Paarden in actie op oogstfeest Supermoto met demo zijspan Keuneroute langs agrariërs Holtens Nieuwsblad 9 Hoitense gewond na Oorlogsherinneringen aanrijding op N 332 Recreatiewerk Beukenlaantje Oogst ophalen met paard en wagen HOLTEN - Beukenlaantje staat zaterdag 26 juli in het teken van de graanoogstdag. Dan zal hier vanaf 13.30 uur op ouderwetse ma nier de oogst worden binnengehaald. Iedereen is welkom om dit van dichtbij te bekijken. Ook is er een gezellige boerenmarkt met landbouwproducten. foto: johan bolink Deel 10 HOLTEN - Vroeger, zeggen mensen op leeftijd wel eens, vroeger was alles beter. Zater dag krijgt iedereen de kans zelf de proef op de som te nemen tijdens het Graanoogstfeest. Dominee Gijsen opent het feest aan het Beukenlaantje om 13.30 uur met het snijden van de eer ste halm. Vanaf dan is er van al les te zien, horen en proeven aan de voet van de Holterberg. Dames en heren in kleder dracht laten zien hoe vroeger graan werd geoogst, met de hand en machinaal. Er worden aardappels gerooid met een machine uit 1920; een van de twee nog werkende in heel Ne derland. Ook de paarden ko men in actie bij het rooien van de aardappels en het ploegen van de grond. Aan het maaiveld is een gezelli ge markt, waar verschillende landbouwproducten worden verkocht. Er is echt krentenweg- ge, honing, zelfs kroepmoes. Er is een tentoonstelling van oude landbouwmachines en trekkers en ook de Oudheidkamer Hoolt'n laat wat zien over hoe het er vroeger aan toe ging. Om de tocht van heden (het centrum van Holten) naar ver leden (het Beukenlaantje) ook in stijl te laten verlopen, rijdt de hele dag een huifkar heen en weer. En om ervoor te zor- HOLTEN - Circuit Vletgaarsma- ten in Holten zal zondag 3 au gustus het decor vormen van spectaculaire ONK Supermoto- wedstrijden. i Motor- en automobielclub de Holterberg heeft alles in het werk gesteld om er een specta culair evenement van te maken. Het parcours is vrijwel gelijk aan voorgaande jaren, alleen het onverharde gedeelte is wat ge wijzigd. Een tweetal springbul- ten zal ditmaal nog meer vergen van de rijkunsten van de cou reurs. Supermoto is een bijzon der spectaculaire tak van mo torsport, waarbij het publiek kan genieten van spanning en sensatie. De populariteit van deze tak van motorsport stijgt snel, het aantal deelnemers neemt dan ook sterk toe, met als gevolg een bijna overvol wed- HOLTEN - De Keuneroute is een bewegwijzerde fietsroute, waar bij men langs diverse boeren- en agrarische bedrijven een klein koffiemolenmuseum een kin derboerderij en een molen komt. Keune is afgeleid van varken en is het dialectwoord voor big. Het dorp Holten aan de voet van de Holterberg genoot regionale be kendheid vanwege de varkens- ■narkten. De route is opgezet door GLTO r afdeling Holten, in samenwer- gen dat iedereen ook weet wat er gebeurt, geeft een spreker uitleg tijdens de demonstra ties. Het Graanoogstfeest is dankzij de hulp van de Rabo bank en de gemeente Rijssen- Holten weer helemaal gratis en duurt tot 17.00 uur. HOLTEN - Bij het Interkerke lijk Recreatiewerk wordt maandag 28 juli tot en met zondag 3 augustus een week vol avontuur. Het thema 'Pira ten van de Lindenberg' wordt verzorgd door team 4, be staande uit Han IJmker, Pieter Groen, Bart Aanstoot en Rens- ke Bondrager. Tijdens de kinderochtenden worden de kinderen omgeto verd tot echte piraten en zullen ze hun eigen piratenvriendje maken, 's Middags worden ze sportiever, met onder meer schatzoeken en een estafette. De kinderochtend is elke och tend van 10.00 tot 12.00 uur en is bedoeld voor kinderen van 4 tot 12 jaar. 's Middags zijn er activiteiten vanaf 14.00 uur. Er is van maandag tot donderdag elke avond van 18.45 tot 19.00 uur een kleuterkwartiertje. Zie voor het volledige programma de posters die bij de campings en in Holten hangen. strijdprogramma. Voor het eerst staat er dit jaar een jeugdklasse op het programma. Daarnaast zal een aantal zijspannen de ge legenheid krijgen hun 'kunsten' king met de Hoitense VW, de vereniging het Tuinpad en Sti- muland. De tocht bestaat uit twee onder delen, één van 30 kilometer en één van 15 kilometer. Beiden kunnen onafhankelijk van elkaar worden gefietst. De Keuneroute loopt door het prachtige buitengebied van Hol ten met z,n vele mooie boerderij en en afwisselend coulissen landschap. Het fietspad slingert zich voort langs de bosrand rich- HOLTEN - Een 29-jarige Hoi tense reed vrijdag 18 juli om 7.50 uur in haar auto over de La- renseweg. Bij het oprijden van de N332 richting Al zag zij de van linkskomende en over de N332 rijdende 39-jarige man uit Borculo niet. Een aanrijding te vertonen. Het betreft geen of ficiële Supermoto-klasse maar een demowedstrijd. Inmiddels zit de Supermotocompetitie er ongeveer voor de helft op en de ting de doorgaande weg van Hol ten naar Heeten. Daarna buigt de weg af in richting van de Holter berg. Zwart- en roodbonte koei en vullen het weiland links en rechts. Opvallend zijn de vaak ge mixte veestapels: zwart en rood. In Dijkerhoek kunt u de molen bezichtigen. Dit is een achtkanti ge stellingmolen uit 1790. In 1890 is de molen naar Dijkerhoek ge haald om als graanmolen te die nen. Men kan de bordjes volgen van was het gevolg. De 29-jarige raakte dusdanig gewond dat zij met onbekend letsel per ambu lance is overgebracht naar het ziekenhuis in Deventer. Beide auto's zijn afgesleept en van de voertuigen is het kenteken inge nomen. spanning is te snijden. Dacht men vorig jaar nog dat met het stoppen van Remy van Rees het voor Marcel van Drunen dit jaar een 'makkie' zou worden, nou 'zuiderbuur' Mare Fraikin denkt daar heel anders over. Volko men aan elkaar gewaagd maakt het de strijd om de punten er buitengewoon spannend op. Met de deelname van een flink contingent Belgische coureurs en enkele Engelse-deelnemers, krijgt het evenement zelfs een internationaal karakter. Maar ook bij de klassen Natio naal en Euro's is de strijd nog niet gestreden. De trainingen beginnen al om 9.15 uur en de wedstrijden om 12.30 uur. (Allebei onder voor behoud). Toegang 5 euro, jeugd tot en met 14 jaar 2,50 euro, kin deren tot en met 8 jaar gratis. de Keuneroute met in het mid den een big, die zich al fietsend in evenwicht houdt op een eenwie- Ier. De route kan men beginnen bij kinderboerderij Dondertman, WV Holten of de Koffiemölle voor routebeschrijvingen en openingstijden van deze bedrij ven kan men bekijken op: www.holtenmetdeholterberg.nl Het boekje de Keuneroute met de beschrijving van de route kan men kopen bij de VW Holten voor 2,50 euro. DOOR: KAREL VAN RI|N Ik heb nog een andere blunder in petto. Ook in Holten moest terdege rekening worden ge houden met wat wel en wat niet mocht, waar het de voedselsitu atie betrof. Ik heb het clandes tien slachten van een varken meegemaakt in de silo van klei ne Egbert. We stonden rondom het beest. Met de grootste moei te werd het dier in bedwang ge houden en het gilde inderdaad als een speenvarken. Ik zag dat de volwassenen er nerveus van werden, vanwege de Duitse bezetter. Een lang mes zorgde voor een spoedige oplos sing en het bloed werd onmid dellijk opgevangen in een grote schaal voor de bereiding van de bloedkoek, een lekkernij, waar over ik veel had hóren praten. Ik heb het nooit geproefd en het zelfde gold voor de anderen, omdat, toen ik met twee vriend jes van de verhoging sprong, waar wij de voorstelling hadden bijgewoond, ik net met mijn voet de schaal raakte waardoor het kostelijke vocht verloren ging. Iedereen was woedend. Ik schaamde mij diep en ik ben ge vlucht. De hele middag heb ik mijn gezicht niet laten zien. Pas tegen de avond ben ik naar huis gegaan en ik verwachtte een vre selijke uitbrander van Hendrik te krijgen. Ik heb er niets over te horen gekregen. Natuurlijk moet Hendrik mijn verdriet ge zien hebben. Hij zal die straf vol doende hebben gevonden. Er is nooit één woord over gezegd. Vind zo'n tweede man maar eens. Op zondag ging ik altijd met Hendrik en Johanna naar de kerk, waar Hendrik tijdens de preek meteen in slaap viel. Bak kers moesten immers altijd vroeg uit de veren. De familie was Nederlands Hervormd, maar Hendrik tilde er, dacht ik, niet zo zwaar aan. Het kwajon gens achtige in Hendrik maakte dat ik vaak het prettige gevoel had met een oudere broer te doen te hebben. Johanna en Dina waren zo lief dat het bijna moeders voor mij waren. Hoewel ik een meer dan goed tehuis had, had ik toch vaak heimwee. Mijn zuster had mij een paar keer opgezocht, vanuit Almelo. Ze had het daar niet slecht, maar het was natuurlijk heel anders vergeleken met mijn situatie. Ik had er als het ware een paar ouders bij gekregen. We spraken veel over thuis, wat begrijpelijk was. We vroegen ons vaak af hoe het met Pa en Ma zou gaan. We hoorden meer dan eens van mensen die uit het westen kwamen en ook net als Pa op hongertocht waren dat het steeds slechter werd in de grote steden. Mijn zuster moest in dat hotel allerlei huishoude lijk werk doen en in ruil daar voor had ze vrij kost en inwo ning. Ze juichte niet, maar ze be greep natuurlijk dat ze blij mocht zijn met wat ze had. De bakkersjongen Gert Traan- man, die het brood bezorgde bij de boeren in de Beuseberg, nam mij vaak mee vöör op de trans portfiets. Hij was een paar jaar ouder dan ik. Hoe hij het klaar speelde zijn evenwicht te be houden met mij voorop en al het brood dat hij moest afleve ren, moet circuswerk zijn ge weest. Soms kapseisden we, maar uiteindelijk kreeg elke boer wat hij besteld had. We hebben één keer, en dat vergeet ik nooit, de bestellingen bezorgd met de arreslee. Toen al het brood afgeleverd was, liet Gert het paard in draf gaan. Het was al een beetje duister geworden. De prachtige witte sneeuw, het geluid van de paardenhoeven, het getingel van de belletjes, het schijnsel van de maan - het was of we door een verhaal van Tsje- chov reden, dat ik eens in één van mijn vaders boeken had ge lezen. Om nooit te vergeten! Supermoto zorgt voor spectaculaire momenten. FOTO: JOHAN BOLINK

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 9