Open huis Nido Universal Holtens Nieuwsblad 5 Voorbereidingen tijdpad in volle gang Vrijwilligers nodig voor tijdpad Oorlogsherinneringen van Karei van Rijn Holtenaren van harte welkom om nieuwbouw Nido te bekijken Kijkje nemen in nieuwe vestiging op Vletgaarsmaten Info-avond Wereldtijdpad Nido HOLTEN - Inwoners van Holten en omstreken worden donderdag 22 mei uitgenodigd voor de Nido Relatiedag. Oorlogsherinneringen Zij zijn van harte welkom vanaf 18.00 uur aan de Handelsweg 8 in Holten en krijgen de gelegen heid een kijkje achter de scher men te nemen. Sinds 1949 realiseert Nido voor haar opdrachtgevers een scho ne infrastructuur en opgeruim de leefomgeving. Met totaalop lossingen voor gladheidbestrij ding en straatreiniging, gekop peld aan een uitzonderlijk hoog serviceniveau. Dat heeft geleid tot een stevige groei van ons be drijf waardoor verhuizing naar een nieuwe, ruimere bedrijfslo catie dan ook noodzakelijk was. Het gebouwencomplex van Ni do aan de Industrieweg in Hol ten is historisch gegroeid. Klein schalig begonnen in 1949, breidde Nido haar fabrieks- ruimte in de loop der jaren steeds verder uit. In 2001 was het bedrijf volledig uit zijn jasje gegroeid en had het behoefte aan extra mimte voor de pro ductie, de service en de onder steunende afdelingen. Boven dien waren de faciliteiten in de oude productiehal niet inge richt op het moderne produc tieproces van de Stratos 2 strooimachine. In 2001 kocht Nido vier hectare grond op het nieuwe industrie terrein Vletgaarsmaten in Hol ten. Inmiddels is daar in 2005 een nieuwe fabriekshal in ge bruik genomen waarin de logis tiek en arbeidsomstandigheden optimaal zijn. Hierdoor is de productiesnelheid aanzienlijk hoger dan in de oude hal. Als de productie eenmaal op topsnel heid draait, worden 90 Stratos' strooimachines per week ge bouwd. Dat is een derde meer dan op de oude locatie. In november 2006 ging de eer ste paal van de laatste fase van de nieuwbouw van Nido de grond in. In deze fase werden de kantoren en de servicewerk- plaatsen gerealiseerd. In het voorjaar van 2007 werd hieraan de laatste hand gelegd. Na de verhuizing werd de deur van de fabriek op het oude industrie terrein De Kol in juni definitief gesloten. HOLTEN - Nido Universal heeft nu alle afdelingen gevestigd op industrieterrein Vletgaarsmaten. Belangstellenden worden donder dag 22 mei vanaf 18.00 uur uitgenodigd om langs te komen en een kijkje te komen nemen hoe het is geworden. FOTO: SANDER SCHEPERMAN vertelt hij zijn verhaal hoe hij deze moeilijke periode als jon gen heeft doorgebracht. Hoe zijn familie een zak rogge kreeg van Wansink, hoe hij on derdak kreeg in Holten, hoe de reis erheen verliep en wat hij in die tijd heeft meegemaakt. HOLTEN - Karei van Rijn werd op 8 oktober 1931 geboren in Den Haag. Hij heeft de Tweede Wereldoor log voor een groot deel in Den Haag en Holten meegemaakt. In enkele afleveringen onder de naam Oorlogsherinneringen, HOLTEN - De voorbereidingen van het nieuwe Wereldtijdpad zijn in volle gang. De bedoeling is dat het wandelpad met een lengte van 50 kilometer in okto ber 2009 helemaal klaar is. Het eerste deel ervan zal in oktober dit jaar in gebruik worden geno men. Het is zowel een wandelroute, een 'beleefpad' als een cultu- reel-historisch project. Langs het pad komen ruim tweedui zend 'jaarpalen' te staan. Het wordt daarmee het grootste tijdpad ter wereld. Elke jaarpaal biedt wetenswaardigheden uit het betreffende jaar. De palen zijn chronologisch geplaatst. De route bestaat uit zeven tot acht aan elkaar gekoppelde, lusvor- mige paden. Het Wereldtijdpad is een uniek project dat geheel binnen de ge meentegrenzen van Rijssen- HOLTEN - In samenwerking met het Steunpunt Vrijwilligers wordt 29 mei om 19.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst ge houden in de bibliotheek te Rijssen over het Wereldtijdpad. De projectleider zal dan infor matie geven over het Wereld tijdpad en over de rol die vrijwil ligers kunnen spelen teneinde het project tot een succes te ma ken. De tijdpaaltjes, zoals ze langs het pad te vinden zijn. Op een draaibare kubus staat informatie over een bepaald jaar. Holten wordt gerealiseerd. Daarmee krijgen de inwoners een bijzondere attractie in huis met regionale, zelfs landelijke allure. Omdat er bij de aanleg en de instandhouding van zo'n attractie nogal wat komt kijken, is op 1 februari van dit jaar de Stichting Wereldtijdpad opge richt. De taak van de stichting is te zorgen voor de inrichting, het beheer, het onderhoud en de uitbouw van het Wereldtijdpad. Het Wereldtijdpad wordt aan gelegd met subsidies van de ge meente Rijssen-Holten, de pro vincie Overijssel en de Europese Unie. Voor de invulling, het onder houd en de exploitatie doet de stichting een beroep op vrijwil ligers. De vrijwilligersorganisatie zal bestaan uit de volgende werk groepen: Werkgroep Historie, Werkgroep Communicatie Marketing, Werkgroep Nieuwe jaarpaal, Werkgroep Edutainment, Werkgroep Evenementen en Werkgroep Beheer Onder houd. HOLTEN - Op korte termijn heeft de Stichting Wereldtijd pad behoefte aan vrijwilligers. Die behulpzaam willen zijn bij het verzamelen, selecteren en het screenen van historische wetenswaardigheden. We zoe ken daarvoor personen met his torische interesse. Een geschie denisopleiding strekt tot aanbe veling maar is niet vereist. Deze personen zullen deel uitmaken van de Werkgroep Historie. Voor het ontwikkelen van the maroutes, routeboekjes en edu catieve programma's onder meer voor scholen. We zoeken daarvoor personen met kennis van (lange) wandelroutes of er varing met het ontwikkelen van projecten voor het onderwijs. Deze personen zullen deel uit maken van de Werkgroep Edu tainment. Beide werkgroepen zullen worden geïnstrueerd, be geleid en zonodig opgeleid door de projectleider van het inrich tingsproject, drs. Floor Looy. Na de zomervakantie wordt begon nen met de vorming van de Werkgroep Beheer Onder houd en de Werkgroep Nieuwe jaarpaal. De vorming van de Werkgroep Communicatie Marketing en de Werkgroep Evenementen begint in het voorjaar van 2009. Voor meer informatie: SPV Rijssen-Holten, telefoon 0548-512946. Deel 1 DOOR: KAREL VAN RI|N Het moet in 1942 zijn geweest, ik was elf jaar, en ik woonde in har tje Den Haag, bij de markt, toen ik midden in de nacht werd opge schrikt door luid gegil op straat, huilende vrouwen, en Duitse stem men die bevelen schreeuwden. Ik sprong mijn bed uit en liep naar de voorkamer, waar mijn vader, half achter het gordijn staande, naar beneden gluurde. Hij beduidde mij weer naar bed te gaan, met de woorden: "Ik vertel het je morgen wel". Ik zag nog net in het bleke licht van de maan dat een Duitse soldaat zijn geweer ophief en tegen mijn vader schreeuwde, zoiets als "Weg vom Fenster!" Ik hoorde even later het geluid van aan- en afrijden van zware auto's. De volgende ochtend vertelde mijn vader mij op sombere toon dat de Duitsers alle Joden in onze straat hadden weggevoerd. Het drong nog niet ten volle tot mij door, dat ik Loekie Fresco nooit meer zou zien. En Paula Heijligers, een meisje dat ik in stilte veraf goodde, en dat schuin tegenover mij woonde. Mijn vriendjes en ik hadden Loekie al een hele tijd niet meer gezien. Er was door de Duitsers de verordening afgegeven dat Joden de ge le Davidster moesten dragen en het was hun strikt verboden met niet-Joden om te gaan. Ze mochten ook niet op openbare plaatsen komen, zoals in parken. Vaak ging ik met mijn vriendjes naar het Zuiderpark, waar wij dan een hut bouwden en ons verbeeldden cowboys of indianen te zijn. Toen Loekie de ster nog maar net droeg, was hij, ondanks het ver bod, met ons meegegaan naar het Zuiderpark. Je bent tenslotte vriendjes. We waren ons er trouwens niet eens van bewust dat we iets ongeoorloofds deden, tot we bij de uitgang van het Zuiderpark, bij het Veluweplein, een Duitser in onze richting zagen komen. Hij had een pet op, dus was het geen gewone soldaat. Wij beseften op eens dat een van ons - Loekie - op verboden gebied liep. We keken zwijgend in de richting van die Duitse officier, ik keek even naar Loekie en ik zag de doodsangst in zijn ogen, terwijl hij zijn ster met zijn hand bedekte. De Duitser keek een andere kant op en vervolgde zijn weg. We hebben er nooit over gesproken, maar ik denk dat we allemaal gedacht hebben "dat was een goeie!" Loekie kwam nadien niet nteer op straat en van mijn moeder hoor de ik dat zijn ouders hem hadden verboden nog langer met zijn niet-Joodse vriendjes om te gaan. Het laatste wat ik van Loekie heb gezien, en wat ik nog vaak zie, was de doodsangst in zijn ogen daar in dat Zuiderpark. Mijn moeder haalde altijd de maaltijd. Kinderen merken nauwe lijks dat hun moeder zich opoffert voor haar kinderen: het was koud, bitter koud en mijn moeder beklom versteend van de kou de trappen naar twee-hoog en stuitte daar op haar twee kinderen, die, met hun jas aan, rondjes draaiden om de tafel om het een beetje warm te krijgen. Moeder nam een paar happen van het voedsel en zei dan dat ze al wat had gehad bij de gaarkeuken. Mijn zuster, een entwintig, ik dertien jaar oud, verslonden binnen een minuut het grauwe spul dat onze groei moest bevorderen. Het smaakte nog ook, maar het was zo weinig dat we nog meer trek kregen. Het bes te wat ik mij kon herinneren was, wat mijn vaste maatje André Nap wel eens kwam brengen. Hij woonde aan de overkant, op het Hof landplein, en zijn vader was groente- en fruitgrossier. Soms kregen we een maaltje groenten, maar dat was alweer lang geleden. Op ze kere dag kwam de moeder van André mijn moeder vertellen dat het niet meer kon. Alles werd als het ware uitgeteld op de veiling en er was geloof ik ook controle op.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 5