Holtens Nieuwsblad 5 m Creatieve kerstmarkt kinderen Overleg tussen LTO en gemeente Tamar Goossens en Marleen Offringa pakken de koffers Agenda Noten en gedroogd fruit blijken zeer gezond Knutselen op de Kleuterclub HOLTEN - Tamar Goossens (17) uit Bath- men en Marleen Offringa (18) uit Holten vertrek ken 2 december voor een half jaar naar Oeganda. Zij gaan daar vrijwilli gerswerk doen op een basisschool en in een weeshuis. Column Dinsdag 27 november 2007 HOLTEN - In dorpshuis De Boschkamp wordt woensdag 19 december van 14.00 tot 16.00 uur een creatieve kerstmarkt voor kinderen gehouden. De kinderen moeten dat, wat ze willen hebben eerst zelf maken (bijvoorbeeld een kerstbakje, kerstboomversiering). Tegen een kleine vergoeding kunnen de kinderen alles wat ze nodig hebben kopen bij een kraam. Wel even van tevoren reserve ren. De creatieve kerstmarkt is ge schikt voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Meer informatie en aanmel ding, telefoon: 0548-362755. HOLTEN - Om een betere af stemming te krijgen tussen de gemeente en de agrariërs bin nen de gemeente, is er een over leg tussen LTO en de gemeente Rijssen-Holten in het leven ge roepen. Er zijn bijeenkomsten in maart en oktober. Het overleg kan worden gezien als een klank bordgroep waarin agrariërs via LTO hun vragen kunnen stel len. Daarnaast kan de gemeente ag rariërs polsen over de bij hun le vende ideeën. Het overleg heeft ondertussen driemaal naar tevredenheid plaatsgevonden en krijgt nu een permanent karakter. Half jaar na Oeganda Tamar Goossens en Marleen Offringa gaan vrijwilligerswerk doen in Oeganda. Wis en waarachtig. Sun- terkloas steet vuur de duure. De blaa bint van de beume. Doar lig al den kroam, op de gröönd. Heur, de wi-nd wèèit duur de beume! Was't ma woar. Hèèl stillekes hopp'n ik op nen alderbassenden vós- s'n wind, zödet volle van die blaa de wiede weereld in vleuig'n. Ma nee, het is mööi röstig noajoarsweer. Het zunneke schient. Het is angenaam buut'n. Zó of en touw dwarrelt ter nog een blèèike noar ben- eed'n. De vrouwe is as ne miere zó bèèzig in'n tuin. Den hof den mött en zal winterklaor wèèr, eerder hef ze gen röste in't gat. Zie is a wa drei kèèr wes vro- ag'n ok nog effn kömme help'n. Doar is gen öön- deruut kómm'n an. Het is ók 'nog neet zóó, dè'k ter ne hèèkel an hebbe. Ma ik heb zó weinig gedeuld. Det is mien prebleem. Ik hóóle van opscheet'n en dan doo'k in mooder's óög'n, alles vóls te roew. Ma wat dooj, ie begint ter toch mar an. Dan is't a gauw van köi mie de rot zooi neuist huus ök nog ef fn in de otto góöi'n? Hoe goai hèn met det bladof- val? Wiej mie det hooit ók nog eff n kepot zaag'n? De begonia's bint bevreurne, die mött der ök nog uut vandaage. Kruusdol wó'k der van. As ne doll'n nèè- ger begin ik te sneui'n, te trekk'n te hark'n en te kèèr'n. Noar een hallef uur is de puinhoop neet meer te oaverzeen. Oavera bint de spoar'n van mien'n trektoch duur'n hof te zeen. Het is net of der ne windoare bie öóns oaver is e trökk'n. "Ruum ie mie die rotzooi ók nog wier op?" heur'k van umm'n n'hook van't huus hèn. Ma doa gun ik mie eigelijk a gen tied meer vuur. Ik bin a wier met hèèle aandre dinge gangs. Zie zutt het nuttelööze van eur vroage al in en zeg "Goar ie ma noar de kökk'n hen, vleis broa en èèrpel kokk'n, dan zal ik wal opruum'n. Het geet mie aans toch neet se- kuur genog. Nöh ja, dan goar ik wal noar de kökk'n. An't eine van'n middag hef zie 'n-tuin zó good as kloar en bint 't vleis en de èèr- peltjes gaa. Ak dan, net vuur't ett'n, nog effn tuin in kieke en zee det alles toch wa wier móói kaantig en glad is, zeg ik zó liezem langs'n neuze vót, "Det hef den keerl wier móói e do- ane" En dan kump der wat, wis en waarachtig. De Vèèrkaante Viejkop Tamer wil er, voor ze aan haar studie begint, graag een jaartje tussenuit. In 2000 en 2002 zat er een stel jongeren van een dansgroep uit Oeganda bij de familie Goossens in huis. Zij kwamen naar Nederland om hun schoolgeld bij elkaar te dansen. Via hen kwam Tamar op het idee naar Oeganda te gaan. En Marleen, die is eigen lijk gewoon meegesleurd. "Haar andere reispartner meldde een jaar voor vertrek af en ik wilde wel mee", zegt ze daar zelf over. De beide meiden gaan Engelse les geven op de Makula Foun dation School. De school in de sloppenwijken van Kampala (de hoofdstad van Oeganda) begint in januari aan het vierde schooljaar. "Ze zitten daar nu nog allemaal in de klas te pa pagaaien. Het klinkt heel mooi, maar ze weten niet wat ze zeggen. Wij willen meer in dividueel lesgeven stimule ren", legt Tamar uit. Zolang de meiden lesgeven, wonen ze bij kunstenaar Fred Mutebi, die onlangs ook exposeerde in Holten. "Die mensen vinden het hartstikke leuk dat we naar Oeganda komen, maar ze wil den wel zeker weten dat we veilig zaten", aldus Tamar. Het weeshuis waar de vrien dinnen naartoe gaan, staat in Mukono, vlakbij Kampala en is door Nederlanders opgezet. "Via internet en mensen die hier het project ondersteunen kwamen we in contact", zegt Tamar. In het weeshuis dienen ze als soort knuffelploeg. "Na tuurlijk zullen we ook kinderen uit bed halen enzo, maar we zijn er vooral om liefde en aan dacht te geven en met ze te spelen. Er zijn wel mensen in dat weeshuis die wassen enzo, maar aandacht voor de kinde ren is er niet echt", vertelt Ta mar. De meiden verblijven in het weeshuis, maar moeten daar wel kost en inwoning be talen. "Ja, 7.50 euro per dag, dus ook nog niet echt goed koop. Maar wij zien het als sponsoring", aldus Tamar. In plaats van lekker vakantie te vieren, na het behalen van hun vwo-diploma in mei, hebben de ze dus keihard gewerkt om het geld voor de reis bij elkaar te krijgen. Maar weten ze wel waar ze terechtkomen? "Je kunt nooit alles van tevoren weten, maar we denken dat we een beeld hebben. Mijn broer Merijn is er ook geweest en die heeft er veel over verteld en mijn moeder is in Kenia ge weest. Dat was ook een van de redenen dat ik graag naar Afri ka wilde. We hebben verder op internet gekeken en natuurlijk filmpjes en foto's van die jon geren zelf gezien", vertelt Mar leen. En de taal? Tamar lacht: "Ze spreken in Oeganda 72 talen en ik geloof dat vanaf dit jaar Swahili in Oost Afrika verplicht is op scholen, omdat ze daar de officiële taal van willen ma ken. Maar waar wij zitten spre ken ze Oeganda en Engels." De inentingen zijn geregeld, evenals de malariatabletten en HOLTEN - Noten en gedroogd fruit passen perfect in een ge zond eetpatroon. Noten dik makers? Het zojuist verschenen rapport van TNO Kwaliteit van Leven schetst de werkelijke stand van zaken. Vezels, gezon de vetten, vitamines, minera len: noten en gedroogde zuid vruchten beschikken over een combinatie van voedingsstof fen met een gezondheidsbevor derend effect. Consumptie van noten verlaagthet cholesterol gehalte. Mensen die noten eten, blijken minder kans te hebben op overgewicht, diabe tes en hart- en vaatziekten. FOTO: HAERVBROEZE ondanks dat het in Oeganda altijd tussen de twintig en der tig graden is, zijn er ook wat truien ingepakt, '"s Avonds koelt het af en in het begin is dat wel lekker, maar als je daar gewend bent, wordt het koud", weet Tamar. Toch blijft het bijzonder: veel mensen gaan er voor of na hun studie een jaar tussenuit, maar dan vaak om te backpacken en wat van de wereld te zien. Ta mar: "Ik wilde graag die jonge ren weer eens zien, maar ik weet van de omstandigheden waarin zij leven. Dan wil ik ook wat doen, kan ik daar niet een beetje de rijke toerist gaan uit hangen". Als alles goed gaat, komen de meiden 2 juni weer terug naar Nederland, waarschijnlijk een hele ervaring rijker. Wie ze graag wil volgen of succes wil wensen kan dat doen via hun weblog: tamarandmarleen.web-log.nl. HOLTEN - Dorpshuis De Boschkamp staat elke woens dagmiddag bol van de kinder activiteiten. Voor kleuters in de leeftijd van 4 tot 6 jaar is er nog een aantal plaatsen vrij op de kleuterclub. Elke woensdagmiddag zijn de kleuters van harte welkom in de Boschkamp om er samen met leeftijdsgenootjes een fijne mid dag van te maken. Meestal wordt begonnen met een leuke poppenkast of een verhaal, daarna gaan ze knutselen, klei en, koekjes bakken, spelletjes of andere creatieve dingen doen. Ook kan er met mooi weer een speurtochtje of een uitstapje ge maakt worden. De activiteit is van 13.30 tot 15.00 uur, de kos ten zijn 1,50 euro per keer. Meer informatie: Tuinstraat 2, telefoon: 0548-362755. NOVEMBER ANBO Holten: schaapherder Hans Abbink, Boschkamp, donderdag 29 november 2007, 14:30 Passage Holten: ds. J. Buitenhuis over een lach en traan in de zorg, Kan delaar, donderdag 29 november 2007, 20:00 Leerlingenconcert MOC, Holten, vrijdag 30 november 2007, 19:30 DECEMBER Kerststollenactie supp. ver. der Roodzwarten, Holten, maandag 10 december 2007 - dinsdag 11 decem ber 2007 Koffieochtend met troubadour, Boschkamp, vrijdag 14 december 2007, 10:00 Kerstmarkt met fakkeloptocht, Smidsbelt, zaterdag 15 december 2007, 12:00 - 21:00 Passage Holten: kerstavond door Jo ke Verweerd, Kandelaar, maandag 17 december 2007, 20:00 NBvP Holten, kerstviering, Zaal Vos man, dinsdag 18 december 2007 ANBO Holten: kerstmiddag, Bosch kamp, donderdag 20 december 2007, 14:30 Festival voor niet-professionele kunstschilders en expositie, Natuurdi- orama Holterberg, zaterdag 22 de cember 2007 - zondag 6 januari 2008 Plaatsen kaarsen, Canadese Be graafplaats, maandag 24 december 2007, 16:30 Winterstamppotwandeling, Na- tuurdiorama Holterberg, donderdag 27 december 2007 JANUARI Winterstamppotwandeling, Na- tuurdiorama Holterberg, donderdag 3 januari 2008 Passage Holten nieuwjaarsbijeen komst, Kandelaar, donderdag 3 janu ari 2008, 10:00 Veldtoertocht 30 en 50 km Beemd en Bergtoer, Holten, zondag 6 januari 2008, 9:00- 10:30 Nieuwjaarsreceptie buurtvereni ging Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard Dijkerhoek, dinsdag 8 januari 2008 Koffieochtend met harmonicamu- ziek, Boschkamp, vrijdag 11 januari 2008, 10:00 V&T Holten: drs. A.M. Wachters-van der Grinten over paradijsverhaal in Bij bel, Kandelaar, dinsdag 15 januari 2008, 20:00 Passage Holten: jaarvergadering, Kandelaar, donderdag 31 januari 2008, 20:00 FEBRUARI Koffieochtend met verhalen en ge dichten, Boschkamp, vrijdag 8 februari 2008, 10:00 V&T Holten project Psalmen voor Nu, Irenevrijdag 15 februari 2008, 20:00 Darttoernooi buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard Dijkerhoek, zondag 17 februari 2008 Passage Holten: G. Kraa over de leu en de sproake in Overiessel, Kande laar, donderdag 28 februari 2008, 20:00 MAART Passage Holten: creatieve middag, Kandelaar, donderdag 6 maart 2008, 14:00 V&T Holten: de kruisweg, Kandelaar, dinsdag 11 maart 2008, 20:00 Koffieochtend met Hoolter Korha- nen, Boschkamp, vrijdag 14 maart 2008, 10:00 Toneelavond DAT, Bonte Paard Dij kerhoek, zaterdag 15 maart 2008 Voorjaarsconcert HMV, Kandelaar, vrijdag 21 maart 2008 Passage Holten: W.C. De Bruine over het levensboek, Kandelaar, don derdag 27 maart 2008, 20:00 APRIL V&T Holten: geweld achter de voor deur, Irene, dinsdag 8 april 2008, 20:00 Theaterspektakel, Kalfstermanswei- de, vrijdag 25 april 2008 - zaterdag 26 april 2008

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 5