m Overijssel Zeer kwetsbare natuurgebieden definitief aangewezen Expositieonderzoek en debat rond Overijsselse dorpsgezichten Zoekplaatje Jongeren in debat: Programmabegroting 2008 provincie nl redactieadres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 499 92 00 e-mail nieuwsredactie@overijssel. nl 'Vertrouwen, Verbinden, Versnellen' is de titel van de Programmabegroting 2008 van de provincie Overijssel. U kunt een exemplaar aanvragen via telefoon 038 499 88 99. De begroting is digitaal beschikbaar via de website: www.provincie.overijssel.nl/begroting2008 Deze maand hebben Provinciale Staten de zeer kwetsbare natuur gebieden aangewezen in het kader van de Wet ammoniak en veehouderij. Het gaat daarbij om natuurgebieden binnen de Ecologische Hoofdstructuur die gevoelig zijn voor ammoniak. Overijssel is de eerste provincie in Nederland die de zeer kwetsbare gebieden heeft aangewezen. De aanwijzing was nodig omdat de wet op 1 mei van dit jaar is gewijzigd. De wet geeft regels voor de ammoniakuitstoot van veehou derijen rond natuurgebieden en beperkt veehouders die een bedrijf hebben dat minder dan 250 meter van een zeer kwetsbaar of een kwetsbaar natuurgebied ligt. Door de wetswijziging geldt deze beper king nu alleen voor zeer kwetsbare natuurgebieden. Daardoor kunnen veehouders meer koeien houden (maximaal 200) dan tot nu toe onder deze wet mogelijk was. Naar aanleiding van de voorlopige aanwijzing waren er 44 reacties binnengekomen bij de provincie. Daarom zijn de grenzen van elf kwetsbare gebieden aangepast en hebben Provinciale Staten besloten het Sterrenbosch in Dalfsen niet als zeer kwetsbaar aan te wijzen. Daar door vallen tien boerenbedrijven niet langer onder de wet en kunnen verder uitbreiden. Op verzoek van natuurorganisaties zijn twee natuur gebieden alsnog als zeer kwetsbaar aangewezen. Piet Jansen, gedeputeerde Landelijk gebied, Landbouw en Water, is blij met de wijziging: "We hebben als provincie de ruimte benut om zo min mogelijk bedrijven onder de wet te laten vallen. Dat is ook precies de bedoeling van de wet: de meest kwetsbare natuur is goed beschermd, terwijl zo min mogelijk boeren daar last van hebben." De aanwijzing is verwerkt in de zoneringskaart van het Reconstructieplan Salland-Twente. Meer informatie over de zeer kwetsbare gebieden is te vinden op http://provincie. Overijssel, nl/beleid/ natuur_en_platteland/natuur/zeer_ kwetsbare Het veranderende aangezicht van Overijsselse dorpsranden staat centraal in de tentoonstel ling 'Randen, rafels en routes'. De expositie is van 24 november 2007 tot en met 20 januari 2008 in Museum De Fundatie in Heino te bezichtigen. De ontwikkeling van Overijsselse dorpsgezichten door de eeuwen heen wordt geschetst aan de hand van vijf voorbeelden: Goor, De Lutte, Heino, Willemsoord en Zwartsluis. Aan de hand van schilderijen, een gravure of een tekening uit de 18e en 19e eeuw, foto's en ansichtkaar ten uit de 20e eeuw en een recente fotoserie wordt de ontwikkeling van de dorpsranden in beeld gebracht. Ook zijn de uitkomsten te zien van een ontwerpend onderzoek door kunstenaars en architecten. Zij heb ben voor de vijf dorpen nieuwe dorpsgezichten getekend waarin een mogelijk volgende ontwikkel- stap centraal staat. Atelier Overijssel, werkplaats voor ruimtelijke kwaliteit stelde de expo sitie samen. De provincie Overijssel is financier van de tentoonstelling. 'Rafels, randen, routes' is een ten toonstelling waarin vijf Overijsselse stadjes en dorpen (Zwartsluis, De Lutte, Willemsoord, Goor en Heino), door kunstenaars zijn vastgelegd. De aandacht voor het gebouw, de torenspits, het dorp, de stad en het platteland is vertrekpunt voor de tentoonstelling. De tentoonstelling maakt zicht baar hoe kunst en cultuur kunnen bijdragen aan een ander en soms beter inzicht in de complexe vraagstukken in de ruimtelijke ordening en aan de 'ruimtelijke kwaliteit' in Overijssel. Inwoners van Nederland en düs ook van Overijssel, maken zich zorgen over de verrom meling van de openbare ruimte. Dat blijkt uit inspraakavonden, krantenartikelen, ingezonden brieven en ik hoor het om mij heen. Agrariërs, projectontwikkelaars, landschapsarchitecten en tal van betrokken mensen vragen aandacht voor de kwaliteit van onze landschappen, steden en dor pen. Ik ben mij bewust van die vraag en probeer die samen met hen krachtig te beantwoorden met acties, goede praktijkvoorbeelden en beleid. Dat is niet altijd gemakkelijk. De veranderingen in de samenleving zijn nog nooit zo snel gegaan als vandaag de dag. De tentoonstelling, georganiseerd door Atelier Overijssel, laat zien hoe snel die ontwikkelingen zijn gegaan en laat ook zien hoe we daarmee kunnen omgaan. Ik ben geïnspireerd geraakt door de tentoonstelling en hoop dat u er ook van gaat genieten. Theo Rietkerk, gedeputeerde Ruimte, Wonen en Milieu Oplossing zoekplaatje oktober: Kasteel Twickel te Delden. De winnaars hebben inmiddels een prijs ontvangen. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie en rustgevende gebieden. Weet u bijvoorbeeld waar deze foto is genomen? Zo ja, stuur dan uw oplossing voor vrijdag 7 december 2007 op een briefkaart naar: provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Of mail de oplossing naar nieuwsredactie@overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden. Onder de goede inzendin gen worden drie prijzen verloot. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Wil jij een keer de baas zijn van de provincie? Hoe krijg je jongeren meer betrokken bij de provinciale politiek? Misschien is het antwoord simpel. Laat jongeren eens van dichtbij zien hoe de provincie besluiten neemt. Laat ze eens nadenken over kwesties waarmee de politiek te maken heeft, laat ze inzien welke gevolgen sommige beslissingen hebben. Kortom laat ze doen wat Statenleden elke maand in het provinciehuis doen. Het Statenspel zorgt ervoor dat jongeren een beter inzicht krijgen in wat de provincie doet en wat het belang daarvan is Scholieren/studenten kunnen zich aanmelden bij het team Communicatie om mee te doen aan het Statenspei. Vervolgens worden ze uitgenodigd om een debat te voeren over een thema Door het spelen van het Statenspel leren jongeren hoe het besluitvormingsproces in de politiek werkt. Maar bovenal willen w;j ze stimuleren om naar het stembureau te gaan. Is het Statenspel iets voor jou Meld je dan aan bij het team Communicatie, telefoon 038 499 92 00.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 23