Maand april bleef koud Zeer geslaagde opening pand Nido Holtens Nieuwsblad 16 Nog enkele boeken te koop over Loggers Expositie Muziekoptreden Vinocanka Vogelschieten Anton van Juleke Schutterskoning Beuseberg skeletten LOO - De zesmansfor- matie Vinocanka ver zorgt zondag 1 juni een gezellige middag met Tsjechische muziek rondom boerderijmuse um de Pothaar. Oorlogsherinneringen Dinsdag 27 mei 2008 HOLTEN - Mevrouw Loggers heeft in 1999 een boek geschre ven over het werk van haar va der Tijmen-Jan Loggers. Hij ontwierp karakteristieke wo ningen in Holten en de Holter- berg. Deze zijn herkenbaar aan de cottagestijl. Op dit moment zijn er nog zo'n veertig exemplaren te koop bij Boekhandel Heusinkveld aan de Dorpsstraat. Belangstellen den moeten dus snel zijn om nog een exemplaar te kunnen bemachtigen. Of er een herdruk komt, is niet bekend. De gemiddelde maandtempera- tuur over april is in Holten uitge komen op 9.8 graden, Espelo no teerde 9.3 graden en De Bilt kwam aan 8.9 graden, tegen een langjarig gemiddelde van 8.3 gra den. Daarmee was de maand april aan de zachte kant. Na het teleurstellende temperatuurver- loop tijdens de eerste lente maand maart bleef het ook in april lange tijd vaak te koud voor de tijd van het jaar. Overigens was het weer daarbij niet slecht De zon scheen vaak en er viel niet al te veel neerslag. Pas op 20 april werd in Holten voor het eerst dit jaar de 15.0 graden overschre den. Sinds 1901 is het maar twee keer voorgekomen dat de eerste dag met aangename warmte pas zo laat in het jaar viel. In 1970 kwam de temperatuur pas op 3 mei bo-ven de 15.0 graden. In 1917 werd het op 30 april voor het eerst zo warm. Na 20 april ging het snel en volgde een perio de met zacht maar licht wissel vallig lenteweer. Op 23 april werd in Holten met 21.2 graden de eer ste warm dag van het jaar ge-no- teerd (maximumtemperatuur 20.0 graden. Espelo registreerde toen 20.9 graden. Holten kende deze maand in totaal twee war me dagen, gelijk aan het normale aantal. De hoogste temperatuur 22.6 graden werd in Holten ge meten op 27 april, Espelo noteer de 22.2 graden. In Holten werden vier vorstdagen geregistreerd, dit is tevens normaal voor de maand april. Het tijdvak van 7 tot en met 10 april telde 3 vorst dagen op rij. Op 16 april werd de laagste temperatuur gemeten van -1.1 graden in de weerhut in Holten. Espelo kwam aan -2.3 graden. Met gemiddeld over het land 33.0 mm tegen 44.0 mm normaal was april aan de droge kant. De meeste neerslag viel in het zuidoosten van ons land met 60.0 mm. In Holten werd 38.0 mm neerslag gemeten, Beuse berg noteerde 39.0 mm, Dijker- hoek kreeg 43.5 mm in de regen meter, Espelo 41.5 mm, en De Bilt 34.0 mm neerslag tegen 45.0 mm normaal. Zeer natte dagen kwamen nauwelijks voor op 1 dag na. Op 28 april viel de mees te neerslag van de maand, Beus eberg noteerde 17.0 mm, Dijker- hoek 12.0 mm, Holten 12.8 mm en Espelo 11.0 mm. Een flink deel van de maand verliep zelfs overwegend droog. Van 6 tot en met 22 april viel er gemiddeld in Holten en omgeving slechts 4.0 mm. De zon scheen in april ge middeld over het land 190 uren tegen 162 uur normaal. Daar mee was april aan de zonnige kant. De meeste wolken kwa men voor in het zuidoosten. Daar scheen de zon maar 162 uren. In het voorjaar is de kust strook meestal veel zonniger dan het binnenland. Dit komt door het nog relatief koude zeewater dat wolkenvorming onderdrukt. In De Bilt werden 185 zonuren gemeten tegen 158 uren nomaal. In Holten werden nog drie mist- dagen waargenomen. En zo heeft de maand april het nog niet zo slecht gedaan. April vorig jaar was ook bijzonders met al die zon en warmte. Weerman, Freddie Paalman HOLTEN - In Natuurdiorama Holterberg wordt vanaf 1 juni een bijzondere tentoonstelling gehouden. Namelijk eentje van dierlijke skeletten. Naast gewone dieren, zullen ook bijzondere exempla ren worden tentoongesteld. Het geeft een goed zicht hoe een dier is 'opgebouwd'. Zij spelen Tsjechische blaasmu ziek, vooral uit de streek Mora- vië. De kapel is ontstaan uit in teresse voor de muziek en de Moravische cultuur en gebrui ken. Dit is onder meer terug te vinden in de naam. Vino bete kent wijn en Moravië staat be kend om zijn wijnbouw. Diverse keren hebben zij de muziek uit eerste hand kunnen horen tijden bezoeken aan mu ziekfestivals in Tsjechië. Veelal spelen ze muziek van Jo zef Konocny. Hij schrijft Mora vische nummers en heeft met dezelfde bezetting als Vinocan ka ook een kapel. De klank van Vinocanka is zeer verrassend compleet en niet vergelijkbaar met een normale blaaskapel. Naast de optredens in Tsjechië en Nederland spelen zij zondag 1 juni op de Pothaar van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. Bezoek museum 2 euro. De Pothaar is te vinden aan de Pothaarsweg 8 in Loo-Bath- men. Deel 3 minst een hele grote kerel bij!! Lachend vervolgden we onze door: karel van Ri)N weg. Het was, een hele tippel. De schoenen van mijn vader Na een aantal seconden, die ,die wel warm waren, begon- uren leken te duren, hoorden nen als lood aan mijn voeten we de voetstappen weer ver- te hangen. Toen we thuis kwa- dwijnen, in dezelfde richting men, verdeelden wij de buit. als ze gekomen waren. We Mijn moeder was boos toen bleven nog een poosje bin- zij hoorde wat wij gedaan nen. Het zou een valstrik kun- hadden. Dat mag je nooit nen zijn. We stonden op het meer doen, waren haar woor- punt met onze buit te vertrek- den. Veel te gevaarlijk. Ze was ken, toen we onze tweede wel blij met mijn buit- en de schrik kregen. latjes die dienst hadden ge daan voor de rozen noemde We hoorden een oorverdo- mijn moeder toverhoutjes. vend lawaai, de grond trilde Beter aanmaakhout bestond onder onze voeten, en we za- er niet! gen plotseling een reusachtige sigaar te lucht in gaan. Een V2. Mijn vader was conducteur/ We waren dus, zonder het te bestuurder bij de H.T.M. Het weten, vlak bij een lanceer- was een gevoelige man, een plaats van de V2. We wisten knap uiterlijk, die veel van niet hoe snel we weg moesten operamuziek hield. Hij had de komen. grote operazangers allemaal gezien en gehoord in het Ge- We hadden flink wat hout ver- bouw voor Kunsten en We- j zameld. Het was niet eenvou- tenschappen. op de Zwarte- dig om over de tankgracht te weg in Den Haag. Hij vertelde komen met die volgeladen daar vaak over. Beniamino slee. Toen we bijna boven wa- Gigli was één van zijn grote fa- ren, duvelden er weer een vorieten. Hij had er grammo- paar stammetjes naar bene- foonplaten van, waar wij sa- den. Maar even later hadden men naar luisterden. Hij ver- we het hele spul boven. We telde mij dat hij op de tram, verbeeldden ons gewoon tot wanneer hij een opera stond de geallieerden te behoren die te fluiten, weieens bezoek Nederland kwamen bevrij- kreeg op het achterbalkon van den. We waren onze schrik al- één van zijn passagiers, die weer vergeten. Hier en daar een gesprek met hem aan keken de mensen verbaasd in knoopte over datgene, waai onze richting. Ie hoorde ze zij beiden een beetje verliefd denken "Waar hebben die op waren. Mijn broer en mijn knaapjes dat vandaan ge- zuster zullen ongetwijfeld zijn haald?" We liepen te fantase- muzikaliteit geërfd hebben, ren, wie en wat dat geweest Een plaatselijk bekende musi- was, daar in die tuin. We kwa- cus complimenteerde hem men tot de volgende analyse - eens met zijn vlekkeloze weer- dat moet een mof zijn ge- gave van een heel stuk opera, weest, die dat lawaai heeft ge- Met mijn eigen oren heb ik hoord. Hij moet die voetstap- ook gehoord dat hij mooi kon pen in de sneeuw hebben ge- fluiten. Hij las graag, maar het zien, en ook gezien hebben moest geen oppervlakkige dat ze het huis in waren ge- kost zijn. Op zijn vrije dag gaan. Voor geen prijs ga ik kwam hij vaak thuis met een hier alleen naar binnen, moet filosofisch werk, dat hij op de hij gedacht hebben. Dan grij- markt had gekocht en daar pen die lui me en is het met verdiepte hij zich dan langdu- me gebeurd. En er is op z'n rig in. HOLTEN - Met het wegschui ven van sneeuw op de weg, werd afgelopen donderdag het nieuwe pand van Nido Univer sal geopend. Daarna konden genodigden en later andere be langstellenden, het pand op in dustrieterrein Vletgaarsmaten van binnen bekijken. Nido, in 1949 begonnen door smid Herman Klein Velderman, is uitgegroeid tot een bedrijf die over de hele wereld sneeuw schuivers en strooimachines le vert. Daarnaast verzorgt het be drijf service aan klanten. Het eerste deel van het nieuwe pand werd al in 2001 in gebruik genomen. Pas sinds vorig jaar is het complex op de Kol helemaal dicht en is het heen en weer pendelen voor het personeel af gelopen. De wensen van ge bruikers worden steeds stren ger, waardoor de productie aan hoe een strooimachine in elkaar wordt gezet. Ook waren er de monstraties waarbij sneeuw schuivers en bezemwagens aan het werk waren te zien. Algemeen directeur Han Leem huis is erg blij met de nieuwe lo catie. "Voormalig directeur Jo- han Jansen is met gesprekken met de gemeente begonnen over een verhuizing naar Vlet gaarsmaten. Want we zaten toch wel erg bekneld tussen het spoor en de woonwijk." De bouw ging overigens niet zonder slag of stoot, want er kon alleen worden gebouwd in het laagseizoen van Nido. Hierdoor werd er binnen zes jaar in vijf fa ses gebouwd. Nu is het helemaal over en maakt het het bedrijf tweedui zend strooiers per jaar en kun nen er per week zo'n negentig machines worden gebouwd. BEUSEBERG - Anton Klein Twilhaar schoot zich afgelopen zaterdag tot de Schutterskoning van de Beusberg. het vogelschieten in de Beuseberg een week eerder gehouden dan het Voorjaarsfeest. Dit laatste vindt komende vrijdag en zaterdag plaats in de feesttent aan de Langstraat. Anton wist na 376 schoten de vogel naar beneden te krijgen. De kop ging er al na drie scho ten af. Get van de Hidder wist deze te raken. Gerben van Dennenkamp haalde met het 79ste schot de linkervleugel naar beneden. Johan Vasters schoot met schot 104 de rechtervleugel naar beneden. De staart was na 162 schoten aan de beurt. Jan Remmelt Schoemaker haalde deze naar beneden. FOTO: fkeddie paalman Met het verschuiven van sneeuw, werd het nieuwe pand van Ni do geopend. foto: sander scheperman steeds meer eisen moet vol doen. Er is echter de mogelijk heid om de apparatuur op de weg als in een gesloten ruimte te testen. Tijdens de open dagkonden be zoekers de verschillende hallen bekijken en zo goed ontdekken

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 16