. Geen vetpot, maar het kon heel wat slechter. Natuurlijk gingen mijn vader en ik de volgende dag meteen de boer op, pond jes rogge kopen. Het was de laatste mogelijkheid, vertelde mijn vader, want de Deventer- brug zou over enkele dagen door de Duitsers worden afge sloten. Toen wij weer een zak rogge verzameld hadden, en mijn va der bovendien nog wat lekkere dingen had gekocht, zoals worst, kaas en nog meer lekker spul, wat in Holten gemakke lijk te krijgen was, en waarvan men in Den Haag niet eens het bestaan meer kende, kreeg hij zomaar het aanbod van een paar Nederlandse SS-ers, om mee te rijden. Zij moesten naar Deventer. Ik denk dat mijn vader constant succes had met zijn uniform. Dat meerijden was natuurlijk iets anders dan wat men er he den ten dage onder zou ver staan. Het was een wagen, ge trokken door twee paarden, die in draf gingen. Die twee SS- mannen wilden er wél wat voor hebben. Ik geloof een stuk kaas en een stuk worst. Dat had mijn vader er graag voor over. Zijn rogge was op eens in veilige handen! De Nederlandse SS-ers begon nen heel aardig te doen tegen hun landgenoten. Ze'wisten natuurlijk dat de Duitsers de oorlog gingen verliezen. Mijn vader draalde lang met afscheid nemen. Hij aaide me steeds over mijn bol en hij zei dat het niet lang meer zou du ren, dan waren we weer sa men. Dan was de oorlog voor bij. Ik was maar bang dat hij die wagen niet zou inhalen. Hij was zo mager, maar ik geloof, toch niet zwak. Het was een opluchting voor mij, toen ik zag, dat hij er nog een aardige spurt uit kon persen. Steeds draaide hij zich half om en zwaaide hij naar mij. Vlak voordat hij het viaduct onder door ging, had hij de wagen in gehaald. Hij zwaaide nog één maal en de SS-ers zwaaiden zowaar ook naar mij. Toen wa ren ze uit het zicht verdwenen. Tegenover het huis van Hend rik, waaruit wij verjaagd wa ren, stond een school. Hoewel ik die ai maanden niet van bin nen had gezien, ging die toch een interessante rol in mijn le ven spelen. Op zekere nacht hoorden we geweldige explo sies en stond de school in lich terlaaie. De volgende ochtend zag de school er geblakerd uit en hoorden we dat de Duitsers de boosdoeners waren ge weest. Ze wilden voorkomen dat de munitie, die daar opge slagen lag, in handen van de Canadezen zou vallen. We hadden nog geen Canadees gezien, dus mijn vriendjes en ik hielden ons aan de dagelijk se werkelijkheid, wat inhield dat we de school binnen gin gen. De muren waren zwart geblakerd en in de gang stond een aantal gevorderde fietsen, waar de banden vanaf gebrand waren. Tot onze grote verba zing konden we er nog op fiet sen. Ik stelde voor om de pret te verhogen door met drie man op één fiets te gaan zitten - en zo reden we door het dorp. Diederik. de kleinste, een jaar of tien, zat op het stuur, met zijn voeten op het spatbord en zijn handen aan weerszijden om het stuur geklemd. Hij reed dus eigenlijk voorop. Gerrit, van mijn leeftijd, zat op het zadel, hield Diederik vast en hield zijn voeten op de onder ste buis van het frame. Ik, om dat ik het had voorgesteld, moest voor de aandrijving zor gen.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 5