Nederland in trek: Meer toeristen naar ons land Rustgevend karakter geeft ruimte Hoog niveau NEER Groei uit Europa SIGNALEMENT Test: Mercedes C180 Kompressor Estate door De Volder en Vos Dinsdag 12 februari 2008 22 Boek Niet alleen in zijn thuisland Ja pan mag Haruki Murakami zich op een flinke schare vast lezers verheugen. Inmiddels heeft ook in het Nederlands een groot aantal titels de weg naar de ech te fans weten te vinden. Na de aardbeving is een bundel korte verhalen, waarbij de aard beving in Kobe van januari 1995 centraal staat. Maar dat steeds wel op een afstand. De hoofd personen zijn geen slachtoffers of direct betrokkenen maar worden wel door de gebeurte nissen beïnvloed. Op een ma nier die van Murakami ver wacht kan worden: heden daags, indringend, absurd, maar soms ook ronduit ontroe rend, zoals in het laatste verhaal Honingkoekjes. Een bundel met zes echte juweeltjes voor alle Murakamifans. Haruki Murakami, Na de aard beving uitgeverij Atlas, 19,90 euro. Zo blond als de vlechten op de cover, zullen die van Dina nooit worden. Hoeveel shampoo voor blond haar deze dochter van Pakistaanse ouders ook ge bruikt. Op andere vlakken lukt het haar echter wel om zo Brits te zijn als maar mogelijk is. Ze verkiest bijvoorbeeld de Union Jack boven de Pakistaanse vlag en spreekt bijna Engelser dan de Engelsen. Eenzaam heden beschrijft de in spanningen van een jong meis je om te integreren en haar va der zo min mogelijk reden te ge ven om terug naar Pakistan te gaan. Humoristisch, ontroe rend en tragisch tegelijk. Nae- ma Tahir doet dat -af en toe misschien wel iets te breedspra kig- in een taal die het allemaal nog mooier doet lijken. Of lelij ker. Naema Tahir, Eenzaam heden, Uitgeverij Prometheus, 17,95 euro. Er zijn veel dingen waarvan je weet dat je ze niet zou moeten doen. Dat geldt ook voor Agnes in Boom van Wanda Bommer. Maat toch gebeurt 'het'. Terwijl het juist bij haar bijna wanhopig zoekende man Bart niet ge beurt. In Boom speelt Bommer met verlangens aan de ene kant en normen en aarden aan de ande re kant. Gevoel en verstand worden tegen elkaar uitge speeld. Van Agnes, van Bart, van de dochters Lieke en Femke en misschien zelfs van een potje rijst. Afgezien van de schimmelende rijstkorrels heeft iedereen wel op de een of andere manier ver antwoordelijkheid in de relaties met de anderen. Het is moeilijk vol te houden dat Boom als eni ge verantwoordelijk is voor de chaos die in het gezin ontstaat. Wanda Bommer, Boom, Nijgh Van Ditmar, 16,50 euro. De groei kwam voorname lijk uit Europa, met name België met 11% en Spanje 10%. Met zo'n 1,1 miljoen bezoekers neemt België, voor het eerst, de derde plek in als belangrijkste her komstland voor het inko mend toerisme. Duitsland en Groot-Brittannië staan nog altijd op nummer 1 en 2 als hel gaat om toerisme. Duitsers en Britten weten Nederland al heel lang te vinden als vakantieland, maar nu rukken ook de Belgen en Spanjaarden flink op. De Spanjaarden en Belgen zor gen voor de groei van het aan tal toeristen van vorig jaar. De ze isondanks de natte zomer in 2007, gestegen tot circa 11 miljoen. Voor de Belgen is Ne derland voor een korte vakan tie lekker dichtbij en de Spaan se toerist profiteert vooral van de toegenomen goedkope vluchten. Amerikanen bleven massaal weg; De euro is voor hen niet meer te betalen. Dat geldt overigens opvallend ge noeg ook voor de Japanners. Nederlanders brachten in 2007 17,6 miljoen vakanties door in eigen land en dat is dankzij de natte zomer lager dan een jaar eerder. Vooral de kampeerders lieten het afweten. Volgens het Nederlands bureau voor Toe risme en congressen zal de groei van het inkomend toeris me voor 2008 lager zijn dan voorgaande jaren. Redenen hiervoor zijn een minder gun stige economische situatie in een aantal herkomstlanden en de invoering van de vliegtax waardoor er minder aanbod zal zijn van goedkope vlieg maatschappijen. De natte zomer heeft het toerisme wel parten gespeeld. De Elegance uitvoering voegt de nodige zaken aan de C klasse toe. Dat zijn on der meer de houten pane len op het dashboard en de deurpanelen. Het meubilair is in een zwart/donkergrijs combinatie bekleed en het dashboard is daar in kleur op afgestemd. Bovenaan de console vinden we een klepje waarachter een digi tale display schuil gaat waarop de radiofrequentie is af te lezen. Bij een af-fa- briek navigatiesysteem zit hier een groter scherm met kaartinformatie. Al bij al is het interieur van de C-klas- se van hoog niveau. Deze vijftraps automaat scha kelt op logische moment en heeft een bescheiden invloed op prestaties en verbruik (ge middeld 1 op 10,6). De motor is rustgevend van karakter, zowel door geluidsniveau als loopeigenschappen. De Mer cedes C-klasse Estate start vanaf 39.414 euro als 180 Kompressor met handbak. De Elegance met automaat komt op 43.040 euro. L X B X H: 4.596 x 1.770 x 1.459 mm Wielbasis: 2.540 mm Kentekengewicht: 1.550 kg Trekgewicht geremd:geen opgave Motor: viercilinder benzinemotor Cilinderinhoud: 1.796 cm3 Max. vermogen: 115 kW/157 pk bij 5.200 tpm. Max. koppel: 230 Nm bij 2.800-4.600 tpm. Van 0 naar 100 km/u: 9,9 sec. Topsnelheid: 215 km/u Gem. verbruik: 1 op 12,2 km (fabrieksopgave) Prijs geteste versie: 43.040 euro (Elegance automaat) Plus: Dynamisch ogende, redelijk ruime stationwagon gebouwd vol gende de bekende Mercedes kwaliteit, prima onderstel en vol doende sterke benzinemotor Min: Ruimte op de achterbank, motor geeft pas vanaf zo'n 2.000 thuis, loopt in prijs snel op met accessoires Door de uitbreiding van het leveringsprogramma is de keuze bij Mercedes enorm gegroeid. Toch blijven de tradi tionele sedanmodellen en daarvan afgeleide stationwa gons voor een belangrijk deel van de omzet zorgen. Met de nieuwe C-klasse Estate heeft het merk er beslist een kas kraker bij. De nieuwe Estate (er wordt niet meer over Combi gesproken) volgt snel na de sedan, want een merk kan het zich niet veroorlo ven enige tijd zonder stationwa gon te zitten. De auto heeft al het goede van de sedan en voegt daar nog extra ruimte aan toe. De uitstraling kan het best zake lijk/dynamisch genoemd wor den. De strakke voorkant met brede grille en dito koplampen maakt meteen een goede in druk. Het dak is ver naar achte ren doorgetrokken en wordt ge accentueerd door de standaard dakrails die van ruit tot ruit lo pen. Aan de achterkant gaan functionaliteit en stijl goed sa men. De achterruit staat onder een redelijke hoek, zodat de au to geen blokkendoos is. En tege lijk wordt er voldoende volumo geboden. De klep opent nt tot op het laadniveau en de to biedt een bagagevolume varieert van 485 tot 1.500 liter. De afwerking van de bagage ruimte is van grote klasse. Er zit ten opbergnetten aan de zijkan ten en er is uiteraard een fraaie rolhoes aanwezig. Vooriniser geen verschil met de sedan. De auto biedt een over zichtelijk dashboard, goed zit tende stoelen en bedieningsele menten die veelal op de meest logische plaatsen zijn aange bracht. De ruimte op de achter bank is redelijk, maar niet meer dan dat. De C180 Kompressor is de in- stapversie bij de nieuwe C- klasse. Uit de 1.8 liter 4 cilin der wordt met een mechani sche compressor een vermo gen bereikt van 157 pk en een prima koppel van 230 Nm. Het is alleen zaak niet in de laagste toerenregionen te blij ven, want dan neemt de mo tor de tijd. Daarboven is de souplesse groot, wordt vlot in 9,9 seconden de 100 km/u be reikt en haalt de auto 215 km/u. Deze cijfers horen ove rigens bij de automaatversie die ter redactie verscheen.

Holtens Nieuwsblad | 2008 | | pagina 22