Wat kost de zorgverzekering Zorgverzekering: kosten en teruggaven Veelgestelde vragen Meer weten over uw zorgverzekering? lilliMb Alle kostenposten nog eens op een rij Ueranderingen in de Zorg ir.3 DECEMBER 2007 Ab Klink, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Deze derde en laatste aflevering van 'Veranderingen in de zorg' gaat over de kosten van de zorgverzekering. U leest meer over premie, t eigen bijdragen, de afschaffing van de no-claim en de invoering van het verplicht eigen risico en de gedeeltelijke tegemoetkoming daarvan voor sommige groepen. Daarnaast ook aandacht voor de zorgtoeslag Heeft u een eerdere pagina in deze serie gemist? Op www.veranderingenindezorg.nl kunt u de eerste twee afleveringen bekijken en downloaden. Ik wens u een gezond 2008 en succes met de keuze van uw nieuwe zorgverzekering. Waarom een verplicht eigen risico Het kabinet wil af van de no-claim. Mensen met hoge zorgkosten vielen altijd buiten de boot. Een eigen risico pakt eerlijker voor hen uit. Wat houdt 'compensatie van het 1 eigen risico' in? Dat betekent dat bepaalde groe- I pen verzekerden een gedeelte lijke vergoeding kunnen krijgen voor het eigen risico. Moet ik een aanvraag indienen voor de compensatie Nee, u hoeft niets te doen. Als u recht heeft op compensatie, betaalt het Centraal Administra tiekantoor Bijzondere Zorgkosten (CAK-BZ) het bedrag eind 2008 automatisch aan u uit. Met de no-claim kreeg ik geld. Met het verplichte eigen risico moet ik geld betalen. Word ik nu dubbel gepakt? j Nee. De no-claim leverde niet alleen geld op. ledereen betaalde er door een hogere premie ook aan mee. Afschaffing van de no- claim en invoering van het eigen risico betekent dat de zorgverze keraars de premie kunnen laten dalen. Krijgt iedereen dezelfde compensatie? ledereen die er recht op heeft krijgt 47 euro per jaar. Wanneer is precies bekend wie de compensatie krijgen? Dat is pas na de zomer van 2008 bekend. Eerst moeten de nodige gegevens verzameld worden. Het gaat om de hoeveelheid gebruikte medicijnen in 2006 en 2007 of om de tijd dat iemand in een AWBZ instelling verbleef. Waar kan ik navragen of ik in aanmerking kom voor de tege moetkoming? Dat kan nog niet. Pas na de zomer van 2008 is precies bekend wie voor compensatie in aanmerking komt. Het heeft op dit moment dus geen zin om daarover te bellen. MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Wat gaat u in 2008 betalen voor uw zorgverzekering? Hieronder hebben we de verschillende posten nog een keer voor u op een rij gezet. Premie zorgverzekeraar ledereen vanaf 18 jaar betaalt voor zijn zorgverzekering elke maand een vast bedrag aan zijn zorgverzekeraar. Dat is de nominale premie. Die nominale premie verschilt per verzekeraar. Kinderen onder de 18 jaar beta len geen premie. Inkomensafhankelijke bijdrage Als u werkt of een uitkering krijgt (bijvoorbeeld WAO of WW), dan betaalt u naast uw premie ook een bijdrage. De hoogte van de bijdrage hangt af van uw inko men. De inkomensafhankelijke bijdrage betaalt u niet aan uw zorgverzekeraar, maar wordt ingehouden op uw salaris of uitkering. De werkgever moet de bijdrage aan u vergoeden. Daarover betaalt u dan wel belasting. De vergoeding geldt ook voor een aantal uitkeringen. Heeft u AOW? Dan is de vergoe ding al in uw AOW verwerkt. In 2008 betaalt u 7,2% (als de bijdrage wordt vergoed) of 5,1% (als de bijdrage niet wordt ver goed) over maximaal 31.059 van uw inkomen. Verplicht eigen risico Op 1 januari 2008 wordt de no-claim vervangen door een verplicht eigen risico van 150 euro. U betaalt de eerste 150 euro aan zorgkosten dus zelf. Dat geldt niet voor de kosten die u maakt voor de huisarts, tand heelkunde tot 22 jaar, verloskun dige hulp en kraamzorg. Eigen bijdragen Soms moet u een eigen bijdrage betalen. Bijvoorbeeld 10 euro per consult voor eerstelijns psycholo gische zórg. U betaalt dan een stukje van de kosten voor de behandeling zelf. De kosten voor eigen bijdragen komen bovenop het verplichte eigen risico. Hoe krijgt u een financiële tegemoetkoming? Zorgtoeslag Niet iedereen heeft hetzelfde inkomen. Daarom is er de zorg toeslag. Hoe lager uw inkomen, hoe hoger de zorgtoeslag. U ontvangt de zorgtoeslag elke maand van de Belastingdienst. Als u al zorgtoeslag ontvangt, hoeft u niets te doen. U krijgt dan automatisch bericht van de Belastingdienst/Toesla gen. Uiterlijk 31 december krijgt u een brief met het bedrag van uw toeslag voor 2008. Heeft u nog geen zorgtoeslag? Zorgtoeslag over 2007 kunt u nog tot 1 april 2008 aanvragen. Kijk op www.toeslagen.nl of bel met de Belastingtelefoon (0800-0543). Financiële tegemoetkoming voor het eigen risico Bepaalde groepen chronisch zieken krijgen eind 2008 een te gemoetkoming van 47 euro. Ook mensen die op 1 juli 2008 langer dan een half jaar in een AWBZ- instelling verblijven, krijgen deze tegemoetkoming. Het Centraal Administratiekantoor Bijzondere Zorgkosten (CAK-BZ) betaalt de tegemoetkoming eind 2008 automatisch uit. U hoeft die dus niet apart aan te vragen. Afschaffing no-claim regeling Als u nog recht heeft op (gedeel telijke) no-claim teruggave over 2007, dan krijgt u de teruggave automatisch vóór 1 april 2008 van uw zorgverzekeraar. Teruggave via de belasting Vanaf 1 januari 2008 is de premie en de inkomensafhankelijke bijdrage niet meer aftrekbaar van de belasting. Ook betalingen van het eigen risico zijn niet meer aftrekbaar. De drempel voor de aftrek van ziektekosten gaat wel omlaag: van 11,5% naar 1,65%. Let op: voor uw aangifte inkom stenbelasting 2007 die u in 2008 doet, gelden nog gewoon de oude regels voor aftrek. Wat? Bij wie? Hoe? Algemeen Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.veranderingenindezorg.nl Postbus 51 www.postbus51.nl of bel 0800-8051 Consumenteninformatie NPCF www.npcf.nl Consumentenbond www.consumentenbond.nl Zorgverzekeraars Zorgverzekeraars Nederland www.zorgverzekeraars.nl Verzekeringspolissen Individuele zorgverzekeraars websites van zorgverzekeraars of www.kiesBeter.nl Basispakket, buitenland College voor zorgverzekeringen www.consumenten.cvz.nl Zorgtoeslag Belastingdienst/Toeslagen www.toeslagen.nl of bel 0800-0543 Inkomensafhankelijke bijdrage, aftrek buitengewone uitgaven Belastingdienst www.belastingdienst.nl of bel 0800-0543 Klachten over de zorgverzekeraar Stichting Klachten en Geschillen Zorgverzekeringen www.skgz.nl Postbus 291, 3700 AG Zeist of bel (030) 698 8360 November 2007 Vóór 20 november ontvangt u een polis van uw zorgverzekeraar Januari 2008 Vóór 1 januari 2008 kunt u uw zorgverzekering aanpassen of opzeggen bij uw huidige zorgverzekeraar

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 31