Holtens Nieuwsblad 5 Zanger van het Salland Lied Bibliotheek zoekt schoolfoto's Algemene ouderavond Waerdenborch Agenda HOLTEN - De bijnaam Jan de Ontvanger heeft Jan Markvoort, zoals zoveel dragers van bijnamen in Holten, te danken aan Jan Maats. Column PROFIEL: BEREND JAN MARKVOORT Dinsdag 23 oktober 2007 HOLTEN - Personeel van de bi bliotheek in Holten willen een tentoonstelling inrichten van oude schoolfoto's. Daarvoor hebben ze de hulp nodig van Holtenaren. Het mogen hele oude foto's zijn, maar foto's van twintig of dertig jaar geleden zijn ook van harte welkom. Wie oude foto's voor deze tentoon stelling beschikbaar wil stellen kan bellen Annelies Kremer, bi bliotheek Rijssen, telefoon 0548-513431. In de bibliotheek wordt aandacht besteed aan de actie Nederland Leest. Leden van de bibliotheek kunnen een gratis exemplaar van het boek De gelukkige klas van Theo Thijssen vragen. HOLTEN - Scholengemeen schap De Waerdenborch houdt dinsdag 6 november om 19.30 uur een algemene ouderen- avond. Het thema is technasium/ tech nologie. Daarnaast wordt er af scheid genomen van rector Le on van Minderhout en kunnen ouders kennismaken met zijn opvolgster Roelien Bolink. De ouderraad van De Waerden borch nodigt alle ouders of ver zorgers van leerlingen van deze school uit tot het bijwonen van deze jaarlijkse algemene ouder avond in de aula van het hoofd gebouw aan de Haarstraat 14 in Holten. De avond begint om 19.30 uur. Jan de Ontvanger Jan Markvoort: "Ik wil hier nooit meer weg" FOTO: SANDER SCHEPERMAN Wis en waarachtig Het is zo wiet. Wie wuss'n amoal det- tert an zat te komm'n. Dikkers heft spul verkoch. T'is jam mer, Dikkers geet noa 157 joar uut de zaak ma gelukkig vuur Hooit'n bliff het toch ne Cee- duuzend-winkel. Noa niejoar köwwe der gewoon de bos- schöpp'n bliem'n doo. Het al- lerbelangriekste is det het per soneel gelukkig gewoon kan bliem'n. Völle meer bink e schrökk'n, toen'k heur'n det Vosman verkoch wasAkket good heb- be an leu uut Riess'n. Det kriej der van ai de Riessense vlagge an de mast hebt hang'n Ja leu, ai alles bie mekaa op telt is hal lef Hooit'n zóó gangswieze in Riess'nse haanne. Het was wal effn sloek'n. Noe is ter nog wier mi-nder zaalruumte in Hoolt'n.Wat zóllt goa word'n bie Vosman? Het zal der toch neet of wörd'n e scheum'n vuur de zövöllste blókk'ndeu- ze? Ik hoppe dat, asset der of geet,der iets vuur wier kump wat het karakter doar op'n Noord'nbarg neet hèèmoal verzeekt. Wie wacht het of. Misschien bliff het wa gewoon ne ettgelèèg'nheid.'T Zöll móói weer, want hoe möi aans in Hoolt'n een karbo- naadje ett'n met gebakk'n eer- pel? Woe'k ók raar van opkekke was toch wa da'k in de Hool- terkraante lèèz'n, det Hooit'ns Niejsblad in 1976 verkoch is an van de Loeff. Ie vroagt oe of, wie hef óöns, de abonnees, verkoch en wat hef det op e brach? Het zal amoal wal aans weer as wat het liekt, toch kriej der een betje een raar geveul bie. Zie hebt óönze kraante verkoch. Zelf bint ze in een Stichtingsbestuur goa zitt'n, diet mangs advies giff. Zegg1 n- schap hebt ze neet. Het likk der op det de Hoolter Kraante op't verkèèrde spoor trechte is e kömm'n. Het is toch hèèl vrèèimd ai lèèst det, op vuur- spraak van het Stichtingsbe stuur, de ööUe börgemeister Lonink der vuur e zórgt hef det het gemeentelijk niejs in de Hoolterkraante blèèf en.det vandaage an'n dag, machteloos wórdt constatèèrt dat det, zö-nder oaverleg te- rugge is e drèèit. Één dinge steet vuur mie as ne poal bo- am'n water, de Hoolter Kraante mött bliem'n. Is't neet links umme, dan ma rechs umme. As't op disse meniere neet geet,dan zal het Stichüngbestuur het vuurtöuw mönn'n nemm'n en der vuur zórgen det ter hoe dan ök ne Hoolter Kraante bliff. Ie kriegt er noe een ge veul bie, det de abonnees as melkbeesje gebruukt wordt.Det is neet wa' vwe wilt. Wie wilt ne Hooltei Kraante, met alle niejs der in, wis en waarachtig. De Vèèrkaante Viefkop "Er waren er veel met dezelfde achternaam, dus om de reke ningen uit elkaar te houden, kreeg iedereen van Jan Maats een bijnaam. Mijn bijnaam kreeg ik vanwege mijn werk zaamheden", legt Markvoort uit. Hij was 39 jaar werkzaam bij de gemeente Wijhe, aanvankelijk als gemeenteontvanger, een be roep dat tegenwoordig niet meer bestaat. Het hield in dat hij 'kaswerk' moest doen, belasting mocht innen. Toen het girale verkeer opkwam, verdween zijn baan en kwam hij terecht bij de burgerlijke stand. "Mijn baas vroeg of ik dat nu wel zou doen, omdat het een 'mindere' baan was. Ik zei hem dat me dat niet uitmaakte, zolang ik maar het zelfde betaald kreeg", zegt Markvoort. Voor hem was het contact met mensen belangrij ker. Tot aan zijn VUT bleef hij bij de gemeente Wijhe werken en nog altijd staat hij daar bekend als 'Jan van 't gemeentehuus'. Jan de Ontvanger werd op 8 juni 1941 geboren als Berend ]an Markvoort in het huis net voor bij dat van de familie Haan. In hetzelfde huis woonde Kees Stoop later nog. Inmiddels is het gesloopt en heeft garage Müller er de opslag. Berend Jan is de eerste uit een gezin van tien kin deren. Als hij anderhalf jaar oud is, verhuist de hele familie naar de Burgemeester van der Borch- straat. "Wij speelden altijd met het hele rode dorp in het sport- dal en de mensen uit het rode dorp helpen elkaar nog steeds", vertelt Markvoort. Hij leert schrijven en rekenen op de Openbare Dorpsschool, die toen nog vlakbij Dikkers zat, waar nu onder meer de Hout- beurs gevestigd is. "Ik heb een goede schooltijd gehad. Ik kon redelijk goed leren en was een van de eerste vijf leerlingen die naar de ULO ging", aldus Mark voort. De ULO werd in 1953 op gericht en Markvoort kon dus Volledige naam: Berend Jan Markvoort. Bijnaam: Jan de Ontvanger Ceboren: 08-06-1941 In: Holten in wat toen Neer dorp 23 was, in de beddenstee Huwelijkse staat: onge- direct vanaf de zesde klas van de lagere school naar wat later de scholengemeenschap zou wor den. "Daar werd in het rode dorp wel tegen aangekeken hoor. Normaal was dat je de ze vende en achtste klas deed als je goed kon leren en dan aan het werk ging. Dat mocht pas als je vijftien was, dus moest je twee jaar langer naar de basisschool", legt Markvoort uit. De ULO was toen nog klein en Markvoort be leefde er een hele mooie tijd. Na vier jaar was de pret echter over. Het hoofd van de school, mees ter Sinnema, had zijn moeder toen al ingefluisterd dat ze Be rend Jan niet maar zo ergens moest laten werken, maar op kantoor of zo. En zo werd de jonge Markvoort naar de ge meente gestuurd. Daar werd hem echter gezegd dat er geen functie voor hem was. Meester Sinnema ging daarop zelf naar het gemeentehuis en zo werd Markvoort voluntair. Dat bete kende dat hij niets verdiende, maar wel twee keer per jaar een bonificatie kreeg. Na een jaar vond hij het welletjes en sollici teerde in Wijhe. Het beviel hem daar goed en dus bleef hij er zijn hele werkzame leven. Belangrijk daarbij was ook, dat hij in Hol ten kon blijven wonen. Want Holten, dat is voor Jan de Ont vanger heel belangrijk. Wanneer hij naar zijn geboortedorp wordt gevraagd, zingt hij spontaan huwd. Kinderen: geen. Hobby's/ passies: carnaval, W Holten, biljarten, lezen en kaarten. 'Hoolten mien land'. "Ik wil hier nooit meer weg", bezweert hij. Niet zo gek ook dus, dat hij ooit het Salland Lied inzong, samen met het Salland Combo. Het lied werd geschreven door meester Brouwer en in het Sallands ver taald, maar echt populair werd het pas, nadat het op lp werd uitgebracht en zelfs op Radio Oost werd gedraaid. Bij elke ver gadering van de carnaval wordt het eerste couplet nog steeds als afsluiting gezongen. Voor de carnaval is Markvoort trouwens nog steeds druk, als muntmeester. Dat wil zeggen dat hij alle kroegen af gaat, om allerlei soorten munten weer om te ruilen en andere weer kwijt te raken. "Zo kom ik regel matig in de verschillende her bergen hier", aldus Markvoort. Met zo'n groot Holtens hart is het logisch dat Jan de Ontvanger al sinds jaar en dag geabon neerd is op het Holtens Nieuws blad. "Ik lees hem, zodra 'ie er is", zegt hij. Er mag van hem echter nog meer Holtens nieuws in. Het nieuwsblad moet vol gens hem zeker blijven bestaan en als daarvoor meer geld op ta fel moet komen, moet dat maar gebeuren. De Holtense onder nemers moeten er dan maar de schouders onder zetten. "En als heel Holten erachter gaat staan, dan is er ook gelegen heid intensiever met Holtens nieuws bezig te zijn"; oordeelt Markvoort. OKTOBER ANBO Holten: gezamenlijke bijeen komst ouderenbonden, Boschkamp, donderdag 25 oktober 2007, 14:30 Passage Holten: P. janse over Oosterse orthodoxse kerk. Kandelaar, donder dag 25 oktober 2007, 20:00 Mysterie van de nacht, Natuurdiora- ma Holterberg, zaterdag 27 oktober 2007 Diepe Hel Holterbergloop, Centrum Holten, zaterdag 27 oktober 2007 Rocktoberfest, Bonte Paard Dijker- hoek, zaterdag 27 oktober 2007 - zon dag 28 oktober 2007 Concert koor Campanella, Hervormde kerk Holten, zondag 28 oktober 2007, 14:30 Wijkavond Holten, Gemeentehuis Hol ten, dinsdag 30 oktober 2007, 19:30 Halloween op Holterberg, Natuurdio- rama Holterberg, woensdag 31 okto ber 2007,17:00 -20:00 NOVEMBER Rondje Holtens Kulturhus, Smidsbelt Holten, zaterdag 3 november 2007 Speelgoedbeurs, Boschkamp, zater dag 3 november 2007, 10:00 - 12:00 NBvP Holten, lezing door Van Pijkeren over Pieterpad wandeltocht, Zaal Vos man, donderdag 8 november 2007 Handbaltoernooi basisscholen, Mos- sink, donderdag 8 november 2007, 17:00 - 19:00 Filmavond ToDaBoKr,' Trefpunt Espe- lo, vrijdag 9 november 2007, 20:00 Filmmiddag ToDaBoKr, Trefpunt Espe- lo, zaterdag 10 november ,2007, 13:45 Korenavond, Holten, vrijdag 16 no vember 2007 Elfde van de Elfde avond Fienpreuvers, Bonte Paard, zaterdag 17 november 2007, 20:30 V&T Holten: ds. Astrid Douma over geestelijke verzorging in ziekenhuis, Irene, dinsdag 20 november 2007, 20:00 Zangavond Holtens Mannenkoor, Hol ten, vrijdag 23 november 2007 ANBO Holten: schaapherder Hans Ab- bink, Boschkamp, donderdag 29 no vember 2007, 14:30 Passage Holten: ds. J. Buitenhuis over een lach en traan in de zorg, Kande laar, donderdag 29 november 2007, 20:00 Leerlingenconcert MOC, Holten, vrij dag 30 november 2007, 19:30 DECEMBER Kerstmarkt, Smidsbelt, zaterdag 15 december 2007, 12:00 - 21:00 Passage Holten: kerstavond door Joke Verweerd, Kandelaar, maandag 17 de cember 2007, 20:00 NBvP Holten, kerstviering, Zaal Vos man, dinsdag 18 december 2007 ANBO Holten: kerstmiddag, Bosch kamp, donderdag 20 december 2007, 14:30 Festival voor niet-professionele kunst schilders en expositie, Natuurdiorama Holterberg, zaterdag 22 december 2007 - zondag 6 januari 2008 Winterstamppotwandeling, Natuurdi orama Holterberg, donderdag 27 de cember 2007 JANUARI Winterstamppotwandeling, Natuurdi orama Holterberg, donderdag 3 janu ari 2008 Passage Holten: nieuwjaarsbijeen komst, Kandelaar, donderdag 3 janu ari 2008, 10:00 Nieuwjaarsreceptie buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard Dijkerhoek, dinsdag 8 januari 2008 V&T Holten: drs. A.M. Wachters-van der Grinten over paradijsverhaal in Bij bel, Kandelaar, dinsdag 15 januari 2008, 20:00 Passage Holten: jaarvergadering, Kan delaar, donderdag 31 januari 2008, 20:00 FEBRUARI V&T Holten: project Psalmen voor Nu, Irene, vrijdag 15 februari 2008, 20:00 Darttoernooi buurtvereniging School kring Dijkerhoek, Bonte Paard Dijker hoek, zondag 17 februari 2008 Passage Holten: G. Kraa over de leu en de sproake in Overiessel, Kandelaar, donderdag 28 februari 2008, 20:00 MAART

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 5