Behandeling? Vooraf toestemming vragen Behandeling van psychische problemen in het basispakket Uitbreiding basispakket Veranderingen in het pakket Veelgestelde vragen Basispakket 2008: Meer weten over uw zorgverzekering? In 2008 wordt het basispakket uitgebreid met: Ueranderingen in de Zorg nr.2 NOVEMBER 2007 Ab Klink, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport In deze tweede aflevering van 'Veranderingen in de zorg' gaan we dieper in op de wijzigingen in het basispakket van uw zorgverzeke ring. ledereen die in Nederland woont of werkt heeft verplicht dezelfde zorgverzekering. Dit basispakket bestaat uit noodzakelijke zorg en wordt vastgesteld door de overheid. Het basispakket is voor iedereen gelijk. Het basispakket vergoedt niet alle kosten, daarom zijn er ook aanvul lende verzekeringen. Over die aanvullende verzekeringen gaat de overheid niet. Elke zorgverzekeraar heeft dus zijn eigen aanvullende verzekeringen. Ze verschillen in dekking en vaak ook in prijs. Het kan de moeite waard zijn om uw verzekering te vergelijken met aanvullende verzekeringen van andere zorgverzekeraars. Op kiesBeter.nl vindt u alle informatie die u daar voor nodig hebt. Let op: een zorgverzekeraar moet u wél altijd accepteren voor de basis verzekering, maar voor de aanvullende verzekeringen hoeft dat niet. Zeg uw oude aanvullende verzekering dus pas op als u bent geaccep teerd voor de nieuwe. Als verzekeraars het nodig vinden dat u vooraf toestemming vraagt voor de vergoeding van een behandeling of hulpmiddel, dan mogen zij dat zelf in hun polis regelen. Per verzekeraar kan dat dus verschillen. In uw polis leest u wanneer u vooraf toestemming aan uw verzekeraar moet vragen. Recent onderzoek laat zien dat veel mensen toch nog erg veel moeite hebben met al die toestemmings procedures. Daarom kunt u nu op www.kiesBeter.nl per verzekeraar precies zien wanneer toestemming vooraf nodig is. Neemt mijn nieuwe zorgverzeke raar lopende behandelingen en toestemmingen over? Ja. Als u in voor 1 januari 2008 al gestart bent met een medi sche behandeling of als u daar al toestemming voor hebt gekregen, kunt u die afmaken of beginnen op kosten van uw nieuwe zorg verzekeraar. Ook moet uw nieuwe verzekeraar bestaande toestem mingen, verwijzingen of recepten overnemen. Dit geldt alleen voor de zorg in het basispakket. Informeer bij uw zorgverzekeraar hoe dit zit voor een behandeling uit het aanvul lende pakket. Ik verblijf langer dan een jaar in een psychiatrisch ziekenhuis. Wordt er dan toch maar voor 1 jaar vergoed? MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Nee, de vergoeding is niet beperkt tot 1 jaar. Het eerste jaar wordt betaald uit de zorgverzeke ring, de tijd daarna wordt betaald uit de AWBZ. De no-claim vervalt en er komt een verplicht eigen risico. Waarom lees ik daarover niets in deze krant? Over veertien dagen volgt de derde en laatste huis-aan-huis- pagina. Daarin aandacht voor alle financiële aspecten. Moet ik als chronisch zieke een aanvraag indienen voor de 47 compensatie voor het verplicht eigen risico? Nee. U hoeft niets te doen. Het Centraal Administratiekantoor Bijzondere Zorgkosten (CAK-BZ) keert de compensatie automa tisch uit. Uitbetaling vindt eind 2008 plaats. Vanaf 1 januari 2008 wordt de behandeling van psychische problemen vergoed uit het basispakket. Een behandeling kan bestaan uit een wekelijks gesprek, dagbehandeling, medicijnen of zelfs een opname in een ggz-instelling. Het doel van een behandeling is om iemand te genezen. Of om te voorkomen dat de klachten erger worden. Het eerste jaar dat iemand is opge nomen in een ggz-instelling, komt in het basispakket. De zorg voor mensen die langer dan een jaar in een ggz-instelling zijn opgenomen, blijft onder de AWBZ vallen. In het nieuwe jaar worden ook de eerste acht zittingen eerstelijns psychologische zorg vergoed uit het basispakket. Eerstelijns psychologische zorg is de hulp die gericht is op de lichtere psychische klachten. Voorheen moest u zich hiervoor aanvullend verzekeren. Wat merkt u van de verandering? Lopende behandeling Bent u op dit moment in behande ling en is de behandeling op 1 januari 2008 nog niet klaar? Dan kunt u doorgaan met de behandeling en dezelfde behande laar houden. Nieuwe behandeling Is uw behandeling in 2007 afge rond? En start u na 1 januari 2008 met een nieuwe behandeling? Dan kan er wel iets veranderen. Het kan zijn dat uw zorgverzeke raar geen afspraken heeft gemaakt met uw behandelaar. Dit kan gevolgen hebben voor de vergoeding. Neem daarom vooraf contact op met uw zorgverzeke raar. Doorverwijzing In de polis van uw zorgverzekering leest u wie u bij psychische klach ten doorverwijst naar een behan delaar. Meestal is dat de huisarts of het Bureau Jeugdzorg. Behandeling van psychische problemen (geneeskundige geestelijke gezondheidszorg). Anticonceptiepil, spiraaltje en pessarium worden vergoed ongeacht de leeftijd (was tot 18 jaar). Tandheelkunde tot 22 jaar (was tot 18 jaar). Het aantal uren kraamzorg wordt uitgebreid (met gemiddeld 5 uur per week). Geneeskundige zorg, waaronder zorg door huisartsen, specialisten en verloskundigen. Dit is inclusief de behandeling van psychische problemen (geneeskundige geestelijke, gezondheidszorg). Verblijf in het ziekenhuis Tandheelkundige zorg tot 22 jaar Specialistische tandheelkunde en het kunstgebit Hulpmiddelen (bijvoorbeeld hoortoestellen of een persoons gebonden budget voor hulpmiddelen bij een ernstige visuele beperking) Geneesmiddelen (inclusief de anticonceptiepil) Kraamzorg Ziekenvervoer Paramedische zorg (beperkte fysiotherapie oefentherapie, logopedie, ergotherapie, dieetadvisering) U kunt terecht bij de onderstaande adressen. Wat? Bij wie? Hoe? Algemeen Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.veranderingenindezorg.nl Postbus 51 www.postbus51.nl of bel 0800-8051 Consumenteninformatie NPCF www.npcf.nl Consumentenbond www.consumentenbond.nl Zorgverzekeraars Zorgverzekeraars Nederland www.zorgverzekeraars.nl Verzekeringspolissen Individuele zorgverzekeraars websites van zorgverzekeraars of www.kiesBeter.nl Basispakket, buitenland College voor zorgverzekeringen www.consumenten.cvz.nl Zorgtoeslag Belastingdienst/Toeslagen www.toeslagen.nl of bel 0800-0543 Inkomensafhankelijke bijdrage Belastingdienst www.belastingdienst.nl of bel 0800-0543 Klachten over de zorgverzekeraar Stichting Klachten en Geschillen Zorgverzekeringen www.skgz.nl Postbus 2913700 AG Zeist of bel (030L698 8360 November 2007 Vóór 20 november ontvangt u een polis van uw zorgverzekeraar Januari 2008 Vóór 1 januari 2008 kunt u uw zorgzverzekering aanpassen of opzeggen bij uw huidige zorgverzekeraar Februari 2008 Vóór 1 februari 2008 moet u een zorgzverzekering afsluiten als u wilt overstappen deze pagina geen rechten ontlenen. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.veranderingenindezorg.nl U kunt ook bellen met Postbus 51: 0800-8051 (gratis)

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 30