opnieuw in tent Espelo Normaal Blinde Ed en Plok op Sploder Feest Holtens Nieuwsblad 9 opbrengst EHBO geeft cursus AED Gift Beuseberg geeft geld aan Oudheidkamer Hoolt'n Zoeken naar nachtzwaluwen op Sallandse Heuvelrug Astmaionds 0 'De sfeer was vorig jaar fantastisch. Dat vond Bennie Jolink zelf ook' ESPELO - Normaal is terug van weggeweest in Espelo. Komende zondag treedt de band van Ben nie Jolink op in de grote feesttent aan de Espelo- dijk. Oorlogsherinneringen ESPELO - Het pro gramma van het Sploder Feest is bekend. Dit wordt vrijdag 11 tot en met zondag 13 juli ge houden aan de Espelo- dijk. Dinsdag 3 juni 2008 HOLTEN - Collectanten van het Astma Fonds hebben 3427,29 euro opgehaald. Met dit ingezamelde geld wordt onderzoek naar betere behan delingen gefinancierd. Astma is een erfelijke longziek te. En nog steeds ongeneeslijk. Dankzij onderzoek kan astma •n de toekomst voorkomen en genezen worden. HOLTEN - In Holten hangen op steeds meer plaatsen AED-ap- paraten. De Automatische Ex terne Defibrillator is een appa raat, die stroomschokken kan geven. Daarnaast praat het toe stel gebruikers door de reani matie heen. Ook wordt er een hartfilmpje gemaakt. De artsen in het ziekenhuis kunnen hier door goed zien wat er aan de hand was. In het land hoort men steeds meer succesverha len over de AED. Dankzij deze apparaten zijn al vele levens ge red. Bij een volledige EHBO-op- leiding is de reanimatie een les- onderdeel. Daarnaast wordt na de opleiding ook het reanime ren met de AED geoefend. Bij voldoende belangstelling start de EHBO in het najaar een nieuwe cursus. Sommige men sen willen alleen kunnen reani meren met de AED. Daarom start de EHBO, bij voldoende belangstelling, een AED-oplei- ding. De cursus duurt twee avonden. Lesdata zijn maandag 23 en dinsdag 24 juni. De kosten bedragen 25 euro per persoon. Wie interesse heeft, kan zich melden bij: Johan Schuppert, Reilinksweg 49,7451 CP Holten, telefoon 0548-367722; voorzit- ter@ehbo-holten.nl. Als je meer wil weten over de AED, kijk dan op de site van de EHBO: www.ehbo-holten.nl HOLTEN - Natuurdiorama Hol- terberg houdt zaterdagavond 7 juni een excursie op de Holter- berg waarbij de gidsen van het natuurmuseum belangstellen den meenemen naar de wereld van de nachtzwaluw. De excur sie die om 21.30 uur begint, duurt ongeveer twee uur en start bij Natuurdiorama Holter- berg. In verband met de beperk te groepsgrootte is vooraf aan melden gewenst. Aanmelden: Natuurdiorama Holterberg. Te lefoon 0548-361979, muse- um@holterberg.nl. Herman Nijenhuis, secretaris van de feestcommissie Espelo, is blij dat Normaal weer terug is in het buurtschap. "We hebben ze jarenlang gehad, maar in 1999 kwam er een eind aan. Dat kwam omdat ze een groepje Amsterdammers meenamen die ons ging vertellen wat we moesten doen. Toen was bij ons de aardigheid eraf', weet Nijen huis nog. Vorig jaar kwam Nor maal voor het eerst weer terug in Espelo en het werd zo'n suc ces dat er nu een vervolg is.'We hadden wat wisselingen in het bestuur gehad en vroegen ons af of het niet gezellig zou zijn als Normaal weer zou optreden. En vorig jaar was het een geweldig feest, dus komen ze nu weer. Het gaat nu ook wat rustiger dan tien jaar geleden. Dat ruige gedoe in de tent gebeurt nog wel, maar dan in Brabant en in Drenthe. Bennie Jolink is daar zelf ook nog wel eens gepikeerd over. Sommige jongens komen helemaal niet voor het optre den, maar komen alleen om de beest uit te hangen. Gelukkig was hier de sfeer vorig jaar fan tastisch. Dat vond Bennie zelf ook", aldus Nijenhuis die een Normaal-fan is van het eerste uur. "Ik ga naar meerdere con certen per jaar. Dit jaar heb ik ze nog in Enschede gezien, in de Schouwburg. Drie weken voor dat de Schouwburg dicht ging. Er is wel kritiek op Normaal, dat het heel anders is als vroeger. Het is ook minder ruig, maar muzikaal gezien zijn ze stappen vooruit gegaan. Dat beaamt ie dereen wel", aldus Nijenhuis. De tent gaat zondag om 17.00 uur open. In het voorprogram ma speelt de rockband 'Toon, Teun en August' van Toon Ep- pink. Zij beginnen om 18.00 uur. Normaal begint om 19.00 uur. Kaarten in de voorverkoop kosten 20 euro, aan de tent 25 euro. Nijenhuis: "Wat ik het mooiste nummer van Normaal vindt? Tk ben een eenvoudige boerenlul'. Daar kan ik me wel in vinden..." BEUSEBERG - Jan Deijk en Jan Beumer van Stichting Oudheidkamer Hoolt'n waren afgelopen zaterdag aanwezig in de feesttent van buurtvereniging Beuseberg. Zij kregen uit handen van Jan Coster een cheque van 400 euro uitgereikt. Jan Costen "Vorig jaar be stond de buurtvereniging 12,5 jaar en hebben we een boerenbruiloft gehouden op het feestterrein. Daarnaast hebben we een boekje uitigebracht Beuseberg, vroeger en nu. Hiervoor stelde de Oudheidkamer materiaal voor ter beschikking. Nu willen we iets terug doen en geven we de stichting een deel van de opbrengst" Jan Beumer en Jan Deijk zijn erg blij met deze gift. "Met dit geld kunnen we extra dingen doen, die anders niet mogelijk zijn. Ook zien we het als een waardering voor de oudheidkamer." Volgens Jan Coster ging het om een eenmalige gift en is het zeker niet de bedoeling om jaarlijks een gift aan goede doelen te geven, foto: sander scheper MAN Deel 3 DOOR: KAREL VAN RIJN Toen de oorlog steeds langer ging duren en ik een man op ze kere dag mijn vader hoorde ver tellen dat de weggevoerde jo den in concentratiekampen werden vermoord en dat hun huid werd gebruikt voor de fa bricage van lampekapjes, ben ik heel stil geworden. Ik wist toen met zekerheid dat ik mijn jood se vriendjes nooit meer terug zou zien. Tot op de dag van van daag is dat voor mij een ver schrikkelijke herinnering geble ven. Ik heb er nooit met mijn vader over gesproken en hij heeft het evenmin ooit bij mij ter sprake gebracht. Wij hadden immers beiden dezelfde gruwe lijke herinnering aan die bewus te nacht, toen we er getuige van waren geweest hoe de joden in onze straat als beesten werden weggevoerd. Ik heb nimmer de behoefte gehad om er over te praten. Dat ik er nu over schrijf, vind ik voldoende. Wij gingen samen op de fiets het Westland in, om aardappe len te kopen. AI gauw viel er niet veel meer te halen. De tuinders in het Westland waren niet zo gesteld op die Hagenezen. Ze vonden, denk ik, dat de Hage nezen te veel verbeelding had den. Het zal wel te maken heb ben gehad met de voor-oorlog- se situatie, toen de Hagenaars van stand zich ver boven die lui in het Westland verheven voel den. Er waren tuinders die zei den:" Je komt maar terug, als el ke aardappel één goudstuk waard is" We kwamen eens een erf op, waar de ganzen op ons afstoven. En dat zijn nooit vriendelijke beesten. Die tuin der trok zich er niets van aan. Ik werd woedend en ik keek mijn vader afwachtend aan, maar hij bleef uiterst kalm en beduidde mij alleen maar rechtsomkeert te maken. Thuis gekomen, zei mijn vader dat hij de zaken an ders ging aanpakken. De volgende dag trok hij zijn donkere HTM kostuum aan en hij poetste de klep van zijn pet op tot je er je haar in kon kam men. Hij keek mij grinnikend aan en hij zei: Kijk, Karei, die Duitsers hebben diep respect voor uniformen, zeker als het een donker uniform is, zoals dat van de Waffen SS, het elite korps van de Duitsers. Ik ga een Ausweis halen bij het Duitse hoofdkwartier. En hij kwam er mee terug. Hij vertelde ons dat hij alleen maar had gezegd dat hij een Ausweis wilde hebben, omdat hij voedsel wilde halen in het Oosten van het land, want zijn vrouw en kinderen hadden honger. Het was hem opgevallen dat ze hem goedge zind waren en dat ze naar de zil veren strepen hadden gekeken aan weerszijden op zijn revers. Hij vertrok, geloof ik, dezelfde week nog op de fiets, natuurlijk in zijn HTM-kostuum. Vrijdag 11 juli begint om 20.00 uur met de Sploder Revue: Splo lot zich wier höm. Na afloop is Kleintje Sploder Feest met Blin de Ed. De entree bedraagt 5 eu ro. Zaterdag 12 juli is het weer vroeg opstaan want het opstel len van de optocht begint, na melijk om 8.30 uur. Het vertrek is om 9.30 uur. In de tent worden de prijswin naars van de optocht bekendge maakt, terwijl om 11.00 uur de kinderspelen beginnen. De rommelmarkt met gratis stand- Blinde Ed zal van de partij zijn op het Sploder Feest. FOTO: FREDDIE PAALMAN plaatsen, wordt tussen 13.00 en komt heeft eerste keus. De auto 17.00 uur gehouden. Hier geldt kan bij de stand staan. Dolf voor de kooplui: wie het eerst Moed treedt tussen 13.00 en 14.00 uur op, waarna tussen 14.00 en 16.00 uur de Volksspe len worden gehouden. Berend Veneman treedt tussen 14.00 en 17.00 uur op. Duo Satumus zal het laatste stuk van de middag volmaken. De tent is 's avonds het terrein van de Party Rock Night. Met 7 Op de Schaal van Richter, JPR Strinxband en DJ Der Bomber. Entree: 8 euro. De zondag 13 juli is de gehele dag gratis. Met om 11.00 uur de brunch. Wie hieraan mee wil doen, moet wel een brunchkaart ko pen. Ujsttekenaars krijgen deze gra tis. De Hoolter Korhanen treden om 12.00 uur op, Plork en de Aannemers tussen 14.00 en 18.00 uur en de Zware Jongens tussen 16.00 en 16.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 9