Wereldtijdpad zoekt vrijwilligers Abby Rensen, Moeder van het jaar i expert DOORNENBAL UITNODIGING VOOR ZIBRO AIRCO INFORMATIE AVOND 27 MEI u Audio - Video - Telecom - Electro Junior Ranger, helper van de boswachter Aanvang 20.00 uur, de koffie staat vanaf 19.30 uur klaar! Laat U deze avond uitgebreid door de Zibro specialist informeren over alles op het gebied van airco: uitleg technieken en mogelijkheden welke model/capaciteit? mobiele unit of wandmodel? hoe te plaatsen; zelf doen of laten installeren? energieverbruik? kwaliteit binnenklimaat? ontvochtiging? en uiteraard het kostenplaatje (met speciale aanbiedingen op deze avond Meld U nu aan d.m.v. het opsturen van onderstaand formulier, telefonisch of via expert@doornenbal.nl Ja, ik kom naar de vrijblijvende info avond op 27 mei 2008. start 20.00 uur (vanaf 19.30 uur welkom) Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.nr: Emailadres: Aantal personen: Rijssensestraat 280, 7441 AN Nijverdal, Tel.: (0548) 62 00 00 Dinsdag 20 mei 2008 20 RUSSEN/ HOLTEN - De ontwikkeling van het We- reidtijdpad ligt op koers. De aanbesteding voor de 2000 palen is vorige week de deur uitgegaan, het lo go staat op het punt om van de ontwerptafel af te komen en de eerste de mo-paal is klaar. Boven dien is er al een proefrou- te uitgestippeld vanuit Holten die de basis vormt voor de verdere uitlijning van de route. "Op de de mo-paal kun je goed zien, hoe het er ongeveer uit gaat zien", zegt Floor Looy, de uitvinder van het Wereldtijdpad. "Het be gint steeds concreter te worden." Om de realisatie van het project een vervolg te ge ven heeft de stichting We reldtijdpad veel vrijwilli gers nodig. Om die men sen te bereiken en om het publiek geïnteresseerd te krijgen houdt Looy twee inloopavonden. De eerste is op 29 mei (19.30 uur) in de bibliotheek in Rijssen, de tweede op 5 juni (19.00 uur) in het gemeentehuis in Holten. "Aan vrijwilli gers hebben we nog een groot gebrek", zegt Looy. "De mensen kunnen meehelpen met het verza melen van feiten voor de inhoud van het tijdpad, maar ze kunnen ook hel pen met het organiseren van evenementen, om ac tiviteiten te ontwikkelen. Er moeten themaroutes worden ontwikkeld die betrekking hebben op be paalde aspecten, zoals bij voorbeeld de geschiede nis van Rijssen, de ge schiedenis van Holten of bijvoorbeeld een muzika le tocht door de geschie denis. Wat we ook nodig hebben zijn verhalenver tellers. Mensen die langs het tijdpad opdoemen als bijvoorbeeld Napoleon, Willem van Oranje, Wil lem Drees of één van de jongens van Bontekoe. Die moet je kunnen aan spreken, waarna ze hun verhaal uit het verleden kunnen vertellen", aldus Looy. Bij de inloopavonden kunnen de vrijwilligers zich aanmelden. Om een en ander in goede banen te leiden worden werk groepen gevormd die door twee of drie mensen worden aangestuurd. Looy hoopt op een grote belangstelling aan de zijde van de vrijwilligers. "Hoe meer mensen erbij be trokken zijn, hoe minder belastend het is." Elk jaar zal er een wedstrijd wor den uitgeschreven over de nieuwe jaarpaal. Daarin kunnen suggesties wor den aangedragen voor wat er op de nieuwe paal geplaatst kan worden. Met een feestelijke bijeen komst wordt de nieuwe paal telkens op de langste dag van het jaar geplaatst, zo is de bedoeling. In to taal komen er zes werk groepen: 'historie', 'com municatie en marketing', 'nieuwe jaarpaal', 'edu tainment' (het ontwikke len van themaroutes, rou teboekjes, educatieve pro gramma's), 'evenemen ten' en 'beheer en onder houd'. RIJSSEN/ HOLTEN - "Wij hadden ons geen betere moeder kunnen wensen", vindt Marco Rensen uit Holten. "Zij is in mijn ogen een voorbeeld voor de moeders van deze tijd en daarom wil ik mijn moeder Abby nomineren voor Moeder van het jaar 2008." Uit de vele inzendingen naar aanleiding van een oproep in deze krant van enkele weken geleden, vond de redactie de manier waarop Marco Rensen over zijn moeder schreef het juiste beeld geven van 'een echte moeder'. Daar om werd Abby Rensen uit Dijkerhoek dit keer onze Moeder van het jaar. Abby Rensen-Reylink, ge boren en getogen in het :~=ss Marco Rensen: "Wij hadden ons geen betere moeder kunnen wensen." foto: harry broeze buitengebied van Holten en getrouwd met Hendrik Willem Rensen uit Espelo, woonde de eerste jaren van haar huwelijk in bij de ou ders van haar man waar zoon Gerrit en dochter An ke werden geboren. Abby helpt volop mee in het huishouden en bakt iedere ochtend pannenkoeken voor de hele familie. In 1963 verhuisde het gezin naar een woning aan de Tromopsweg in Dijker- hoek waar de zoons Joop en Marco worden geboren. Zoon Marco vertelt dat hij in een vrij traditioneel ge zin is opgegroeid. "Mijn va der ging naar zijn werk en mijn moeder deed de huis houding. Ook had ze wel eens een baantje buitens huis. I^ater nam ze ook de verzorging op zich van haar bejaarde ouders en haar 23-jaar oude zus Riek, die een verstandelijke be perking had. Geen makke lijke taak, maar ze deed het met volle overgave. Ook het gezin kostte haar veel energie. Mijn vader werkte in drie ploegendiensten en vier kinderen opvoeden was een heel geregel. Mijn moeder probeerde ons de normen en waarden van het leven mee te geven en dat is haar, zoals ik het zie, goed gelukt, 's Morgens hielp ze ons naar school en bij de achterdeur kregen we altijd een kus en zwaai de ze ons na. Als wij weer uit school kwamen zorgde ze ervoor zoveel mogelijk thuis te zijn zodat wij onze verhalen kwijt konden." Vooral de vele zorg die zijn moeder aan haar ouders en tante Riek besteedde, heeft veel indruk op Marco gemaakt. "Het leek soms wel een dagtaak. Toen oma er niet meer was ging tante Riek naar het bejaardente huis in Holten, waar mijn moeder haar regelmatig bezocht. Ook met de feest dagen zorgde zij ervoor dat tante Riek niks te kort kwam en ook kon genie ten. Inmiddels hebben mijn moeder en vader tien kleinkinderen. Zij genieten hier echt enorm van en hebben alle tijd voor kin deren en kleinkinderen. Mijn moeder staat niet elke week bij ons op de stoep maar wanneer één van ons haai' hulp nodig heeft staat zij altijd voor ons klaar en dat is een fijn gevoel." NIJVERDAL/ HOLTEN - Als het aan Rianne Evers, me dewerker communicatie en educatie van het Natio naal Park De Saliandse Heuvelrug, ligt, lopen er in het natuurgebied van het nationaal park over onge veer een jaar groepen jon geren rond met de titel van Junior Ranger. Momenteel is ze bezig om scholen in de omgeving te bezoeken en warm te maken voor het project. "Een ranger is een boswachter. Een Junior Ranger is dus een junior boswachter. Het is de be doeling dat de Junior Ran gers zo ongeveer hetzelfde gaan doen als de boswach ter. Dus - helpen bij pu blieksactiviteiten, maar ook bij inventarisatie van flora en fauna, onderzoek of bomen zagen. Gastheer of -vrouw spelen." Het pro ject Junior Ranger richt zich op jongeren tussen de 12 en 15 jaar. Basisscholie ren kunnen naar het IVN, maar voor oudere jeugd is er niets op dit gebied. Die leemte gaat het Junior Rranger project opvullen. Het project is overigens niet nieuw; in verschillende Europese landen bestaat het al en vindt jaarlijks uit wisseling van de Junior Rangers plaats. Het project wordt ondersteund door Europarc, het samenwer kingsverband van Europe se nationale parken. Ook ia Nationaal Park Weerrib- ben-Wieden i.o. is een groep opgericht. Leden van het IVN hebben enthou siast gereageerd en willen de Junior Rangers gaan be geleiden. Want Junior Ran ger ben je niet zomaar. "Ze moeten eerst een program ma doorlopen, dat afgeslo ten wordt met een certifi caat. Het duurt van sep tember tot juli. Negen bij eenkomsten. Ze worden ambassadeurs van het na tionaal park en zijn als zo danig ook herkenbaar: met pet, rugzak, T-shirt en jack." Gedacht wordt aan groepen van maximaal tien Junior Rangers. Ook wil Rianne de ouders betrek ken bij het werk van de Ju nior Rangers. Met klem be nadrukt ze nog dat dit heel iets anders is dan de scou- ting. iunior Rangers aan hei werk in het bos. Het jaar programma wordt afgeslo ten met een kamp.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 20