Oudheidkamer Hoolt'n Holtens Nieuwsblad 7 Op initiatief van Minie Vruggink en Jan Smale Twee doelen: verzamelen en studie naar verleden Uniformen mariniers Opslagruimte 'n Spieker Open dag en overhandiging krantenarchief Bestuur en verschillende werkgroepen Werkgroepen Op initiatief van Minie Vruggink en Jan Smale werd begin 1984 in het Holtens Nieuwsblad een oproep geplaatst om te komen tot de oprichting van een oudheidkamer. Dinsdag 16 Oktober 2007 'sffttj Wegens het twintigjarig jubi leum van de Oudheidkamer wordt er zaterdag 20 oktober een open dag gehouden. Deze wordt extra luister bijgezet door de officiële overdracht van de ingebonden exemplaren van het Holtens Nieuwsblad. Het is 23 oktober twintig jaar ge leden dat de Stichting Oudheid kamer Hoolt'n werd opgericht. De oudheidkamer heeft een vaste plaats veroverd bij de be volking. Getuige de veertig vrij willigers die de activiteiten ver zorgen en de vierhonderd be gunstigers die de oudheidka mer financieel ondersteunen. Ook worden er veel historische voorwerpen aangeboden. EXPOSITIE Een werkgroep verzorgt de permanen te expositie en de periodieke thema exposities (tweejaarlijks) in de exposi tieruimte in het voormalige gemeen- thuis aan de Dorpsstraat in Holten. RONDLEIDINGEN Tijdens de openingsuren van de expo sitie in het voormalige gemeentehuis aan de Dorpsstraat ligt het beheer en het geven van rondleidingen in han den van de leden van de werkgroep Expositie en de werkgroep Rondleidin gen. ONDERHOUD VOORWERPEN De werkgroep beheert de opslagruim te 'n Spieker aan de Kerkhofsweg. Ze zorgt voor het opslaan, onderhouden en repareren van de in bezit zijnde en aangeboden materialen REGISTRATIE Het in ontvangst nemen, registreren en opslaan van aangeboden voorwer pen en materialen is het taakgebied van deze werkgroep. De leden van de werkgroep beoordelen de aangebo den materialen of ze interessant zijn voor de oudheidkamer. De organisatie van Stichting Oudheidkamer Hoolt'n is in 2001 nogal gewijzigd. De orga nisatie werd opgesplitst in een bestuur en werkgroepen. Een bestuur dat zich voorname lijk bezighoudt met beleidsma tige onderwerpen en met het scheppen van de voorwaarden. Het bestuur van de oudheidka mer bestaat uit zes personen: lan Beumer (voorzitter), Jo- landa Uiman (secretaris), Jan Deijk (penningmeester), Janna Bronsvoort, Ep van Schooten en Gerianne Wibbelink. Er zijn nu elf werkgroepen ac tief. Werkgroepen die gerund worden door vijfendertig vrij willigers. De oudheidkamer kende vanaf de oprichting het probleem van het ontbreken van een goede ruimte voor de opslag van aan geboden historische materialen en voorwerpen, vooral de grote re voorwerpen, waren een groot probleem. Er werd gebruik ge maakt van kapbergen en oude schuren in het buitengebied van Holten. De gemeente Holten had ook nog tijdelijk een loods beschik baar. Een allesbehalve ideale si tuatie, voor wat betreft opslag. Repareren en restaureren van aangeboden kwam in deze situ atie ook nauwelijks aan de orde. In 2000 besloot de familie Koopman de oudheidkamer uit deze impasse te helpen en een nieuw gebouw te bouwen aan de Kerkhofsweg in Holten, een gebouw ontworpen door zoon Johan, en deze ter beschikking ie stellen aan de oudheidkamer. Het gebouw kreeg van de fami lie Koopman de naam 'n Spie ker mee. Het woord 'spieker' komt van het latijnse 'spica', dat een synoniem is voor het woord 'graan'. Hier in de streek werd gesproken over 'moezenspie- kers'. Muizen en graan passen goed bij elkaar. Was de 'spieker' in eerste instantie bedoeld voor de opslag van graan, later toen landheren hun pacht in natura verlangden, werd de inhoud van de opslagruimten kostbaar der en kregen ze een algemene functie. Om de inhoud te beschermen kon het gebeuren dat er een gracht om de 'spieker' werd aangelegd en dat er zelfs een heel dorp uit kon ontstaan. De opslagruimte 'n Spieker aan de Kerkhofsweg werd in juni 2001 officieel geopend. In het gebouw is ook een restauratie werkplaats aanwezig, waar de werkgroep opslag- en onder houd wekelijks te vinden. Ook andere werkgroepen ma ken dankbaar gebruik van de mogelijkheden van het gebouw. Zo beleeft de oudheidkamer nog dagelijks plezier aan de ge ste van de familie Koopman. Oudheidkamer Hoolt'n kreeg december 2005 een unieke col lectie van zo'n zestig mariniers- uniformen, met veel aan mari niers verwante artikelen in bruikleen, met een gerede kans deze collectie in de toekomst in eigendom te krijgen. De eigenaar van de collectie uniformen, de heer Wolters uit Hengelo (O), had meerdere aanbiedingen voor het onder brengen van zijn collectie. Zo waren er aanbiedingen uit Goor en Vriezenveen. Hij koos voor de Oudheidkamer Hoolt'n in relatie met de Canadese Be graafplaats, waar veel mariniers begraven liggen. Het betreffen uniformen die ge dragen zijn door Nederlandse mariniers in de periode van 1944 tot op heden. Deze collectie is opgeslagen in opslagruimte 'n Spieker aan de Kerkhofsweg en wordt beheerd door een werkgroep, bestaande uit leden van de vereniging Contact Oud Mariniers Overijs sel. Het doel van de Stichting Oud heidkamer Hoolt'n werd in twee onderdelen samengevat: A. Het opsporen, verzamelen en bewaren van voorwerpen, die van belang zijn voor het vormen van een beeld van Holtens ver leden. Deze voorwerpen zullen zoveel mogelijk toegankelijk worden gemaakt voor het publiek. B. Het bevorderen van de studie van Holtens verleden en de re sultaten daarvan voor begunsti gers en andere belangstellen den toegankelijk te maken. Hierbij meld ik mij aan als begunstiger van de Oudheidka mer "Hoolt'n". De jaarlijkse minimale bijdrage bedraagt 5,= maar hogere bedragen zijn natuurlijk van harte welkom. Naam: Adres: Postcode-woonplaats: Handtekening: wenst de Oudheidkamer te begunstigen met per jaar. Het bedrag zal ik zelf overmaken op Rabobank rek.nr. 3285.67.361of Postbank nr. 315.75.70 t.n.v. Oudheidkamer "Hoolt'n". lk verleen de Oudheidkamer bij deze een machtiging om mijn begunstigersbijdrage jaarlijks af te schrijven van mijn rekeningnummer Dit fomiulier s.v.p. versturen naar het secretariaat: Jeurlinks- weg 10 7451 CL Holten. BIBLIOTHEEK Het archiveren en toegankelijk maken van aanwezige boeken, kranten en pu blicaties welke voor Holten een histori sche waarde hebben. De oudheidka mer beschikt over bijna alle publicaties in boekvorm die over Holten en de Holtense bedrijven zijn verschenen. Het huidige bestuur van de Oudheidkamer Hoolt'n bij het voormalig gemeentehuis aan de Dorpsstraat. Hier is op dit moment de expositie De kleanvinkel te bezichtigen. Naar aanleiding van die op roep was er op 1 maart 1984 een eerste bijeenkomst van beide initiatiefnemers en Herman en Henk Koopman. Al vrij snel werd een werk groep gevormd waarbij zich Marjan ter Borg en Diek Ste- geman aansloten. De werkgroep stelde zich tot taak het oprichten van een oudheidkamer in Holten, het ondertussen verzamelen van voorwerpen en materialen, het verwerven van financiële middelen en het organiseren van activiteiten. Het organiseren van activitei ten vroeg de meeste aandacht van de werkgroep. Zo was er in het voorjaar van 1984 een fototentoonstelling over oud- Holten in de molen in Dijker- hoek en in het najaar werd een veldnamenonderzoek opgestart. Tijdens de veertigjarige be vrijdingsfeesten in 1985 nam de oudheidkamer i.o. een deel van een tentoonstelling voor haar rekening. Dit onder de noemer: "Leven in Holten in de jaren '40 - '45". Ook was er dat jaar een foto tentoonstelling in de molen in Dijkerhoek. In november 1985 werd een eerste presentatieavond ge houden voor de Holtense be volking in zaal de Biester, voor een vijftigtal belangstel lenden. De eerste begunstigers meld den zich. April 1986 was men FOTO: JOHAN BOLIN'K op de middenstandsbeurs aanwezig. Het jaar 1987 stond vooral in het teken van het krijgen van een expositiemogelijkheid en de officiële oprichting van de stichting. Het aan elkaar kno pen van de financiële eindjes vroeg in de oprichtingsperio de ook de nodige aandacht. Gelukkig werd in 1985 al een eerste subsidie van de ge meente Holten ontvangen van duizend gulden. Een gift in 1987 van het comité Paas vuur Espelo was ook erg wel kom. Op 23 oktober 1987 werd de Stichting Oudheidkamer Hoolt'n officieel opgericht door Mina Vruggink, Marjan ter Borg, Jan Smale, Hendrik Jan Koopman Azn., Hendrika Stegeman en Herman Koop man. TEXTIEL Het registreren (vastleggen gebruik, herkomst, ouderdom) aanwezige kle ding en textiel en het onderhouden en repareren, of het doen onderhouden of repareren van deze kleding en tex tiel. De oudheidkamer beschikt over een grote collectie kledingstukken. Van doopkleding en trouwkleding tot begrafeniskleding. Ook betreft het uniformen van onder andere muziek korpsen en van de brandweer. FOTO/ DIA Het archiveren, registreren, digitalise ren en toegankelijk maken van het in bezit zijnde foto- en diamateriaal. Het betreffen foto's en dia's van personen, boerderijen, bedrijfspanden, land schappen, straatbeelden en wonin gen. Er zijn meer dan 3000 foto's aan wezig. Daarnaast zeker 2000 dia's. FILM/ VIDEO Het archiveren, registreren en toegan kelijk maken van het in bezit zijnde film- en videomateriaal. GENEALOGIE Het beheren, bijhouden en zoveel mo gelijk aanvullen van de aanwezige ge nealogische gegevens. Genealogie of wel geslachtkunde. BOERDERIJ EN VELDNAMEN Het verrichten van onderzoek/ speur werk, vastleggen en toegankelijk ma ken van de nog niet aanwezige gege vens over de betreffende boerderijen, woningen en veldnamen in Holten.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 7